Skocz do zawarto¶ci


Zdjęcie

Ludzie maj± dusze, które mog± żyć po ¶mierci - twierdz± naukowcy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedĽ
381 odpowiedzi w tym temacie

#241

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Co ma do rzeczy kwestia komputera analogowego czy cyfrowego? Informatykiem nie jestem, ale zdaje się że i tu i tu przeliczanie opiera się na zaimplementowanych algorytmach?

 

No nie do końca.

Tak samo jak komputery kwantowe nigdy nie będą w stanie zaimplementować algorytmów binarnych, które znamy z obecnych komputerów, tak też i w drugą stronę to nie zadziała. Elektronika cyfrowa opiera się na algorytmach złożonych z wartości logicznych - to są tablice matematyczne i zwykła logika, funkcje typu "AND", "OR", "NOT", "XOR". Komputer analogowy nie przyjmuje stanu 0 i 1, lecz wartości pośrednie pomiędzy tymi stanami. Różnica jest kolosalna, to zupełnie inna zasada działania.

 

Bramka logiczna (a z miliardów takich bramek zbudowane są procesory) zawsze da Ci na wyjściu w układzie cyfrowym 0, lub 1 - co jest symbolizowane napięciem. Płynie prąd, lub nie płynie i wynik obliczenia jest jasny na wyjściu z bramki - albo tranzystor przepuści napięcie, albo nie. Możliwości są jedynie dwie. Analogowo to działa zupełnie inaczej - tutaj liczy się jeszcze wartość tego napięcia - zamiast 0, czy 1 możesz otrzymać np. 0.2, czy 0.7. To tak w wielkim skrócie, łopatologicznie.

 

PS. Mózgowi jako takiemu bliżej do komputera analogowego, a nie cyfrowego, gdyż nie za bardzo tutaj widać algorytmów cyfrowych, to tak nie działa. Przetwarzamy dane abstrakcyjnie, a nie zero-jedynkowo.


Użytkownik szczyglis edytował ten post 28.11.2016 - 16:44

  • 0



#242 Go¶ć_Dave81

Go¶ć_Dave81.
  • Tematów: 0

Napisano

Co ma do rzeczy kwestia komputera analogowego czy cyfrowego? Informatykiem nie jestem, ale zdaje się że i tu i tu przeliczanie opiera się na zaimplementowanych algorytmach?

 
No nie do końca.
Tak samo jak komputery kwantowe nigdy nie będą w stanie zaimplementować algorytmów binarnych, które znamy z obecnych komputerów, tak też i w drugą stronę to nie zadziała. Elektronika cyfrowa opiera się na algorytmach złożonych z wartości logicznych - to są tablice matematyczne i zwykła logika, funkcje typu "AND", "OR", "NOT", "XOR". Komputer analogowy nie przyjmuje stanu 0 i 1, lecz wartości pośrednie pomiędzy tymi stanami. Różnica jest kolosalna, to zupełnie inna zasada działania.
 
Bramka logiczna (a z miliardów takich bramek zbudowane są procesory) zawsze da Ci na wyjściu w układzie cyfrowym 0, lub 1 - co jest symbolizowane napięciem. Płynie prąd, lub nie płynie i wynik obliczenia jest jasny na wyjściu z bramki - albo tranzystor przepuści napięcie, albo nie. Możliwości są jedynie dwie. Analogowo to działa zupełnie inaczej - tutaj liczy się jeszcze wartość tego napięcia - zamiast 0, czy 1 możesz otrzymać np. 0.2, czy 0.7. To tak w wielkim skrócie, łopatologicznie.
 
PS. Mózgowi jako takiemu bliżej do komputera analogowego, a nie cyfrowego, gdyż nie za bardzo tutaj widać algorytmów cyfrowych, to tak nie działa.
Aha, dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
  • 0

#243

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak sobie jeszcze myślę, że czysto teoretycznie dałoby radę wymodelować procesy analogowe na zerojedynkowym procku, ale nie za bardzo jestem w stanie sobie wyobrazić jaka to by musiała być moc obliczeniowa. Emulowanie stanów pierdyliona miliardów bramek, które emulują synapsy to wyzwanie nie na nasze czasy. Wszystkie komputery na świecie razem wzięte by tego nie ogarnęły w czasie rzeczywistym.

 

Chip jaki miał w głowie Terminator to jeszcze przez długi czas pozostanie dla nas jedynie science-fiction. Jestem programistą, komputery mam w jednym palcu i naprawdę nie jestem sobie w stanie wyobrazić jakim sposobem ugryźć ten temat. Przyznam szczerze, że sam to kiedyś rozkminiałem i starałem się coś nowego w tej materii wymyślić, ale poległem. Sieci neuronowe to jedno, ale co dalej z tym robić to chyba jeszcze nikt nie wpadł na żaden pomysł (w sensie sztucznej inteligencji). Jesteśmy jako ludzkość jakiś pierdylion lat za Matką Naturą jeśli chodzi o zrozumienie tych spraw.


Użytkownik szczyglis edytował ten post 28.11.2016 - 17:53

  • 0



#244

Urgon.
  • Postów: 1297
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

@Dave81
Mój błąd, faktycznie jest fizykiem teoretycznym. Co nie zmienia faktu, iż jako fizyk nie ma zbyt wielkiego pojęcia na temat mózgu. Tak samo żaden specjalista od mózgu nie wypowiada się na temat zagadnień fizyki, tak on nie powinien wypowiadać się na temat mózgu, zwłaszcza gdy jego teoria jest sprzeczna z obecną wiedzą naukową. Dla mnie takie wypowiedzi nie świadczą najlepiej o zdolnościach naukowych tego konkretnego naukowca. Na tej samej zasadzie starożytni dowodzili, że siedzibą ludzkiej duszy jest na przykład serce lub śledziona...

Jeszcze odnośnie różnic między komputerami analogowymi, cyfrowymi i kwantowymi, bo to istotne dla zrozumienia teorii Penrose'a i dlaczego ta teoria jest bezsensowna. Komputery cyfrowe operują zasadniczo tylko na liczbach całkowitych. Każda informacja jest zakodowana za pomocą liczb całkowitych. Stanowi to pewien problem, gdy chcesz obrabiać sygnał analogowy, na przykład dźwięk. Dźwięk stanowił spore wyzwanie dla układów cyfrowych ze względu na swoją skomplikowaną naturę. Nie dość, że idealne ucho rejestruje sygnały o częstotliwości od 20Hz do 20kHz(od dwudziestu okresów na sekundę do dwudziestu tysięcy okresów na sekundę) to jeszcze zakres dynamiki miedzy najcichszym dźwiękiem a najgłośniejszym rykiem jest przeogromny. By sobie z tym poradzić opracowano specjalne układy, które mierzą poziom dźwięku (i dowolnego innego sygnału analogowego) w ściśle określonych odstępach czasu zwanych częstotliwością próbkowania i przypisują im ściśle określone wartości całkowite. Minimalna częstotliwość próbkowania dla dźwięku by zachować informację potrzebną do jego odtworzenia została określona dzięki twierdzeniu Nyquista na przynajmniej dwukrotność częstotliwości najwyższego zarejestrowanego dźwięku. Dlatego właśnie płyty CD-Audio mają częstotliwość próbkowania 44,1kHz. Wartość pojedynczej próbki jest określana tak, że sygnał w chwili przetwarzania próbki z postaci analogowej na cyfrową jest porównywalny do skończonej liczby stałych wartości (zwykle są to napięcia) i wartość najbardziej zbliżona do oryginalnego sygnału jest używana jako wartość cyfrowa. To degraduje informację o sygnale wprowadzając tzw. błędy kwantyzacji. Dla przykładu przetwornik ośmiobitowy z napięciem odniesienia 4,096V może zmierzyć napięcie z dokładnością do 0,016V (4,096/2^ 8), ale już dwunastobitowy zmierzy napięcie z dokładnością do 0,00V (4,096/2^12). Dla CD-Audio wybrano próbkowanie 16-bitowe, co dzieli głośność dźwięku na 65536 różnych poziomów. Tak działają komputery cyfrowe, tak robią wszystko, od odtwarzania i zapisywania dźwięków po tworzenie trójwymiarowej grafiki w grach. To jest też przyczyna, dlaczego komputery nie potrafią rysować idealnych kół - nawet na analogowym ekranie z powodu błędów kwantyzacji koła będą kanciaste, choć możesz tego nie zauważyć.

W komputerze analogowym (i w ludzkim mózgu) nie ma kwantyzacji. Wcale. Jeśli przyjmiemy umownie wartości sygnału od 0 do 1, to komputer analogowy poradzi sobie z każda wartością w tym zakresie dając na wyjściu poprawny wynik zaprogramowanego zadania. A programowanie takiego komputera polega głównie na łączeniu ze sobą poszczególnych układów funkcyjnych w określony sposób i ustaleniu ich punktów pracy. Problemem takich komputerów jest jednak skończona precyzja instrumentów i układów, z których się je buduje. Najprostszym takim komputerem analogowym jest suwak logarytmiczny, który pozwala wykonać wiele skomplikowanych obliczeń błyskawicznie, ale dokładność wyniku jest ograniczona rozdzielczością naniesionych skal i dokładnością wykonania. Podobnie było z mechanicznymi komputerami analogowymi używanymi do kontroli dział na statkach w czasie drugiej wojny światowej - dla nich ograniczeniem była precyzja wykonania mechanizmów: przekładni, kół zębatych, dźwigni i mimośrodów. Mózg pod tym względem jest o wiele doskonalszym narzędziem, gdyż nie ogranicza go precyzja wykonania neuronów, a do tego sam się konfiguruje, optymalizuje i reguluje, co ogólnie nazywa się procesem uczenia. Symulowanie czegoś takiego z użyciem nawet największego superkomputera jest jeszcze niemożliwe. Nie dość, że trzeba symulować miliardy elementów na raz, setki miliardów połączeń między nimi, to jeszcze każdy z nich może przybierać nieskończenie wiele wartości (z czym komputery sobie nie radzą najlepiej z powodu błędów kwantyzacji).

Komputer kwantowy z kolei przypomina trochę komputer analogowy: każdy qubit przyjmuje wartość od 0 do 1. Z tą różnicą, że przyjmuje wszystkie wartości na raz, ale na swoim wyjściu podaje tylko poprawne wyniki. Co więcej, warunki do stworzenia kwantowych komponentów takiego komputera nie są łatwe do uzyskania. Temperatury bliskie zeru absolutnemu, wysoka próżnia, silne pola elektromagnetyczne, wiązki laserowe i precyzyjnie wykonane elementy wielkości kilku atomów raczej nie są dostępne w mózgu. Dlatego też teoria Penrose'a jest bzdurna. Gdyby mózg miał w sobie komputer kwantowy, to prawie każdy problem matematyczny (zwłaszcza problemy kryptograficzne) moglibyśmy rozwiązywać w naszych głowach po prostu na nie patrząc...
  • 2



#245

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

,,Mój błąd, faktycznie jest fizykiem teoretycznym. Co nie zmienia faktu, iż jako fizyk nie ma zbyt wielkiego pojęcia na temat mózgu. ,,

Dokłdanie. Trzeba słuchać tych co się znają na temaci. Już pisałem że teoria świadomości kwantowej nie wyjaśnia zjawisk i procesów umysłowych, jakie są z powodzeniew wyjaśniane tradycyjnymi metodami. Tylko ignoranci dalej bredzą o kwantowej świadomości, nie rozumiejąc ani fizyki kwantowej, ani świadomości.
  • 0



#246

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

,,Mój błąd, faktycznie jest fizykiem teoretycznym. Co nie zmienia faktu, iż jako fizyk nie ma zbyt wielkiego pojęcia na temat mózgu. ,,

Dokłdanie. Trzeba słuchać tych co się znają na temaci. Już pisałem że teoria świadomości kwantowej nie wyjaśnia zjawisk i procesów umysłowych, jakie są z powodzeniew wyjaśniane tradycyjnymi metodami. Tylko ignoranci dalej bredzą o kwantowej świadomości, nie rozumiejąc ani fizyki kwantowej, ani świadomości.

 

Wszystko, ty mi miałeś odpisać coś w kwesti Jackowskiego. Rozumiem że opinia Zaciekawionego pokrywa się z twoją?


  • 0



#247

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pokrywa się. Jackowski, tak jak pisałem, to przykład kolesia z dobrą intuicją, który opiera swój sukces na statystyce. Jeśli brał już udział, czyli pomagał w setkach śledztw, to ma w tym większe rozeznanie niż ktokolwiek inny. To znaczy, że wie jak procentowo rozkladają się rozwikłane sprawy. Czyli młode kobiety są najczęściej ofiarami napaści na tle seksualnym a ciała trafiają do lasu. Mężczyźni częściej są ofiarami przemocy ze strony innych mężczyzn, a przyczyną są jakieś zatargi gdzie w grę wchodzą długi, porachunki kibiców. Tacy są najczęściej porywani.

Użytkownik Wszystko edytował ten post 28.11.2016 - 20:07

  • 0



#248

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Pokrywa się. Jackowski, tak jak pisałem, to przykład kolesia z dobrą intuicją, który opiera swój sukces na statystyce. Jeśli brał już udział, czyli pomagał w setkach śledztw, to ma w tym większe rozeznanie niż ktokolwiek inny. To znaczy, że wie jak procentowo rozkladają się rozwikłane sprawy. Czyli młode kobiety są najczęściej ofiarami napaści na tle seksualnym a ciała trafiają do lasu. Mężczyźni częściej są ofiarami przemocy ze strony innych mężczyzn, a przyczyną są jakieś zatargi gdzie w grę wchodzą długi, porachunki kibiców. Tacy są najczęściej porywani.

 

Ale przecież dookoła są tysiące lasów..A czasem ciała odnajduje kilkaset kilometrów dalej bez poszlak ( bo jakbybył to policja by je odnalazła)..


  • -1



#249

Maska.

    Entuzjastyczny sceptyk i spiczastonose dulary

  • Postów: 711
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jeszcze nie słyszałem, by Jackowski powiedział (przynajmniej na początku jakiegoś śledztwa), że ciało leży pod tym I tym drzewem, o tych I tamtych współrzędnych. Ilość ogólników którymi sypie jest porażająca, swoje wielkie wizje ma zwykle zaraz przed rozwikłaniem sprawy. Moim zdaniem zamiast być naciągaczo-aferzystą powinien zająć się zwykłą pracą w zawodzie. Bez wątpienia ma talent, ale jego moce to tylko mrzonki.
  • -1



#250

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jeszcze nie słyszałem, by Jackowski powiedział (przynajmniej na początku jakiegoś śledztwa), że ciało leży pod tym I tym drzewem, o tych I tamtych współrzędnych. Ilość ogólników którymi sypie jest porażająca, swoje wielkie wizje ma zwykle zaraz przed rozwikłaniem sprawy. Moim zdaniem zamiast być naciągaczo-aferzystą powinien zająć się zwykłą pracą w zawodzie. Bez wątpienia ma talent, ale jego moce to tylko mrzonki.

 

Dzięki że napisałeś, bo mialem dać minusa. Powtarzam - po co policja wzywa Jackowskiego, jeśli sami mogą rozszyfrować sprawy? Po co jeśli to takie banalne?


  • -2



#251

Maska.

    Entuzjastyczny sceptyk i spiczastonose dulary

  • Postów: 711
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Sam się zjawia I jeszcze prosi o podziękowania. Ta dyskusja nie należy do tego tematu, pisz we właściwym albo nikt ci nie odpowie.
  • 0



#252

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Komputer kwantowy z kolei przypomina trochę komputer analogowy: każdy qubit przyjmuje wartość od 0 do 1. Z tą różnicą, że przyjmuje wszystkie wartości na raz, ale na swoim wyjściu podaje tylko poprawne wyniki. 

 

Nope. Co do reszty się zgadzam, ale tu się mylisz.

Komputer kwantowy zwraca wynik w przybliżeniu, a nie poprawny.

PS. Tak w ogóle to mamy chyba jeden, czy dwa algorytmy, które w miarę sensownie działają na kwantówce. Google wiem, że ma jeden taki sprzęt, ale też sami mają z tym problemy. Jako tako takie sprzęty jeszcze nie istnieją, to są tylko eksperymenty - radzę nie wierzyć mediom, bo takie coś jak sprawny komputer kwantowy jeszcze nigdzie nie powstało. Zanim to się uda, to musimy ogarnąć jak łapać spiny bez zmieniania ich wartości. Metoda elektromagnetyczna nie zdaje egzaminu, jest za droga. Nie wspominając już nawet o chłodzeniu.  

 

Raczej wątpię, aby za naszego życia powstał komputer kwantowy, taki w pełni sprawny. Jest zbyt dużo barier do przeskoczenia w tej materii.


Użytkownik szczyglis edytował ten post 28.11.2016 - 20:49

  • 0



#253

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Sam się zjawia I jeszcze prosi o podziękowania. Ta dyskusja nie należy do tego tematu, pisz we właściwym albo nikt ci nie odpowie.

 

Sam? To po co wystawiają mu podziękowania, po co policja miałaby ryzykować swoją reputacje dla jakiegoś szarlatana. A to idzie w setki spraw


  • 0



#254

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wystawiają podziękowania nie tylko jemu. Mogą też wystawić jakiemuś aktorowi który odwiedził szkołę i powiedział jak wyszedł z nałogu alkoholowego.

Sytuacja wygląda tak, że w Polsce nie ma ludzi którzy by analizowali sprawy w których brał udział Jackowski.

http://www.csicop.or...chic_detectives

http://skepdic.com/psychdet.html


  • 0



#255

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Wystawiają podziękowania nie tylko jemu. Mogą też wystawić jakiemuś aktorowi który odwiedził szkołę i powiedział jak wyszedł z nałogu alkoholowego.

Sytuacja wygląda tak, że w Polsce nie ma ludzi którzy by analizowali sprawy w których brał udział Jackowski.

http://www.csicop.or...chic_detectives

http://skepdic.com/psychdet.html

 

Bo nikt nie potrafiłby obalić takiego materiału dowodowego ?


  • 0




 

Użytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 3

0 użytkowników, 3 go¶ci oraz 0 użytkowników anonimowych