Skocz do zawartości


Zdjęcie

Budzą się wulkany


  • Please log in to reply
687 replies to this topic

#211

mpiwowski.
  • Postów: 148
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Aż strach pomyśleć co by się działo przy sporej erupcji na słońcu, która pędziła by w naszą stronę. :o

Co ciekawe są obie strony medalu, z 1 strony wybucha z 2 strony da się przewidzieć trzęsienie itp. Ale oczywiście się tego nie stosuje. Prawdopodobnie boją się paniki. :/

Użytkownik mpiwowski edytował ten post 08.12.2010 - 04:48

  • 0

#212

Akinci.
  • Postów: 318
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Największy wulkan Europy znów się budzi

http://www.youtube.com/watch?v=geHeiwzQkKM&feature=player_embedded

Etna wyrzuca popiół i skały wulkaniczne.

Najwyższy i największy europejski wulkan znów daje o sobie znać. Wyrzucił chmurę popiołu i skał wulkanicznych. Na razie nie wypływa jednak z niego lawa - informuje reppublica.it.

Etna przebudziła się w poniedziałek w nocy. Około 23 zaczęła drżeć ziemia, a wulkan co 1-3 minuty
wyrzucał z krateru skały wulkaniczne i popiół.

Wzmożona aktywnośc trwała przez całą noc. Wulkan uspokoił się trochę nad ranem - około godziny 6.

Naukowcy z włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii twierdzą, że mimo przebudzenia wulkanu, z jego wnętrza na razie nie wypływa lawa.


http://www.sfora.pl/...ie-budzi-a27899
http://palermo.repub...html?ref=search
http://english.ruvr....4/38694315.html

Tu taka ciekawostka:

Ponad pół wieku temu Edgar Cayce zapowiedział kataklizm, którego początkiem będzie erupcja wulkanu Etna.

Edgar Cayce predictions state that once we begin to see greater activity in Mount Etna, then the major earth changes have begun. Greater activity does seem to be taking place. He stated that once Etna activates, we will begin to see land rising and sinking in the Mediteranean area. We will also see Pele and Vesuvius responds as well.



http://www.crystalin...rthchanges.html
  • 1

#213

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Póki co ani Pele,ani Wezuwiusz.
Dzisiaj dotarły do nas informacje,że obudził się indonezyjski Krakatau.
Na razie wiadomo tylko tyle,że ewakuowano tysiące mieszkańców z siedmiu powiatów (Kalianda, Rajabasa, Katibung, Sidomulyo, Ketapang, Sragi i Palas).
Popiół uniósł się na wysokość 600 metrów i przesuwa się we wschodnim kierunku.
Rybacy i turyści powinni pozostać w odległości co najmniej 2 km od wulkanu.

http://www.volcanolive.com/news.html
  • 1



#214

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Sądzę, że dużo groźniejszy od wybuchu Krakatau może być erupcja podwodnego wulkanu w pobliżu Neapolu -
Campi Flegrei. Miejmy nadzieję,że nie dojdzie do jego erupcji. Inaczej marny bedzie nasz los...




Potencjalny scenariusz wygląda tak: tysiące niewielkich, ale odczuwalnych podziemnych wstrząsów sejsmicznych nieoczekiwanie zakołysze Neapolem. Mieszkańcy tego miasta zaczną z niepokojem spoglądać w stronę Wezuwiusza, który już ma na swoim koncie kompletne zniszczenie antycznej Pompei. Jednak tym razem niebezpieczeństwo wcale nie nadchodzi ze strony tego malowniczego wulkanu. Wezuwiusz jest zbyt mały, aby wywołać jednocześnie aż tyle wstrząsów. Ich przyczyną jest inny wulkan. Wielokrotnie większy i grożniejszy od sędziwego Wezuwiusza. Jest on zaczajony tuż przy mieście i dobrze ukryty przed wzrokiem ludzi. Nazywa sie Campi Flegrei i jest przykryty wodami Zatoki Puzzuoli sąsiadującej z Zatoką Neapolitańską. Campi Flegrei jest także jednym z najgożniejszych wulkanów na świecie, porównywalnym siłą zniszczenia z superwulkanem Yellowstone.

Krater Campi Flegrei, który ze wzgledu na swą wielkość nazywany jest kalderą ma średnicę 6.5 km. Sama erupcja wulkanu rozpocznie się emisją potężnych ilości pary i CO2, które zabiją wszystko co żyje w starożytnym mieście Puzzuoli leżącym tuż na skraju krateru. Magma, która normalnie znajduje się zaledwie 7 km. pod ziemią zacznie gwałtownie zbliżac się do jej powierzchni. Kiedy dotrze do wód gruntowych zamieni się w przypominający gąbkę kamień. Woda zacznie się gotować a rozgrzana para wodna zacznie wypełniac sobą wulkaniczną gąbkę.Wkrótce ciśnienie wzrośnie do takiego stopnia, że nic już nie powstrzyma wybuchu.

Miliardy metrów sześciennych kamieni zostaną wystrzelone w powietrze przez wybuch 200 razy większy niż ten, z jakim eksplodował niedawno islandzki wulkan Eyafjallajokull, który swa aktywnością sparaliżował całą Europe i przyniósl straty obliczane na 3 mld. funtów. Wybuch Campi Flegrei wywola w Neapolu panikę gdy ludzie będą chcieli za wszelką cene wydostać się z miasta skazanego na zagładę. Błyskawicznie jednak wszystkie drogi wyjazdowe zostaną zakorkowane przez przepychające się chaotycznie samochody. Tymczasem chmura toksycznego dymu i pary z szybkością huraganu zacznie pochłaniać miasto, zabijając wszystkie żywe istoty na swojej drodze. Nie tylko miliony ludzi w Neapolu staną się bezpośrednimi ofiarami wulkanu, ale niemalże całe życie w basienie Morza Środziemnego przestanie istnieć. Reszta Europy także odczuje wybuch niknąc powoli pod zwałami popiołu i śniegu. Ci co przetrwają, zaczną walczyć między sobą o jedzenie i inne zasoby. Europa pogrąży się powoli w chaosie, cofając się rozwojem do Średniowiecza. Ostatni raz takie wydarzenie miało miejsce 39 tys. lat temu.

Nic więc dziwnego, że naukowcy chcąc lepej zrozumieć mechanizm powodujący wybuch wulkanu, chcą przeprowadzic w zatoce Puzzuoli szereg badań i testów. Przede wszystkim chcą zbadac wiertłem przez dno kaldery po to, by dowiedziec się dlaczego poziom magmy podniósł się od 1969 r. o 3 metry. Domy stojące na skraju kaldery wypychane pęczniejącym dnem wulkanu zaczęły pękać i rozpadać się. Naukowcy starają się uspokoić sytuacje, tlumacząc wybrzuszenie na dnie kaldery regularnymi cyklami, które tworzą je co 60 lat.. Stan taki trwa przez kolejne 30 lat i dno kaldery opada ponownie. Jedynym sposobem, aby lepiej zrozumieć ten cykl jest przewiercić dno kaldery i dotrzeć do magmy, ale wiercenie zostało nieoczekiwanie przerwane przez burmistrza Neapolu. Burmistrza przekonał neapolitanski naukowiec, który uznał, że naklucie zbiornika z magmą może miec nieobliczalne konsekwencje, łącznie z wywołaniem wybuchu wulkanu.

Wierceń w kraterze Campi Flegrei chce dokonać ekipa z International Continental Scientific Drilling Programme, używając do tego celu specjalnie przystosowanej platformy wiertniczej, która jest w stanie automatycznie zmienić wiertło na system, ktory nie tylko odczytuje temperaturę na danej głębokościa ale także pobiera próbki skalne. Planowana głębokość takiego odwiertu to 4 km. Na takiej głębokości warstwa skalna nie jest już ogrzewana przez wodę a bezpośrednio przez magmę. Wg. naukowców chcących dokonać takiego odwiertu jest to jedyna szansa dla Neapolu aby nie podzielić losu Pompei. Odwiert pozwoli poznac budowę kaldery i wszystko co wydarzyło się w jej historii. Pozwoli także zrozumieć w jaki sposób powstaje cykliczne wybrzuszenie na jej dnie. Czy ciśnienie to jest wywołane bezpośrednum działaniem magmy, czy może jest to związane z rozszerzaniem się skały. Odwiert pozwoli także na zainstalowanie czujników mierzących temperaturę blisko zbiornika lawy. I wreszcie pobrane próbki mogą zostać zbadane w najlepszych światowych laboratoriach geofizycznych po to, by zrozumieć wszystkie aspekty powracającego do życia superwulkanu.

Prace nad odwiertem powstrzymał niejaki Benedetto De Vivo, który uważa, że nawet 2.5 km. odwiert jest w stanie uruchomić mechnizm, który doprowadzi do erupcji wulkanu. Jego opinia była drukowana we wszystkich ważniejszych wloskich dziennikach i w obawie przed reperkusjami – burmistrz Neapolu zakazał naukowcom z ICSDP dokonania odwiertu. De Vivo powołuje się na przykład blotnego wulkanu Lusi w Indonezji, który wybuchł po tym, jak firma naftowa dowierciła sie do błotnej magmy. Inny przyklad to niedawna katastrofa w Zatoce Meksykańskiej, do której doszło rownież na wskutek odwiertu. Tymczasem nawet bezpośrednie nakłucie niekoniecznie musi skończyć się katastrofą. Podczas erupcji wulkanu Eyafjallajokull, naukowcy wielokrotnie nakłuli pęcherz lawy, która wyciekała przez odwiert na zewnątrz podobnie jak woda wycieka przez rurkę do picia, nie powodując katastrofalnych skutków. Dlatego w przypadku Campi Flegrei naukowcy chcą przekonać Neapolitańczyków, że odwiert jest konieczny dla ich dobra po to, aby nie powtórzyli oni losu mieszkańców Pompei…

(na podst. „Daily Mail”)
  • 1



#215

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A jednak Etna.
W nocy wulkan zaczął wypluwać z siebie lawę. Z tego powodu konieczne było zamknięcie lotniska na Sycylii.Na nocnych zdjęciach z Sycylii widać jak wulkan wypluwa z siebie pomarańczowe kule. Według relacji włoskiej agencji ANSA płomienie wędrowały setki metrów w górę. Można było je zobaczyć z pobliskich miast: Katanii i Taorminy.

Kamera online obserwująca wulkan


Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Z powodu aktywności Etny zamknięto na jakiś czas lotnisko w Katanii. Port lotniczy działa już normalnie, jednak specjaliści w dalszym ciągu obserwują Etnę.

http://www.youtube.com/watch?v=EG6V2TrzCUY&feature=player_embedded

http://www.dailymail...l#ixzz1Av8bSwyc
http://theextinction...tive-explosion/
http://modernsurviva...o-just-erupted/
  • 4



#216

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Parę zdjęć Campi Flegrei, z postu kpiarza

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Użytkownik mylo edytował ten post 14.01.2011 - 14:20

  • 0



#217

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Aktywność wulkanów w Europie wzrasta. Obudził się kolejny olbrzym...

Ze snu zbudził się także kolejny aktywny włoski wulkan. Stromboli położony na wyspie na północ od wybrzeży Sycylii, emituje gazy, które gnane przez wiatr na południowy wschód. Na wyspie zamieszkanej przez nieco ponad pół tysiąca osób, na razie nie ogłoszono ewakuacji, ale mieszkańcy są poddenerwowani i niemal bez przerwy spoglądają w kierunku górującego nad nimi wulkanu.

Dodajmy, że ostatnia silna erupcja Stromboli miała miejsce w 1933 roku, zaś w 2003 roku upadek do morza kawałka kopuły wulkanu, doprowadził do powstania tsunami.

Link :

http://www.twojapogo...wloskie-wulkany
  • 1



#218

Akinci.
  • Postów: 318
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Niepokojące informacje z parku Yellowstone.

Na obszarze wielkości 40 na 70 km grunt podniósł się już o ćwierć metra. 6 km pod powierzchnią Yellowstone szybko gromadzi się magma - donosi "The National Geographic".

W ciągu ostatnich 2 mln lat superwulkan pokrywający sporą część amerykańskiego stanu Wyoming z pełną mocą wybuchł tylko trzy razy. Ostatni raz 640 tys. lat temu.

Każdy wybuch był tysiąckrotnie silniejszy niż eksplozja, która w 1980 roku rozerwała górę św. Heleny - zauważa magazyn.

Superwulkan wybuchał do tej pory średnio co 600 tys. lat. Gdyby wybuchł po raz czwarty, Ziemię na długi okres przysłoniłaby chmura pyłu. Duża część Północnej Ameryki nie nadawałaby się do życia.

Geolodzy sądzą, że zjawisko "puchnięcia" i podnoszenia się gruntu to element regularnego cyklu. Prawdopodobnie podobnie jak miało to miejsce w latach 1976 - 1984, dojdzie do maksimum, po czym opadnie - przekonuje "The National Geographic".

Co roku kieszeń magmy pod kalderą superwulkanu pęcznieje o dziesiątą część kilometra sześciennego. Gdyby zbierała się bliżej powierzchni, ryzyko eksplozji byłoby znacznie większe.


http://www.sfora.pl/...e-ziemia-a28494
http://news.national...-magma-science/
  • 1

#219

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Teraz z kolei budzą się wulkany na Kamczatce. Całe szczęście,że tereny tam są słabo zaludnione...


Na rosyjskiej Kamczatce z trwającego aż 82 lata snu zbudził się wulkan Kizimen. Popioły zagrażają wsiom i miasteczkom, ponieważ przenoszone są one przez wiatr na odległość blisko tysiąca kilometrów.

Kamczatka to kraina wulkanów z których większość pozostaje w uśpieniu od bardzo wielu lat. Kilka wulkanów przejawia jednak ciągłą aktywność, a wśród nich znajduje się m.in. wulkan Kluczewski i Szywiełucz. Jednak jak się okazuje, nawet długo drzemiące wulkany są w stanie zbudzić się niespodziewanie.

Tak właśnie postąpił wulkan Kizimen, którym mieszkańcy Dalekiego Wschodu nie przejmowali się od ponad 80 lat. Pod koniec ubiegłego roku z krateru zaczęły się unosić chmury gazów, potem przyszedł czas na wystrzały popiołów, aż wreszcie po stokach wulkanu zaczęły się staczać lawiny piroklastyczne.

W bezpośrednim pobliżu wulkanu nie ma stałych osad ludzkich, ale mimo to w zagrożeniu znajdują się mieszkańcy obszarów położonych nawet do tysiąca kilometrów od wulkanu, ponieważ na tym dystansie może opadać popiół i zatruwać glebę oraz ujęcia wody pitnej. W ostatnim czasie z tego powodu problemy miała ludność Pietropawłowska Kamczackiego, a także Wysp Komandorskich.

Z badań geologicznych wynika, że w przeszłości erupcje Kizimena były bardzo gwałtowne i powodowały znaczące zmiany w krajobrazie południowej Kamczatki. Wulkan jest więc zaliczany do grupy wulkanów wezuwiańskich z amerykańską St. Helens i włoskim Wezuwiuszem na czele.

Podczas potężnych erupcji może więc dochodzić do osuwania się ścian wulkanu i powstania równającego wszystko z ziemią podmuchu. Jak na razie wulkanolodzy nie spodziewają się, aby obecna erupcja Kizimena była tak gigantyczna, ale z wulkanami nigdy nic nie wiadomo, dlatego ostrożność jest wskazana. Poniżej zamieszczamy zdjęcie erupcji wulkanu Kizimen. www.twojapogoda.pl

Link :

http://www.twojapogo...c-grozny-wulkan
  • 0



#220

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wybuch wulkanu w Japonii

Po drugiej stronie globu, w Japonii, wybuchł wulkan Kirishima, położony na wyspie Kyushu. Popiół z niego wyrzucany poszybował na wysokość około 7,6 km, a wraz z nim wulkan wypluwa z siebie masy magmy i płonące skały, które osiąganą wysokość nawet 2 km.

http://www.youtube.com/watch?v=J2575Z_jTUw&feature=player_embedded

Władze ostrzegają przed zbliżaniem się na odległość mniejszą niż kilometr od miejsca erupcji. Zamknięto też położone w pobliżu autostrady, gdyż masa popiołu, która spadła na drogę uniemożliwia transport. Opady popiołu zaobserwowano w sześciu okolicznych miastach, władze proszą o ostrożność na drogach z powodu słabej widoczności, z tego samego powodu zostały odwołane wszystkie loty w Miyazaki.

http://www.youtube.com/watch?v=kj57AgWZhKk&feature=player_embedded

Kirishima znana jest ze swojej aktywności, jednak jej erupcje były za każdym razem bardzo słabymi wybuchami, które wywoływały tylko alarm 1 stopnia. Najsilniejsza ostatnio erupcja miała miejsce w 1959 roku i ogłoszono wtedy alarm stopnia 2. Obecnia erupcja wywołała alarm 3 stopnia, a lawa wypływająca z krateru nie zdarzyła się na Kirishimie, wg. Globalnego Programu Wulkanicznego, od 1771 roku. Obecny wybuch jest spowodowany wzrostem aktywności Kirishimy, która miała miejsce w 2008 roku.

http://www.youtube.com/watch?v=SXy-ysUMWFQ&feature=player_embedded
  • 1



#221

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Obudził się drugi, groźny wulkan w Japonii, Shinmodeake.


Duszący pył i odłamki skał zagrażają tysiącom ludzi.

Japońscy urzędnicy wydali ostrzeżenie dla ponad 1000 mieszkańców okolic
wulkanu Shinmoedake na południu kraju. Erupcja jest coraz bardziej niebezpieczna.

Wulkan wyrzuca w górę olbrzymie ilości popiołu. Zmusił już kilkuset ludzi do poszukiwania pomocy w ośrodkach ewakuacyjnych. Zagrożenie jest olbrzymie - chodziło o spadające odłamki skał, duszący popiół i osuwanie się ziemi.

Agencja
Meteorologiczna planuje rozszerzyć strefę zakazu do trzech kilometrów wokół góry i wysłać śmigłowce monitorujące obszar - donosi Winnipeg Free Press.

Eksperci
zauważają, że wewnątrz kopuły wulkanu znajduje się coraz więcej lawy, nie są jednak pewni, czy wydostanie się ona na zewnątrz.

Link :

http://www.sfora.pl/...wakuacja-a28747



Tymczasem małe skały wyrzucane z olbrzymią siłą z wnętrza wulkanu spadają na samochody
w pobliskich miejscowości. Wybuch spowodował zakłócenia w ruchu pociągów i samolotów
. Urzędnicy zdecydowali się również zamknąć niektóre szkoły
  • 2



#222

Serenity.
  • Postów: 57
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

coś dużo tych wulkanów się odzywa w tak krótkim czasie
  • 0

#223 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Nie za dużo tych wydarzeń jak na Styczeń? Przecież jak to wszystko buchnie to będą jaja. Martwi mnie ten wulkan z średnicą krateru 6.5 km.
  • 0

#224

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Co do postu Kpiarza.

Tak... niestety ten wybuch był bardzo niebezpieczny. Wulkan Shinmoedake na południowej wyspie Kiusiu, który obudził się ubiegłym tygodniu, wybuchł. Była to najsilniejsza jak dotąd eksplozja, która wybiła okna w promieniu ośmiu kilometrów.

Kilka fotek wulkanu.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Popioły


Dołączona grafika


Użytkownik Alexi Arduscoini edytował ten post 02.02.2011 - 16:45

  • 0

#225

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Grozi nam kolejna erupcja ?

Wulkan na górze St. Helens rozsławił na cały świat jego wybuch w 1980 roku, gdy podczas wstrząsów tektonicznych osunął się cały północny stok góry. Teraz ziemia wokół wulkanu znów się trzęsie- informuje serwis
nwcn.com.

Temu co dzieje się wokół St. Helens z niepokojem przyglądają się sejsmolodzy. W ciągu ostatnich kilku dni zanotowano wzmożoną aktywność sejsmiczną na tym terenie. Niektóre wstrząsy są prawie niewyczuwalne dla aparatury, inne są jednak o wiele mocniejsze - największy miał 2,6 stopnia w skali Richtera.

Większość wstrząsów miała epicentrum w pobliżu Johnston Ridge, miejsca gdzie znajduje się taras widokowy, z którego turyści mają doskonały widok na otwartą
część krateru wulkanu na jego północnym zboczu.

W 2004 także liczba wstrząsów pod górą St. Helens rosła z godziny na godzinę, aż do momentu, gdy lawa wypłynęła z krateru. Czy tym razem będzie podobnie?

Naukowcy sądzą, że nie. Uspokajają, że tym razem wstrząsy nie mają nic wspólnego z ruchami lawy pod wulkanem. Ich zdaniem są to typowe wstrząsy tektoniczne - związane z ruchem płyt tektonicznych.

W 1980 roku na skutek wybuchu St. Helens zginęło 57 osób. Runęła prawie jedna trzecia góry, pył i popiół wulkaniczny zasypał pobliskie miasto
, z którego na szczęście ewakuowano ludzi.

Link :

http://www.sfora.pl/...tastrofe-a28802
  • 1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych