Skocz do zawartości


Zdjęcie

Budzą się wulkany


  • Please log in to reply
687 replies to this topic

#181

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wybuch wulkanu na Sumatrze. Trwa wielka ewakuacja

Na Sumatrze wybuchł w niedzielę wulkan Sinabung; ewakuowano 12 tys. osób - podała agencja AFP.Wulkan wyrzuca w powietrze dym i popioły na wysokość 1,5 tys. metrów.

Sinabung dał o sobie znać w 1912 roku, kiedy wydobywały się z niego nieznaczne ilości gazów siarkowych; poza tym nie wybuchł przez ostatnie 400 lat. Do niedzielnego wybuchu był uznawany za wulkan wygasły.

"Sytuacja jest zdecydowanie niebezpieczna, więc podnieśliśmy stan alarmowy do najwyższego, czerwonego poziomu" - powiedział AFP Surono - szef indonezyjskiego centrum ds. katastrof wulkanicznych.

Źródło
  • 1



#182

Przecinek.
  • Postów: 30
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

Islandia: Budzi się potężny wulkan?

Erupcja wulkanu Eyjafjöll może wcale nie być jedyną erupcją wulkaniczną na Islandii w tym roku. Seria trzęsień nawiedziła właśnie drugi najwyższy wulkan na tej wyspie.

Wczoraj seria trzęsień ziemi o sile dochodzącej do 4 stopni w skali Richtera nawiedziła okolice wulkanu Bárðarbunga w środkowej Islandii. Wulkan znajduje się pod czapą lodowca Vatnajökull, drugiego co do wielkości lodowca Europy i czwartego na świecie. Wulkanolodzy są zdania, że może być to symptom budzenia się wulkanu ze snu, który trwa już od dokładnie 107 lat.

Wcześniej wulkan był bardzo aktywny w osiemnastym i dziewiętnastym wieku. Wybuchał wtedy średnio co kilkadziesiąt lat. W dziewiętnastym wieku zanotowano trzy jego erupcję, zaś w dwudziestym wieku tylko jedną, między 1902 a 1903 rokiem. Od tego czasu wulkan pozostaje nieaktywny, ale nadal spędza sen z powiek wulkanologom, ponieważ w historii zapisywał się jako bardzo groźny. Erupcje były gwałtowne i powodowały olbrzymie spustoszenie.

Z najstarszych spisanych źródeł można się dowiedzieć, że był jednym z najpotężniejszych wulkanów na świecie. Jego erupcję w 1477 roku otrzymała piątą kategorię w 8-stopniowej skali intensywności wulkanicznych erupcji. Siła wybuchu była tak wielka jak wulkanu Wezuwiusz w 79. roku, gdy zmiótł Pompeje. Wypływająca z krateru Bárðarbunga lawa potrafiła obejmować obszar o powierzchni blisko tysiąca kilometrów kwadratowych.

Gęste popioły unoszące się nad wulkanem roznosiły się na obszarze tysięcy kilometrów. Erupcja powodowała gwałtowne roztapianie się lodowca Vatnajökull, co pociągało za sobą kolejne katastrofalne skutki. Sejsmolodzy i wulkanolodzy na bieżąco obserwują aktywność wulkanu i w razie zagrożenia będą ostrzegać mieszkańców

Źródło: http://www.twojapogo...-potezny-wulkan

Robi się ciekawie.

Użytkownik Przecinek edytował ten post 27.09.2010 - 17:44

  • 1

#183

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Naukowcy amerykańscy i saudyjscy poinformowali, że w zeszłym roku o mało nie doszło do wulkanicznej erupcji o łącznej sile 30 tys. trzęsień ziemi. Rejon erupcji znajdował się w Arabii Saudyjskiej - podaje Nature.

Dołączona grafika

Magma rosła do góry skorupy ziemskiej z głębokości 2 km pod powierzchnią Ziemi - powiedział Nature szef zespołu geologów amerykańskich John Pallister, wulkanolog z US Geological Survey (USGS) pracujący w Cascades Volcano Observatory w Vancouver, stan Washington. Jednak nie uformowała się komora magmowa. Zamiast tego przecisnęła się przez warstwy skalne w postaci płaskiej żyły o szerokości wielu kilometrów i grubości zaledwie metra.

Wulkaniczne trzęsienia ziemi wywołane przez ruchy magmowe i późniejsze kruszenie skał są bardzo różne od tych wywołanych ruchami tektonicznymi. "Nie ma wstrząsu głównego i następujących po nim wstrząsów wtórnych. Są to tysiące małych trzęsień ziemi" - twierdzi Pallister.

Wiele z tych trzęsień miało wielkość 2 lub mniej stopni w skali Richtera. Jedno z nich, 19 maja 2009, miało siłę 5,4 stopni według Saudyjskiej Służby Geologicznej (SGS) i 5,7 stopni według Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS).

To wystarczyło, aby otworzyć 8 kilometrową szczelinę w poprzek pustyni i uszkodzić ściany i fundamenty w najbliższym mieście, zmuszając do ewakuacji 40 tys. ludzi.

Pierwszym zadaniem naukowców było określenie czy nastąpi dalsza erupcja wulkaniczna. Okazało się, że nie nastąpi. Oceniano także czy wielkie trzęsienie ziemi może nastąpić, choć dla wulkanicznych trzęsień ziemi jest to mało prawdopodobne - mówi Pallister. W trakcie badania władze saudyjskie użyły sejsmografów, zaś naukowcy amerykańscy satelitarnej altimetrii laserowej, do obserwacji powierzchni morza, która wzniosła się więcej niż o pół metra, tworząc wypiętrzenie na 3 cm.

"To niezwykły zestaw danych. Jeden z najlepszych przykładów jaki ktokolwiek mógł zobaczyć, monitorując ten typ deformacji" - twierdzi Pallister. Jak powiedziała Nature Cynthia Ebinger, geofizyk z University of Rochester w Nowym Jorku, obserwująca podobne niedoszłe do skutku erupcje we Wschodniej Afryce, "udokumentowano w ten sposób po raz pierwszy niektóre aspekty procesu powstawania intruzji magmowych".

Miejsce, w którym o mało nie doszło do erupcji wulkanicznej, znajduje się na dawnym polu lawy zwanym Harrat Lunayyir w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej. W tym rejonie przez ostatnie 20 mln lat nastąpiło wiele erupcji.

Aktywność wulkaniczna w rejonie Harrat Lunayyir, była powiązana z rozchodzeniem się płyt tektonicznych. Ale główna strefa ryftu znajduje się 200 km dalej w środku Morza Czerwonego. Jak twierdzi Pallister sugeruje to, że fragment gorącego płaszcza wydostającego się spod Morza Czerwonego wypływa pod Arabią Saudyjską.

Przewidzenie efektów strefy ryftu na tak dużym obszarze jest niemożliwe. "Musimy się cofnąć i przekształcić modele książkowe aby zrozumieć dlaczego mamy do czynienia z aktywnym wulkanizmem i rozciąganiem na obszarze odległym od granicy płyty tektonicznej. To czyni prosty obraz działania magmy nierealistycznym" - mówi Gillian Foulger, sejsmolog z Durham University, Wlk. Brytania.

Okrycie ma także implikacje dla bezpieczeństwa publicznego. Większość pól lawowych Arabii Saudyjskiej znajduje się w regionach niezamieszkałych, ale budownictwo niedaleko Medyny wkracza w rejon znany z erupcji w 1256 roku.

Kenijska stolica - Nairobi - leży 100 km od regionu wulkanicznego. Jak powiedziała Nature Ebinger: "musimy powtórnie rozważyć ryzyko wulkaniczne w rejonie od Wschodniej Afryki do Morza Czerwonego".

W ubiegłym roku byliśmy o krok od gigantycznej katastrofy
Ancient volcanic field reawakens in Saudi Arabia
  • 1



#184

Flopstar.
  • Postów: 225
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Takie drobne info a propos wulkanów.
21 indonezyjskich wulkanów może wybuchnąć w każdej chwili - takie ostrzeżenie wydała Agencja Wulkanologii w Dźakarcie (Volcanology and Geological Disaster Mitigation Agency).
W przypadku 18-stu wulkanów został podwyższony poziom zagrożenia.
Czyżby szykował się nam rok 2011 bez lata?
Bo co do tego,że wulkany budzą się i to na całym globie - to nie ma najmniejszych wątpliwości.
Resztę tego newsa można przeczytać w linku 21 Volcanoes Across Country Ready to Erupt
  • 1



#185

Akinci.
  • Postów: 318
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Budzi się śmiercionośny wulkan

Pogrzebał pod lawą ponad 25 tysięcy osób.

Nevado del Ruiz budzi się z uśpienia - ostrzegają kolumbijscy geolodzy. Może wybuchnąć w każdej chwili - informuje earthweek.com.

Od końca września geolodzy naliczyli już ponad 2 tysiące wstrząsów w okolicy wulkanu. Świadczy
to o ruchach magmy w jego wnętrzu.

Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że pobliżu wulkanu czuć zapach
siarki. Widać tez pióropusze pary unoszące się znad krateru.

Ćwierć wieku temu, w 1985 roku, lawa wydobywająca się z Nevado del Ruiz i lawina błota ze stopionego lodowca na szczycie wulkanu runęły ze zbocza. Błotnista gorąca maź wymazała z powierzchni ziemi miasto
Almero, w którym zginęło ponad 20 tys. mieszkańców. Zrujnowała także sąsiednie miasto Chinchina.

Była to najtragiczniejsza w skutkach erupcja wulkanu w XX wieku - zginęło wówczas ponad 25 tysięcy osób.


Źródło:
http://www.earthweek.../ew101008d.html
  • 1

#186

Akinci.
  • Postów: 318
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Budzi się groźny wulkan. Uciekają dziesiątki tysięcy ludzi

Alarm na indonezyjskiej Jawie.

Władze Indonezji ogłosiły czwarty, najwyższy stopień zagrożenia erupcją wulkanu Merapi na wyspie
Jawa. To jeden z najbardziej zaludnionych obszarów na świecie.

Zagrożonych jest ponad 40 tys. mieszkańców miejscowości położonych na zboczach wulkanu - donosi The Associated Press.

Wulkanolodzy już od kilku dni
obserwują wzmożoną aktywność Merapi. Eksperci przewidują, że po erupcji lawa spłynie południową stroną prawie 3 km szczytu. Dlatego najpierw ewakuacja obejmie 11 tys. Indonezyjczyków mieszkających w tej części wyspy.

Nie wszyscy chcą zostawiać swoje domy
i gospodarstwa. Jednak Merapi już nie raz
pokazał, że jest śmiertelnie niebezpieczny - mówi Sri Purnomo z władz regionu
Sleman.

W czasie wybuchu wulkanu w 1930 roku magma, kamienie i pyły zabiły ponad 1,3 tys. osób. W 1994 roku zginęło 60 osób, a ostatnia erupcja sprzed 4
lat skończyła się śmiercią dwóch osób.
  • 1

#187

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeżeli ktoś ma życzenie popatrzeć na wulkan Merapi "w czasie rzeczywistym" to poniżej wklejam link do kamerki.
Jedyna niedogodność - obraz z kamery trzeba odświeżać ręcznie.
Merapi webcam
  • 1



#188

Flopstar.
  • Postów: 225
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dwa wulkany wybuchły jednocześnie na Kamczatce

Na półwyspie Kamczatka doszło do erupcji dwóch wulkanów, w niebo na wysokości wielu kilometrów wzbiły się chmury popiołów. Przelatujące w okolicy samoloty musiały zmienić kurs, a popioły pokryły pobliskie miasto Ust-Kamczack.

Wybuchła Kluczewska Sopka (4750 m n.p.m.), najwyższy czynny wulkan w Eurazji, oraz znajdujący się około 70 km na północny wschód od niego Szywiełucz - poinformował kamczacki oddział rosyjskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Popioły z wulkanów wzbiły się na wysokość około 10 km i przemieszczają się na wschód w kierunku Pacyfiku - poinformował w telewizji Rossija 24 geolog Siergiej Seniukow. Po zboczach Szywiełucza płyną strumienie lawy.
Na razie ani władze lotnicze Stanów Zjednoczonych, ani Japonii nie musiały ingerować w ruch lotniczy.

Popiół wulkaniczny przykrył leżące w pobliżu wulkanów miasto Ust-Kamczack, sprawiając, że wszystkie budynki są białe, a widoczność spadła do zaledwie kilku metrów. Rosyjskie władze zapewniają, że mieszkańcom 5-tysięcznego miasteczka nie zagraża bezpośrednie niebezpieczeństwo. Zaapelowały jednak, by pozostali oni w domach oraz szczelnie zamknęli drzwi i okna, żeby nie wdychać pyłu, gdyż może on powodować alergie i prowadzić do trudności z oddychaniem.

Szkoły i sklepy w mieście szybko zamknięto, a na ulicach wstrzymano ruch. Według naukowców popioły mogą opadać przez kolejnych 10 dni.

Russia's Shiveluch volcano erupts
WP
  • 2



#189

Akinci.
  • Postów: 318
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wulkan niszczy Indonezję. Merapi znów wybuchł!

Chaotyczna ewakucja tysięcy ludzi.

Okolicę wulkanu Merapi w Indonezji spowił szary popiół, ludzie w panice uciekają bojąc się dalszych eksplozji - donosi france24.com.

O 01:00 w nocy miejscowego czasu głośny huk zmusił prowadzących ewakuację żołnierzy i policjantów do przyśpieszenia wywożenia ludzi spod niebezpiecznej góry.

We wcześniejszej eksplozji sprzed kilku dni
śmierć poniosło co najmniej 36 osób. W miasteczku namiotowym na przedmieściach Dżakarty znalazło się już 50 tys. ewakuowanych.

By uniknąć tragedii władze wprowadziły 10-km strefę ochronną wokół wysokiego
na 2914 metrów wulkanu, możliwe że zostanie ona po kolejnej erupcji rozszerzona - zauważa "The Montreal Gazette".


http://www.sfora.pl/...hl-WIDEO-a25719
  • 1

#190 Gość_Niedoskonały

Gość_Niedoskonały.
  • Tematów: 0

Napisano

Wulkan niszczy Indonezję. Merapi znów wybuchł!
O 01:00 w nocy miejscowego czasu głośny huk zmusił prowadzących ewakuację żołnierzy i policjantów do przyśpieszenia wywożenia ludzi spod niebezpiecznej góry.

Dodam, że 01:00 w nocy miejscowego czasu (sobota), to 18:00 w piątek GMT.

Pył opadł też na oddalone o 30km miasto Yogyakarta.

Obecnie podniesiono też alert dla czterech innych wulkanów, w tym dla dwóch, które wykazują podwyższoną aktywność: Anak Krakatau i Mount Semeru.
  • 1

#191

Akinci.
  • Postów: 318
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Budzą się najgroźniejsze wulkany na świecie. Katastrofa?

Merapi spowoduje reakcję łańcuchową?

Wulkan Merapi wybuchł dziś po raz kolejny. To najsilniejsza z dotychczasowych erupcji. Na szczęście
nie ma informacji o kolejnych ofiarach.

Indonezyjczycy boją się jednak, że wybuch "Góry Ognia" obudzi inne wulkany- informuje livescience.com. Ich strach nie jest bezpodstawny.

21 innych indonezyjskich wulkanów budzi się ze snu - poinformowała agencja
AFP. To tylko podsyciło strach mieszkańców, którzy szykują się już do ewakuacji z zagrożonych terenów.

Wśród budzących się wulkanów jest m.in. Anak Krakatau, "Dziecko Krakatau", pozostałość po wulkanie, którego wybuch był przyczyną największej katastrofy w dziejach ludzkości - fale tsunami i popioły wulkaniczne zabiły ok. 40 tys. ludzi. Z jego krateru zaczyna wypływać lawa.

Na indonezyjskich wyspach
znajduje się 129 aktywnych wulkanów.Położone są na zbiegu kilku płyt tektonicznych: eurazjatyckiej, australijskiej, indyjskiej, sundajskiej i pacyficznej. Aktywność sejsmiczna w tym regionie
jest więc ogromna.

Część naukowców przekonuje więc, że aktywność aż tylu wulkanów nie jest niczym nadzwyczajnym i raczej nie ma związku z erupcją Merapi.

Nie ma dowodu, że Merapi wywiera jakikolwiek wpływ na inne wulkany - zapewnia Ed Venzke ze Smithsonian Institution's Global Volcanism Program
w Waszyngtonie


http://www.livescien...ned-101102.html
  • 1

#192

~Diego.
  • Postów: 141
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W Indonezji ciagle wybuchaja jakies wulkany, rejon sejsmicznie bardzo aktywny, nic dziwnego w tym nie ma :)
  • 0

#193 Gość_Niedoskonały

Gość_Niedoskonały.
  • Tematów: 0

Napisano

[Wśród budzących się wulkanów jest m.in. Anak Krakatau, "Dziecko Krakatau", pozostałość po wulkanie, którego wybuch był przyczyną największej katastrofy w dziejach ludzkości - fale tsunami i popioły wulkaniczne zabiły ok. 40 tys. ludzi. Z jego krateru zaczyna wypływać lawa.

Małe sprostowanie, jeśli pozwolisz. Krakatau nie spowodował największej katastrofy w dziejach ludzkości, bo ofiar tsunami w 2005 roku było grubo ponad trzysta tysięcy. Być może chodziło Ci o bezpośrednie ofiary wybuchu jakiegoś wulkanu.

Krakatau zasłynął jako wulkan, który wyrzucił w przestrzeń największą w historii ilość materiału - 46km3 pyłów, które pokryły ok. 70% powierzchni globu. Spośród 40 tys. ofiar, 32 tys. to ofiary powstałego wtedy tsunami. Wysokość, na jaką wybuchy wyrzucały pyły i inne cząstki była wyjątkowa - ok. 27km, jednak rekord padł 27.08.1883 o godz.10:03 - wtedy siła wybuchu wyrzuciła materiał aż w stratosferę, ok. 55km nad Ziemię.

To tyle, w skrócie, tytułem sprostowania.

Użytkownik Niedoskonały edytował ten post 04.11.2010 - 19:58

  • 0

#194 Gość_Niedoskonały

Gość_Niedoskonały.
  • Tematów: 0

Napisano

W Indonezji ciagle wybuchaja jakies wulkany, rejon sejsmicznie bardzo aktywny, nic dziwnego w tym nie ma :)

A co byłoby dla Ciebie dziwne? Milion ofiar w ciągu jednego dnia?

W Polsce też nie jest dziwne, że są powodzie - a jednak jest to tragedia dla setek czy tysięcy ludzi. Dopóki Ciebie to nie dotknie, to zapewne spływa jak po kaczce...

W Indonezji, już od wielu dni, kilkadziesiąt tysięcy osób jest poza domem, nie wiedzą czy w ogóle wrócą. Wulkan Merapi znowu wybuchł w środę, 3.11, to była najsilniejsza eksplozja, wyrzuciła pyły na wysokość 9km, trzeba było poszerzyć strefę bezpieczeństwa (czyli ewakuacje) z 10 do 15km. To jest dla nich mimo wszystko wielka klęska żywiołowa, choć kraj jest wielki i ludzi tam mieszka sporo, bo ok. 240mln. W dodatku tego dnia rejon nawiedziły bardzo intensywne deszcze, co jeszcze pogarsza całą sytuację.

Wszystkie działania władz - jakby nie oceniać tamtych rządów - sprawiają, że liczba ofiar jest minimalizowana, ludzie nie są pozostawieni sobie, pomoc jest udzielana w miarę sprawnie jak na tamtejsze warunki.

Ale cóż - nie ma w tym przecież nic dziwnego, tam wciąż wybuchają wulkany...
  • 0

#195

Yaw.
  • Postów: 774
  • Tematów: 61
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@Niedoskonały

Wyluzuj. Przeczytaj tytuł tematu, zobacz na jakim forum jesteś - pod tym kątem nie jest to nic dziwnego / paranormalnego. To samo jakby założyć temat o globalnej (jak ta biblijna) powodzi, a podniecać się lokalną powodzią w Polsce. Ludzkiej tragedii nikt tu nie neguje, ale nie o tym temat.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych