Skocz do zawartości


Zdjęcie

Budzą się wulkany


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
687 odpowiedzi w tym temacie

#556

Torek.
  • Postów: 696
  • Tematów: 15
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Rośnie aktywność w obrębie wulkanu Tungurahua w Ekwadorze

admin, śr., 2012-03-28 15:54


Ekwadorski instytut geologiczny raportuje, że wzrosła aktywność wulkanu Tungurahua. Przez cały 26 marca z krateru wciąż wydobywał się słup pary i pyłu wulkanicznego. Naukowcy oszacowali, że wznosi się on na wysokość 3 kilometrów.



W okolicy wulkanu rozlegają się wciąż głośne eksplozje, które są słyszalne z wielu kilometrów. Dochodzi też do eskalacji zjawisk sejsmicznych. Występują roje trzęsień ziemi trwające po kilkanaście minut. Według wulkanologów jest to efekt znacznych przepływów magmowych w obrębie komory magmowej.

Dołączona grafika

Źródło:
http://zmianynaziemi...hua-w-ekwadorze

Rośnie aktywność wulkanu Anak Krakatau w Indonezji

admin, czw., 2012-03-29 17:18
Skala zjawiska:
lokalne
ryzyko katastrofy


Dołączona grafika
Anak Krakatau- images.google.com


Aktywna kopuła lawy rośnie wewnątrz krateru wulkanu Anak Krakatau w Indonezji. Według doniesień geofizyków kopuła ma obecnie około 100 m szerokości i posiada dwa główne źródła, z których niczym dyszami uchodzi gorący gaz.




W nocy intensywne światło kopuły widoczne było z wysp Rakata i Sertung. Aktywność sejsmiczna Krakatau również wskazuje na wzrost aktywności. Tylko 26 marca było 138 średnich trzęsień ziemi i 300 długo trwających trzęsień zwiastujących ruchy magmy.


Pytanie brzmi jak długo kopuła lawy pozostanie cicha i drożna. Wybuchowa erupcja może nastąpić praktycznie w każdym momencie.

Źródło:
http://zmianynaziemi...tau-w-indonezji

Użytkownik Torek edytował ten post 29.03.2012 - 21:28

  • 0

#557

Torek.
  • Postów: 696
  • Tematów: 15
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wulkan Etna zaprezentował spektakularną erupcję

admin, ndz., 2012-04-01 19:06


Wulkan Etna na włoskiej wyspie Sycylia w niedzielę po raz piąty w tym roku wznowił swoją działalność.


Specjaliści z Narodowego Instytutu Geofizyki i wulkanologii we Włoszech odnotowali początek wyrzucania lawy z nowego krateru, położonego na południowo-wschodniej stronie wulkanu. Zjawisko rozpoczęło się o czwartej nad ranem czasu lokalnego.

Dołączona grafika


Kolejna aktywność Etny trwała około dwóch godzin, a towarzyszyły jej eksplozje, a także wyrzucenie pyłu wulkanicznego. Jednak kolejny wybuch wulkanu nie miał tym razem wpływu na pracę międzynarodowego lotniska Catania Fontanarossa. Po raz pierwszy w tym roku erupcja Etny została zarejestrowana 5 stycznia.

Dołączona grafika


Dołączona grafika


Dołączona grafika


Źródło:
http://zmianynaziemi...kularna-erupcje

Użytkownik Torek edytował ten post 01.04.2012 - 20:30

  • 0

#558

Torek.
  • Postów: 696
  • Tematów: 15
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

W najbliższych tygodniach spodziewana jest erupcja wulkanu Nevado del Ruiz

admin, czw., 2012-04-05 11:58
Skala zjawiska:
lokalne
ryzyko katastrofy


Dołączona grafika
en.wikipedia.org


Wszystko wskazuje na to, że wulkan Nevado del Ruiz znalazł się na progu nowej erupcji. Jak informuje kolumbijski instytut geofizyczny INGEOMINAS, w ostatnim tygodniu doszło do znaczącego wzrostu aktywności wulkanu.



Od 27 marca trwają fazy pulsujących wstrząsów prawdopodobnie spowodowanych przez głębokie ruchy magmy. Niektóre sygnały sejsmiczne są też interpretowane, jako efekty pękających skał. Bardzo podobne wzorce aktywności rejestrowano w listopadzie 1985 oraz we wrześniu 1989. Geolodzy przyznają jednak, że obecnie sygnały są trochę słabsze.



W dniu 29 marca jedynie przez 25 minut doszło do 135 trzęsień ziemi na głębokości około 4 kilometrów. Pojawiły się również emisje gazów wulkanicznych. INGEOMINAS sugeruje, że erupcja jest nieuchronna i wydarzy się w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naukowcy spodziewają się jednak, że będzie słabsza niż te z lat osiemdziesiątych.

Źródło:
http://zmianynaziemi...nevado-del-ruiz

Użytkownik Torek edytował ten post 05.04.2012 - 12:36

  • 1

#559

Torek.
  • Postów: 696
  • Tematów: 15
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Kolejne przebudzenie sycylijskiego wulkanu Etna

admin, pt., 2012-04-13 11:59
Skala zjawiska:
lokalne


Dołączona grafika
Etna widziana z satelity


Wulkan Etna zaczął erupcję na południowo-wschodnim stoku. Z jego wnętrza wybuchają fontanny lawy i chmury popiołu. Nie daleko od krateru znajduje się wieś, ale władze nie uznały sytuacji za niebezpieczną. Lotnisko działa normalnie.




To już szósta erupcja tego aktywnego europejskiego wulkanu do jakiej doszło w 2012 roku. Pył unoszący się nad Etna jest propagowany w stronę wschodnią i głównie dlatego nie wywołał jeszcze zakłóceń w pracy lotniska Fontanarossa.

Źródło:
http://zmianynaziemi...go-wulkanu-etna

Wulkan Siwelucz wyrzucił popiół do wysokości 7 kilometrów

admin, sob., 2012-04-14 07:38
Skala zjawiska:
lokalne


Dołączona grafika
Wulkan Siwelucz

Zarejestrowano kilka wybuchów wulkanu Siwielucz. Pod wulkanem zarejestrowano, serię trzęsień ziemi. Naukowcy analizujący zachowanie żywiołu stwierdzili, że gigant wyrzucił popiół na wysokość od 3,5 km do 7,7 km nad poziomem morza.



Z wioski oddalonej o 50 km od wulkanu erupcja była postrzegana, jako filar popiołu. Nie zarejestrowano opadu wulkanicznego pyłu w pobliskich osiedlach.



Siwielucz ma wysokość 3283 m n.p.m., położony jest 450 km na północny wschód od Pietropawłowska Kamczackiego. Jest on aktywny od 1980 roku. Naukowcy stale monitoruje jego zachowania.

Źródło:
http://zmianynaziemi...ci-7-kilometrow
  • 0

#560

Decepticon.
  • Postów: 241
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wulkan Popocatepetl zagraża ponad 20 milionom ludzi.

Wulkan Popocateptl, znajdujący się kilkanaście kilometrów od stolicy Meksyku zamieszkałego przez około 18 mln ludzi grozi dużą erupcją. Jak podają portale ZmZ oraz Onet, cały czas widać dym i co jakiś czas słychać huk wybuchów, w nocy widać łunę nad samym stożkiem wulkanu. Co jakiś czas czuć drżenie ziemi a niektóre wstrząsy są mocno odczuwalne , choć nie są tak mocne żeby zagrozić mieszkającym w mieście ludziom. Choć ogłoszono alarm i zamknięto część szkół i zakładów znajdujących się najbliżej wulkanu.


http://wiadomosci.on...,wiadomosc.html
"Naukowcy odnotowali nieprzerwaną aktywność meksykańskiego wulkanu Popocatepetl, który znajduje się w pobliżu miasta Meksyk i może zagrażać ponad 19 milionom mieszkańców stolicy.Miejscowe władze oraz sami mieszkańcy stolicy rozpoczęli już przygotowania do ewentualnej erupcji, a we wtorek w strefie w pobliżu wulkanu zamknięto wszystkie szkoły. Władze doradzają mieszkańcom, by nie otwierali okien i ograniczyli wychodzenie na zewnątrz.Ostatniej nocy wulkan Popocatepetl nieco się uspokoił, ale meksykańskie Krajowe Centrum ds. Zapobiegania Katastrofom podało, że odnotowano osiem eksplozji gazu i pyłu o niskiej intensywności....Agencja rządowa podała także, że wczesnym rankiem we wtorek czasu lokalnego doszło do wstrząsu o niewielkim zasięgu, który trwał około 40 minut.Specjaliści podnieśli alarm związany z Popocatepetl na poziom 3, żółty, co oznacza, że prawdopodobieństwo wybuchu na skalę od średniej po wielką, erupcję lawy i wybuchy uwalniające pył..."



http://zmianynaziemi...l-grozi-erupcja

"Wulkan Popocatepetl oddalony 70 km od miasta Meksyk osiągnął maksymalny poziom alarmu i zagrożenia erupcją. Dla okolicznych 12 gmin został zarządzony 3 stopień zółtego alarmu, niemal równoznaczny z erupcją......."



Dym z nad krateru i słyszalny huk kilku eksplozji
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=g270l-8wYxM

Alarm obejmuje 4 strefy w mieście i okolicach wulkanu
http://www.elmanana....s.asp?id=281941
http://www.elunivers.../nota28931.html

Użytkownik Decepticon edytował ten post 18.04.2012 - 15:55

  • 1

#561

Alembik_Vina.
  • Postów: 1030
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ewakuować miasto Meksyk to tak jak ewakuować całą Polskę, tylko że trudniej i w związku z tym:

Władze doradzają mieszkańcom, by nie otwierali okien i ograniczyli wychodzenie na zewnątrz


W Polsce by to brzmiało tak:

Władze doradzają mieszkańcom, a szczególnie ludziom starszym i schorowanym, by nie otwierali okien i ograniczyli wychodzenie na zewnątrz


  • 0

#562

raivel.
  • Postów: 18
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

http://www.iwasabduc...red/livecam.htm

Link do kamerki online z widokiem na Mt. Popocatépetl.
  • 0

#563

Torek.
  • Postów: 696
  • Tematów: 15
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wulkan Nevado del Ruiz grozi potężną erupcją

stella325, sob., 2012-04-21 19:34
Skala zjawiska:
kontynetalne


Dołączona grafika
www.ingeominas.gov.co


Naukowcy Servicio Geologico Colombiano są niemal pewni że potężny wulkan Nevado del Ruiz leżący w Kolumbii grozi wybuchem takim jak ten z 13 listopada 1985 r. Tamtego dnia w wyniku erupcji zginęło 23 000 z 28 700 mieszkańców miasta Armero, miejscowości położonej 50 km od wulkanu a ponad 5000 odniosło poważne obrażenia.



Ludzie zginęli na skutek natarcia ogromnej lawiny błotnej (spływajacej z góry o wysokości 5400 m.n.p.m ), pędzacej z predkościa 60 km/h . Na tym wulkanie zawsze jest pokrywa snieżna która w wyniku erupcji stopiła się i z mieszanki kamieni, wody i błota utworzyła potężną falę która z niszczycielską siłą wdarła się do miasta.

Dołączona grafika


Został ogłoszony pomarańczowy stopień alarmu, władze przygotowują się do ewakuacji ludności zamieszkującej tereny położone w pobliżu wulkanu . Wybuch z 1985 r. był drugą co do wielkości pod wzgledem liczby ofiar katastrofą spowodowaną wybuchem wulkanu w XX wieku a czwartą w historii .


Źródło:
http://zmianynaziemi...potezna-erupcja


Potężny wybuch wulkanu Siwelucz na Kamczatce

admin, śr., 2012-04-18 15:05
Skala zjawiska:
kontynetalne


Dołączona grafika
Wulkan Siwelucz w trakcie erupcji


Kolejna faza aktywności wulkanicznej na Kamczatce przynosi spora erupcję wulkanu Siwelucz, który już kilkukrotnie zagroził bezpieczeństwu lotów transpacyficznych.



Słup pyłu i gazów wulkanicznych wznosi się już na wysokość 12 kilometrów a więc powyżej wysokości przelotowych współczesnych odrzutowców.



Klasyfikacja niebezpieczeństwa została podniesiona do poziomu czerwonego, najwyższego. Loty pasażerskie będą musiały przebiegać zmienionymi trasami. Ze względu na odludne usytuowanie żywiołu nie ma niebezpieczeństwa dla okolicznych mieszkańców.

Źródło:
http://zmianynaziemi...elucz-kamczatce


Co do wulkanu Popocatepetl:




  • 0

#564

Decepticon.
  • Postów: 241
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Erupcja wulkanu Tongariro

Dołączona grafika

4 dni temu doszło do znacznej erupcji wulkanu Tongariro leżącego w centralnej części Nowej Zelandii. Jak podają różne portale erupcja miała charakter wybuchowy oraz geotermalny.
http://zmianynaziemi...h-nowych-jezior
http://http://wulkan...115-latach.html
http://www.sfora.pl/...lotniska-g46202
http://krolowa-super...-nowych-jezior/

Po wybuchu cała okolica w odległości do kilku kilometrów pokryta została pyłem wulkanicznym i kamieniami z erupcji a także spowodowała powstanie trzech jezior na szczycie wulkanu.

http://www.youtube.com/watch?v=A26V1GgY-WU&feature=player_embedded

Tongariro to czynny wulkan w Nowej Zelandii, na Wyspie Północnej. Wulkan położony jest około 20 km na południowy zachód od jeziora Taupo. Ostania erupcja wulkanu miała miejsce w 1977 roku. Tongariro wchodzi w skład Parku Narodowego Tongariro, pierwszego nowozelandzkiego parku narodowego. Jest najbardziej na północ wysuniętym wulkanem tego parku, jego wysokość wynosi 1978m. Od 1839 r. wybuchał ok. 70 razy. Ostatnia erupcja miała miejsce na przełomie 1974/75 r. Geolodzy odkryli, że wulkan składa się z przynajmniej 12 stożków erupcyjnych.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kolumbijski wulkan Sotara szykuje się do pierwszej historycznej erupcji

Dołączona grafika

Wulkanolodzy kolumbijscy podnieśli poziom alarmu dla wulkanu Sotara. W tej chwili wulkan posiada poziom pomarańczowy. Wciąż dochodzi do licznych rojów trzęsień ziem. Kolumbijski instytut geofizyczny INGEOMINAS ostrzega przed możliwością wystąpienia erupcji.

Od 24 czerwca zarejestrowano już 6891 trzęsień ziemi – piszą zmianynaziemi.pl. Średnio występuje 150 wstrząsów dziennie. Większość ma oczywiście niskie magnitudy, ale w obrębie wulkanu wszystkie drżenia ziemi wskazują o ruchach magmy. Świadczą o tym zwłaszcza głębokości wstrząsów sięgające 2 do 6 kilometrów pod ziemią.....

więcej na : http://www.portal.wc...cznej-erupcji/

Źródła:
http://www.volcanodi...eismicity.html
http://http://www.vo...?vnum=1501-061
http://www.portal.wc...cznej-erupcji/
http://zmianynaziemi...rycznej-erupcji

Użytkownik Decepticon edytował ten post 11.08.2012 - 13:43

  • 1

#565

BadBoy.
  • Postów: 737
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

KOLEJNA ERUPCJA WULKANU TUNGURAHUA W EKWADORZE


Wulkan Ekwadoru Tungurahua wypluwa duże chmury gazu i popiołu w pobliżu Banos, około 110 km na południe od Quito. W regionie obowiązuje pomarańczowy alert. Władze zachęcają mieszkających w pobliżu wulkanu ludzi do ewakuacji z powodu wzmożonej aktywności wulkanu. Tungurahua jest w stanie czynnym od października 1999 roku.




Dołączona grafika

Tungurahua - Ekwador 19.08.2012 EPA



Dołączona grafika

Tungurahua - Ekwador 19.08.2012 Reuters


  • 2



#566

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pewnie nie każdy o tym słyszał ale 17.08.2012 na brzegu kaldery wulkanu Katla miał miejsce wstrząs o magnitudzie 3.8 na głębokości 100 m.
Mogło to być spowodowane przez aktywność hydro-termalną bądź nastąpił nagły ruch magmy. Zarejestrowano również niewielkie wstrząsy harmoniczne.
Czy było to preludium do erupcji tego wulkanu ? Czas pokaże.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

http://www.jonfr.com/volcano/?p=2825
http://en.vedur.is/e.../myrdalsjokull/
  • 0



#567

BadBoy.
  • Postów: 737
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

TUNGURAHUA - EKWADOR

Cały czas trwa intensywna erupcja wulkanu Tungurahua w Ekwadorze .. poniżej kolejne zdjęcia z ostatnich dni ..



Dołączona grafika

Tungurahua - Ekwador 20.08.2012 Reuters



Dołączona grafika

Tungurahua - Ekwador 20.08.2012 Reuters



Dołączona grafika

Tungurahua - Ekwador 21.08.2012 Reuters



Dołączona grafika

Tungurahua - Ekwador 21.08.2012 Reuters


  • 2



#568

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Erupcja wulkanu Fuego w Gwatemali

Kolejna aktywność wulkaniczna w Ameryce miała miejsce w Gwatemali. Doszło tam do erupcji wulkanu Fuego. Żywioł dość długo pozostawał w miarę spokojny, ale ostatnie dni przyniosły kolejne pomruki ze strony krateru. Stało się jasne, że Fuego obudził się.

Zbocza wulkanu pokryły się lawą, która paliła wszystko, co znalazło się na jej drodze. Z krateru na dużą odległość ciskane są skały i rozgrzane kamienie. Nad górą unosi się słup popiołu. Wybuch wulkanu Fuego spowodował czasowe zawieszenie lotów w całym kraju. Potem wystosowano najwyższy poziom alarmu, który ma byc utrzymany prewencyjnie w najbliższych dniach.

Do tej pory nie doszło do żadnych ewakuacji mieszkańców, ale władze nie wykluczają, że sytuacja zmieni się na tyle, iż będą konieczne. Nie ma równiez doniesień o opadach popiołu. Ten usytuowany centralnie w Gwatemali wulkan znany jest z tego, że prawie cały czas utrzymuje się tam jakaś aktywność i często w kraterze dostrzec można lawę. Zdarza się również, że zaczyna się tam jakas emisja popiołu jednak duże erupcje są tu raczej rzadkością.

http://www.youtube.com/watch?v=g23izwGnHiM

http://travel.aol.co...cloud-concerns/
http://zmianynaziemi...ego-w-gwatemali
  • 2



#569

BadBoy.
  • Postów: 737
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

FUEGO - GWATEMALA



Dołączona grafika

Wulkan Fuego - Gwatemala 04.09.2012 EPA


  • 2



#570

BadBoy.
  • Postów: 737
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

KRAKATAU - INDONEZJA


Jak informuje portal TwojaPogoda przebudził się wulkan Krakatau.


Zbudził się wulkan Krakatau, który spędza sen z powiek zarówno naukowcom, jak i mieszkańcom Indonezji. Góra jest odpowiedzialna za największy kataklizm wulkaniczny w spisanych dziejach ludzkości.

300 metrów ponad krater wulkanu Krakatau wzbiły się kłęby szarych popiołów i gazów.

Szyby w oknach wielu domów drżą w promieniu 50 kilometrów od stożka wulkanicznego.

Poziom zagrożenia ze strony erupcji podniesiono z drugiego do trzeciego stopnia w 4-stopniowej skali.

Krakatau jest częstym celem wycieczek, dlatego, aby nie narażać nikogo na niebezpieczeństwo, zamknięto przestrzeń wodną w promieniu 2 kilometrów od krateru wulkanicznego, zarówno dla turystów, jak i dla rybaków.

Sytuacja jest poważna, dlatego naukowcy stale monitorują aktywność wulkanu.

Krakatau znajduje się w Cieśninie Sundajskiej, między wybrzeżami Sumatry i Jawy. Indonezyjczycy obawiają się go, ponieważ to on jest sprawcą jednej z największych erupcji w dziejach ludzkości.

Przypomnijmy, że w nocy z 26 na 27 sierpnia 1883 roku, wulkan eksplodował z niewiarygodną siłą, a z jego wnętrza w niebo wzbiły się niespotykane ilości popiołu ogarniające z czasem niemal całą planetę, a zwłaszcza tereny dalekiej północy. Były to tak wielkie ilości pyłu, że ich opadanie trwało przez następne 10 lat.

Gwałtowna erupcja, która była słyszana ponad 4 tysiące kilometrów od Indonezji, nawet w samym sercu Australii, wyzwoliła oceaniczną aż 40-metrową falę tsunami, która obeszła połowę globu i stała się bezpośrednią przyczyną śmierci aż 40 tysięcy ludzi na wyspach Indonezji.

Fala uderzeniowa przemieszczała się z prędkością 1,1 tysiąca kilometrów na godzinę. Od huku erupcji można było ogłuchnąć w promieniu aż 200 kilometrów od wulkanu. Przy samym kraterze huk osiągał natężenie ponad 300 decybeli, a więc był najgłośniejszym w historii.

Niebo codziennie całymi miesiącami przy zachodzie słońca zarówno w Azji, jak i w Europie i Ameryce przybierało apokaliptyczny kolor głębokiej czerwieni. Skutki erupcji były odczuwane nawet na kilka lat przed nadejściem dwudziestego wieku.

Wszystko to w czasie, gdy większość Europy pogrążona była w skrajnej nędzy, a ludzie wraz z kończącym się stuleciem oczekiwali czasów ostatecznych. Tamta erupcja również zaczynała się bardzo niewinnie. Miejmy nadzieję, że tym razem tak się nie stanie.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych