Źródło: Julien Marius Ordan CERN
Naukowcy z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN zaangażowali się w nowy projekt. Instytut badawczy zamierza opracować specjalny kontener przeznaczony do bezpiecznego przechowywania i transportu antymaterii.
W ramach projektu PUMA (antiProton Unstable Matter Annihilation), naukowcy zbudują naczynie o długości 700 mm, które otoczą magnesami. Antyprotony zostaną zawieszone w przestrzeni dzięki polu elektromagnetycznemu, aby nie dotknęły ścian pojemnika, co doprowadziłoby do ich anihilacji. Będą tam przechowywane w temperaturze około czterech stopni powyżej zera absolutnego.
Pojemnik ten pozwoli przechowywać około miliard antyprotonów, czyli ponad 100 razy więcej niż przy wykorzystaniu dzisiejszych technologii.
Po co?
Otóż naukowcy zamierzają umieścić w nim antyprotony, a następnie cały pojemnik załadować na furgonetkę i... przewieźć do drugiego budynku CERN oddalonego o kilkaset metrów. Antycząstki zostaną następnie wykorzystane w projekcie ISOLDE.
Antymateria będzie wykorzystana do badania zachowania jąder promieniotwórczych. Praca ma na celu lepsze zrozumienie podstawowych procesów zachodzących w jądrach atomowych i pomoc astrofizykom w badaniu wnętrza gwiazd neutronowych, zawierających najgęstsze rodzaje materii we Wszechświecie.
"Antymateria była od dawna przedmiotem badań ale teraz już jest na tyle opanowana, że ludzie mogą zacząć wykorzystywać ją jako sondę dla materii" - mówi Alexandre Obertelli, fizyk z Politechniki w Darmstadt w Niemczech, który kieruje projektem.
"To prawie fantastyka naukowa jeździć sobie z antymaterią ciężarówką" - mówi Charles Horowitz, teoretyczny fizyk jądrowy z Uniwersytetu Indiana w Bloomington. -"To wspaniały pomysł."
Nature, February 20, 2018, doi: 10.1038/d41586-018-02221-9
Europejska Organizacja Badań Jądrowych posiada do swojej dyspozycji tzw. Spowalniacz Antyprotonów, w którym powstają antyprotony wykorzystywane do eksperymentów naukowych. Antymateria jest potem przechowywana w Pułapce Penninga. Tymczasem nowy kontener, który ma powstać do 2022 roku pozwoli również na jej bezpieczny transport.
Antymateria to cząstki elementarne podobne do występujących w zwykłej materii, lecz o przeciwnym znaku ładunku elektrycznego. Po jej zetknięciu się ze zwykłą materią rozpada się, przy czym uwalnia czystą energię, dlatego naukowcy chcą opracować metodę jej bezpiecznego przechowywania.
Opracowanie i przetestowanie technologii przenośnej pułapki zajmie około czterech lat, a pierwsze pomiary zaplanowano na rok 2022. Jeśli metoda zadziała, fizycy będą mogli transportować antymaterię znacznie dalej, pozwalając innym naukowcom, którzy nie biorą udziału w eksperymentach CERN, wykorzystywać antymaterię do prac badawczych.
źródło (tłumaczenie - Nick)