Wizualizacja lądownika startupu Astrotobic, na pokładzie którego znajdzie się księżycowa biblioteka. Foto: Astrotobic / YouTube
Organizacja non profit The Arch Mission, o której zrobiło się głośno, gdy SpaceX testował swoją nową rakietę Falcon Heavy, chce, by odcisk buta (i inne pozostałości po załogowych misjach) nie były jedynym trwałym śladem, jaki ludzie pozostawią na Księżycu.
The Arch Mission (Misja: Archiwa) chce wysłać na Księżyc miliony artykułów z Wikipedii oraz cyfrową bibliotekę 1500 języków. Znajdą się na niewielkich kawałkach metalu, cieńszych niż ludzki włos.
Organizacja chce "porozsiewać" po wszechświecie osiągnięcia ziemskiej cywilizacji tak, by mogły przetrwać poza naszą delikatną planetą.
Biblioteka na Księżycu
Te "biblioteki ludzkości" – zdobytą wiedzę, sztukę, języki i historię, zamierza wysyłać tam, gdzie będą podążać ludzie. Tak, by w razie katastrofy na Ziemi to, co stworzyła ludzkość, nie zginęło. Organizacja nazywa to międzyplanetarną polisą ubezpieczeniową.
Założenie jest takie, by nośniki, na które ta polisa trafi, przetrwały w kosmosie miliony, a nawet miliardy lat i mogły być znalezione przez przyszłą cywilizację.
Pierwszym, dość logicznym, kierunkiem, w który The Arch Mission chce wysłać swój cenny nośnik, jest Księżyc. Tam już przecież dotarliśmy.
Komercyjna misja na Księżyc
Cyfrowa biblioteka ma tam trafić razem z robotem, nad którym pracuje amerykański startup Astrotobic. Po 2020 roku planuje zrealizować pierwszą misję na Księżyc – wysłać tam lądownik o nazwie Peregrine. Ma tam polecieć na pokładzie rakiety Atlas V, a wraz z nimi nośnik The Arch Mission z Wikipedią.
Wikipedia i inne dane zostaną naniesione na kawałki niklu o szerokości 1,7 cm. Nikiel jest odporny na korozję, kosmiczne promieniowanie i jest w stanie przetrwać w kosmosie wieczność – przekonuje organizacja.
To nie pierwszy raz, gdy The Arch Mission podejmuje się takiego wyzwania. W lutym 2018 roku, gdy SpaceX wysyłał w kosmos Falcona Heavy, a w nim Teslę Roadster, przekonała Elona Muska, by w samochodzie kryć specjalny dysk z kwarcu z trylogią "Fundacja" Isaaca Asimova, urodzonego w Rosji amerykańskiego pisarza science fiction.
Takich dysków organizacja stworzyła kilka, mają ok. 9,5 cm średnicy i są zdolne pomieścić 360 terabajtów danych.
Całe przedsięwzięcie na misji w 2020 roku się nie zakończy. Organizacja planuje przygotować więcej nośników i w przyszłości poszerzać księżycową bibliotekę.