© Zdjęcie : Chinese Cultural Relics
Chińscy archeolodzy odkryli miniaturową wersję armii terakotowej, której wiek sięga 2100 lat. Znalezione artefakty to figurki piechoty, kawalerii, rydwanów i wież strażniczych - informuje Live Science.
W południowej części wykopaliska specjaliści odkopali kawalerię i rydwany, a także 140-centymetrowe wieże. W centrum znaleziono 300 piechurów, ustawionych w kwadrat, a w północnej części wykopaliska model pawilonu z postaciami muzyków. Według archeologów artefakty wskazują, że obok nich znajduje się miejsce pochówku osoby wysokiej rangi, na przykład monarchy, wysokiego urzędnika lub księcia.
Naukowcy uważają, że „armia” została stworzona dla Liu Honga, syna chińskiego cesarza Wu-di, który rządził w latach 141-87 pne. Hong mieszkał w mieście Linji, stolicy królestwa Qi, i zmarł w 110 roku p.n.e., nie pozostawiając żadnych spadkobierców. Jednak sam grobowiec Liu Honga mógł zostać zniszczony podczas budowy linii kolejowej w latach 1960-1970.
Terakotowa armia to ponad osiem tysięcy pełnowymiarowych figur z terakoty chińskich żołnierzy i ich koni w mauzoleum cesarza Qin Shi Huanga w Xian. Pochówek odkryto w marcu 1974 roku podczas wiercenia studni artezyjskiej. W 1987 roku UNESCO wpisało armię terakotową na Listę Światowego Dziedzictwa jako część kompleksu grobowca pierwszego cesarza z dynastii Qin.
https://pl.sputnikne...rakota-sputnik/