@ Zaciekawiony, a co powiesz na takiego ptaszka?
Co prawda fotka nie jest zrobiona w dziczy ale długo pracowałem nad złapaniem w obiektyw i dobrym naświetleniem (dwie wizyty w Warwick castle, gdzie organizowane są pokazy ptaków). Nie jestem z niej zadowolony, więc czeka mnie kolejna wyprawa.
Fotografowanie daje wiele przyjemności. Najpierw, kiedy zauważamy coś interesującego, co chcielibyśmy uwiecznić na „kliszy“, później to fotografując starając się jak najlepiej uchwycić obiekt, by w końcu odczuć zadowolenie z pracy oglądając fotkę na ekranie lub ją drukując.
Najwięcej zadowolenia przychodzi z fotek, które ustawiało się samemu. Nie zawsze programy w kamerach zobaczą to, co my chcieliśmy mieć utrwalone. Dlatego bardziej zaawansowani fotoamatorzy preferują w swoich aparatach opcję „manual“, gdzie mogą eksperymentować. Zrobienie dobrej fotki wymaga wiedzy o zależnościach parametrów, co można osiągnąć poprzez naukę i dużo eksperymentów. Bywa to uciążliwe ale nie ma zlituj.
Marzyło mi się kiedyś, żeby do aparatu można było podłączyć komputer i z niego sterować ustawieniami, a na ekranie obserwować efekty działań. Marzenia czasem się spełniają, znalazłem w sieci miejsca, gdzie każdy może ćwiczyć swój warsztat do woli.
Interaktywne programy pozwalają nauczyć się operowania podstawowymi parametrami oraz wykonać fotki kontrolne.
Symulacje kamer DSLR:
http://www.canonoutsideofauto.ca/play/
http://camerasim.com...-camerasim/web/
http://www.camera-in...e.com/simulator
Współzależność czasu, przysłony i czułości:
http://www.kamerasimulator.se/eng/
Symulacja działania obiektywów Nikona:
http://imaging.nikon...lens/simulator/
Miłej zabawy