Skocz do zawartości


Zdjęcie

Budzą się wulkany


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
687 odpowiedzi w tym temacie

#151

waluta.
  • Postów: 437
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

waluta, ja myślę, że powinnaś dostosować się do regulaminu

Spoko nie ma problemu , chciałem tylko troszkę rozluźnić ten temat interesującym filmikiem . A co do skal i śniegu to bardzo ciekawie ten układ wygląda. :D
  • 0

#152

hubiii p.
  • Postów: 500
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

1545 BST on Saturday, 15 May 2010

Volcano

Latest information received from the Icelandic Meteorological Office indicates that the explosive activity from the Eyjafjallajökull volcano is continuing, with the ash plume reaching heights of up to around 25,000 ft. The Icelandic Meteorological Office state that there are no signs that the eruption is about to end, with the situation remaining dynamic.

cale info

znowu zaczyna dymic na wyzszych pulapach,
  • 0

#153

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano


Chmura pyłu wulkanicznego zagraża lotniskom w W. Brytanii


Nowa chmura pyłu wulkanicznego z Islandii dryfuje nad północno zachodnimi obszarami Wielkiej Brytanii i Irlandii i grozi zamknięciem lotnisk.

Władze brytyjskie wprowadziły już zakaz lotów nad niektórymi rejonami Irlandii Północnej od godz. 24 czasu GMT (2.00 nad ranem w niedzielę czasu polskiego) do 6.00 czasu GMT (8.00 czasu polskiego w niedzielę) jednak - jak dotychczas - nie zamknięto lotnisk w Belfaście i Dublinie.

Jednak brytyjskie ministerstwo transportu uprzedziło, że cześć brytyjskiej przestrzeni powietrznej może być od niedzieli do wtorku zamknięta. Dotyczy to także rejonu, w którym położony jest najbardziej ruchliwy port lotniczy w Europie - Heathrow.

Rożne rejony przestrzeni powietrznej mogą być zamykane w różnych okresach, w zależności od kierunku przemieszczania się chmury - głosi komunikat ministerstwa.

Według prognoz meteorologicznych, chmura ma dotrzeć do zachodnich wybrzeży Irlandii w niedzielę a w ciągu dnia pokryć cały kraj.

Dołączona grafika

http://www.metoffice..._1273966555.png

A na koniec przepiękny film z majowych erupcji wulkanu Eyjafjallajökull.
Na szczęście to jeszcze nie Katla.

[url="http://www.youtube.com/watch?v=3ydnLkVvfZM&feature=player_embedded"]http://www.youtube.c...player_embedded[/url]
  • 1



#154

Flopstar.
  • Postów: 225
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Katla się budzi.Można tak sądzić czytając ten raport.

"In the past 48 hours 3 earthquakes occurred at Katla volcano, Iceland. The earthquakes may be due to ice movements within Mýrdalsjökull glacier or magma movement under the volcano. Scientists have been keeping a close watch on Katla volcano, due to the possibility of an eruption triggered by the activity at nearby Eyjafjallajokull. An eruption of Katla volcano has the potential to be more devastating than the current eruption of Eyjafjallajokull."

http://hisz.rsoe.hu/...d.php?cid=26227
  • 1



#155

Daikin.
  • Postów: 248
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Przetłumaczone na szybko dla tych co nie abla

"W ciągu ostatnich 48 godzin doszło do 3 trzęsień ziemi na wulkanie Katla, Islandia. Trzęsienia ziemi mogą być wynikiem ruchów lodu w lodowcu Myrdalsjokull lub ruchu magmy pod wulkanem. Naukowcy bacznie obserwują wulkan Katla, ze względu na możliwość wybuch wywołany przez działalność pobliskiego wulkanu Eyjafjallajökull. Erupcja wulkanu Katla ma wystarczający potencjał, aby być bardziej destrukcyjny niż obecny wybuch Eyjafjallajökull.
  • 2



#156

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Polecam ciekawe omówienie wpływu wulkanów na klimat i pogodę, z dość dokładnym przedstawieniem wpływu ostatniej erupcji Eyjafjallajökull na zjawiska nad Polską - wpływu, jak się okazuje, niezbyt dużego.

Użytkownik Lynx edytował ten post 24.05.2010 - 12:35

  • 0



#157

BadBoy.
  • Postów: 737
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Eyjafjöll słabnie, Katla zaczyna się budzić


Czarne scenariusze przedstawiane przez naukowców zaczynają się sprawdzać. Islandzki wulkan Eyjafjöll od kilku dni słabnie, a z krateru wulkanicznego nie wydobywają się już popiół i lawa, lecz jedynie para wodna, która nie jest już groźna dla ruchu lotniczego. Wraz ze słabnięciem Eyjafjöll sejsmolodzy w ciągu ostatnich 48 godzin zanotowali cztery trzęsienia ziemi w rejonie wulkanu Katla. To właśnie tego wulkanu mieszkańcy Islandii obawiają się najbardziej. Z historycznych zapisków wiemy, że na przestrzeni setek lat erupcje wulkanu Eyjafjöll prawie za każdym razem poprzedzały erupcję Katli. Islandczycy obawiają się i mają czego, ponieważ Katla to niebezpieczny wulkan, 10 razy większy od Eyjafjöll pod względem średnicy całkowitej i 3 razy większy pod względem średnicy krateru. Od czasów pierwszego osadnictwa, a więc od 930 roku naliczono już 16 jego erupcji, z czego każda powodowała spore spustoszenia, zwłaszcza w rybackich osadach położonych na południowych wybrzeżach Islandii. O jego skutkach świadczą olbrzymie ilości materiału piroklastycznego znalezionego w skałach w Norwegii i Szkocji. Oznacza to, że erupcja Katli mogłaby spowodować jeszcze poważniejsze problemy w ruchu lotniczym w Europie, niż to miało miejsce podczas erupcji Eyjafjöll. Tylko od kierunku wiatrów wiejących nad północnym Atlantykiem i północno-zachodnią Europą będzie zależeć to, czy popiół dotrze nad kontynent i spowoduje spustoszenia. Pewne jest, że potencjalną erupcję Katli najgorzej zniosłaby branża turystyczna. Jeśli erupcja obejmie porę letnią, to poza granicami kraju będzie uwięzionych kilkaset milionów Europejczyków, a w tym 400 tysięcy Polaków. Nie wiadomo w jaki sposób mieliby oni wrócić do domów, jeśli stanie ruch lotniczy. Problem sięga też przewoźników, którzy zmuszeni będą zastanowić się nad tym, jak bardzo popiół wpływa na samoloty i czy latanie podczas jego obecności będzie niebezpieczne.

twojapogoda.pl
  • 1



#158

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Możliwa erupcja i ponowny paraliż lotnictwa?

W Islandii może dojść do erupcji drugiego wulkanu - wynika z raportu opublikowanego w Londynie przez ekspertów. W kwietniu erupcja wulkanu Eyjafjoell spowodowała wielodniowy chaos w transporcie lotniczym w Europie. "W krótkim czasie" erupcja wulkanu Katla, większego i o większym kraterze, jest "bardzo możliwa" - twierdzą naukowcy Instytutu zmniejszania ryzyka i liczby katastrof w University College London (UCL).

"Jest bardzo możliwe, że erupcje na Islandii, umiarkowane, lub poważne, w połączeniu z odpowiednimi warunkami meteorologicznymi, doprowadzą do powtórki niedawnych perturbacji w transporcie lotniczym" - uważają.

W innym raporcie, opublikowanym przez Instytut Fizyki w Londynie, naukowcy informują, że wykryli, iż chmury popiołów wulkanicznych, które niedawno znajdowały się nad Szkocją, spowodowały "wyładowania elektryczne" mogące uszkodzić znajdujące się w powietrzu samoloty.

"Cząstki naładowane elektrycznością mogą wywołać zakłócenia radiowe i jeśli przedostaną się do maszyny, mogą stanowić zagrożenie dla pasażerów i samolotu" - uprzedzają eksperci.

Wulkan Eyjafjoell, którego erupcja zakończyła się w niedzielę, uaktywnił się 14 kwietnia, emitując ogromne ilości pyłu wulkanicznego. Sparaliżował on ruch lotniczy w Europie. Odwołano łącznie ponad 100 tysięcy lotów.

Czynny wulkan Katla jest 10 razy większy niż znajdujący się w sąsiedztwie Eyjafjoell i ma znacznie większy krater. Wybucha zwykle raz na ok. sto lat. Po raz ostatni erupcja tego wulkanu wystąpiła w 1918 roku.

http://www.msnbc.msn...rld_news-europe
http://wiadomosci.onet.pl/2176537,12,mozliwa_erupcja_i_ponowny_paraliz_lotnictwa,item.html
  • 2



#159

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W Islandii może dojść do erupcji drugiego wulkanu - wynika z raportu opublikowanego w Londynie przez ekspertów. W kwietniu erupcja wulkanu Eyjafjoell spowodowała wielodniowy chaos w transporcie lotniczym w Europie. "W krótkim czasie" erupcja wulkanu Katla, większego i o większym kraterze, jest "bardzo możliwa" - twierdzą naukowcy Instytutu zmniejszania ryzyka i liczby katastrof w University College London (UCL).


OOoo nie ! ja mam już dość cały maj w deszczach, chciałabym choć trochę słoneczka w tym lecie :< .
Wybuch Katli może spowodować drastyczny spadek temperatury. Czego bym baardzo nie chciała.
Akurat pogoda się polepszyła, a pozatym tereny dotknięte powodzią jeszcze nie doszły do siebie...
  • 1

#160

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Widzisz Alexi jaka ta nasza natura jest przewrotna.
Wszyscy chcemy mieć już trochę spokoju od tych wulkanów,szczególnie Ty a tu kolejna erupcja.
Wszystkim Nam współczuje ale najbardziej tym,których dotyka to bezpośrednio.

Stan klęski, zawieszone loty - wrze wulkan w Ameryce Płd.

Stan klęski żywiołowej ogłosił w dwóch departamentach Gwatemali prezydent tego kraju Alvaro Colom z powodu rosnącej aktywności wulkanu Pacaya. Popioły wyrzucane z położonego na południu kraju wulkanu spadają już na stolicę.

Władze lotnictwa cywilnego zapowiedziały w czwartek wieczorem zawieszenie lotów z lotniska w mieście Gwatemala. Wszystkie loty są zawieszone z powodu ilości popiołów, które spadają na pasy startowe. Trzeba je usunąć, bo któryś samolot mógłby spowodować wypadek jadąc po nich - oświadczyła rzeczniczka władz lotniczych Monica Monge.

W środę erupcja znajdującego się 2522 metrów n.p.m. wulkanu Pacaya przybrała na sile, a wyrzut lawy, dymu i popiołów jeszcze nasilił się w czwartek. W niektórych miejscach warstwa popiołu sięga już 10 centymetrów.

W trybie natychmiastowym ewakuowano co najmniej dwie miejscowości.

W Gwatemali jest 288 wulkanów, z czego osiem czynnych.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Stan-kleski-zawieszone-loty---wrze-wulkan-w-Ameryce-Pld,wid,12313862,wiadomosc.html
http://hisz.rsoe.hu/...+Information%29
http://www.vg.no/nyh...?artid=10007676
http://globalvoiceso...ional-calamity/

[url="http://www.youtube.com/watch?v=vvfV_Sv5flU&feature=player_embedded"]http://www.youtube.c...player_embedded[/url]

[url="http://www.youtube.com/watch?v=a0x6qAH42Hk&feature=player_embedded"]http://www.youtube.c...player_embedded[/url]

[url="http://www.youtube.com/watch?v=USSmmDb_-Qc&feature=player_embedded"]http://www.youtube.c...player_embedded[/url]
  • 1



#161

waluta.
  • Postów: 437
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Obudził się kolejny wulkan :mrgreen:


Wybuchł kolejny wulkan Tungurahua w Ekwadorze. Ewakuowano tysiące ludzi . Wulkaniczny pył zasypał lotnisko.

Uaktywnił się kolejny wulkan - Tungurahua w Ekwadorze. Władze ewakuowały kilka miejscowości położonych najbliżej wulkanu, zamknęły lotnisko i zawiesiły część połączeń lotniczych w kraju - informuje lostiempos.com.

WULKAN WYRZUCA LAWĘ, DYM I POPIÓŁ. PARALIŻUJE CAŁY KRAJ

Z zagrożonych terenów ewakuowano nie tylko mieszkańców, ale również turystów - u podnóża wulkanu znajduje się uzdrowisko Baños, wykorzystujące ciepłe źródła

Wiele domostw zostało zasypanych wulkanicznym popiołem, odłamki skał wypluwanych przez "Gardziel Ognia" - jak nazywają wulkan miejscowi - uszkodziły dachy i budynki. Teren jest chroniony przez policję, która nie wpuszcza nikogo do zagrożonej strefy.

Popiół, który wyrzucany jest na wysokość 10 km, zasypał lotnisko Guayaquil. Zdezorganizował także połączenia lotnicze - część z nich odwołano, część samolotów zmuszona została do zmiany trasy.


Co się dzieje z tymi wulkanami zwłaszcza w ostatnim okresie wybucha wulkan za wulkanem .

I jeszcze jedna wiadomość dziś rano zanotowano kolejny już wstrząs pod lodowcem Mýrdalsjökull który pokrywa wulkan katla w jego centralnej części czyli blisko krateru wulkanu Katla
  • 0

#162

BadBoy.
  • Postów: 737
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Stolica Gwatemali zasypywana popiołem



Nastąpiła jedna z najpotężniejszych w ostatnich latach erupcji wulkanu Pacaya w Gwatemali w Ameryce Środkowej. Wulkan pozostaje aktywny od 1961 roku i co jakiś czas emituje popioły i gazy, ale w ostatnich dniach jego aktywność zdecydowanie się zwiększyła. Gęste i gorące popioły zaczęły opadać m.in. na stolicę kraju, oddalonej od wulkanu o zaledwie 20 kilometrów, dlatego trzeba było do odwołania zamknąć międzynarodowe lotnisko. Najtrudniejsza sytuacja panuje w wioskach położonych na stokach wulkanu, z których natychmiast ewakuowano około 1,6 tysiąca ludzi. Warstwa popiołu osiąga tam wysokość 8 centymetrów i stale się zwiększa. Popiół pokrywa ulice, dachy i drzewa. Ludność poproszona została o pozostanie w domach do czasu opadnięcia popiołów i oczyszczenia się powietrza. Wszyscy, którzy zmuszeni są na przykład iść do pracy, zakładają specjalne maseczki, żeby pyły nie dostawały się do płuc i nie zatruwały organizmu. O tym jak bardzo niebezpieczne może być zbliżanie się do wulkanu, przekonali się widzowie kanału 7, którego reporter próbował nadać relację ze strefy zagrożenia. Widzowie zobaczyli lawę wypływającą z krateru wulkanicznego i masy błota, które staczając się po stokach porywały ze sobą drzewa. Reporter zginął uderzony przez jeden z głazów, który został wyrzucony z wulkanicznego krateru. Poza nim śmierć poniosło jeszcze sześć innych osób, w tym troje dzieci. Do szpitali z poważnymi obrażeniami trafiło 20 osób. Sytuacja może się jeszcze bardziej skomplikować, ponieważ u wybrzeży Gwatemali tworzy się cyklon tropikalny, a prognozy wskazują, że może on wtargnąć nad ląd, przynosząc ulewne deszcze. Opady połączone z popiołem wulkanicznym mogłyby poważnie skazić glebę i ujęcia wody pitnej. Nie można też zapominać o tym, że w Gwatemali rozpoczęła się półroczna pora deszczowa, więc ewakuowani spod wulkanu mieszkańcy będą musieli znaleźć bezpieczne schronienie, zwłaszcza przed ciągłymi ulewami. Poniżej zdjęcie wulkanu Pacaya.


Dołączona grafika



Budzi się coraz więcej groźnych wulkanów



W ostatnich tygodniach w różnych regionach świata uaktywniło się kilka wulkanów. Niektóre z nich stanowią zagrożenie dla ludzi, inne zaś jedynie raczą obserwatorów malowniczymi spektaklami. Zdecydowanie najbardziej niezwykłym wydarzeniem jest zbudzenie się z długiego snu wulkanu Puyehue w środkowym Chile w Ameryce Południowej. Wulkan nie okazywał aktywności od dokładnie 50 lat. Większość naukowców sądzi, że to właśnie on był odpowiedzialny za największe trzęsienie ziemi w historii sejsmologii, które miało miejsce w maju 1960 roku. Wstrząs miał siłę 9,5 stopnia w skali Richtera. Erupcja wulkanu Puyehue może być bardzo gwałtowna i obfitować w trzęsienia. Chmura popiołów może osiągnąć wysokość 8 kilometrów. W strefie zagrożenia mieszka około 600 osób, które przygotowują się do ewakuacji. Tymczasem ruch lotniczy nad Wyspami Aleuckimi wchodzącymi w skład Alaski może zostać ograniczony, ponieważ naukowcy zaobserwowali zwiększenie się aktywności wulkanu Cleveland. To jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na Aleutach, który po 4-letnim uśpieniu zbudził się w 2005 roku. Z uwagi na to, że naukowcy nie posiadają bieżących danych o jego aktywności, nie można określić skali zagrożenia. Wulkan dotychczas nie raz emitował gazy i popioły na wysokość nawet 10 kilometrów, czyli sięgając korytarzy powietrznych. Nie mógł sobie wybrać gorszego czasu na erupcję wulkan Baekdu, położony na granicy Chin i Korei Północnej, w momencie, gdy Półwysep Koreański stoi na granicy wojny. Naukowcy ostrzegają, że wulkan, który drzemie już od 1903 roku, może wybuchnąć niemal w każdej chwili. Zapowiada ją podnoszenie się stożka wulkanicznego oraz wstrząsy sejsmiczne. Erupcja sprzed tysiąca lat sprawiła, że popiół wulkaniczny pokrył znaczną część Półwyspu Koreańskiego warstwą popiołu o wysokości 1,2 metra. Obecnie krater wulkaniczny wypełniają 2 miliardy ton wody, która podczas erupcji wyparuje powodując zmiany w atmosferze nie tylko w obu Koreach, lecz także w Rosji, Chinach i Japonii. Aktywność zachowuje wulkan Arenal w północnej części Kostaryki w Ameryce Środkowej. Indonezyjczyków straszy z kolei wulkan na wyspie Lombok. Popioły są widoczne z popularnej wśród turystów wyspy Bali. Poniżej zdjęcie wulkanu Baekdu.


Dołączona grafika


twojapogoda.pl
  • 2



#163

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mamy kolejną erupcję wulkanu,tym razem podwodną w pobliżu wyspy Sarigan wchodzącej w skład Marianów Północnych.
Do atmosfery trafiły niewielkie ilości pary i pyłu wulkanicznego.Z racji,że był to wybuch podwodny powstały również niewielkie fale o wysokości poniżej 0.5 m.
Na szczęście jest to obszar niemal całkowicie wyludniony,więc obyło się bez ofiar.

Dołączona grafika

Źródła:
http://feww.wordpres...oes-rehearsing/
http://edition.cnn.c...dex.html?hpt=T2
  • 2



#164

BadBoy.
  • Postów: 737
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

ERUPCJA DWÓCH WULKANÓW NA PACYFIKU



Na Oceanie Spokojnym uaktywniły się dwa wulkany, które zagrażają ruchowi lotniczemu między Azją a obiema Amerykami. Naukowców najbardziej zaskoczyła erupcja wulkanu Sarigan położonego w Północnych Marianach. To jego pierwsza erupcja w historii, mimo iż wulkan dawał o sobie znać już w 2005 roku w postaci kilku solidnych wstrząsów sejsmicznych, które jednak nie doprowadziły do jego wybuchu. Przed kilkoma dniami mieszkańcy wulkanicznej wyspy usłyszeli potężny huk, a następnie ujrzeli pióropusz popiołów i gazów unoszących się w powietrzu na wysokość 12 kilometrów. Wulkanolodzy po jednej z eksplozji zarejestrowali wytworzenie się fali tsunami wysokiej na około 50 centymetrów, która uderzyła w wybrzeża wyspy-wulkanu. Jak wynika z ostatnich danych satelitarnych, nie ma zagrożenia, że popiół wulkaniczny znajdzie się nad wyspami Guam i Saipan, gdzie stacjonują amerykańscy żołnierze, ponieważ wiatr gna popiół w przeciwnym kierunku. Jednak nie tylko wulkan Sarigan sprawia, że piloci decydują się omijać chmurę popiołów. Podobnie jest w przypadku wulkanu Yasur, który wybuchł na wyspie Tanna wchodzącej w skład Vanuatu. Potoki lawy z gorącymi głazami schodzą na położone u stóp wulkanu wioski. Mieszkańcy zostali ewakuowani w bezpieczne miejsce. W związku z sytuacją zamknięto ruch turystyczny w regionie, który corocznie odwiedzają tysiące podróżnych z całego świata. Skutki erupcji wulkanu Yasur są odczuwane także w sąsiedniej Nowej Kaledonii, gdzie popiół wulkaniczny sprawił, że zamknięto wszystkie porty lotnicze. Do czasu oczyszczenia się powietrza, samoloty nie będą mogły startować ani też lądować, a tym samym dowozić turystów na przykład na Wyspy Lojalności. W ostatnich tygodniach na świecie obserwuje się wzmożoną aktywność wulkaniczną, jednak jak uspokajają naukowcy, nie ma powodu do niepokoju, gdyż na Oceanii jest wiele wulkanów, które co jakiś czas dają o sobie znać.

twojapogoda.pl
  • 1



#165

Przecinek.
  • Postów: 30
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No coraz gorzej z tymi wulkanami.To jak koledzy; obstawiamy który wulkan wybuchnie jutro?

Wiedziałem, że upomnienie dostanę.Chciałem tylko rozluźnić troszkę atmosferę.


edycja cisz


Dołączona grafika

Użytkownik Przecinek edytował ten post 03.06.2010 - 10:27

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych