Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Korona" - rosyjska rakieta kosmiczna wielokrotnego użytku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

7042074.png

CC BY-SA 3.0 / LightLinAl / CORONA (SSTO

 

Nawet sto startów ma być w stanie przetrwać opracowywana przez rosyjskich inżynierów jednoczłonowa rakieta określana mianem "Korona".

 

Rosyjskie Państwowe Centrum Rakietowe im. W. P. Makiejewa opracowuje rakietę wielokrotnego użytku, poinformował generalny konstruktor przedsięwzięcia Władimir Degtiar, donoszą rosyjskie media.

 

„Dzisiaj Amerykanie udoskonalają technologię miękkiego lądowania pierwszego stopnia rakiety nośnej Falcon i jej ponownego wykorzystania w składzie rakiety.

 

Nasze opracowanie — rakieta nośna «Korona», w przeciwieństwie do amerykańskiej, nie ma oddzielających się stopni i w rzeczywistości jest statkiem kosmicznym miękkiego startu i lądowania, co otwiera drogę do realizacji dalekosiężnych międzyplanetarnych lotów z załogą na pokładzie” — powiedział Degtiar.

 

Według niego „Korona” to w pełni wielokrotna, jednostopniowa rakieta nośna pionowego startu i lądowania.

Jej rozwój był prowadzony od 1992 do 2012 roku, jednak z powodu braku funduszy projekt został zamrożony. W tym okresie udało się określić kluczowe rozwiązania techniczne i technologiczne.

 

Życie "Korony" planuje się na około sto startów, [...] poszycie ma wykorzystywać włókno szklane i ceramiczną powłokę zewnętrzną, a modułowy silnik rakietowy będzie spalał mieszankę nafty oczyszczonej i ciekłego tlenu.

 

Będąca częścią rakiety ładownia ma być w stanie wynieść 12 ton ładunku na orbitę lub 7 ton w przestrzeń kosmiczną. Może być wykorzystana również do przewozu pasażerów.

 

Z jednej strony trudno przewidzieć, jak blisko zrealizowania są deklaracje przedstawicieli państwowego biura projektowego. Z drugiej jednak opisane właściwości "Korony" nie wydają się wykraczać poza możliwości współczesnej inżynierii i z pewnością nie będą barierą dla Rosjan.

 

Poza tym nie ma wątpliwości, że udział Federacji Rosyjskiej w kosmicznym wyścigu na równi z innymi światowymi mocarstwami jest ważnym elementem polityki Władymira Putina.

 

Z pewnością nie ma też powodów, by wątpić w zdolności rosyjskich inżynierów, którzy w przeszłości wielokrotnie udowadniali swoją sprawność.

https://pl.sputnikne...-rakieta-nosna/

http://technowinki.o...o-uzytku/pbhesv


  • 3



#2

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jednostopniowa rakieta nie jest w stanie wynieść czegokolwiek na orbitę. Może ona jedynie stanowić człon startowy większej rakiety - dwu lub trzystopniowej. Zatem, nic tu nowego nie widać, poza wielokrotnością użycia, podobnie jak pierwszy stopień rakiety Falcon 9 SpaceX. Nic nie wiadomo na temat techniki powrotu stopnia "Korona" na Ziemię - nie widać żadnych podpór, skrzydeł ani spadochronów. Rakieta jest na razie w fazie "papierowej". Zatem, jak mawiają Rosjanie - "pożiwiom - uwidim".

 

Chińczycy już kopiują pomysł Elona Muska i to dosyć wiernie. Ktoś ma wizję i realizując ją, staje się pionierem a reszta, czując się zagrożona, musi się dostosować, żeby nie wypaść z gry o rynek usług orbitalnych.


  • 2





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych