Wiem, że jest tu kilka osób, które lubią psiaki, więc oto temacik właśnie dla was
Czy siedem lat życia człowieka to rzeczywiście jeden rok życia psa?
Zapewne niejednokrotnie w swoim życiu słyszeliście twierdzenie, według którego jeden rok życia człowieka to tak jakby 7 lat życia psa. Okazuje się jednak, że taki przelicznik niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Jeśli faktycznie dojrzewaliby 7-krotnie wolniej od psów, to w przypadku niektórych ras człowiek powinien osiągać dojrzałość płciową w wieku 7 lat, a niektórzy ludzie powinni dożywać nawet 150 lat. Jak dobrze wiemy tak wcale nie jest. Jak więc to wszystko wygląda w rzeczywistości?
Psy na początku swojego życia „starzeją się” znacznie gwałtowniej, przez co dojrzałość płciową osiągają już w okolicach 12 miesiąca życia. Oczywiście nie w przypadku każdego psa przebiega to dokładnie tak samo. Zależy to m.in. od rasy, choć ściślej rzecz ujmując od wielkości psa. Małe psy żyją dłużej od dużych psów oraz nieco szybciej osiągają dojrzałość płciową. Wychodzi więc na to, że proces starzenia się na początku życia przebiega u nich nieco gwałtowniej.
Poniższa tabelka pokazuje, jak to wszystko się przedstawia po przeliczeniu na ludzkie lata. Zobaczcie sami:
Widzimy więc, że 9-letni mały pies – po przeliczeniu na ludzkie lata – ma teoretycznie 52 lata. W przypadku średniego psa jest to już 56 lat, a w przypadku dużego psa 61 lat.
A ile lat ma Twój pies?
Źródło: Business Insider