Skocz do zawartości


Zdjęcie

Budzą się wulkany


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
687 odpowiedzi w tym temacie

#616

Padael.

    Tauri

  • Postów: 1017
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

"Seria trzęsień ziemi w rejonie kaldery superwulkanu Long Valley

 

Większość osób słysząc o superwulkanie w USA myśli o Yellowstone, ale nieoczekiwanie spora aktywność sejsmiczna rozpoczęła się w obrębie kaldery innego dużego wulkanu - Long Valley. Ten z znajdujący się w Kalifornii żywioł może się budzić.

 

W ciągu ostatnich 36 godzin, w okolicy Jeziora Mammoth we wschodniej Kalifornii doszło do 600 trzęsień ziemi. Większość wstrząsów miało magnitudy około 2,6 do 3,8 stopni, a ich głębokość wynosiła od 5 do 7 kilometrów. Wulkanolodzy sugerują, że trzęsienia te mogą być wywołane przez ruchy magmy.

Duża aktywność sejsmiczna w okolicy kaldery superwulkanu Long Valley występowała już w przeszłości. W 1980 roku doszło tam do trzęsienia ziemi o sile 6,1 stopni.

Ostatni taki rój trzęsień ziemi miał miejsce w latach 1997 a 1998 i wtedy dochodziło do 2500 trzęsień ziemi tygodniowo. Potem jednak obszar ten się uspokoił. Czy podobnie będzie tym razem?

Superwulkan Long Valley to kolejne zagrożenie dla nękanej aktywnością sejsmiczną Kalifornii. Jego kaldera ma wymiary 32 na 18 kilometrów, a ostatni wybuch miał tam miejsce 760 tysięcy lat temu."

 

http://zmianynaziemi...anu-long-valley


  • 3



#617

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Article%20Lead%20-%20wide6154333210n35di

Eksplozja wulkanu Ontake w Japonii jest prawdopodobnie najtragiczniejszą od kilkunastu lat w tym kraju. Ratownicy znaleźli na szczycie 31 ciał. Na liście zaginionych jest 45 osób, więc kilku jeszcze trzeba szukać.

Przyczyną śmierci większości ofiar było prawdopodobnie uduszenie wewnątrz gęstej chmury popiołu, jaka w formie pyłowej lawiny zeszła ze stoku. Choć Japonia jest krajem z dużą ilością wulkanów, ostatni tak tragiczny wypadek zdarzył się w 1991 roku, na górze Nagasaki gdzie zginęło 43 wspinaczy.

Ontake jest popularną trasą wspinaczkową. Na szlakach ustawiono wiaty i małe świątynie, góra jest bowiem uważana za mistyczne miejsce. Ponieważ zaś wulkan drzemał od 40 lat, wychodzący w góry nie widzieli w wycieczce większego zagrożenia.

Obecnie znad wulkanu unosi się gęsty obłok pary, nie ma natomiast innych oznak aktywności. Potwierdza to przypuszczenia że była to erupcja hydrotermalna.

http://www.bbc.com/n...d-asia-29399306

http://www.theage.co...928-10n350.html

Article%20Lead%20-%20wide6154333210n5qoi

 

Warto przy tym wytłumaczyć pewne zamieszanie widoczne w polskich mediach - w Japonii zgon formalnie można stwierdzić tylko w obecności lekarza. Co oznacza że choć ratownicy znaleźli 31 ciał, oficjalnie wypadek ma na razie tylko 4 ofiary, bo tyle zniesiono. Pozostali są oficjalnie "w stanie zatrzymania krążenia" - co dało początek błędnej informacji że ludzie ci zmarli na zawał serca. 


  • 1



#618

Daniel..
  • Postów: 4142
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wyziewy wulkanu. Trujący gaz z Islandii dociera nad Europę Środkową

 

Islandzki wulkan zieje trującym gazem, który skaża powietrze w całej Europie. W Austrii stężenie tego gazu w powietrzu przekroczyło dopuszczalne normy.

b36dd5338b56932570214f2e5eabd948.jpg

Wybuch wulkanu Bardarbunga na Islandii uwalnia do atmosfery ogromną ilość trującego gazu, dwutlenku siarki, SO2.

 

Niekorzystne wiatry przewiały cuchnącą chmurę tego gazu nad Europę. Urządzenia pomiarowe szeregu stacji meteorologicznych odnotowały rekordowo wysokie stężenie SO2 w atmosferze. W ciągu kilku godzin jego koncentracja w powietrzu gwałtownie rosła.

 

W Niemczech nie odnotowano jednak stężenia przekraczającego dopuszczalną w Europie normę 350 mikrogramów na metr sześcienny powietrza. Inaczej w Austrii: tu pomiar w dwóch stacjach w Styrii wykazał stężenie na poziomie 400 mikrogramów.

 

- Takie krótkotrwałe stężenie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia - zaznaczył Juergen Schneider z austriackiego Urzędu Ochrony Środowiska.

 

Dwutlenek siarki jest bezbarwnym gazem, którego zapach przypomina spaliny oleju napędowego. U ludzi może on wywołać podrażnienie dróg oddechowych, bóle głowy i kaszel. Przy wyższej koncentracji gazu dochodzi do uszkodzenia oskrzeli i płuc. Dłuższe przebywanie w jego otoczeniu może zakłócić proces wytwarzania krwi.

 

Na terenach wokół wulkanu stężenie SO2 w powietrzu wynosiło 4000 mikrogramów na metr sześcienny powietrza; jest to stężenie dziesięciokrotnie wyższe niż odnotowywane do tej pory na wyspie.

Szacuje się, że wulkan wyziewa codziennie do atmosfery od 10 tys. do 60 tys. ton tego trującego gazu. Cała UE produkuje go 14 tys. ton dziennie.


  • 1



#619

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

U mnie większym problemem jest smog produkowany przez osiedle domków jednorodzinnych (dzielnica nie ma podłączenia do gazu, więc domy są opalane węglem, a sądząc po zapachu chyba też oponami i plastikiem).
  • 0



#620

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Liczba zabitych podczas eksplozji Ontake w Japonii, wzrosła już do 48 osób. Po podliczeniu wszystkich którzy mieli być na górze tego dnia i porównaniu informacji od rodzin, okazało się że jeszcze 16 osób pozostaje zaginione. Szanse na to że przeżyły są już właściwie zerowe, więc katastrofa jest najtragiczniejszą eksplozją wulkaniczną w Japonii od 80 lat.

Z doniesień ratowników wynika że większość ofiar doznała obrażeń od kamieni miotanych siłą wybuchu. Do Japonii zbliża się właśnie tajfun, który wywołuje w regionie coraz większe opady. Może to znacznie utrudnić akcję poszukiwawczą. W dodatku silny opad działający na świeży popiół może wywołać lahar, czyli powódź błotną.

 

http://www.thestar.c...-Japan-volcano/

 

Nieco nowsza wiadomość podaje, że znaleziono kolejne trzy ciała, ale nie wiadomo czy są to osoby z listy zaginionych.

http://www.abc.net.a...ruption/5790844

 

Zagadką jest czy erupcja freatyczna jest zapowiedzią erupcji magmowej. Geolodzy obawiają się że deszcze związane z tajfunem i nasączenie gruntu na stokach wodą, może wywołać drugi taki wybuch.

 

Tymczasem wybuch Bardarbunga na Islandii nie ulega większym zmianom - lawa ciągle się wylewa, a kaldera osiada o pół metra dziennie. Lawa zajmuje już obszar około 48 km2, spływając doliną rzeki Jokullsa a Fiollum

767962.jpg

 

A tutaj film erupcji z drona:


  • 5



#621

AlanX.
  • Postów: 88
  • Tematów: 0
Reputacja Bardzo zła
Reputacja

Napisano

W Yellowstone topi się asfalt.


  • -1

#622

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Erupcja Wezuwiusza we Włoszech możliwa "w każdej chwili"

 

Najnowsze raporty, opublikowane właśnie przez wulkanologów, wskazują jednoznacznie na to, że wkrótce z długiego snu może się zbudzić Wezuwiusz, który uważany jest za najgroźniejszy wulkan Europy. Co grozi milionom mieszkańców jego podnóży?

 

332auiw.png

Tak wyglądała ostatnia erupcja wulkanu Wezuwiusz w 1944 roku.

 

Nakada Setsuya, znany wulkanolog z Uniwersytetu Tokijskiego, ostrzega, że erupcja Wezuwiusza jest już tylko kwestią czasu. Pozostaje on w uśpieniu od 1944 roku, kiedy po raz ostatni wyrzucał ze swojego krateru popiół i lawę.

Naukowcy wskazują, że posiadając pełną listę jego erupcji począwszy od początku naszej ery, oszacowali cykl jego przebudzania się na około 20 lat. Oznacza to, że jego obecne uśpienie jest niezwykłe w skali ostatniego tysiąca lat. Wezuwiusz powinien przebudzić się już co najmniej trzykrotnie, ale tego nie zrobił.

To niepokojące, ponieważ oznacza to iż krater wulkanu zatkał się i magma nie może swobodnie wydostać się z wnętrza ziemi. Zakorkowane wulkany są wyjątkowo groźne, ponieważ nie można przewidzieć ich erupcji. Jeśli już ta nastąpi, to za każdym razem jest gigantyczna i niezwykle niszczycielska w skutkach.

 

Obecnie na stokach Wezuwiusza mieszka kilka milionów ludzi, z czego 600 tysięcy osób w strefie największego zagrożenia. Jeśli dojdzie do erupcji, której zapewne nie uda się przewidzieć, to jest niemal pewne, że zginie nie mniej niż pół miliona osób.

Do tego nie można zapominać, że w bezpośredniej bliskości wulkanu położony jest Neapol, którego zabudowa od 1944 roku zwiększyła się. Włosi nie zdają sobie sprawy z tego jak straszliwa może być erupcja Wezuwiusza, a przeprowadzone w ostatnich latach ćwiczenia prewencyjne to potwierdzają.

 

9glunp.jpg

Gęsto zaludnione podnóża wulkanu Wezuwiusz we Włoszech.

 

Podczas erupcji nikt nie będzie w stanie wydostać się z zagrożonej strefy, gdyż system dróg i ich przepustowość na to nie pozwalają. Plan na wypadek kataklizmu zakłada, że ewakuacja obejmie w ciągu 72 godzin 550 tysięcy ludzi z 18 miejscowości rozproszonych na obszarze 200 kilometrów kwadratowych w tzw. czerwonej strefie.

 

Następnie, jeśli na region zaczną opadać trujące popioły, ewakuacja obejmie również strefę pomarańczową i żółtą. Obrona Cywilna określiła cztery strefy zagrożenia, każdej nadając konkretny kolor.

 

Media z Neapolu i okolic wskazują na to, że jeśli mieszkańcy nie potrafią sobie poradzić z takim problemem jakim są piętrzące się śmieci, to z erupcją wulkanu nie poradzą sobie tym bardziej, a pamiętamy co stało się w 79 roku w Pompejach.

 

Zarówno władze, mieszkańcy, jak i naukowcy mają nadzieję, że tym razem erupcja nie będzie nagła i poprzedzą ją chociażby wstrząsy ziemi lub wstępne, mniejsze erupcje. To z pewnością dałoby więcej czasu na podjęcie decyzji o ewakuacji i uratowało życie wielu osobom. Ale czy natura będzie na tyle łaskawa? Obyśmy nie musieli się o tym zbyt szybko przekonywać.

 

Źródło: [TwojaPogoda.pl]


  • 3



#623

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Erupcja Bardarbungi bez większych zmian. Po kilku dniach złej pogody, satelita Landsat wykonał zdjęcie tego obszaru (w fałszywych kolorach):

Landsat8_20141015_1233c.jpg

Żółty zaznaczony obszar, to powierzchnia jaką zajmowała lawa 12 października. Jak widać rozlała się na północ i wschód, co wiąże się z tym, że warstwa lawy stała się już dosyć gruba. Wylew zajmuje już około 55 km2.

 

Sejsmolodzy zaobserwowali też wzrost ilości wstrząsów pod sąsiednim wulkanem Tungafellsjokull, który nie wybuchał w czasach historycznych.


  • 0



#624

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Od początku erupcji na Islandii minęło już 100 dni. Wylew lawy o grubości do 15 metrów zajmuje już obszar 76 km2. Trzy główne stożki erupcyjne rozbudowały wokół ściany wysokie na 150 metrów, wewnątrz których powstało jezioro lawowe. Erupcja przybrała charakter pulsacyjny, z wyrzutami ogromnych bąbli gazu do 15 minut.

Obszar erupcji nazywany był Holuhraun, co dosłownie znaczy "pole troli". Dla nowego wylewu lawowego zaproponowano nazwę Nornahraun, czyli Pole Czarownic, ze względu na znalezienie w pobliżu stożka rozwianych przez wiatr włókiem materii krzemianowej, podobnych do waty szklanej, nazywanym na Islandii włosami czarownicy. Wulkanologia zwykle nazywa je "włosami Peele" od określenia używanego na Hawajach.

Nie ustalono jeszcze jak nazwać nowy stożek erupcyjny, ale zapewne przyjmie się propozycja Nornagigar, czyli "stos szczeliny czarownicy".

MaHe_0071.JPG

W ostatnich kilkunastu dniach szybkość osiadania głównej kaldery Bardarbunga zmniejszyła się, a trzeba dodać że przez ten cały czas obszar o powierzchni 1,5 km2 zapadł się o 50 metrów. Zmniejszyła się też gwałtowność wypływu lawy, choć nadal pozostaje na wysokim poziomie. Strumień lawy rozlewa się teraz w kierunku południowym, w stronę lodowca

 

http://earthice.hi.i...th_dyngjujokull

http://en.vedur.is/m...204_skyrsla.pdf

 

Tymczasem trwa intensywna erupcja szczelinowa wulkanu Fogo na Wyspach Zielonego Przylądka. To zaskakujące, że media zupełnie się nią nie zajmują.

Lawa wylewająca się z trzech szczelin zniszczyła już znaną z produkcji wina miejscowość Portela leżącą w kalderze u stóp stożka, zalewając 60 domów, centrum sportowe, hotel i dwa kościoły, teraz spływa w stronę wioski Bangeira.

Portela%2Bdestroyed.jpg

 

Ewakuowano wszystkich mieszkańców okolicy.

fogo-6dec14.jpg

Poprzednia erupcja z 1995 roku była znacznie spokojniejsza.

 

http://wulkanyswiata...zniszczona.html

http://www.volcanodi...-destroyed.html


  • 1



#625

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kompletnie ignorowana przez media erupcja Fogo, na Wyspach Zielonego Przylądka, trwa w najlepsze. Wylew lawy zalał już większość wioski Bangaeira, niszcząc 100 domów i zapasy tegorocznego wina, drugi strumień zalał domy Illeu de Losna i zbliża się do miasta Cova Tima i plantacji kawy. Ewakuowano 1200 osób. W trakcie akcji wysiedlania dwóch żołnierzy zmarło od zatrucia wulkanicznymi gazami.

FogoVolcano.jpg

Warto tutaj wyjaśnić, że Fogo leży na niewielkiej wyspie Cape Verde a obecny stożek wulkaniczny leży w obszernej kalderze, w której uprawia się winorośl i gdzie znajduje się kilka miejscowości. Kaldera jest otwarta od jednej strony i poza jej krawędzią teren stromo opada w kierunku morza. Wylew lawowy zaczyna docierać do krawędzi, dlatego spodziewane jest znaczne przyspieszenie - jeśli szybkość wypływu pozostanie na wysokim poziomie, wylew lawowy powinien dotrzeć do morza w ciągu jednego-dwóch dni.

04519453-8138.jpg

http://wulkanyswiata...u-gamalama.html

http://www.volcanodi...lava-flows.html

 

Tymczasem trwa także erupcja Bardarbunga na Islandii.

Wylew lawowy pokrywa już ok. 80 km2 terenu. Główny strumień płynie teraz tunelem częściowo po powierzchni wcześniejszej, ostygłej lawy, docierając w okolice czoła zastygniętego wcześniej strumienia. Prawdopodobnie będzie teraz kontynuował ruch na północ zgodnie ze spadkiem doliny rzeki Jokullsa a Fjollum

EO_1_ALI_20141220_1107aa.png


  • 2



#626

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wulkan Colima wyrzucił potężny słup popiołu w powietrze w ostatni poniedziałek, informuje Associated Press. Dramatyczne i zarazem imponujące chwile erupcji zostały uwiecznione na video. Na filmie słychać potężne eksplozje, które towarzyszą wybuchowi wulkanu.


  • 1



#627

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Po raz drugi  tym roku Etna wyprodukowała wylew lawowy. Erupcja stromboliańska zaczęła się 31 stycznia w kraterze południowo-wschodnim. Strumień lawy jest dosyć długi i dotarł już do granicy śniegu na wysokości 2 km zagrażając jednej z dróg. Zaniepokojeni są też mieszkańcy miejscowości poniżej, stok jest bowiem w tym miejscu dosyć stromy.

etna-1feb15.jpg

Widok jest wspaniały, strumień jest nie tylko długi na kilka kilometrów ale też szeroki:

B6DadS7CIAAm52T.jpg

 

Tymczasem erupcja Holuhraun na Islandii przebiega bez większych zmian - lawa powoli wylewa się, pokrywa powierzchnię starego wylewu i od czasu do czasu posyła nowe strumienie na północ. Na podstawie obrazowania cyfrowego oceniono że wylew o polu 84 km2 ma grubość w większości 15-20 metrów, miejscami przy stożku do 40 metrów.

EO_1_20150129m.jpg

Na podstawie pomiarów szybkości zapadania się kaldery i ocen pojemności komory magmowej szacuje się, że erupcja może potrwać jeszcze od 5 do 15 miesięcy, stopniowo zmniejszając intensywność co zresztą już się obserwuje. Nadal możliwe jest jednak powstanie nowej szczeliny bezpośrednio w zapadającej się kalderze pod lodowcem.


  • 1



#628

Padael.

    Tauri

  • Postów: 1017
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

"Alarm! Wulkany będę wybuchać jeden po drugim. Przez topniejący lód.

 

Topniejący lód sprawia, że wypiętrza się Islandia. Może to oznaczać dramatyczny wzrost erupcji wulkanicznych - ostrzega pismo "Geophysical Research Letters".

 

Wykorzystując dane z odbiorników GPS, przytwierdzo­nych do skał jeszcze w roku 1995, zespół Kathleen Compton z University of Arizona w Tucson wykazał, że niedawne wypiętrzenie skorupy ziemskiej na niektórych obszarach Islandii ma związek z szybkim topnieniem lodowców.

 

Tam, gdzie znajduje się pięć największych islandzkich lodowców teren podnosi się z prędkością 3,5 centymetra na rok, podczas gdy na obszarach pozbawionych lodowców wypiętrzanie jest wolniejsze. W rezultacie topnienia lodowców może dojść do wzmożonych erupcji wulkanów.

 

Jak tłumaczą specjaliści, w związku z topnieniem lodu maleje nacisk wywierany na skały, które "sprężynują". Zjawisko znane jest od dawna, jednak naukowców zaskoczyło jego tempo. Co prawda wypiętrzający się teren jest w mniejszym stopniu narażony na zalanie przez morze, ale zmniejszony nacisk może sprzyjać erupcjom wulkanów na lądzie. Wskazują na to dane geologiczne. Gdy 12 000 lat temu kończyła się epoka lodowcowa, aktywność wulkaniczna na Islandii była 50 razy większa od obserwowanej w ciągu ostatniego stulecia.

 

Z przeprowadzo­nych przez Johna Crowleya z University of Oxford badań dna oceanicznego u wybrzeży Antarktydy wynika, że o ile topnieniu lodów towarzyszą erupcje na lądzie, to podczas zlodowaceń uaktywniają się wulkany podmorskie, których erupcje tworzą liczące tysiące kilometrów grzbiety na dnie morza."

 

http://www.sfora.pl/...jacy-lod-a75914

 


  • 1



#629

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Uaktywniła się strefa wulkaniczna Kamczatki-Kurylów.

Od 15 lutego wybucha wulkan Czikuraczki na wyspie Paramuszyr w archipelagu wysp Kurylskich. Chmura popiołów dochodzi do 7 km wysokości. Aktywna od kilku miesięcy Kluczewska Sopka na Kamczatce przeszła silniejszy paroksyzm wypuszczając chmurę popiołu. Aktywny od kilku  miesięcy wulkan Żupanowski na Kamczatce też przeszedł tego dnia silniejszą erupcję.

 

Tymczasem Bardarbunga powoli zmniejsza swoją aktywność. W miejscu erupcji szczelinowej prawie nie następują wyrzuty gazów, trwa tylko wypływ lawy. Niewielkie jęzory wychodzące poza krawędź dotychczasowego pola powiększyły wylew do równo 85 km2. Jezioro lawowe w stożku Baugur ma niski poziom:

Holuhraun%2B11th%2BFebruary%2B2015.jpg

 

Na wyspie Reunion wulkan Piton de la Fournaise wyprodukował strumień lawowy. Przy okazji uchwycono takie piękne zdjęcie:

2015-02-04_Volcan_249.jpg


  • 0



#630

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wygląda na to, że erupcja Bardarbungi na Islandii się zakończyła - choć jeszcze kilka dni temu satelity widziały nocą jasny punkt świeżej lawy w kraterze, to podczas ostatniego lotu helikopterem powierzchnia w kraterze była całkowicie pokryta ciemną skorupą. Od połowy lutego nie stwierdzono nowych wylewów lawy. Lawa albo przestała wypływać, albo czyni to na tyle powoli, że ruch kryje się pod ostygniętą skorupą - na to że słaby wypływ może wciąż zachodzić wskazuje zapadanie się kaldery o ok. 5 cm na dobę (w okresie niedługo po wybuchu było to 50 cm na dobę, łącznie kaldera zapadła się o 70-80 metrów).

Od sierpnia wulkan rozlał lawę na powierzchni 85 km2 (mniej więcej powierzchnia Warszawy) wyrzuciwszy 1,5 km3 materiału.


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych