Dżungla w północnej Gwatemali zazdrośnie strzegła swoich tajemnic. Ale dzięki technologii archeologom udało się dokonać przełomowego odkrycia.
Co widzicie na tej mapie Google? Dżunglę i niewiele więcej. W jednym miejscu majaczą ruiny miasta Majów - Tikal. Archeolodzy podejrzewali jednak, że natura ukrywa znacznie więcej pozostałości tej starożytnej cywilizacji. Tradycyjne wykopaliska nie byłyby w stanie się z nimi zmierzyć.
Z pomocą przyszła technologia o nazwie LiDAR (Light Detection And Ranging), wykorzystująca pulsujące światło lasera, wysyłanego z samolotu lub helikoptera. Światło odbijało się od podłoża i dzięki temu odsłaniało kontury ukryte pod roślinnością.
- Badania poprowadzono wokół już mniej lub bardziej przebadanych majańskich stanowisk archeologicznych, z których część jest dostępna dla zwiedzających - wyjaśnia w rozmowie z Gazeta.pl archeolog Michał Gilewski z Uniwersytetu Warszawskiego.
- LiDAR ujawnił, że populacja zamieszkująca w tym rejonie była dużo większa, niż dotąd szacowano, a budowli było znacznie więcej - opisuje Thomas Garrison, archeolog i współpracownik 'National Geographic', który był członkiem ekspedycji w Gwatemali
Jak to wyglądało w praktyce? Możemy sobie wyobrazić, patrząc na ten slajd. Po lewej widzimy teren pokryty dżunglą. Po prawej to, co kryło się pod drzewami.
W ten prosty na pierwszy rzut oka sposób archeolodzy odkryli około 60 tysięcy obiektów.
Skan ujawnił kontury domów, pałaców, piramid, dróg, kanałów nawadniających i fortyfikacji. Według badaczy większość konstrukcji była kamienna i kryta strzechą. Media opisujące to odkrycie mianem 'megalopolis', czyli strefą złożoną z wielu miast. Infrastruktura mogła powstać ponad 1000 lat temu. 'Zakonserwowała' ją natura.
Okazuje się, że w tym regionie mogły mieszkać miliony Majów: 5, 10, nawet 15 milionów osób - szacują odkrywcy. To będzie przedmiotem szczegółowych badań.
- Nie możemy być pewni, czy rzeczywiście - jak twierdzą niektórzy - wszystkie budynki były zamieszkane jednocześnie i przez jaką liczbę ludności - studzi nieco emocje archeolog Michał Gilewski.
To na pewno nie koniec wiadomości z pełnej tajemnic aglomeracji Majów. Badania nad nią dopiero się zaczną. Archeolodzy już zacierają ręce.
Tymczasem National Geographic przygotował specjalny dokument o tym odkryciu. Będzie miał premierę we wtorek, 6 lutego.