Skocz do zawartości


Zdjęcie

Budzą się wulkany


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
687 odpowiedzi w tym temacie

#511

Flopstar.
  • Postów: 225
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

7 wulkanów grozi erupcją w Indonezji

Z nietypową sytuacją geologiczną mamy do czynienia w Indonezji. Erupcją grozi tam aż 7 wulkanów. Niektóre z nich mogą być bardzo groźne, jak na przykład Tambora z którą związana jest rekordowa erupcja.
Wulkan Tambora

Wulkan Tambora straszy nie tylko mieszkańców Indonezji, lecz również znacznej części świata. Ten właśnie wulkan odpowiedzialny jest za tzw. "Rok bez lata", którym nazwano rok 1816.
To była największa erupcja na Ziemi w ciągu tysiąca lat, ponieważ wulkan wyemitował gigantyczne ilości popiołów i 100-150 kilometrów sześciennych lawy.
Wulkanolodzy w ostatnim czasie podnieśli stopień zagrożenia erupcją z pierwszego do drugiego w 4-stopniowej skali.
Przyczyną jest systematycznie wzrastająca liczba wstrząsów ziemi, które mogą jednoznacznie świadczyć o nadchodzącej erupcji.
Na razie nie można stwierdzić jak wielka może być erupcja, wiadomo, że poprzednia z 1967 roku była słaba.

Położenie: Wyspa Sumbawa, Indonezja.
Ostatnia erupcja: 1967 rok.

Wulkan Lewotobi

Od 5 do 10 trzęsień ziemi nawiedza zazwyczaj każdego dnia rejon wulkanu Lewotobi. Jednak pod koniec sierpnia wstrząsów było ponad dziesięć razy więcej. Naukowcy zdecydowali się podnieść stopień zagrożenia erupcją do drugiego w 4-stopniowej skali.
Jednocześnie wytyczono wokół krateru kilometrową strefę zamkniętą. Lewotobi ostatnio wybuchał w 2003 roku, kiedy popioły unosiły się nad kraterem na wysokość 200 metrów i opadały m.in. na obserwatorium oddalone o około 5 kilometrów. Trzeba było ewakuować mieszkańców trzech wiosek, które zostały przykryte trującymi popiołami.

Położenie: Wyspa Flores, Indonezja.
Ostatnia erupcja: 2003 rok.

Wulkan Marapi

Marapi, który ostatnio dawał o sobie znać w 2004 roku otrzymał "dwójkę" po tym jak doszło do ośmiu eksplozji popiołów na wysokość kilometra. Wokół krateru wytyczono 3-kilometrową strefę zagrożenia.

Położenie: Wyspa Sumatra, Indonezja.
Ostatnia erupcja: 2004 rok.

Wulkan Ranakah

Ranakah wybuchał w spisanej historii tylko dwukrotnie. Jego trzecia erupcja może się zdarzyć niemal w każdej chwili. Wulkanolodzy obawiają się opadów piroklastycznych, jak to miało miejsce w 1988 roku. Stopień zagrożenia ustalono na dwójkę w 4-stopniowej skali. Rejon krateru został zamknięty dla zwiedzających.

Położenie: Wyspa Flores, Indonezja.
Ostatnia erupcja: 1991 rok.

Wulkan Soputan

Położony na wyspie Celebes wulkan Soputan jest bardzo groźny ponieważ emituje w powietrze gazy na wysokość 1 kilometra. W obrębie 8 kilometrów od krateru wszystkich ludzi ewakuowano. Ogłoszono trzeci stopień zagrożenia w 4-stopniowej skali.

Położenie: Wyspa Celebes, Indonezja.
Ostatnia erupcja: 2008 rok.

Wulkan Papandayan

Także wulkan Papandayan w południowo-zachodniej części Jawy otrzymał trójkę w 4-stopniowej skali. Niezwykle dokładne urządzenia pomiarowe odnotowały rozdęcie krateru wulkanicznego o 18 milimetrów, zaś temperatura w jednym z czterech kraterów wzrosła do 108 stopni. Strefa zamknięta dla ludzi sięga 2 kilometrów wokół kraterów.

Położenie: Wyspa Jawa, Indonezja.
Ostatnia erupcja: 2003 rok.

Wulkan Karangetang

Bardzo niebezpieczny jest również wulkan Karangetang. Emituje popioły i produkuje lawę. O tej porze roku szczyt wulkaniczny jest pogrążony we mgle, dlatego dokładniejsze obserwacje są utrudnione. Mieszkańcy mają zakaz wstępu do lasów okalających wulkan, powyżej wysokości 500 metrów.

Położenie: Wyspa Siau, Indonezja.
Ostatnia erupcja: 2011 rok.


Dołączona grafika

http://www.twojapogo...cja-w-indonezji





  • 4



#512

Decepticon.
  • Postów: 241
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Katla znów straszy


Wulkan Katla może szykować się do erupcji (To już drugi raz w tym roku, takie zagrożenie ze strony tego wielkiego wulkanu)
film z przed miesiąca co prawda ale lepsze to niż nic
http://www.youtube.com/watch?v=EYUVC-gWyb8&feature=player_embedded
Prawdopodobnie jesteśmy świadkami inflacji terenu w okolicy niebezpiecznego islandzkiego wulkanu Katla. Dowodem na zachodzenie tego procesu są dane z automatycznych stacji GPS, które islandzka agencja meteorologiczna udostępnia na swojej stronie internetowej.Ale zwykle w przypadku pomiarów automatycznych może to być błąd w danych i wymaga potwierdzenia manualnego. Wczoraj czyli 3 września 2011 r. o 16:45 czasu uniwersalnego miał miejsce kolejny rój trzęsień ziemi w obrębie wulkanu Katla.Do tej pory roje trzęsień ziemi były małe, a największe trzęsienie ziemi było o wielkości 2.7 na głębokości 1.1 km. Gdy trzęsienia ziemi trwają przez długi okres czasu świadczy to o tym, że, że są one tworzone przez ruch magmy w obrębie wulkanu Katla.Naukowcy ostrzegają, że erupcja Katli staje się bardzo prawdopodobna. Jest wiele przesłanek składających się na to twierdzenie takich jak topniejące czapy lodowe czy wciąż występujące wstrząsy sugerujące napełnianie komory magmowej. Erupcja tego wulkanu przyniosłaby niewyobrażalny chaos dla ruchu lotniczego gdyż jest znacznie większy niż znajdujący się w pobliżu Eyjafjallajokull, który spowodował wielomiliardowe straty w wyniku anulowania tysięcy lotówDodatkowym czynnikiem czyniącym z Katli realne niebezpieczeństwo jest historyczny fakt zwyczajowych erupcji tego wulkanu w parze z Eyjafjallajokull.

ZmianyNaZiemi


Na stronie Islandpictures są podobnie brzmiące informacje

http://icelandpictures.tumblr.com/









  • 3

#513

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pod Katlą zaczyna się istne piekło

Dołączona grafika

http://www.vedur.is/.../myrdalsjokull/

A naukowcy coraz bardziej stanowczo i zdecydowanie mówią o rychłej erupcji.

Waves of earthquakes detected at Iceland’s Katla volcano; scientists watching out for eruption
Iceland's Katla Volcano Monitored After Seismic Activity Increases

  • 2



#514

seiw83.
  • Postów: 212
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ciekawe, a elenin oraz blizej, dodatkowo opozycja saturna i jowisza ktora co 12 lat wzbuda aktywnosc sejsmiczna. Ciekawie to bedzie jak najwiekszy superwulkan w tej czesci europy zacznie sie budzic, mam na mysli superwulkan nad ktorym polozny jest neapol we wloszeh.
  • -1

#515

kuba9449.
  • Postów: 320
  • Tematów: 3
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

ciekawe, a elenin oraz blizej, dodatkowo opozycja saturna i jowisza ktora co 12 lat wzbuda aktywnosc sejsmiczna. Ciekawie to bedzie jak najwiekszy superwulkan w tej czesci europy zacznie sie budzic, mam na mysli superwulkan nad ktorym polozny jest neapol we wloszeh.

Elenin się rozpada. Jowisz faktycznie zbliża się do opozycji, z saturnem troche gorzej, poza tym nie wzbudza to żadnej aktywności sejsmicznej na ziemi.
  • 0

#516

skrimer.
  • Postów: 13
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wulkan Hierro na wyspach kanaryjskich cały czas straszy

Zagrożeni są ludzie mieszkający na wyspie jak i mieszkający na wybrzeżach Ameryki Północnej, Europy i Północnej Afryki z powodu samej eksplozji jaki i fali tsunami jaka może powstać po wybuchu i obsunięciu się skał.

Mój odnośnik

Użytkownik skrimer edytował ten post 12.09.2011 - 19:31

  • 2

#517

Decepticon.
  • Postów: 241
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Mount Tambora na krawędzi wybuchu, narasta strach przed super-erupcją

Dołączona grafika

Rośnie strach przed erupcją wulkanu Tambora. Ludność przygotowuje się do ewakuacji. Żarty się skończyły, bo wulkan odpowiada za największą i najbardziej śmiercionośną erupcję w historii ludzkości.

Tambora to nazwa wulkanu, który spędza sen z powiek naukowcom. Góra położona na wyspie Sumbawa na Indonezji w 1815 roku wybuchła z największą siłą jaką kiedykolwiek obserwowano.
Odgłosy erupcji były słyszalne nawet w odległości 1,5 tysiąca kilometrów od wulkanicznego krateru.
Wulkan wyemitował do atmosfery tak duże ilości popiołów, że przez miesiące opadały one w promieniu setek kilometrów.
Wokół wulkanu warstwa trujących popiołów miała 3 metry wysokości, a na południu Borneo i we wschodniej Jawie do 20 centymetrów.
Erupcja otrzymała najwyższy stopień intensywności w skali wulkanologicznej. W potokach lawy i pod górami gorącego popiołu zginęło około 71 tysięcy ludzi.
Badania archeologiczne przeprowadzone w 2004 roku ukazały naukowcom prawdziwy obraz tego wydarzenia. Dziesiątki tysięcy ludzi zginęły w oka mgnieniu, bardzo podobnie jak ludność włoskich Pompejów po erupcji Wezuwiusza.
Popioły obiegły z czasem całą Ziemię i spowodowały ochłodzenie klimatu, które na przykład w Europie nazywane było "rokiem bez lata" w 1816 roku.


Przygotowania do ewakuacji

Od kilku tygodni wulkanolodzy obserwują podwyższoną aktywność Tambory, choć na razie nie widoczny jest charakterystyczny pióropusz gazów i popiołów. Jednak niemal bez przerwy dochodzi do wstrząsów ziemi, które systematycznie się nasilają.

Mieszkańcy przygotowują się do ewakuacji, która może objąć nawet 7 tysięcy ludzi, zamieszkujący strefę bezpośredniego zagrożenia.

Jeśli ewakuacja zostanie ogłoszona przez władze, to mieszkańcy będą mogli skorzystać z podstawionych statków, które zabiorą ich w bezpieczniejsze miejsca wyspy. Do dyspozycji będą również autokary i samochody.

Naukowcy nie potrafią określić jak dużej erupcji należy się spodziewać. Po dramatycznej eksplozji z 1815 roku wulkan wybuchał jeszcze dwukrotnie, w 1880 i 1967 roku. Na temat erupcji z końca dziewiętnastego wieku niewiele wiadomo, natomiast w latach 60. ubiegłego wieku erupcja przebiegała dość spokojnie.




TwojaPogoda

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dodatkowo w Indonezji nadal dużo wulkanów jest klasyfikowanych jako niebezpieczne, aż 21.

"Pięć wulkanów ma stan alarmowy (poziom III) są to Mt Tambora, Mt Anak Ranakah, Mt Papandayan, Mt Karangetang i Mt Lokon", powiedział we wtorek Szef Centrum Przetwarzania Danych BNPB Sutopo Purwo Nugroho.

Indonezja, znajdująca się w obrębie pacyficznego pierścienia ognia, ma około 130 aktywnych wulkanów. Teraz wiele z nich wykazuje się większą niż normalna aktywność sejsmiczną. Wiele z nich jednocześnie jest w stanie alarmu wulkanicznego

Narodowa Agencja łagodzenia skutków klęsk żywiołowych (BNPB) ma dane, z których wynika, że 21 czynnych wulkanów posiada status powyżej normy.

Szef Centrum Przetwarzania Danych BNPB Sutopo Purwo Nugroho wyjaśnił że stan Mt Tambora i Mt Anak Ranakah podniesiony został prawie w tym samym czasie, w dniu 8 września 2011 roku.Oprócz tych informacji , status 16 wulkanów w Indonezji, jest na poziomie II mianowicie Soputan, Ibu, Lewotobi Perempuan, Marapi, Bromo, Dieng, Gamkonora, Merapi, Sinabung, Talang, Kerinci, Krakatau, Semeru, Sangeangapi, Gamalama i Dukuno .

ZmianyNaZiemi
InonesianNews







Użytkownik Decepticon edytował ten post 15.09.2011 - 20:08

  • 2

#518

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Media informują,że zaczyna się wielka ewakuacja ludności mieszkającej w pobliżu wulkanu Tambora
Może być bardzo nieciekawie.

Residents Evacuated As Mount Tambora Volcano Activity Increases
Farmers flee as world's deadliest volcano rumbles
History’s deadliest volcano comes back to life in Indonesia, sparking panic among villagers


http://www.youtube.com/watch?v=A7uoh1SrlB8



A tak wygląda 7 kilometrowej średnicy krater wulkanu Tambora,który niebawem może już tak ładnie nie wyglądać.


http://www.youtube.com/watch?v=80vnC_fT15c
  • 1



#519

Arczi1991.
  • Postów: 285
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Lokalne władze należących do Hiszpanii Wysp Kanaryjskich ogłosiły w weekend stan pogotowia na wypadek erupcji wulkanu na najmniejszej i najbardziej na południe wysuniętej wyspie archipelagu - Hierro.

Na Hierro dochodzi do coraz częstszych i coraz silniejszych wstrząsów podziemnych. Tylko w ciągu mijającego weekendu było ich 48. Ostatnie, w nocy z soboty na niedzielę, miały siłę 3,4 w skali Richtera i były odczuwalne na całej wyspie.

Zapowiadane są dalsze wstrząsy w najbliższych dniach. Lokalne władze zwróciły się do ludności o zachowanie spokoju.

Według ekspertów prawdopodobieństwo wybuchu wulkanu jest jeszcze niewielkie, wynosi ok. 15 proc., gdyż ruchy magmy zachodzą głęboko, 15 km pod powierzchnią ziemi. - Nie ma powodu do alarmu, a eksperci kontrolują sytuację - zapewniły miejscowe władze.

Więcej: http://www.tvn24.pl/...,wiadomosc.html


Ta zwiększona aktywność na Hierro trwa już dłuższy czas, jakby ten wulkan wybuchł mogło by być nie ciekawie w Europie.
  • 1

#520

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wieczorem 28 września po raz 15 w tym roku nastąpiła erupcja Etny.
Kulminacyjna faza aktywności wulkanu trwała mniej niż pół godziny ale była najbardziej intensywna ze wszystkich dotychczasowych.

http://www.youtube.com/watch?v=8eNVaIn3hJ0

http://earthquake-re...eruption-video/
  • 0



#521

Flopstar.
  • Postów: 225
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Zgodnie z przewidywaniami Anak Krakatau rozpoczął erupcję

http://www.youtube.com/watch?v=7oMV12sTPL0

Zgodnie z przewidywaniami geofizyków wulkan nazywany Dzieckiem Krakatau rozpoczął erupcję. Na taki obrót spraw wskazywała duża aktywność sejsmiczna, która byłą notowana w obrębie żywiołu.

Wulkan umiejscowiony na wyspie między Javą a Sumatrą rozpoczął erupcję wczoraj, czyli 4 X 2011. W jej wyniku powstały kolumny pyłu. W powietrze wylatywał materiał skalny.

Na szczęście władze w porę ustanowiły dwukilometrową strefę buforową wokół wulkanu i w wyniku tego zabroniono zbliżania się tam rybaków i turystów.

Indonezyjskie służby geofizyczne poinformowały, że w ciągu weekendu zarejestrowano ponad 7 000 zjawisk sejsmicznych. Naukowcy wciąż starają się oszacować typ i skalę trwającej erupcji.


http://zmianynaziemi...zpoczal-erupcje


  • 1



#522

waluta.
  • Postów: 437
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Spogladając na to co się dzieje na Katli i układ wystąpienia wstrząsów można wyraźnie zauważyć, że seria wstrząsów wyraźnie układa się na krawędziach krateru i wyraźnie wskazuje wzrost ciśnienia pod lodowcem Mýrdalsjökull, czego konsekwencją może być bardzo eksplozywna erupcja magmy na powierzchnie co zapewne odbiłoby się znacząco na klimacie europejskim. :lol
  • 0

#523

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rzeczywiście ostatnio Katlą trzęsie niemiłosiernie.
Po tym co tam się wyprawia na prawdę trudno być optymistą.

Dołączona grafika


http://www.youtube.com/watch?v=UCZsz1yR23g
  • 1



#524

Flopstar.
  • Postów: 225
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano


Zwiększenie intensywności wstrząsów na El Hierro


Wyspa El Hierro nadal jest wstrząsana rojami trzęsień ziemi. Najsilniejszy wstrząs, jaki zarejestrowano w sobotę wieczorem miał magnitudę 4.3 w skali Richtera. Było to największe trzęsienie, jakie zanotowano od początku tej bezprecedensowej serii wstrząsów pod El Hierro. Instituto Geografico Nacional (IGN) poinformował, że nastąpił wzrost intensywności trzęsień w ciągu ostatnich 48 godzin.



http://www.youtube.com/watch?v=Jfr28MsYf8k

Liczba wstrząsów zarejestrowana od 17 lipca dochodzi już do 10 000 zdarzeń, potwierdzają to dane opublikowane przez IGN.

Instytut potwierdził również deformacje gruntu sięgające 35mm występujące na obszarze 280 km2 wyspy. IGN zapewnia mieszkańców, że erupcja nie jest na razie spodziewana.

Agencja potwierdziła w ostatni czwartek, że w ciągu ostatniego tygodnia, czyli od 2 do 7 października, na wyspie doszło do 886 trzęsień ziemi i większość zlokalizowano na południowym wschodzie.

W ciągu tego okresu czasu ponad 71 trzęsień była odczuwalna dla 10 000 mieszkańców. Głębokości trzęsień sięgają 10 km. Ten najsilniejszy wstrząs miał epicentrum 12 km pod ziemią. To trzęsienie spowodowało podobno małe osuwisko skalne.


http://zmianynaziemi...zasow-el-hierro


  • 1



#525

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A jednak ......
Nastąpiła erupcja podwodnego wulkanu w pobliżu El Hierro


Dzisiaj o 10:43 czasu lokalnego doszło do erupcji magmowej ze szczelin w dnie morskim znajdujących się około 7 km od wyspy. Erupcja na głębokości 1200 metrów nadal trwa. Drżenia w okolicy El Hierro w tej chwili uspokoiły się. Jest to normalne zjawisko powodowane tym, iż magma znalazła ujście, co zmniejszyło ciśnienie w komorze magmowej.

Dołączona grafika

Dyrektor generalny ds. bezpieczeństwa i sytuacji awaryjnych na Wyspach Kanaryjskich, Juan Manuel Santana, poinformował na konferencji prasowej, że została wykryta duża ilość gazów w wodzie morskiej na głębokości 600 metrów. Na podstawie takich poszlak oraz faktu, że nastąpiła zmiana rodzaju fal morskich ustalono, że doszło do erupcji.

Władze podkreślają, że podwodna erupcja to doskonała informacja dla mieszkańców El Hierro, bo naprężenia się zmniejszą a to zadziała jak wentyl bezpieczeństwa.

Poniżej wszystkie wstrząsy,które wystąpiły w 2011 roku pod wyspą El Hierro.

http://www.youtube.com/watch?v=QToVsZS4kF4

Źródła: http://www.elmundo.e...1318242424.html
http://www.irishweat...ands/41266.html
http://zmianynaziemi...blizu-el-hierro
  • 3




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych