Wulkan Marsili straszy Włochy
W zeszłym tygodniu wulkan Marsili na Morzu Tyrreńskim wykazał oznaki przebudzenia. Jest to największy podmorski wulkan w Europie i od ponad roku powtarzają się doniesienia o znacznym jego wzmożeniu aktywności. Ostrzeżenia przed erupcją i możliwym tsunami w jej konsekwencji obwieścił ponad rok temu prominentny wulkanolog Enzo Boschi.
Temat nagle powrócił po niszczycielskim tsunami w Japonii. Najwyraźniej obrazki z wyspy Honshu uzmysłowiły okolicznym państwom powagę sytuacji. Wulkan budzi się coraz bardziej a ludzkość nie zna w historii erupcji co czyni go jeszcze bardziej nieobliczalnym. Najbardziej zagrożony tsunami jest region południowych Włoch z Neapolem włącznie.
Jest rzeczą oczywistą, że podmorskie wulkany wymagają większej uwagi. Jest tak zwłaszcza po ostatnich odkryciach potwierdzających możliwe eksplozywne erupcje. Trzeba zatem przyznać, że tsunami nawet sporych rozmiarów jest faktycznie hipotetycznie możliwe
Wulkan aktualnie jest w trakcie erupcji lawy. Enzo Boschi stwierdził w wywiadzie dla dziennika Corriere della Sera, że jego niepokój budzą zwłaszcza delikatne ściany krateru, któe mogą się zapaść powodując tsunami.
To mogłoby się zdarzyć nawet jutro, nasze ostatnie badania pokazują, że wulkan nie ma solidnej struktury, jego ściany są kruche, komora magmowa jest wielkich rozmiarów. Wszystko to daje nam do zrozumienia, że wulkan jest aktywny i może zacząć poważną erupcję praktycznie w każdym momencie.
Efektem tego może być duże tsunami, które uderzy we włoskie regiony Campanie, Calabrie i Sycylie. Podwodny wulkan jest wysoki na około 3 kilometry i jest zlokalizowany 150 km od Neapolu. Cała formacja ma 70 km długości i 30 km szerokości i znajduje się 400 metrów pod powierzchnią wody.
Urwanie się ściany spowodowałoby ruch milionów metrów sześciennych wody co może spowodowac bardzo silną falępowiedział Boschi i dodał
Mimo, że wskazania określone przez nas są precyzyjne nie jest możłiwe wykonanie jakichś prognoz. Ryzyko jest naprawde trudne do oceny.
http://www.youtube.com/watch?v=b_taZaTDOtU&feature=player_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=etJowy17cBo&feature=player_embedded
Źródło:
http://www.meteogior...-vulcani-sot...-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podwodne wulkany mogą eksplodować tak samo jak ich lądowe odpowiedniki
Podwodne wulkany poza wypływem lawy grożą też gwałtownymi erupcjami. Geolodzy twierdzenie to oparli na wynikach badań zawartości CO2 w okolicach podwodnych grzbietów oceanicznych i ich zdaniem to dowodzi tezie o mmożliwych wybuchach wulkanów aktywnych na dnie oceanów.
Między 75 a 80 % całej aktywności wulkanicznej na planecie Ziemi zachodzi pod wodą. Większość aktywności tego typu wulkanów sprowadza się raczej do wypływu lawy niż efektownych eksplozywnych erupcji. Dzieje się tak z powodu niższego poziomu gazu w magmie, będącego główną przyczyną eksplozji, oraz z powodu ciśnienia generowanego na pewnych głębokościach oceanu. Ciśnienie to w sposób naturalny powstrzymuje dużą część tego typu sił przyrody.
Od ponad 10 lat naukowcy, na podstawie śladów pyłu wulkanicznego w pewnych partiach wody , formułują opinie o eksplozywnym charakterze niektórych podwodnych wulkanów. Nikt jednak do tej pory nie był w stanie tego udowodnić.
Christoph Helo, doktorant w jednej z amerykańskich uczelni dowiódł ostatnio wysoki poziom koncentracji CO2 w kroplach magmy uwięzionych w kryształach uzyskanych z depozytów pyłu wulkanicznego z wulkanu Axial znajdującego się w okolicach grzbietu Juan de Fuca, w okolicach Oregonu.
Te uwięzione kawałki magmy prezentują poziomy przed erupcyjne. Dzięki temu naukowcy pracujący nad zagadnieniem mogli udowodnić, że eksplozywne erupcje występują w morzach i oceanach. Ich praca dowiodła też, że jest wiele źródeł emisji CO2 głęboko pod wodą, zwłaszcza w obrębie grzbietów oceanicznych. Poziomy emisji CO2 z oceanów są znacznie większe niż się do tej pory wydawało. To nie jest dobra wiadomość dla przemysłu wymyślonego po protokole z Kioto.
Źródło:
http://www.nature.co...l/ngeo1104.html