Częściowe tłumaczenie do wideo powyżej /na szybko/
Coty de Monteverde. Directora del Centro de Excelencia de Blockchain del Grupo Banco Santander
0:26
Jesteśmy w środku czwartej rewolucji przemysłowej i ze wszystkich tych technologii, które tutaj widzicie: Machine learning, telefony komórkowe, drony, Internet rzeczy, mówią że tą w której jest zawarty największy potencjał jest blockchain.
Historia blockchani przynajmniej do dnia dzisiejszego jest bardzo podobna do historii powstania Internetu.
Naprawdę chciałbym dokonać takiego porównania, abyście zrozumieli, na czym polega siła transformacji, którą niesie w sobie blockchain.
Internet powstał z pobudek militarnych, ponieważ podczas zimnej wojny istniała sieć zcentralizowana, ogromne serwery wykorzystywane były do połączeń. Istniało ryzyko, że atak nuklearny na teki serwer może zniszczyć całą sieć komunikacyjną w USA. Dlatego DARPA
Stworzyła sieć opartą o protokół TCP/IP i wiele węzłów co w przypadku zniszczenia jednego z serwerów zawsze pozostanie inna dostępna droga komunikacji. Dlatego te sieci są bardziej niezawodne i odporne na ataki. Ponadto są dużo tańsze.
Internet zmienił w sposób istotny dotychczasową formę komunikacji.
Podobną przemianę może zapewnić blockchain jeśli chodzi o aktywa („nośniki wartości”)
…
2:45
Internet, który znamy teraz nazywamy Internetem informacji. Dlaczego?
Ponieważ gdy wysyłasz email, piosenkę, jakiś dokument, wysyłasz zawsze kopię.
Ale gdy rozmawiamy o aktywach, mówimy o akcjach, pieniądzach, obligacjach, wartości intelektualnej, chcemy posiadać oryginały, nie zadowoli nas otrzymanie jakiejś kopii.
Dlatego się mówi, że blockchain doprowadzi nas do intranetu wartości. Blockchain chce zrobić to samo z aktywami co Internet zrobił z komunikacją.
Czym są aktywa.
Własność aktywów żyje w rejestrach. Np. pieniądze żyją w systemie bankowym. Bank staje się instytucją zaufania. To banki zapisują, ile pieniędzy ma każdy z nas. I to funkcjonuje dość rozsądnie.
Jeśli przelewamy pieniądze pomiędzy bankami potrzebne jest seria pośredników. Ponieważ każdy z banków posiada własne rejestry, swoje systemy i nie wierzą jeden drugiemu. Wyobraźcie sobie, że robimy przelew z Santander do BBVA na kwotę 3000 Eu. Zatem musi wzrosnąć bilans w jednym banku i zmniejszyć się w drugim. Jak to zrobimy? Na 1, 2, 3… . Nie potrzebujemy dodatkowych pośredników.
Internet jest tylko nadbudówką służącą do komunikacji, aktywa nie żyją w Internecie. Aktywa żyją w instytucjach zaufania. To wszystko jest powolne i drogie w funkcjonowaniu, powstaje wiele błędnych operacji.
Zatem system, który istnieje teraz funkcjonuje, ale jest daleki od perfekcji. Co się stanie, gdy wszystkie banki będą posługiwały się tą samą bazą danych aktywów. Nie będą już potrzebne instytucje zaufania wszystkie aktywa będą zgromadzone w tej bazie danych. Dlatego mówimy ze wartość (aktywa) już nie żyje w instytucjach zaufania a jest własnością wspólnoty. Wspólnoty wszystkich, ponieważ wszyscy współdzielimy ten rejestr (baza danych). i dodatkowo każdy wpis jest praktycznie w czasie rzeczywistym.
58:44
Zastosowania blockchain w przedsiębiorstwach.
Już trochę o tym mówiłam, że firmy nie są zainteresowane sieciami publicznymi takimi jak Bitcoin, czy Ethereum itd.
Jest to spowodowane tym, że są one całkowicie otwarte, że mogą z nich korzystać np. Chińczycy, że każdy ma możliwość bycia użytkownikiem takiego projektu i ponadto wszystkie dane są całkowicie publiczne. Jeśli zaglądniemy do eksploratora blockchain możemy zobaczyć, ile bitcoinów było przedmiotem transakcji.
…
Ponadto publiczne kryptomonety mają swoje tokeny, którymi ani my (Santander), ani inne firmy nie są ogólnie rzecz biorąc zainteresowane.
59:21
Firmy są zainteresowane przede wszystkim sieciami prywatnymi lub sieci z ograniczeniem dostępu. Przykładem takiej sieci prywatnej jest np. wewnętrzna banku Santander poprzez którą wymienialibyśmy się informacjami lub przesyłali przelewy wewnątrzbankowe.
Byłaby to sieć dostępna tylko dla banku Santander i nikt nie musiałby nawet wiedzieć, że taka sieć istnieje.
59:38
Sieć ograniczonego dostępu jest w pewnym sensie publiczna, ponieważ możesz się do niej zarejestrować, ale z drugiej strony musisz uzyskać zgodę innych użytkowników. To oni decydują kto może się dołączyć a kto zostanie odrzucony.
Taką siecią jest np. https://alastria.io/
operatorami tych sieci są zazwyczaj korporacje lub przedsiębiorstwo w której ta siec istniej.
…
Są to prywatne bazy danych, ponieważ na rynku istnieje konkurencja i nie jesteśmy zainteresowani tym, żeby np. BBVA wiedziało jakie transakcje zawiera Santander z LaCaixa. Takie rzeczy musimy ukrywać. Takie przelewy są szyfrowane, nie udostępniamy wszystkich danych innym operatorom. Posiadamy tzw. kanały otwarte np. jeden funkcjonuje tylko pomiędzy nami i BBVA a inny z LaCaixa.
…
Oczywiście posiadamy możliwość stworzenia tokenów dla tych blockchain, ale nie bardzo jesteśmy tym zainteresowani.
…
48:38
To co wykorzystują firmy i na co my łożymy szczególny nacisk to smartkontrakty.
Mogą one zawierać dowolne elementy. Smartkontrakty mogą dotyczyć gier wideo, muzyki, zbierania głosów, tutaj możemy zaprogramować wszytko.
I w tym jest zawarty największy potencjał kryptowaluty dla biznesu. Nie wykorzystujemy Bitcointa ani tokenów.
Firmy wykorzystują Ethereum biorąc jego wersję ogólnodostępną zmieniają kilka rzeczy w kodzie i wdrażają nasze nowe sieci prywatne. Ten proces przeszedł już w ręce profesjonalistów.
Np. J.P. Morgan wziął Ethereum, zaimplantował jego nową wersję i wypuścił sieć zwaną Quorum, którą wykorzystuje między innymi Alastria.
W Hiszpani jesteśmy pionierami i mamy już pierwszą narodową sieć blockchain, która dopiero znajduje się w fazie prób i wykorzystuje ona właśnie implementacje J.P. Morgan dla Ethereum.
Inni oczywiście także wprowadzają swoje protokoły, nie mające nic wspólnego z Ethereum.
Np. Linuxfoundation stworzył inny protokół nazywany Fabric. Nie istnieją w nim monety typu Bitcoin, nie ma tokenów, jest to wyłącznie sieć pozwalająca tworzyć smartkontrakty.
To co się zapisuje to te małe programy(smartkontrakt), które zawierają przepływ informacji, dokumentów (workflow), ale możesz również zapisać w nich cyfrową wersję pieniądza.
Nazywa się to tokenizar. Znaczenie słowa tokenizar to reprezentować w blokchain aktywa które są realne. Przykładowo możesz tokenizować pieniądze. Możesz utworzyć cyfrową reprezentację pieniądza które znajdują się na kontach w banku. Możemy wykorzystać te pieniądze jakby grając nimi w innym wymiarze.
50:01
Istnieje więcej niż 2000 kryptowalut i liczba ta wzrasta. Jeśli słyszycie, że to jest bańka, to nie jest bańka tylko ze względu na cenę jaką mają np. Bitcoin czy Ethereum, nie jest to tylko problem wartości samej monety, ale wypuszcza się monety do wszystkiego.
50:36
Jest to bańka, nie jest możliwe, aby wszystkie te monety przeżyły. Rozumiemy, że Bitcoin który jest już na rynku od 9 lat pozostanie, czy to będzie w obecnej czy zmienionej wersji.
My (Santander) nie używamy kryptowaluty. Po pierwsze dlatego, że nasz Departament Ryzyka Operacyjnego nie rozumie tego, a jego praca polega na unikaniu niepotrzebnego ryzyka, dlatego zatrzymuje jakikolwiek projekt związany z obrotem kryptowalutą. Pyzatym istnieją jeszcze problemy księgowo-prawne związana z krypto.
Niektóre mniejsze banki podejmują to ryzyko.
Użytkownik ppp edytował ten post 27.05.2022 - 17:56