Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czas budowy Piramidy Cheopsa

piramidacheopsa

  • Please log in to reply
607 replies to this topic

#466

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie zbudują bo nie ma takiej potrzeby, a nie dlatego że nie potrafią. Poza tym coś takiego kosztuje. Kto by miał to zrobić i w jakim celu? Koszty budowy takiej piramidy raczej się nie zwrócą. Jest już oryginał więc turyści będą dalej go zwiedzać, a nie jego kopię.
  • -2



#467

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Super, tylko przetransportowali go na odcinku 6 km, zajeło im to prawie rok i dokładnie to opisali, ponieważ było to nie małe osiągniecie i nie mogło przejść bez echa.

Bo było nie małe. Ciągnąć taki kamień po bagnach i załadować na statek a następnie wyładować. Mieli znacznie trudniejsze zadanie niż Egipcjanie.

Na dodatek zniszczyli go w trakcie drogi i zgubili ok. 300 ton, a ładnie to nazwałeś "obrabianiem w czasie transportu".

Terminy ich goniły. Musieli transportować i formować. Gniew carycy Katarzyny był porównywalny z egipskimi samozwańczymi bogami.

Egipcjanie nie spełniali kaprysów swoich władców, nie były to dla nich kaprysy, ale normalna i ważna część życia każdego obywatela Egiptu.

A co to niby było jak nie kaprysy? Ja chce wielki grobowiec, wielką budowlę którą będą pamiętać pokolenia, ja chcę monument największy z naj! Macie to zrobić bo ja tak chcę-a jestem panem i władcą-waszym Bogiem!

Współczesni inżynierowie i naukowcy pracujacy w swoich zawodach od wielu lat, majacy ogromne doswiadczenie mowia wyraznie, ze to byloby niemożliwe wybudowac takie budowle z taka precyzja w kazdym aspekcie ich konstrukcji a wy ludzie po zarzadzaniu spekulujecie o jakich smiesznych metodach z deska i przytaczacie jakies bzdury.

Taki przykład z budowlanki (trochę w tym siedzę) pokazujących że nie wszystko co nowe jest takie super i naj:
-Poziomowanie. Większość myśli o super nowoczesnych, laserowych poziomicach a tymczasem większość budowlańców woli używać baaardzo starego urządzenia-szlauchwagi. Wystarczą dwa naczynia ze skalą (my używaliśmy strzykawek) i łącznika (przewód do paliwa) którym mogły być jelita zwierzęce odpowiednio zaimpregnowane.
-Przenoszenie ciężarów. Już nie pamiętam co wtedy przenosiliśmy ale najprawdopodobniej były to palety z suporeksem lub kostką brukową. Wózek widłowy się popsuł a palety były spiętrowane-co robić? Czekać na remont-za długo. Rozebrać górne palety i je ułożyć na dole-może i tak ale to cały dzień by zajęło. Wzięliśmy drągi, kantówki i łomy w sześciu zdjęliśmy palety ważące ok 500kg w kilka minut. Musieliśmy dobrać się do tych na dole gdyż różniły się wielkością.
-w szkole na praktykach wykorzystywano nas zamiast wielkich maszyn. Wiadomo-uczeń tańszy niż droga maszyna. Ścięte drzewa, po odcięciu gałęzi przenosiliśmy w całości na odległość ok 200m Uczestniczyła w tym cała klasa (dziewczyny też) i nikt na ryj nie padał po takim transporcie.
W wojsku podobne zabiegi były wykonywane nagminnie-daaaleko nam do muru Hadriana ale swoje na rękach przerzuciliśmy i powiedzenie w kupie siła nie jest pustym frazesem.
  • 1

#468

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Lechisto, najazd Hyksosów na Egipt tp koniec XVIII wieku lub początek XVII p.n.e. Do tego czasu żaden wróg nie zagrażał Egiptowi, więc faraonowie nie unowocześniali swej armii i zapłacili za to 100 lat uzależnienia od obcych. Następni władcy już kupowali broń wykonaną z brązu. Czy w czasie bitwy pod Kadesz mieli miecze żelazne ? Możliwe, skoro w grobie Tutenchamona znaleziono żelazny sztylet, znaczy, że żelazo było znane już za XVIII dynastii.


W kontekście tego, że Asyryjczycy musieli najeżdżać na Hetytów i porwać kowali i płatnerzy, aby mieć żelazną broń, nie wydaje mi się prawdopodobne, by hetyci swoje żelazo sprzedawali, nie mówiąc o tym, że mieliby być w stanie sprzedać broń Asyryjczykom, Babilonii i Egiptowi i zatrzymać jeszcze dla siebie.

1.Najbardziej znnaym staroegipskim świętem były uroczystosci ku czci Ozyrysa w Abydos. Związane są one ze wspaniałą procesją i prezentacją misterium śmierci boga.
2.Święto Opet związane z kultem Amona. Było ono połączone z podróżą Amona ze świątyni w Karnaku do Luksoru odbywanej drogą wodną w asyście całej flotylli łodzi boskiej rodizny faraona, faraona pełniacego władzę, kapłanów, gwardii i orszaku świątynnego. Po kilkunastu dniach w równie podniosłej atmosferze Amon powracał do swej świątyni w Karnaku. wszystkim tym czynnościom towazyszyły nabożeństwa i składanie ofiar.
3. Święto Dżet
4.Święta lokalnych bóstw.


Tak, ale nawet w czasie święta Ozyrysa, zdaje się, że uczestniczyła w nim tylko ludność Abydos i okolic. Egipska religia miała to do siebie, że była raczej bardzo partykularna- każde miasto miało swoje bóstwo opiekuńcze, w tym mieście było ono ważniejsze od Amon-Re (nawiasem mówiąc, to też pochodzi z Mezopotamii). Religia skupiała się na modlitwach domowych, a tylko w święta, których jak widać nie było zbyt wiele, byli obecni w sprawowaniu kultu, nie w świątyni oczywiście, ale przed jej bramami, podczas przenoszenia posągu etc. Dodam jeszcze, że właśnie to zamknięcie na kult spowodowało bardzo szybkie przejście Egipcjan na chrześcijaństwo.

Budowa piramidy to nie budowa murów miasta. Różnica jednak jest.


Oczywiście, ale nawet przy budowie murów trzeba zastosować podział pracy, więc z całą pewnością zastosowali taki podział do budowy piramid.

Napisałem "może". Może fabryka, elektrownia, pompa wodna, gwiezdne wrota, lub coś na co jeszcze w ogole nie wpadliśmy :). Nie ma tam nic wskazującego na to że był to grobowiec. W temacie zakłamana historia jest poruszanych parę wątków na temat specyfiki budowli i bliższych skojarzeń z urządzeniem niż obiektem w jakimś stopniu sakralnym.


Nic nie świadczy... hmm.
- łódka grobowa w pobliżu piramidy
- inskrypcje w środku
- pochówki innych faraonów w piramidach
- rozwój formy piramidy od mastaby, przez piramidę schodkową, łamaną do piramidy pełnej
- fakt, że WP znajduje się w kompleksie grobowym
- nawet głupi fakt, że WP leży na zachód od Nilu. Wszystkie groby znajdowały się na zachodnim brzegu...

To może tak:
Odbudowa Abu Simbel
Lata 60/70-te XX wieku.
22 Państwa
2200 bloków kamienia
Budżet 40 mln $
Rejonstrukcja świątyń: 5 lat (wszystkie prace trwały prawie 9 lat; przygotowania, projekty, logistyka)
Dostępne urządzenia: dzwigi, ciężarówki, koparki, wszystko czego dusza zapragnie :)

Czas potrzebny do przeniesienia 2 mln kamieni: 2272 lata. (Możemy zwracać uwagę na drobne szczególy, ale dysproporcja jest olbrzymia)
Pamiętajmy że oni tylko przenosili obiekty w inne miejsce.


Partenon został zbudowany w 9-15 lat przez Peryklesa. Renowacja trwa od 1975 i ma trwać do 2019(!).
jeśli naprawdę siedziałeś w budownictwie, to powinieneś zdawać sobie sprawę, że renowacja to nie tylko przeniesienie kamieni z jednej kupy na drugą. To też plany, działania archeologów, katalogowanie itp. Renowacja ZAWSZE trwa dłużej niż budowa.

Ojej. Jedynymi podobieństwami pomiędzy tymi piramidami jest to że mają podobny kształt i nawet nie to.


Czy aby na pewno?

- obie piramidy (porównuję czerwoną i wielką) mają wejścia od północy
- oba mają korytarze zstępujące
- wspomniane korytarze zstępują odpowiednio: 27°56'(czerowna) oraz 26°31'. Blisko.
- obie posiadają sklepienie pozorne w galerii
- obie były pokryte wapiennym oblicowaniem

Uzyskano bardzo interesujące wyniki. Pomimo starannego wypreparowania próbek i kalibracji sprzętu, materiału okazało się ś›rednio o 374 lata starsze niż przyjęte daty źycia faraonów, z którymi powiązano obiekty w Gizie. Jeszcze bardziej niezwykłe okazał‚y się rezultaty badań„ znalezisk z poszczególnych zabytków. Dwie próbki węgla z górnej części piramidy Chufu datowano na 3809 rok p.n.e. przy marginesie błędu ± 160 lat. Oznacza to, że materiał‚y organiczne mogą… pochodzić‡ nawet z 3969 roku p.n.e. Wiek próbki drewna z tego samego miejsca ustalono jednak na 3101 rok p.n.e. (± 414 lat). Kolejnych 13 próbek - wszystkie z wyją…tkiem dwóch były kawał‚kami węgla - z dolnej częś›ci piramidy Chufu pochodził‚y z okresu od 3090 do 2853 roku p.n.e. przy marginesie błędu wynoszą…cym 100-400 lat. Siedem próbek z piramidy Chafre datowano na okres 3196-2723 rok p.n.e., sześć‡ z piramidy Menkaure na 3076-2067 rok p.n.e., zaledwie ze świą…tyni Sfinksa na 2746-2085 rok p.n.e.


Do dat życia faraonów niestety nie można się przywiązywać, bo są one bardzo orientacyjne. Egipcjanie nie opracowali liczenia czasu od jakiegoś wydarzenia, np. Zjednoczenia kraju, potopu czy czegokolwiek innego, ale było tylko "w 15 roku panowania faraona Pepiego II", po nim od nowa liczono czas. Sprawia to duże problemy, wziąwszy pod uwagę, że dopiero od Amenhotepa IV mamy dość pewne dane, a między nim a Cheopsem było pewnie około 100 władców (około 1200 lat), więc data mogłaby się przesunąć dość wyraźnie w tył, wziąwszy pod uwagę, że niektórzy faraonowie czasem są identyfikowany z innym, a np. taki Pepi II na skrypcie Manethona miał panować 94 lata, a według dużej częsci historyków panował 60. jeżeli faktycznie panował 94, to już Cheops przesuwa się o ok. 30 lat do tyłu, a to tylko jeden władca...

Nic dziwnego, że powstają różne teorie spiskowe, skoro establischment naukowy nie raczy zająć stanowiska w tej sprawie, przeciwnie wszystko robi, aby jak najmniej ludzi dowiedziało się o przeprowadzonych badaniach.


Hmmm. Badania być może były opublikowane, ale jak już to w formie superoficjalnonaukowego bełkotu, a skoro czytasz książki historyczne to sądzę, że wiesz jak to się czyta. Co drugie zdanie trzeba interpretować. No i wychodzą w nakładzie 250 sztuk i tylko we Francji i Anglii na przykład, i jest super ;<

Super, tylko przetransportowali go na odcinku 6 km, zajeło im to prawie rok i dokładnie to opisali, ponieważ było to nie małe osiągniecie i nie mogło przejść bez echa. Szkoda że w przypadku "piramidy Chufu" nie postanowili się nawet podpisać. Na dodatek zniszczyli go w trakcie drogi i zgubili ok. 300 ton, a ładnie to nazwałeś "obrabianiem w czasie transportu". Egipcjanie nie spełniali kaprysów swoich władców, nie były to dla nich kaprysy, ale normalna i ważna część życia każdego obywatela Egiptu.


Monument petersburski ważył ostatecznie 1250 ton, tak ciężkich kamieni w piramidzie nie ma i nie było, a jeśliby WP miała składać się tylko z takich kamyczków, to na całą budowlę wystarczyłoby ich 4800 ( przy obecnych 2,3mln). Poza tym, teren wokół Petersburga to bagna, bagna i bagna. Do przenoszenia nie używano żadnych technologii- bo tak sobie Caryca zażyczyła, zupełnie jak w Egipcie.
  • 0

#469

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Co do sklepień w piramidzie - tych pięć sufitów nad komorą króla nie służyło wcale odciążaniu, bo ten cel spełniły już same ukośne kamienia na samym szczycie. Gdyby tak było to odciążania jeszcze bardziej potrzebowałaby komora królowej leżąca jeszcze niżej. Jedną z interpretacji jest że pięć stropów w poprzek szybu miało symbolizować "słup dżed" - związany z Ozyrysem symbol trwałości i nieśmiertelności. Zatem ten element konstrukcji miałby być dodany symbolicznie. Na dodatek stanowi on kolejne powiązanie piramidy ze sferą religijną i pogrzebową.
  • 0



#470

broszatan.
  • Postów: 53
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Robakatorianin:
Bo było nie małe. Ciągnąć taki kamień po bagnach i załadować na statek a następnie wyładować. Mieli znacznie trudniejsze zadanie niż Egipcjanie.

i

Lechista:
Monument petersburski ważył ostatecznie 1250 ton, tak ciężkich kamieni w piramidzie nie ma i nie było, a jeśliby WP miała składać się tylko z takich kamyczków, to na całą budowlę wystarczyłoby ich 4800 ( przy obecnych 2,3mln). Poza tym, teren wokół Petersburga to bagna, bagna i bagna.

Mieli ułatwione zadanie. Po pierwsze ciągneli ten teren po zamarźniętym terenie czyli po lodzie a nie bagnach, spójrz na położenie geograficzne i temperatury jakie tam panują. Egipcjanie przecież też transportowali budulec drogą wodną. Dalej Lechista elegancko policzył ile takich kamyczków potrzebowaliby do budowy WP - 4800. Jeden ciągneli rok. Doskonale pokazaliście jakie fantastyczne jest twierdzenie, że daliby radę wybudować to w ciągu 20 lat.

Dokładając swoje spostrzeżenia do Thunder Stone. Na obrazie wyraźnie widać którą stroną go ciągneli i porównując z dzisiejszym stanem widzimy gdzie zgubili te 300 ton, a to znowu daje coś do myslenia dla mówiących o przeciąganiu ciężkich bloków skalnych za pomocą lin.

Terminy ich goniły. Musieli transportować i formować. Gniew carycy Katarzyny był porównywalny z egipskimi samozwańczymi bogami.

Egipcjan nie goniły terminy, dlatego jeszcze pracowali pewnie na pół gwizdka żeby osiągnać tak żenujący wynik 20 lat... :)))

Nic nie świadczy... hmm.
- łódka grobowa w pobliżu piramidy
- inskrypcje w środku
- pochówki innych faraonów w piramidach
- rozwój formy piramidy od mastaby, przez piramidę schodkową, łamaną do piramidy pełnej
- fakt, że WP znajduje się w kompleksie grobowym
- nawet głupi fakt, że WP leży na zachód od Nilu. Wszystkie groby znajdowały się na zachodnim brzegu...

Łódka grobowa w pobliżu piramidy jak i położenie kompleksu grobowego obok WP wcale nie świadczy o przeznaczeniu budowli. Wychodzisz z pewnego założenia że piramida Chufu była grobowcem i powstała jak każdy inny grobowiec na zachodnim brzegu Nilu. Ja wychodzę z założenia że cmentarzysko po zachodnim brzegu nilu powstało, ponieważ stała tam WP, która była czymś boskim i niezrozumiałym dla przybywających tam egipcjan. Gdyby Twoja teoria była prawdziwa, piramida Cheopsa byłaby epicentrum artefaktów i innych znalezisk związanych z pochówkiem, natomiast znajdujemy do okoła multum grobowców, cennych znalezisk, a w środku nic co by świadczyło o pełnieniu przez nią tej funkcji.

Rozwój formy piramidy który reprezentujesz wcale nie przedstawia się jako funkcja rosnąca i to jest jeden z argumentów świadczących przeciwko "teorii grobowca". Oni najpierw budowali mastaby, później próbowali doścignąć wzorzec WP (stąd ciche podchody w piramidzie schodkowej -6-7 mastab jedna na drugiej, stąd wpadka w piramidzie czerwonej/łamanej i zmiana planów budowy). Później zrezygnowali z ciężkich bloków kamienia na rzecz mało trwałych materiałów budowlanych (stąd tragiczny stan innych piramid) i dalsza miniaturyzacja obiektów.

Pochówki innych faraonów w piramidach pominę milczeniem, bo jak wiesz nigdy nic w środku nie znaleziono, żadnego faraona, żadnego ciała (no może poza jednym, ale sarkofag zatonął, a więcej informacji w temacie zakłamana historia).

Podtrzymuje swoje zdanie, że nic nie świadczy o tym jakoby Piramida Chufu była grobowcem, raczej o tym że cały kompleks grobowy został założony ze względu na WP, która stała tam pierwsza.

A co to niby było jak nie kaprysy? Ja chce wielki grobowiec, wielką budowlę którą będą pamiętać pokolenia, ja chcę monument największy z naj! Macie to zrobić bo ja tak chcę-a jestem panem i władcą-waszym Bogiem!

A później chcieli mieć mniejsze, mniejsze na sam koniec mastabki... Widzisz, oni nie brali tego pod uwagę jako kaprys tylko konieczność wybudowania tego dla swojego boga.

-Poziomowanie. Większość myśli o super nowoczesnych, laserowych poziomicach a tymczasem większość budowlańców woli używać baaardzo starego urządzenia-szlauchwagi. Wystarczą dwa naczynia ze skalą (my używaliśmy strzykawek) i łącznika (przewód do paliwa) którym mogły być jelita zwierzęce odpowiednio zaimpregnowane.

Ty chyba mówisz tu o budowie szopy lub czegoś w trochę innej skali niż WP, ew. rozwiązań stosowanych przez "budowlańców". Zobacz jakich urządzeń używają i jakie standardy obowiązują przy powstawaniu mostu, podpory, stadionu czy innego obiektu do którego budowy nie przystąpi "pan zdzisiek z drabiną i dwoma pomagierami" :).

-Przenoszenie ciężarów. Już nie pamiętam co wtedy przenosiliśmy ale najprawdopodobniej były to palety z suporeksem lub kostką brukową. Wózek widłowy się popsuł a palety były spiętrowane-co robić? Czekać na remont-za długo. Rozebrać górne palety i je ułożyć na dole-może i tak ale to cały dzień by zajęło. Wzięliśmy drągi, kantówki i łomy w sześciu zdjęliśmy palety ważące ok 500kg w kilka minut. Musieliśmy dobrać się do tych na dole gdyż różniły się wielkością.

Gratuluję że sciągneliście tą 500 kilową paletę bez użycia wózka widłowego, ale Twoje doświadczenie wydaje się być w tej kwestii trochę mniejsze niż wypowiedzi tych ludzi, a nawet nieskromnie powiem -moje. Fajnie że wzieliście stalowe drągi, kantówki i łomy i w 6 osób (500 na 6 daje nam 83 kilo na głowę) dokonaliście tego przedsięwzięcia. Dowiodłeś że cały proces wykucia, transportu, projektowania i budowy 2.3 miliona bloków można wykonać w 20 lat...

w szkole na praktykach wykorzystywano nas zamiast wielkich maszyn. Wiadomo-uczeń tańszy niż droga maszyna. Ścięte drzewa, po odcięciu gałęzi przenosiliśmy w całości na odległość ok 200m Uczestniczyła w tym cała klasa (dziewczyny też) i nikt na ryj nie padał po takim transporcie.

Nie jestem w stanie dyskutować z tym argumentem... Przepraszam za tą dawkę ironii, ale Twoje 3 wypowiedzi powyżej są "trochę" nie w tej skali.

Partenon został zbudowany w 9-15 lat przez Peryklesa. Renowacja trwa od 1975 i ma trwać do 2019(!).
jeśli naprawdę siedziałeś w budownictwie, to powinieneś zdawać sobie sprawę, że renowacja to nie tylko przeniesienie kamieni z jednej kupy na drugą. To też plany, działania archeologów, katalogowanie itp. Renowacja ZAWSZE trwa dłużej niż budowa.

W takim razie odnieś się do przykładu kamieniołomu Forges-Les-Bains wypełnianego przez ciężarówki zwykłym gruzem.

Jeśli chcemy popatrzeć na proporcje to budowa Partenonu trwała 9-15 lat, renowacja 45 lat. Daje nam to stosunek 1:3, a dajmy tą pesymistyczną opcję 1:4. Dajmy nawet 1:10 w przypadku naszych wyliczeń, to znowu nie ta liga... Zbyt duże dysproporcje nawet jak na renowację...

- obie piramidy (porównuję czerwoną i wielką) mają wejścia od północy
- oba mają korytarze zstępujące
- wspomniane korytarze zstępują odpowiednio: 27°56'(czerowna) oraz 26°31'. Blisko.
- obie posiadają sklepienie pozorne w galerii
- obie były pokryte wapiennym oblicowaniem

Wymieniłeś cechy wspólne które nie byłyby żadnym problemem do skopiowania ze wzorca, którym była WP; wejście od północy, sklepienie pozorne, wapienne oblicowanie. Szkoda że widzisz podobieństwa w dwóch zupełnie innych kątach (różnica 1.5 stopnia to dla Ciebie blisko, na dluższym odcinku punkt znajduje się na całkiem innej wysokości...), a nie widzisz idealnej architektury występującej tylko w "piramidzie Chufu", gdzie nic nie jest blisko, ale pasuje jak ulał. Jeśli mówimy o korytarzach zstępujących, to każda piramida je posiada, bo tylko takie byli w stanie wykonać. Tylko w piramidzie Chufu znajdują się "pomieszczenia" i "korytarze" zmierzające w głąb, czy też górę budowli, w żadnej innej. Tylko ona zbudowana jest na skalnym i specjalnie przygotowanym podłożu, "następne" już nie były. W skrócie jest ona rozwiązaniem problemów architektonicznych i budowlanych z którymi zmagali się egipcjanie, których nigdy później nie zastosowali.Dlaczego? Bo ich nie znali, a próby doścignięcia wzorca skończyły się na powrocie do budowania mastab.

Co do sklepień w piramidzie - tych pięć sufitów nad komorą króla nie służyło wcale odciążaniu, bo ten cel spełniły już same ukośne kamienia na samym szczycie. Gdyby tak było to odciążania jeszcze bardziej potrzebowałaby komora królowej leżąca jeszcze niżej. Jedną z interpretacji jest że pięć stropów w poprzek szybu miało symbolizować "słup dżed" - związany z Ozyrysem symbol trwałości i nieśmiertelności. Zatem ten element konstrukcji miałby być dodany symbolicznie. Na dodatek stanowi on kolejne powiązanie piramidy ze sferą religijną i pogrzebową.


Słup dżed ma 4 belki, a sufitów jest 5. To nie to, ale pomysł dobry :)

Użytkownik broszatan edytował ten post 08.01.2014 - 17:56

  • 3

#471

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Mieli ułatwione zadanie. Po pierwsze ciągneli ten teren po zamarźniętym terenie czyli po lodzie a nie bagnach, spójrz na położenie geograficzne i temperatury jakie tam panują. Egipcjanie przecież też transportowali budulec drogą wodną. Dalej Lechista elegancko policzył ile takich kamyczków potrzebowaliby do budowy WP - 4800. Jeden ciągneli rok. Doskonale pokazaliście jakie fantastyczne jest twierdzenie, że daliby radę wybudować to w ciągu 20 lat.


Jakie to łatwe- ciągnąć 1250 ton po lodzie :)
Skąd informacja, że Egipcjanie jeden kamień ciągneli rok? Bo mi się wydawało, że kamienie były na miejscu, a tylko najcięższe sprowadzano z Tura- co zresztą było na filmie.

Gdyby Twoja teoria była prawdziwa, piramida Cheopsa byłaby epicentrum artefaktów i innych znalezisk związanych z pochówkiem, natomiast znajdujemy do okoła multum grobowców, cennych znalezisk, a w środku nic co by świadczyło o pełnieniu przez nią tej funkcji.


Mylisz się, większość grobowców już w starożytności była ograbiona- nic więc dziwnego, piramida dość wyraźnie pokazywała, gdzie można znaleźć coś złotego.

Rozwój formy piramidy który reprezentujesz wcale nie przedstawia się jako funkcja rosnąca i to jest jeden z argumentów świadczących przeciwko "teorii grobowca". Oni najpierw budowali mastaby, później próbowali doścignąć wzorzec WP (stąd ciche podchody w piramidzie schodkowej -6-7 mastab jedna na drugiej, stąd wpadka w piramidzie czerwonej/łamanej i zmiana planów budowy). Później zrezygnowali z ciężkich bloków kamienia na rzecz mało trwałych materiałów budowlanych (stąd tragiczny stan innych piramid) i dalsza miniaturyzacja obiektów.


Najpierw budowali mastaby, potem dokładali piętra (piramidy schodkowe), potem wygładzali ściany i próbowali dojść do ostrosłupa(piramida łamana) i budowali w końcu piramidę klasyczną(no, piramidy klasyczne). Budowa takich piramid kosztowała dosyć tyle, a do tego kraj zaczął cierpieć za IV dynastii na nadmiar podatków, nie było więc funduszy żeby budować wiele gigantycznych piramid. W końcu przeszli na budowę z cegły- bo nie było ich stać na budowę niezwykle wielkiego grobowca, zresztą, i tak prawdopodobnie już wtedy piramidy były ograbione- więc po co takie wielkie?
Chyba u J.Wolskiego czytałem też, że Cheops był ostatnim faraonem noszącym tytuł "boga Horusa", następni mieli być tylko "synami boga Horusa" i stawać się bóstwami po śmierci. Też ważna rzecz...

Pochówki innych faraonów w piramidach pominę milczeniem, bo jak wiesz nigdy nic w środku nie znaleziono, żadnego faraona, żadnego ciała (no może poza jednym, ale sarkofag zatonął, a więcej informacji w temacie zakłamana historia).


Z powodu który już mówiłem wyżej. Piramida jednak dość widocznym dziełem jest, więc ciężko było to ukryć...

A później chcieli mieć mniejsze, mniejsze na sam koniec mastabki... Widzisz, oni nie brali tego pod uwagę jako kaprys tylko konieczność wybudowania tego dla swojego boga.


Chyba coś Ci się obróciło, bo mastaby były na początku, na końcu to były komory skalne lub świątynie grobowe.

Ty chyba mówisz tu o budowie szopy lub czegoś w trochę innej skali niż WP, ew. rozwiązań stosowanych przez "budowlańców". Zobacz jakich urządzeń używają i jakie standardy obowiązują przy powstawaniu mostu, podpory, stadionu czy innego obiektu do którego budowy nie przystąpi "pan zdzisiek z drabiną i dwoma pomagierami" :).


Nie chcę być złośliwy, ale serio, człowiek XXI wieku nie jest w stanie sobie wyobrazić, że ktoś kiedyś budował gorszymi narzędziami również wspaniałe rzeczy?

Przykłady można mnożyć. Gigantyczne katedry okresu średniowiecza budowano bez betoniarek- wszystko mieszano ręcznie. Dzisiaj nawet pan Józek i Zdzisiek po browarze na budowie domu używają betoniarki- wtedy nie używał nikt. Czy jest to znak, że nie budowali tego ludzie?!

Na świątyniach greckich dach układano bez użycia dźwigów. Jak wciągano bloki marmuru, na niestabilnym rusztowaniu, przy sile kilku chłopa i ustawiano je na kolumnach? No jak?

Jak wymierzono pion w potężnej, 88-metrowej wieży kościoła mariackiego w Gdańsku? No jak? Miernikiem laserowym? Ja stawiam na szlauchwagę.

Wiesz, że nawet fundamenty, które wytrzymują do dziś, i najwyraźniej się sprawdzały, kontrolowano stopami i łokciami...? Przypominam, że cały Gdańsk, cały Petersburg, stoją na bagnach. Jak tego dokonano, skoro kilka lat temu podczas budowy Wspaniałego, Przepięknego, Supernowoczesnego Basenu-Stadionu Narodowego ukazywano to jako najcięższy etap prac?

No jak? Wszytkiego tego dokonano szlauchwagą, młotkiem, łokciem i okiem.

Gratuluję że sciągneliście tą 500 kilową paletę bez użycia wózka widłowego, ale Twoje doświadczenie wydaje się być w tej kwestii trochę mniejsze niż wypowiedzi tych ludzi, a nawet nieskromnie powiem -moje. Fajnie że wzieliście stalowe drągi, kantówki i łomy i w 6 osób (500 na 6 daje nam 83 kilo na głowę) dokonaliście tego przedsięwzięcia. Dowiodłeś że cały proces wykucia, transportu, projektowania i budowy 2.3 miliona bloków można wykonać w 20 lat...


No cóż, podczas budowy na której pracowałem przywieziono nam palety. Z tym, że z braku miejsca wrzucono je w dół, tam, gdzie robiliśmy fundamenty. Ręcznie musieliśmy wyciągnąć 2 palety bloków, do góry, no i co, też daliśmy radę, tylko, że było nas 2, a nie 20 000.

W takim razie odnieś się do przykładu kamieniołomu Forges-Les-Bains wypełnianego przez ciężarówki zwykłym gruzem.


Nie znam tego przykładu, a w necie nic nie ma, więc jak chcesz, żebym się odniósł, to podaj link lub przedstaw.

Wymieniłeś cechy wspólne które nie byłyby żadnym problemem do skopiowania ze wzorca, którym była WP; wejście od północy, sklepienie pozorne, wapienne oblicowanie. Szkoda że widzisz podobieństwa w dwóch zupełnie innych kątach (różnica 1.5 stopnia to dla Ciebie blisko, na dluższym odcinku punkt znajduje się na całkiem innej wysokości...), a nie widzisz idealnej architektury występującej tylko w "piramidzie Chufu", gdzie nic nie jest blisko, ale pasuje jak ulał. Jeśli mówimy o korytarzach zstępujących, to każda piramida je posiada, bo tylko takie byli w stanie wykonać. Tylko w piramidzie Chufu znajdują się "pomieszczenia" i "korytarze" zmierzające w głąb, czy też górę budowli, w żadnej innej. Tylko ona zbudowana jest na skalnym i specjalnie przygotowanym podłożu, "następne" już nie były. W skrócie jest ona rozwiązaniem problemów architektonicznych i budowlanych z którymi zmagali się egipcjanie, których nigdy później nie zastosowali.Dlaczego? Bo ich nie znali, a próby doścignięcia wzorca skończyły się na powrocie do budowania mastab.


Co to za idealna architektura, gdzie nic nie jest blisko...?
Nie do końca wiem o co chodzi Ci z tymi korytarzami wgłąb- w sensie, że niżej niż podstawa piramidy?
Nie do końca rozumiem, o co chodzi z tym specjalnie przygotowanym podłożem. Jest na płaskowyżu, to jest, trochę wyrównali teren i ok. Zresztą, kiedyś widziałem taką wizualizację, gdzie rzekomo zrobiono rowki w podłożu piramidy i nalano tam wody; miało to posłużyć za wyśmianą przez Ciebie wasserwagę, by odpowiednio wyrównać teren.
  • 0

#472

Jakub_P.
  • Postów: 41
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak wciągano bloki marmuru, na niestabilnym rusztowaniu, przy sile kilku chłopa i ustawiano je na kolumnach? No jak?
Dołączona grafika


Dziękuję za bardzo rozsądny i rzeczowy wpis. Czasami bardzo miło jest przeczytać coś bez Danikenyzmów, które fajnie się czyta i działają na wyobraźnię, ale trudno je całkowicie zaakceptować czy brać na serio.

Przypominam, że cały Gdańsk, cały Petersburg, stoją na bagnach. Jak tego dokonano, skoro kilka lat temu podczas budowy Wspaniałego, Przepięknego, Supernowoczesnego Basenu-Stadionu Narodowego ukazywano to jako najcięższy etap prac?

Dodałbym do tej listy jeszcze Amsterdam z jego systemem wodnym, oraz Belgię gdzie praktycznie cały kraj został "osuszony" dzięki ciężkiej pracy wielu pokoleń, a o mało nie został zrujnowany w czasie pierwszej wojny światowej.

Użytkownik Jakub_P edytował ten post 08.01.2014 - 22:18

  • 0

#473

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jest taka ciekawa budowla z bliższych nam czasów, dla której dokonano jednej z tych zdawałoby się niemożliych rzeczy - mauzoleum Teodoryka w Rawennie z V wieku. To niski, romański budynek z wieżą nakrytą kopułą. Kopuła ma średnicę 11 metrów i jest monolitem - wyrzeźbiono ją w całości w jednym bloku wapienia i umieszczono na wysokości pierwszego piętra. Waży 300 ton.
Jakoś się dało ją postawić bez kosmitów.
  • 2



#474

Morningstar.

    לוציפר

  • Postów: 412
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

z 2010 pewnie już było. Cóż za precyzja...

Użytkownik Niestabilny edytował ten post 09.01.2014 - 12:44

  • 0



#475

broszatan.
  • Postów: 53
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jakie to łatwe- ciągnąć 1250 ton po lodzie
Skąd informacja, że Egipcjanie jeden kamień ciągneli rok? Bo mi się wydawało, że kamienie były na miejscu, a tylko najcięższe sprowadzano z Tura- co zresztą było na filmie.

Ciągneli go po zmarźlinie, zamarźniętej ziemi. Co z tego że są tam bagna jak ziemia jest twarda jak skała? To duże ułatwienie, szczególnie gdy w mroźne dni poleje się twardą ziemię wodą, lub te metalowe sanie na których ją ciągneli.

"Po oczekiwaniu na zimę, gdy ziemia była zmrożona, zaczęto przeciągać kamień przez okoliczne wsie. Dokonano tego za pomocą specjalnych metalowych sań i kul wykonanych z brązu." -wikipedia

Nigdzie nie napisałem, że Egipcjanie jeden kamień ciągneli rok. Napisałem, że rok zajęło to Rosjanom, używali do tego narzędzi których w Egipcie nie używano, a raczej jest to sprawa mocno dyskusyjna. Egipcjanie przerzucili 4800 (cztery tysiące osiemset) więcej materiału w 20 lat. Rosjanie 4800 mniej w rok i na dodatek z górki, po lodzie, bez precyzyjnego obrabiania. Mocno Panowie naciągacie fakty dla uzasadnienia swoich teorii.

Mylisz się, większość grobowców już w starożytności była ograbiona- nic więc dziwnego, piramida dość wyraźnie pokazywała, gdzie można znaleźć coś złotego.

Z powodu który już mówiłem wyżej. Piramida jednak dość widocznym dziełem jest, więc ciężko było to ukryć...

Znowu tworzenie argumentu bez jakichkolwiek podstaw do takiego twierdzenia. WP była zapieczętowana, wejście rozwalano dynamitem. Właściwie tworzono dopiero do niej wejście środkami wybuchowymi. Nie ma żadnych dowodów że została ograbiona, nie ma żadnych śladów włamań, a to że nie ma nic w środku nie jest dowodem na rabunek. Poza tym gdyby ktoś chciał wejść do WP w tamtych czasach, z racji gabarytów budowli i ton gruzu jakie musiałby wykuć, zostałby na pewno zauważony.

Najpierw budowali mastaby, potem dokładali piętra (piramidy schodkowe), potem wygładzali ściany i próbowali dojść do ostrosłupa(piramida łamana) i budowali w końcu piramidę klasyczną(no, piramidy klasyczne). Budowa takich piramid kosztowała dosyć tyle, a do tego kraj zaczął cierpieć za IV dynastii na nadmiar podatków, nie było więc funduszy żeby budować wiele gigantycznych piramid. W końcu przeszli na budowę z cegły- bo nie było ich stać na budowę niezwykle wielkiego grobowca, zresztą, i tak prawdopodobnie już wtedy piramidy były ograbione- więc po co takie wielkie?
Chyba u J.Wolskiego czytałem też, że Cheops był ostatnim faraonem noszącym tytuł "boga Horusa", następni mieli być tylko "synami boga Horusa" i stawać się bóstwami po śmierci. Też ważna rzecz...

Prawie dobrze, ale pozwolę sobie lekko edytować Twoją wypowiedź :)

Najpierw budowali mastaby, potem dokładalil piętra, wygładzali ściany i nieudolnie próbowali dojść do ostrosłupa (czego dowodem jest wpadka przy piramidzie łamanej i zmiana planów). Nigdy nie dościgneli wzorca, a kiedy w skutek pompatycznych zapędów swoich władców chcących dorównać "boskim, lub niedoścignionym" budowlom zabrakło funduszy, ponieważ nawet tak marne podróbki wciągneły państwo w kryzys, poszli po rozum do głowy i wrócili do chowania zmarłych w grobowcach, lub mastabach (Chentkaus I, Szepseskaf, itd..znowu mastaby – powrót do korzeni 50-60 lat po Chufu? :) ). Odpada tutaj teoria o ograbianiu piramid, chyba że jak stwierdziłeś były już ograbiane, a to dziwne że już 50-60 lat po Cheopsie jego piramida została splądrowana, raczej niemożliwe.

Chyba coś Ci się obróciło, bo mastaby były na początku, na końcu to były komory skalne lub świątynie grobowe.

Jak widzisz powyżej nie, powtórze przykład Chentkausa I i Szepseskafa. Mastaby i to niby zaraz bo Cheopsie.

Nie chcę być złośliwy, ale serio, człowiek XXI wieku nie jest w stanie sobie wyobrazić, że ktoś kiedyś budował gorszymi narzędziami również wspaniałe rzeczy?

Jestem w stanie sobie to wyobrazić. Ale nie w 20 lat i nie tak „wspaniałe rzeczy”. Ja też nie chce być złośliwy, ale dziwi mnie jak człowiek XXI wieku może wierzyć w tak fantastyczne opowieści o budowie WP w 20 lat.

Przykłady można mnożyć. Gigantyczne katedry okresu średniowiecza budowano bez betoniarek- wszystko mieszano ręcznie. Dzisiaj nawet pan Józek i Zdzisiek po browarze na budowie domu używają betoniarki- wtedy nie używał nikt. Czy jest to znak, że nie budowali tego ludzie?!

Jasne. Tylko przypatrzmy się waszym pięknym porównaniom, które znalazłem również w temacie o megalitach i postanowiłem wyprzedzić parę argumentów :). 0 Rozwiejmy wszelkie wątpliwości. Na początek budowla którą wrzucił Zaciekawiony, czyli mauzoleum Teodoryka w Rawennie z V wieku które ma 12 metrów średnicy i rzeźbili to 6 lat! Co to za porównanie do WP? Proszę Was drodzy, szanujmy się.

Mykeny, może zacytuję wikipedie:

„Starożytne miasto greckie znajdujące się w północno-wschodniej części Peloponezu. W drugiej połowie II tysiąclecia p.n.e. ośrodek kultury mykeńskiej. Według mitologii, Mykeny założył Perseusz - założyciel dynastii Perseidów. Miasto było zamieszkane przez Achajów.


Czyli tak naprawdę nie wiemy kiedy powstały Mykeny i kto je wybudował, mamy tylko przekaz mitologiczny :)

Kultura mykeńska (1600-1100 p.n.e. lub 1400-1200 p.n.e.) – najstarsza kultura Grecji kontynentalnej na półwyspie Peloponeskim.
....
Kultura ta poznana dokładniej dopiero pod koniec XIX wieku dzięki pracom wykopaliskowym prowadzonym przez archeologa Heinricha Schliemanna z 1874 roku, a później przez jego następców.


O kulturze mykeńskiej nie wiemy dużo...
I ciekawostka w wiki:

"Podział archeologiczny na "dynastię grobów szybowych" i "dynastię grobów kopułowych" pokrywa się mniej więcej z mitologiczną tradycją o dwóch panujących w Mykenach dynastiach - Perseidów i Atrydów (Pelopidów)."

Ta sama mitologia która mówi że wybudował je Perseusz...
Na dodatek cała architektura mykeńska i minojska (tak się składa że dwa lata temu zwiedzałem Kretę samochodem, w tym pałac w Knossos) nie umywa się rozmiarem i ilością użytych materiałów, choć i tutaj znajdujemy bloki po 120 ton! Nie zmienia to faktu, że aż dziw bierze, że nikt tą sprawą się nie zainteresował :) Idąc tym tropem:

Na świątyniach greckich dach układano bez użycia dźwigów. Jak wciągano bloki marmuru, na niestabilnym rusztowaniu, przy sile kilku chłopa i ustawiano je na kolumnach? No jak?

Ja się pytam jak :)

Jedźmy dalej, Świątynia Artemidy? Ok! 130 m na 69 m, 14 metrów wysokości, budowa zajeła 120 lat, 2 tysiące lat po jakoby wybudowaniu WP w 20 lat...
Następnie latarnia morska na Faros. Około 110-120 metrów w porównaniu z 145 metrami WP. Około, ponieważ parę trzesień ziemi i nie pozostał kamień na kamieniu, no może podstawa której elementy wykorzystano do przebudowy, więc nawet nie wiemy czy przypadkiem nie było to 80-90, bo jak wiadomo lubiano wtedy dodawać do swoich osiągnięć. Piramida Chufu jak stała tak stoi. Jedyne co mogli zrobić to zerwać jej „okleine”, a wejście wysadzać dynamitem.
Koloseum. Zupełnie inny budulec, gabaryty. Wielokrotnie niszczone przez klęski żywiołowe i odbudowywane, gdyby nie ciągłe odbudowy nikt by o tym nie pamiętał. Ale udało im się zrobić coś dużego. Co do pojemności, nie porównujcie tego do nowoczesnych stadionów. To zupełnie co innego. Kiedyś trochę upychano ludzi, zresztą zobaczcie jakie liczby przyjął choćby stadion śląski a ile może przyjąć teraz (taki nowoczesniejszy przykład :D). Wp zajmuje powierzchnie 6 boisk piłkarskich.
Łuk Tytusa? Wysokość 15,4 m, szerokość 8,3 m, głębokość 3,3 m. Rzeźbiony od 81 - 96 r. n.e. to 15 lat budowy.

Jak wymierzono pion w potężnej, 88-metrowej wieży kościoła mariackiego w Gdańsku? No jak? Miernikiem laserowym? Ja stawiam na szlauchwagę.

Od rodzaju i gabarytu budulca poprzez techniki budowy i tysiace lat różnicy chyba nie da się porównać tych budowli...

No jak? Wszytkiego tego dokonano szlauchwagą, młotkiem, łokciem i okiem.

Dlatego rozmiar i typ budulca jest inny, czas budowy i gabaryty obiektu.

No cóż, podczas budowy na której pracowałem przywieziono nam palety. Z tym, że z braku miejsca wrzucono je w dół, tam, gdzie robiliśmy fundamenty. Ręcznie musieliśmy wyciągnąć 2 palety bloków, do góry, no i co, też daliśmy radę, tylko, że było nas 2, a nie 20 000.

Gratuluję. Szczerze. Mimo to, nie powinniśmy mieszać tutaj tego doświadczenia z budową WP.

Nie znam tego przykładu, a w necie nic nie ma, więc jak chcesz, żebym się odniósł, to podaj link lub przedstaw.

Może inaczej, bo szkoda przepychać się coraz nowymi przykładami. Weź telefon, napisz maila do jakiejkolwiek firmy budowlanej, spedycyjnej. Powiedz że masz do przetransportowania 6 milionów ton kamienia. I trzeba to usypać na kupke. 6 milionów ton to ciężar równy 35 x Empire State Building. Zapytaj się o czas realizacji.

Co to za idealna architektura, gdzie nic nie jest blisko...?

Ke? :)

Nie do końca wiem o co chodzi Ci z tymi korytarzami wgłąb- w sensie, że niżej niż podstawa piramidy?

Pozwolę sobie wstawić bardzo prymitywny obrazek z przekrojami ważniejszych piramid. Widzisz już różnicę?
Dołączona grafika

Nie do końca rozumiem, o co chodzi z tym specjalnie przygotowanym podłożem. Jest na płaskowyżu, to jest, trochę wyrównali teren i ok. Zresztą, kiedyś widziałem taką wizualizację, gdzie rzekomo zrobiono rowki w podłożu piramidy i nalano tam wody; miało to posłużyć za wyśmianą przez Ciebie wasserwagę, by odpowiednio wyrównać teren.

Fajnie że widziałeś taką wizualizację, a rowków nie ma. Dlaczego? Bo ich nie ma -to była tylko wizualizacja.

Na koniec parę słów do propagandzisty, Pana Jakub_P. Czy ja tak twierdzę? Czy tak twierdzą osoby które uczestniczą teraz w dyskusji? Rozmowa jest na temat tego czy wybudowali to egipcjanie czy było to nie możliwe. Sam jako jedyne rozsądne rozwiązanie wziąłeś przybyszów z innych planet, a może to poprostu inna kultura z naszej planety? Któż wie, ale wyrwałeś się jak „filip z konopii“. Bez urazy :)

Dodałbym do tej listy jeszcze Amsterdam z jego systemem wodnym, oraz Belgię gdzie praktycznie cały kraj został "osuszony" dzięki ciężkiej pracy wielu pokoleń, a o mało nie został zrujnowany w czasie pierwszej wojny światowej.

Pogrubiony tekst można uznać za moją odpowiedź.

Użytkownik broszatan edytował ten post 09.01.2014 - 20:55

  • 0

#476

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Noxil w debacie chyba wyraźnie pisał, że podłoże w miejscu budowy piramidy nie było płaskie, a nawet wznosi się na jakieś 10 metrów nad teren pod rdzeniem budowli. Wyrównane są tylko krawędzie.
  • 0



#477

Erik.
  • Postów: 927
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Noxil w debacie chyba wyraźnie pisał, że podłoże w miejscu budowy piramidy nie było płaskie, a nawet wznosi się na jakieś 10 metrów nad teren pod rdzeniem budowli. Wyrównane są tylko krawędzie.


Gdyż ten, kto budował Piramidę uwzględnił ugięcie terenu pod taką ilością kamieni, jaką użyto.
  • 1



#478

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ciągneli go po zmarźlinie, zamarźniętej ziemi. Co z tego że są tam bagna jak ziemia jest twarda jak skała? To duże ułatwienie, szczególnie gdy w mroźne dni poleje się twardą ziemię wodą, lub te metalowe sanie na których ją ciągneli.

"Po oczekiwaniu na zimę, gdy ziemia była zmrożona, zaczęto przeciągać kamień przez okoliczne wsie. Dokonano tego za pomocą specjalnych metalowych sań i kul wykonanych z brązu." -wikipedia

Nigdzie nie napisałem, że Egipcjanie jeden kamień ciągneli rok. Napisałem, że rok zajęło to Rosjanom, używali do tego narzędzi których w Egipcie nie używano, a raczej jest to sprawa mocno dyskusyjna. Egipcjanie przerzucili 4800 (cztery tysiące osiemset) więcej materiału w 20 lat. Rosjanie 4800 mniej w rok i na dodatek z górki, po lodzie, bez precyzyjnego obrabiania. Mocno Panowie naciągacie fakty dla uzasadnienia swoich teorii.


No cóż, średnia temparatury obecnie w Petersburgu w zimie wynosi -5 do - 15 stopni, więc nie bardzo wiem czy to ułatwiało pracę. Poza tym, skoro ciągnięto rok, to ciągnięto też przez bagna, bo zima nie trwa w Petersburgu 12 miesięcy.
Naciąganie faktów? Wykuwanie i obróbka oraz transport to mogła być domena innych grup roboczych. Nie widzę problemu, wiesz, jak budujesz dom to nie wszyscy rzucają się do murowania jednego pustaka, tylko robią osobno- bo tak szybciej..

Znowu tworzenie argumentu bez jakichkolwiek podstaw do takiego twierdzenia. WP była zapieczętowana, wejście rozwalano dynamitem. Właściwie tworzono dopiero do niej wejście środkami wybuchowymi. Nie ma żadnych dowodów że została ograbiona, nie ma żadnych śladów włamań, a to że nie ma nic w środku nie jest dowodem na rabunek. Poza tym gdyby ktoś chciał wejść do WP w tamtych czasach, z racji gabarytów budowli i ton gruzu jakie musiałby wykuć, zostałby na pewno zauważony.


Tak? Arabowie w VII wieku też rozwalali wejście dynamitem? A wcześni chrześcijanie, którzy w piramidzie odbywali swoje ceremonie?
Okradanie grobów królewskich jest potwierdzeniem przekupności urzędników w pewnych okresach starożytnego Egiptu, tych zdecydowanie gorszych. Mamy nawet proces pochodzący z Epoki Późnej- właśnie włamywaczy do grobowca. I co?

Najpierw budowali mastaby, potem dokładalil piętra, wygładzali ściany i nieudolnie próbowali dojść do ostrosłupa (czego dowodem jest wpadka przy piramidzie łamanej i zmiana planów). Nigdy nie dościgneli wzorca, a kiedy w skutek pompatycznych zapędów swoich władców chcących dorównać "boskim, lub niedoścignionym" budowlom zabrakło funduszy, ponieważ nawet tak marne podróbki wciągneły państwo w kryzys, poszli po rozum do głowy i wrócili do chowania zmarłych w grobowcach, lub mastabach (Chentkaus I, Szepseskaf, itd..znowu mastaby – powrót do korzeni 50-60 lat po Chufu? :) ). Odpada tutaj teoria o ograbianiu piramid, chyba że jak stwierdziłeś były już ograbiane, a to dziwne że już 50-60 lat po Cheopsie jego piramida została splądrowana, raczej niemożliwe.


Wytłuszczone- kłamiesz, bo pomijasz przykłady, które już Ci podałem.

Piramida Czerwona

Dołączona grafika

Piramida Chefrena

Dołączona grafika

oraz rekonstrukcje piramid Neferikare

Dołączona grafika

Chatenkausa II (V dynastia, czyli wtedy kiedy wg Ciebie NIE MOGŁO to powstać)

Dołączona grafika

litografie z XIX wieku

Dołączona grafika

W związku z powyższym stwierdzam, że pozostałą część cytatu uznaję za nieważną.


Jak widzisz powyżej nie, powtórze przykład Chentkausa I i Szepseskafa. Mastaby i to niby zaraz bo Cheopsie.


Teraz pomyślmy dlaczego
a) Cheops tak wyeksploatował budżet, że nie było kraju stać na nową, wielką piramidę
b) pozycja nowego monarchy była słaba, zamiast zajmować się swoim grobowcem musiał walczyć o troń
c) wysokie podatki nałożone przez Cheopsa, skrajna centralizacja spowodowały niesamowity ucisk chłopstwa, przez co dalsze utrzymywanie tego stanu rzeczy groziło rewoltą oraz przewrotem pałacowym
d) piramidę Cheopsa zbudowali kosmici, ale niestety zapomnieli zbudować innych, więc Snofru i Chefren musieli się męczyć.

Co zaś się tyczy piramidy następcy Cheopsa, a więc Dżedefre, cytat z wiki
Piramida ta jeszcze w XIX w. była źródłem materiału budowlanego dla nowych konstrukcji wznoszonych w Kairze.

Coś jeszcze? Ok. To na mastabę nie wygląda.

Dołączona grafika

PIRAMIDA wspomnianego władcy.

Jestem w stanie sobie to wyobrazić. Ale nie w 20 lat i nie tak „wspaniałe rzeczy”. Ja też nie chce być złośliwy, ale dziwi mnie jak człowiek XXI wieku może wierzyć w tak fantastyczne opowieści o budowie WP w 20 lat.


Może, jak nie to po raz kolejny pokaż mi, gdzie leży błąd w moich wyliczeniach. Jeżeli nie pokażesz, to po prostu nie ma co na ten temat rozmawiać, bo ja Ci pokazuję, a Ty tego nie obalasz.

Jasne. Tylko przypatrzmy się waszym pięknym porównaniom, które znalazłem również w temacie o megalitach i postanowiłem wyprzedzić parę argumentów :). 0 Rozwiejmy wszelkie wątpliwości. Na początek budowla którą wrzucił Zaciekawiony, czyli mauzoleum Teodoryka w Rawennie z V wieku które ma 12 metrów średnicy i rzeźbili to 6 lat! Co to za porównanie do WP? Proszę Was drodzy, szanujmy się.


Zaciekawiony porównywał tylko i wyłącznie nałożenie kopuły, która w jednym fragmencie została nałożona na mauzoleum, a ważyła wg niego 300 ton- to już można porównywać.

„Starożytne miasto greckie znajdujące się w północno-wschodniej części Peloponezu. W drugiej połowie II tysiąclecia p.n.e. ośrodek kultury mykeńskiej. Według mitologii, Mykeny założył Perseusz - założyciel dynastii Perseidów. Miasto było zamieszkane przez Achajów.


Eeee? Wiemy. W II poł II tyś pne.

Jedźmy dalej, Świątynia Artemidy? Ok! 130 m na 69 m, 14 metrów wysokości, budowa zajeła 120 lat, 2 tysiące lat po jakoby wybudowaniu WP w 20 lat...
Następnie latarnia morska na Faros. Około 110-120 metrów w porównaniu z 145 metrami WP. Około, ponieważ parę trzesień ziemi i nie pozostał kamień na kamieniu, no może podstawa której elementy wykorzystano do przebudowy, więc nawet nie wiemy czy przypadkiem nie było to 80-90, bo jak wiadomo lubiano wtedy dodawać do swoich osiągnięć. Piramida Chufu jak stała tak stoi. Jedyne co mogli zrobić to zerwać jej „okleine”, a wejście wysadzać dynamitem.
Koloseum. Zupełnie inny budulec, gabaryty. Wielokrotnie niszczone przez klęski żywiołowe i odbudowywane, gdyby nie ciągłe odbudowy nikt by o tym nie pamiętał. Ale udało im się zrobić coś dużego. Co do pojemności, nie porównujcie tego do nowoczesnych stadionów. To zupełnie co innego. Kiedyś trochę upychano ludzi, zresztą zobaczcie jakie liczby przyjął choćby stadion śląski a ile może przyjąć teraz (taki nowoczesniejszy przykład :D). Wp zajmuje powierzchnie 6 boisk piłkarskich.
Łuk Tytusa? Wysokość 15,4 m, szerokość 8,3 m, głębokość 3,3 m. Rzeźbiony od 81 - 96 r. n.e. to 15 lat budowy.


Artemizjon architektonicznie stoi kilka sfer wyżej niż piramida. W dodatku w środku znajdował się posąg Artemidy, jego wyrzeźbienie teżtrochę trwało. A zresztą Grecy to nie Egipcjanie, ich terminy aż tak nie goniły.
Dziwisz się, że piramida stoi a latarnia nie? OK. Powiem Ci, że budynek stojący w pionie jest mniej stabilny niż taki ostrosłup, ze względu na podstawę. I znacznie, ale to znacznie trudniej go wykonać, ustawić do odpowiedniego pionu, zbalansować itp... Ale tak. To zaiste dziwne, że piramida stoi, a wieża-nie.
Koloseum- wiadomo, jak to wyglądało, nie było osobnych krzesełek ani nawet prl-owskich ławek, ale jednak 50 000 to zawsze 50 000. No nie wiem, czy było aż tak często odbudowywane, biorąc pod uwagę, że przez 1600 lat nikomu nie zależało zbytnio na tym, aby koloseum istniało lub nie- a nawet nie było wystarczających zdolności, wyraźnych różnic w stylu też nie widać. Architektonicznie stoi jeszcze milion razy wyżej niż WP, ze względu na wszechobecne łuki chociażby, możliwość napełniania i opróżniania wody oraz cytat z wiki:
W wielu publikacjach mówi się jakoby widzowie Koloseum mogli je opuścić w ciągu 5-6 minut. Nie jest to do końca zgodne z prawdą. Taką możliwość mieli widzowie zajmujące dolne i środkowe rzędy. Widzowie z górnych rzędów musieli przejść korytarzem o ukośnym stropie, który ma w najwyższym miejscu około 2,2 metra, co spowalniało ich wychodzenie. Prawdopodobnie takie rozwiązanie miało na celu umożliwienie patrycjuszom opuszczenie obiektu bez konieczności mieszania się z plebsem. Nie zmienia to jednak w niczym faktu, że system rozprowadzania widzów był przemyślany, a budowane współcześnie w USA stadiony nadal na nim się wzorują
Co do łuku Tytusa, to wiesz, transport kamienia jest "trochę" utrudniony w ponadmilionowym mieście przy użyciu prymitywnych narzędzi.

Od rodzaju i gabarytu budulca poprzez techniki budowy i tysiace lat różnicy chyba nie da się porównać tych budowli...


Oj, chyba się da. Obie są niesamowite. Obie zbudowano bez nowoczesnych narzędzi.

Fajnie że widziałeś taką wizualizację, a rowków nie ma. Dlaczego? Bo ich nie ma -to była tylko wizualizacja.


Bo może są pod piramidą?
  • 0

#479

Jakub_P.
  • Postów: 41
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Znowu tworzenie argumentu bez jakichkolwiek podstaw do takiego twierdzenia. WP była zapieczętowana, wejście rozwalano dynamitem. Właściwie tworzono dopiero do niej wejście środkami wybuchowymi.

Tutaj to akurat trochę Ciebie poniosło przy tworzeniu argumentów bez podstaw do takiego twierdzenia jak sam zauważyłeś. :) Nawet przekrój WP, który wrzuciłeś posiada wejście wydrążone w 820 roku przez ludzi kalifa Al Mamuna. Żadne źródło nie podaje informacji o wysadzaniu czegokolwiek dynamitem. :)
  • 0

#480

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ugięcie terenu? A może oszczędność materiału - skalne wyniesienie stanowi 30% objętości pierwszych kilku warstw kamienia.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych