Kolejny raz na naszych oczach, jest odkrywany nowy świat - niewielka asteroida nazwana "RYUGU". Zbliża się do niej japońska sonda "Hayabusa" 2, którą wysłano z Ziemi cztery lata temu.
1. Wizja artystyczna ukazująca sondę w pobliżu asteroidy Ryugu. Źródło - domena publiczna.
Obecnie sonda znajduje się w odległości ok. 200km od celu, lecąc z prędkością piechura (5-6km/godzinę) i 27 czerwca powinna znaleźć się w odległość 20 km od Ryugu. Silniki jonowe sondy cyklicznie redukują jej prędkość, by w docelowej odległości ich wzajemna prędkość została zredukowana niemal do zera. Od niedawna Hayabusa 2 rozpoczęła najciekawszą fazę zbliżania i przesyła pierwsze obrazy asteroidy. Na razie rozpoznawalny jest ogólny zarys obiektu, który wygląda na zwartą i kanciasta bryłę skalną z kraterami, wirującą ruchem wstecznym. 14 czerwca kamera sondy w czasie 8 godzin wykonała sekwencję zdjęć, na których widać pełna rotację asteroidy.
2. Kolejne obrazy wykonane podczas podchodzenia do Ryugu - Foto domena publiczna.
3. Najciekawsza sekwencja zdjęć z 14 czerwca ukazująca rotację asteroidy Ryugu (gif). Prędkość rotacji wielokrotnie przyśpieszona. - Obróbka - Roman Tkaczenko - domena publiczna
Nadchodzące dni powinny przynieść coraz dokładniejsze obrazy Ryugu i będziemy mieli rzadką okazję poznawać tajemnice nieznanego dotąd, miniaturowego świata o rozmiarach około 1 kilometra.