Skocz do zawartości


Zdjęcie

Budzą się wulkany


  • Please log in to reply
687 replies to this topic

#361

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wielkość plamy gorąca pod Yellowstone została zweryfikowana

Dane pokazują znacznie większy pióropusz płaszcza niż ten z modelu sejsmicznego - źródło: AGU

Dołączona grafika

Park Narodowy Yellowstone zawiera dużą ilość różnego rodzaju gejzerów i ciepłych źródeł. Wszystkie one są zasilane przez płynne skały znajdujące się pod powierzchnią parku. W przeszłości zdarzaly się tutaj erupcje zdolne do przykrycia ponad połowy USA grubą warstwą pyłu.

Przede wszystkim, dlatego zrozumienie zasady działania tej plamy gorąca oraz jej ewolucji niesie za sobą bardzo ważną dla kontynentu amerykańskiego wiedzę. Teraz dzięki sieci czujników i pewnych nowych metod obliczeniowych, naukowcy przygotowali obraz pióropusza płaszcza Ziemi tej konkretnej plamy gorąca. Obraz pokazuje, że z analiz temperatury gruntu wynika, że obszar oddziaływania pióropusza jest znacznie większy niż wcześniej myślano.

Yellowstone znajduje się na takim samym pióropuszu płaszcza Ziemi, jaki zasila wulkany hawajskie. Ze względu na to, że mieści się w środku kontynentu jego zachowanie jest inne niż w Islandii czy na Hawajach. Zamiast ciągłych erupcji lawy, śródkontynentalna plama gorąca produkuje rzadkie eksplozywne erupcje. Kolejne eksplozje Yellowstone mają odstępy około 670 tysięcy lat, ale każda z nich byłą tysiące razy większa od eksplozji Mt. St. Helens.

http://www.youtube.com/watch?v=bgRnVhbfIKQ&feature=player_embedded

Poprzednie próby zwymiarowania pióropusza opierały się na metodzie sejsmicznej polegającej na określanie typów skał i ich stanu. Tą metodą ustalono, że pióropusz prowadzi głęboko pod stanem Idaho i ze wschodniej strony wchodzi, zmniejszając głębokość, do Wyoming.

Nowy obraz częściowo potwierdza tamte ustalenia, ale sugeruje, że obszar nagrzany przez pióropusz płaszcza może być znacznie większy niż ten obliczony metodą sejsmiczną. Nowa metoda opiera się na badaniach przewodności ziemi i wykorzystaniu urządzeń do pomiarów ciepła MT ( Magnetyczno-Telluryczne). Dzięki tej metodzie możliwe jest określenie subtelnych zmian w przewodności ziemi i fluktuacji pola magnetycznego. Otrzymujemy różnice w temperaturach i informacje o rodzaju skał i płynów gdyż wpływają one na przewodzenie.

Autorzy badania korzystali z odczytów z setek stacji w całym Idaho, Montanie oraz Wyoming I jak twierdzą uzyskali podziemny obraz Yellowstone. Konwertowanie subtelnych zmian przewodności w mapę podziemnych struktur jest dość skomplikowanym zadaniem. Najwięcej pracy wymagało określenie metod rekalkulacji pomiarów Otrzymane zdjęcie sugeruje, że roztopione skały oglądane w obrazach sejsmicznych są tylko rdzeniem znacznie większej ilości połączeń pióropusza płaszcza ziemi.

Część jego nie składa się z płynnej skały, ale znajduje się tam woda absorbująca sól, co jest do wykrycia w postaci zmiany przewodności za pomocą sprzętu MT. Sam pióropusz wydaje się schodzić do płaszcza pod mniejszym kątem i rozciąga się znacznie dalej w głąb Idaho niż sugerował model sejsmiczny. Dzięki tej technologii udało się tez dowiedzieć, że skały nie robią się płynne zanim nie osiągną głębokości 250km.

Źródło:
http://arstechnica.c...me-much-larg...

http://zmianynaziemi...a-zweryfikowana

Użytkownik kpiarz edytował ten post 12.04.2011 - 13:44

  • 1



#362

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Potężny wybuch wulkanu Bezimienny na Kamczatce

Dołączona grafika

Jak donosi agencja RIA Novosti, wczoraj o 10:43 czasu lokalnego wulkan Bezimienny na Kamczatce rozpoczął potężną erupcję. Informację potwierdził Rosyjski Instytut Wulkanologii i Sejsmologii.

Jak podaje Instytut obserwacja niedostępnego wulkanu jest mocno utrudniona ze względu na warunki pogodowe. Badacze opierają się głównie na zdjęciach satelitarnych i odczytach sejsmicznych z pozostawionych czujników.

"Nadzór wulkanu jest trudny z powodu burzy, szalejącej na Kamczatce, lecz według danych sejsmicznych w czwartek z krateru wulkanu zaczęła się potężna emisja gazów i popiołu. Na zdjęcie satelitarnych wyraźnie widać liczne wyładowana atmosferyczne w pobliżu wulkanu "- powiedział przedstawiciel Instytutu.

Naukowcy dodali, że stacja sejsmiczna, zainstalowana w pobliżu wulkanu dokonała zapisu wielu lokalnych trzęsień ziemi i drżenia stożka wulkanicznego. W okolicznych wsiach ze względu na wybuch miał miejsce opad popiołu. Warstwa popiołu osiągnęła około 1 centymetr grubości.

Ostatnia znana erupcja Bezimiennego nastąpiła w lipcu ubiegłego roku. Erupcja z 2009 roku była za to jedną z najbardziej znaczącą w historii obserwacji. Bezimienny ma "wybuchowy charakter", gdyż dochodzi tu do różnej skali erupcji średnio dwa razy w roku.

Wysokości wulkanu to 2900 metrów nad poziomem morza, należy do wulkanów z grupy Klyuchevskoy. Wulkan znajduje się w odległości około 500 km od miasta Pietropawłowsk Kamczacki, na wschodnim wybrzeżu półwyspu. W okolicy wulkanu znajdują się mocno uczęszczane korytarze powietrzne łączące USA z Azją i regionem Pacyfiku. Naturalne jest zatem zaniepokojenie przedstawicieli przemysłu lotniczego.

Katastrofalny wybuch Bezimiennego miał miejsce 30 marca 1956, wtedy kolumna popiołu wzrosła do wysokości ponad 40 kilometrów a spływy błotne wypełniły rzekę Kamczatka, największą rzeka na półwyspie. Po tej erupcji, jeszcze ZSRR, rozpoczął regularne monitorowanie aktywności wulkanicznej. Zostały ustalone wyspecjalizowane instytucje badawcze oraz jak to było w zwyczaju poprzedniej epoki, w dniu 30 marca, ustanowiono Dzień Wulkanologii.

Źródło

Użytkownik kamilus edytował ten post 15.04.2011 - 10:47

  • 1



#363

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Japoński wulkan Sakurajima daje o sobie znać.

http://www.youtube.com/watch?v=ZKCNNcDuD4c
  • 2



#364

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeszcze o wulkanie Taal - Filipiny.

Znaczne zwiększenie aktywności sejsmicznej wulkanu Taal
Wulkanolodzy na Filipinach monitorują wulkan Taal na Wyspie Luzon znajdujący się blisko stolicy kraju, Manilli. Naukowców zaniepokoił nagły wzrost aktywności sejsmicznej w okolicy wulkanu.

Od 8:00 rano w niedziele do 8:00 rano w poniedziałek, czyli w ciągu 24 godzin zanotowano aż 21 zdarzeń sejsmicznych. Jeden ze wstrząsów był odczuwalny w okolicy południowo wschodniej części wyspy. Naukowcy z Filipińskiego Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii (PHIVOLCS) powiedzieli, że trzęsienia oznaczają, że magma w wulkanie Taal porusza się w kierunku powierzchni.

Woda w jeziorze kraterowym od stycznia cały czas podgrzewa się. Naukowiec PHIVOLCS, Alex Ramos powiedział dla, CNN, że zauważalne jest delikatne zwiększenie ilości pary wydobywającej się z jeziora. Dodał, że emisja dwutlenku węgla wzrosła z 1,875 ton dziennie w lutym do 4,670 ton pod koniec marca.

PHIVOLCS podniósł poziom zagrożenia w okolicy Taal do drugiego na pięciostopniowej skali. Cały czas mieszkańcy są namawiani do ewakuacji z okolic jeziora, ale mimo wysokich poziomów koncentracji toksycznych gazów oraz ryzyka eksplozji pary, niewielu się zdecydowało na ten krok.

http://www.youtube.com/watch?v=dK903YaSIcI&feature=player_embedded

http://zmianynaziemi...ej-wulkanu-taal
  • 1



#365

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Erupcja wulkanu Kizimen na Kamczatce grozi wyginięciem tamtejszych reniferów

Dołączona grafika

Utrzymująca się erupcja wulkanu Kizimen na Kamczatce stanowi zagrożenie dla dzikich reniferów, które są uważane za gatunek zagrożony.

Wulkan nadal wyrzucają popiół osiadający setki kilometrów od krateru, renifery opuszczają swoje tradycyjne siedliska ze względu na brak pożywienia.

Pewien gatunek mchu, stanowiący podstawowe źródło karmy zwierząt okresie zimowym, jest schowany pod grubą warstwą lodu i pyłu.

Eksperci z Rezerwatu Przyrody Krontoski ostrzegają, że na Kamczatce jest już mniej niż 1000 reniferów a i te mogą wyginąć w wyniku erupcji.

Kizimen to jeden z 29 działających wulkanów na Kamczatce, zaczął wyrzucać popiół w grudniu 2010 roku i robi to nieprzerwanie do dzisiaj.

Źródło
  • 0



#366

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Erupcje wulkaniczne w Chile i Ekwadorze


W Chile zauważono dość imponujący słup popiołu wydobywający się z wulkanu Planchon-Peteroa. Można to obserwować na kamerze internetowej. Chmura pyłu nie jest szczególnie wysoka, a przynajmniej nie z punktu widzenia kamery.

Dołączona grafika

Pył jest raczej ciemny i szara w kolorystyce, co sugeruje, dużo pokruszonych skał lub magmy dostającej się wnętrza. Planchon-Peteroa w ciągu ostatniego roku kontynuuje erupcje z chwilowymi przerwami. Niektóre wyrzuty pyłu sięgają nawet 4.6 km w górę, ale to drobnostki przy hipotetycznie prawdopodobnej erupcji biorąc pod uwagę rozmiar wulkanu i jego lokalizację geograficzną.

Wulkan Planchon-Peteroa

Dołączona grafika

Władze Ekwadoru zmuszone zostały zamknąć szkoły i ewakuować mieszkańców na obszarach w pobliżu wulkanu Tungurahua. We wtorek media podały, że pył wydostający się z wulkanu opadł na domy i gospodarstwa. Popiół z wulkanu Tungurahua, co oznacza w rodzimym języku Quechua "gardło ognia", wzrósł do ponad 4 km jak napisała informacyjna agencja rządowa.

Dołączona grafika

Władze ogłosiły alarm, gdy pozostawione tam monitory wykryły sześć erupcji od umiarkowanych do dużych, a znacząca chmura pyłu spowiła niebo.

"Według naszych obserwacji, szkody w uprawach rolnych, pastwiskach i mniejsze skutki dla zdrowia ludzi, już są widoczne" powiedział przedstawiciel krajowego instytutu geofizyki.

Urzędnicy po raz pierwszy wykryli wzmożoną aktywność wulkanu 20 kwietnia. Dzięki rozmieszczonym na stożku monitorom są w stanie obserwować regularne małe wybuchy pyłu i gazu. Pokryty lodowcem wulkan ma 5023 metrów. Wulkan wybucha cyklicznie od 1999 roku, gdy jego zwiększona aktywność doprowadziła do tymczasowego ewakuacji miasta Banos u jego podnóża.

Tungurahua wybuchł też w grudniu, wysyłając do atmosfery popiół i lawę wypływającą prawie na prawie kilometr. Według agencji rządowej do spraw zarządzania w sytuacjach kryzysowych ważniejsze erupcje miały miejsce także w sierpniu 2006 i w lutym 2008 r. Smithsonian Institution powiedział na swojej stronie internetowej , że poprzednia znacząca erupcja miała miejsce między 1916 a 1918 rokiem. Stosunkowo niewielka aktywność kontynuowana była aż do roku 1925. Wulkan jest usytuowany około 140 km na południe od Quito, stolicy Ekwadoru.

http://zmianynaziemi...chile-ekwadorze
  • 1



#367

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ekwadorski wulkan Tungurahua kontynuuje erupcję

Dołączona grafika

W połowie kwietnia 2011, po dekadzie spokoju ekwadorski wulkan Tungurahua rozpoczął poważną erupcję. NASA prowadzi obserwację wulkanu z przestrzeni kosmicznej.

21 kwietnia opad pyłu przykrył okoliczne miejscowości. Przedtem z krateru wydobywały się niewielkie fontanny lawy. Już kilka dni później, bo 26 kwietnia rozpoczęła się następna erupcja, której efektem był pióropusz pyłu o wysokości 12 km. Emisja pyłu trwa nieprzerwanie aż do dzisiaj, 5 maja 2011.

Dołączona grafika
Emisja pyłu z wulkanu Tungurahua - rano 30 IV 2011

Naturalnych kolorów zdjęcia satelitarne pokazują pył znad Tungurahua dnia 30 kwietnia 2011, rano (zdjęcie powyżej) i popołudniu ( zdjęcie poniżej). W tym czasie oficjalna raportowana wysokość słupa pyłu sięgała 11 km. Na porannym zdjęciu gęsta kolumna pyłu jest zlokalizowana prosto nad wulkanem. Chmura rozprzestrzeniła się już 40 kilometrów na północny wschód. Pod wieczór tego samego dnia rozszerzenie się chmury pyłu jest jeszcze bardziej widoczne.

Dołączona grafika
Emisja pyłu z wulkanu Tungurahua - po południu 30 IV 2011

Źródło

Jest też film:


Użytkownik kamilus edytował ten post 05.05.2011 - 14:16

  • 1



#368

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dorzucę jeszcze (nie potwierdzony szczegółowym listingiem wstrząsów)
ale odnotowany z dzisiejszą datą wzrost aktywności superwulkanu Valles Caldera w USA,

Link RSOE

potwierdza to niezbicie wzrost aktywności wschodniego obszaru "pierścienia ognia",
wulkan ten nie był aktywny od ponad miliona lat więc mamy odnowienie aktywności jednego z najbardziej uśpionych potworów.

Pozdrawiam
  • 0

#369

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przegląd sytuacji wulkanicznej na Świecie

Już od długiego czasu nie było tyle aktywności wulkanicznej, co ostatnio. Cotygodniowy raport wydany przez Global Volcanism Program zawiera tym razem sporo informacji zwłaszcza na temat erupcji. Zobaczmy, zatem w posumowaniu, co ciekawego miało miejsce w ostatnim tygodniu.

Ekwador:
Wszyscy zwracają oczy w kierunku wulkanu Tungurahua gdzie mamy do czynienia z nowym okresem intensywnego eksplozywnego zachowania. Dokładne zdjęcia satelitarne pokazujące erupcję i słup pyłu były już publikowane na naszym portalu. Zdjęcia NASA przedstawiały białe chmury mieszające się z ciemnym pióropuszem materiału piroklastycznego i pyłu. Aktualna erupcja Tungurahua jest największą od 1999 roku a niektóre miejscowości u podnóża wulkanu otrzymały opad pyłu o grubości 15,5 mm. Estymuje się emisję pyłu na 1,6 do 3 milionów metrów sześciennych.

Indonezja:
Wulkan, o którym ostatnio nie było głośno o nazwie Gamkonora zdaje się wykazywać oznaki przebudzenia. Ostatnia poważna erupcja tego wulkanu miała miejsce w 1673 roku Wulkan ten jest częścią większego systemu kalder. Większość aktywności Gamkonory było klasyfikowane, jako słaba, ale erupcja z 1673 była na tyle poważna, iż wygenerowała tsunami. Według doniesień ze stożka unosi się biały dym i czuć zapach siarkowodoru. Poziom zagrożenia ustalono na drugi. Indonezja nadal próbuje poradzić sobie po sporej erupcji Merapi, jaka ostatnio miała miejsce. Trwają realokacje ludności na bezpieczniejsze obszary

Kamczatka:
Jak zwykle coś musi dymić na dalekim wschodzie Rosji. Półwysep Kamczacki oferuje w tej chwili erupcje Siwielucha i Kizimena, oba generują średniej wielkości słupy pyłu sięgające około 6 kilometrów. Karymski zredukował trochę wielkość erupcji

Hawaje:
Lawa wydostaje się od tygodnia z wulkanu Pu`u `O`o. Tworzy się jezioro lawy w centrum krateru. Zmienność erupcji utrzymywała jezioro lawy podnosząc jednocześnie jej poziom w kraterze. Nie ma na razie erupcji lawy poza krater. Emisja gazów wulkanicznych pozostaje na stałym poziomie, ale jest dość duże stężenie związków siarki. Ostatnio na terenie Hawajów raportowano jedno trzęsienie ziemi o magnitudzie 2.3, głębokość wstrząsu to 10 km.

Źródło
  • 0



#370

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zwiększona aktywność gwatemalskiego wulkanu Santiaguito


Dołączona grafika

W Gwatemali wywołano alarm ze względu na wzmożoną działalność wulkaniczną. W departamentach Quetzaltenango i Retalhuleu zadeklarowano w piątek żółty poziom alarmu po zwiększonej aktywności wulkanu Santiaguito.

Według Narodowego Instytutu Sejsmologii i Hydrologii w Gwatemali, (czyli Insivumeh) wzrost aktywności objawia się w znacznie większej ilości eksplozji na godzinę.

Dołączona grafika

Te eksplozje generują słabe i średnie echo, które jest słyszalne w obrębie 10 kilometrów. Na południowo zachodnim zboczu wulkanu pojawiają się też lawiny z materiału skalnego.

Gwatemalski Insivumeh nieustannie monitoruje wulkan i radzi, aby przedsięwziąć krotki ostrożności dla ruchu lotniczego gdyż w promieniu 15 kilometrów od wulkanu jest bardzo duża koncentracja pyłu.
Źródło:
http://www.insidecos...ica11050702.htm

http://zmianynaziemi...anu-santiaguito
  • 0



#371

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Po miesiącu od ostatniej gwałtownej erupcji przebudził się wulkan Etna we Włoszech, na wschodnim wybrzeżu Sycylii.

http://www.youtube.com/watch?v=VD4gV7ZtOLQ&feature=feedu_more
  • 2



#372

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Erupcja wulkanu Bulusan na Filipinach

Wulkan Bulusan na Filipinach obudził się po czterech latach ciszy. Krótko po północy czasu lokalnego w kraterze był wybuch, który było słychać w promieniu pięciu kilometrów. Przynajmniej dwie wioski zasypane są deszczem popiołu.

Wulkan znajduje się około 375 km na południowy-wschód od stolicy kraju Manili. Strefa bezpieczeństwa wokół Bulusan ma promień czterech kilometrów od krateru. Istniejące niebezpieczeństwo eksplozji popiołu i pary. Może również dojść do przerwania ruchu lotniczego. Wulkan Buluzan, ma wysokość około 1500 metrów, jest jednym z 23 aktywnych wulkanów na Filipinach. Po raz ostatni był aktywny w 2006 r. kilka dni temu obudził się ponownie.

http://www.youtube.com/watch?v=VsdfSla-fRA&feature=player_embedded

http://zmianynaziemi...usan-filipinach
  • 1



#373

Xeo.
  • Postów: 77
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Po prostu Matka Natura wyciska sobie pryszcze
A tak na serio - aktywnych wulkanów na świecie jest tak dużo, że pewnie codziennie kilka wybucha, a że tym razem akurat wybuchły jedne z większych, to czysty przypadek.
  • 0

#374

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Obudził się największy,aktywny wulkan w Japonii i jeden z największych na świecie.
Aso znajduje się na wyspie Kiusiu,w prefekturze Kumamoto.
Znajduje się na wysokości 1592 m a obwód jego kaldery wynosi 128 km.
Japońska Agencja Meteorologiczna podniosła dzisiaj status alarmu w stosunku do wulkanu ASO z poziomu 1 do poziomu 2.. Od piątku ASO, w okolicy Nakadake produkował mały słup pary i pyłu. Sięgał od 500 metrów do 1, 6 kilometra. Dało się też słyszeć małe eksplozje.

Aso live webcam

http://www33.ocn.ne....zashi/live.html
http://w3.vgs.kyoto-.../avl/index.html

Dołączona grafika

Źródła: http://www.flutracke...ad.php?t=167862
http://bigthink.com/ideas/38452
  • 3



#375

Decepticon.
  • Postów: 241
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Erupcja wulkanu Teplica w Nicaragui , Ąmeryka Środkowa .

Dołączona grafika

Wulkan od wtorku wyrzuca materiały piroklastyczne , ewakuowano 60 miejscowości ze względu na ryzyko spływu piroklastycznego.
Miejsce erupcji znajduje się w prowincji Leon , 130 kilometrów na pn-zachód od Managua .

Źródła : http://hisz.rsoe.hu/...d.php?cid=30780
http://losyziemi.pl/...na-1200-metrow/
http://poleshift.nin...ivity-of-telica

Użytkownik Decepticon edytował ten post 18.05.2011 - 17:57

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych