Czym jest pro wrestling?
Profesjonalny wrestling jest "symulowany" w tym sensie, że wszystkie wyniki są z góry ustalone, i ich efekty często są przesadzane. Niektóre traktowane są jako formy przedstawienia albo dramatu, lecz nigdy nie jest używanie słowo "sztuczne" do określania ich. Różne chwyty wrestlingowe wywołują wiele bólu i prawdziwe kontuzje. Oczywiście, wielu pro wrestlerów i fanów, często się złoszczą gdy niektórzy krytycy wrestlingowi nazywają to "fikcją".
Dlaczego "udawane MMA" ogląda tyle ludzi?
Większość pojedynków opowiada historię analogicznie do sceny w filmie bądź odcinka serialu dramatycznego: face czasem wygrywa (triumf) i czasem przegrywa (tragedia). Dłuższe historie powodują większą liczbę pojedynków na przestrzeni czasu. Odkąd większość federacji posiada swoje tytuły mistrzowskie, walka o nie staje się głównym celem ważniejszych konfliktów. Na niektóre konflikty składa się naturalna rywalizacja pomiędzy dwoma bądź kilkoma charakterami, czasem o jakiś cel. W teorii, im dłużej budowany jest konflikt, tym większą uwagę przykładają widzowie. Zależy to jednak od umiejętności osób budujących historię, tzw. "bookerów" oraz zawodników, którzy muszą opowiedzieć historię w taki sposób, aby publiczność miała ochotę zobaczyć jego kontynuację. Główne starcie wieczoru (main event) to najczęściej pojedynek, który wzbudza największą reakcję publiczności. Od momentu wprowadzenia wrestlingu do telewizji i internetu, poza samymi pojedynkami buduje się historię również z użyciem wywiadów przed lub po walce, dyskusji na ringu, zapleczu czy portalach społecznościowych. Całokształt konfliktów promowany jest w mediach i internecie po przez wszelkiego rodzaju rankingi, wiadomości, filmy i wiele innych.
Wrestlemania - największa gala roku. W zeszłym roku postawiona obok NFL w ilości widzów na trybunach i przed telewizorami
Kluczowym elementem w dodaniu dramatyzmu są wejścia zawodników do ringu. Często wielu wrestlerów zgarnia ogromną reakcję od publiczności za swoje wejście, zwłaszcza dla głównych gwiazd wracających po długiej nieobecności. Wszyscy wrestlerzy wchodzą do ringu w akompaniamencie muzyki. Z reguły odzwierciedla ona osobowość zawodnika, czasem z muzyką i słowami napisanymi specjalnie dla niego. Razem z wprowadzeniem dużych ekranów na arenę w 1997 roku, zawodnicy WWF/WWE mają również film grany razem z ich muzyką. Innymi elementami często używanymi w wejściu na arenę są efekty pirotechniczne, zaciemnianie areny, wjeżdżanie na arenę pojazdem, mówienie do publiczność czy obecność prywatnej ochrony. Niektóre gwiazdy, takie jak Shawn Michaels, Triple H i The Undertaker wykonują swoje wejście przez trzy minuty i dłużej. Specjalne, teatralne wejścia na ring są przygotowywane z okazji WrestleManii dla czołowych gwiazd WWE.
Wypadki śmiertelne
Z racji swojego charakteru, w wrestlingu zdarzają się wypadki śmiertelne. Przyczynami mogą być: zawał serca, samobójstwo lub śmiertelne pomyłki na ringu.
Najbardziej znany śmiertelny wypadek miał miejsce jeszcze przed walką. Brat wielokrotnego mistrza świata Breta Harta, Owen, podczas gali Over the Edge w 1999 roku zjeżdżał na ring przyczepiony liną do sufitu. Mechanizm zatrzaskowy otworzył się, gdy był na wysokości 22 metrów. Uderzył głową w narożnik, po czym z dużą siłą runął plecami na matę. Zmarł w drodze do szpitala.
Mniej znany wypadek śmiertelny miał miejsce w 2005 roku, kiedy młody wrestler walczący pod pseudonimem "Spider" - Daniel Quirk, pracujący wówczas w federacji UCW, wykonał wysoki skok na przeciwnika, który jednak nie zdołał go dobrze złapać i Dan uderzył głową w matę. Lekarze bezskutecznie próbowali uratować młodego zapaśnika. Zmarł w wieku 22 lat.
Terapii odchudzającej nie przetrzymało serce zapaśnika sumo Rodneya Anoa'i. We śnie zmarł 40-letni Hawk ze słynnego tag-teamu Legion Of Doom/Road Warriors. W wyniku uduszenia zmarł również Crash Holly. 4 grudnia 2009 zmarł samoański zapaśnik Umaga - przyczyną był atak serca. Żona znalazła go nieoddychającego i zakrwawionego, miał krwotok z nosa. 13 sierpnia 2010 w wieku 29 lat na zawał serca zmarł wrestler Lance Cade. Jeden mały błąd i zawodnik może zostać kaleką i to jeśli ma szczęście
Z powodu wielu kontuzji zakazano niektórych ruchów. Mimo tego, walki takie jak Extreme Rules match wciąż istnieją i mają się dobrze!
Najlepsi wrestlerzy ostatnich lat (Moja opinia)
(To nie ranking)
10. John Cena
9. Seth Rollins
8. Daniel Bryan
7. Dean Ambrose
6. Roman Reigns
5. Undertaker
4. Kevin Owens
3. AJ Styles
2. Rey Mysterio (Lucha Undeground)
1. Bray Wyatt
Wrestlerzy
Zdecydowana większość wrestlerów to mężczyźni, zwłaszcza w Ameryce Północnej - w WWE oraz TNA, czasami sa to nawet prawdziwe olbrzymy. Wymienić tutaj należy Andr? the Gianta, Hulka Hogana, Big Showa, The Undertakera, Yokozunę, The Great Khali'ego czy Kane'a. Zazwyczaj tworzone są osobne zawody czy dywizje przeznaczone dla zawodników tych samych stylów, ale tworzone są również pojedynki, w których udział biorą zawodnicy z różnych kategorii wagowych, co nie jest określane jako coś niezwykłego, mimo ogromnych różnic we wzroście, wadze czy sile. Czasami zdarza się, że mężczyźni i kobiety walczą przeciwko sobie.
Kobiecy wrestling stał się rozpoznawalny w 1937 roku, kiedy to Mildred Burke zdobyła inauguracyjny tytuł mistrzowski kobiet. Na początku lat 50. założyła World Women's Wrestling Association, zostając tym samym pierwszą mistrzynią organizacji. Tytuł ten został zawieszony po jej odejściu w 1956 roku. Tymczasem NWA przestało ją uznawać jako swoją mistrzynię w 1954 roku, kiedy to nową mistrzynią została June Byers, wygrywając w kontrowersyjny sposób z Burke. Kolejną mistrzynią została Faboulous Moolah po pprzejściu Burke na emeryturę w 1964 roku. Zdobyła półciężką wersję NWA World Women's Championship (poprzedniczkę WWE Women's Championship).
Zazwyczaj kobiety i mężczyźni nie walczą przeciwko sobie, gdyż uważane to jest za niesprawiedliwe i nierycerskie. Mimo to, Andy Kaufman stworzył Intergender Championship i otworzył je dla każdej zawodnikczki płci żeńskiej, co doprowadziło do długiego feudu z Jerry'm Lawlerem.
W latach 80. zaczęto rozgrywać pojedynki mieszane, w których udział brały zespoły złożone z kobiety i mężczyzny, przy założeniu, że wrestler może walczyć tylko z przeciwnikiem tej samej płci. Jeśli wykonana zostanie zmiana, członek drugiego team'u także musi zamienić się ze swoim partnerem. Mimo tych restrykcji, często dochodzi do fizycznej interakcji pomiędzy zawodnikami innych płci, czy to poprzez brudną zagrywkę heel'owego zawodnika czy wzbudzenie negatywnej reakcji publiczności poprzez zawodniczkę jednego z zespołów.
Pojedynki singlowe pomiędzy zawodnikami różnych płci zyskały popularność w latach 90., kiedy to Luna Vachon toczyła wiele pojedynków z mężczyznami znbsp;ECW czy WWF. Z kolei Chyna została pierwszą kobietą, która stała się posiadaczką WWF International Championship. Tego typu pojedynki są rzadkością w WWE, za to w TNA są one dosyć popularne.
Kolejnym typem walk są walki karłów (tzw. midget wrestling), których popularność i powszechność gwałtownie zmalała, gdyż wiele organizacji zdecydowało się odejść od tego typu starć. WWE kilka razy podchodziło do tematu organizacji dywizji czy kategorii wagowych dla "mikrusów", aż do 2006 roku. Tego typu walki wciąż popularne są za to w Meksyku.