Skocz do zawartości


Zdjęcie

Antyfiltrowcy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

antyfiltrowcy.jpg

 East News, Fot: Robert Stachnik

 

 

Nie chronią dzieci przed słońcem. Kremy traktują jak substancje rakotwórcze. To nowa frakcja - antyfiltrowcy

 

Wychodzą na słońce i nie smarują dzieci kremem z filtrem. Twierdzą, że nie dość, że blokuje dostarczanie do organizmu witaminy D, to jest rakotwórczy. Obok antyszczepionkowców rośnie nowa siła. To antyfiltrowcy. - Niestosowanie kremów z filtrem jest bardzo szkodliwe dla skóry. Ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna - komentuje lekarz dermatolog.

 

"Nie smaruję dziecka filtrami" - takie wpisy pojawiają się na internetowych forach. Mamy piszą, że "jest z tego więcej szkody, niż pożytku". Twierdzą, że kremy z filtrem UV zawierają związki rakotwórcze. "Od wieków ludzie nie używali takich wynalazkow. (...) Sama zresztą nigdy nie stosowałam sama na sobie takich kremów. Dziecko stopniowo przyzwyczajam do słońca. Gdy nadchodzą dni plażowania nie odmawiam nam tego" - pisze jedna z nich.

 

"Kremy te skutecznie blokują docieranie życiodajnego promieniowania UV do skóry, i tym samym, wytwarzanie witaminy D" - stwierdza inny użytkownik forum.

 

Na to reaguje też przeciwnik: "Antyszczepionkowcy ewoluowali! Globalny spisek".

 

- Zupełnie mnie to nie dziwi. Cały czas powstają jakieś ruchy "anty". Ostatnio byli też antykanałowcy przeciwko leczeniu zębów. To się będzie tyczyć już chyba każdej dziedziny życia, tak myślę - mówi nam dr Dawid Ciemięga, lekarz znany z walki z antyszczepionkowcami.

 

Na swoim profilu na Facebooku opublikował wpis z grafiką, którą udostępnił jeden z trenerów personalnych. Widnieje na nich informacja "Oni nam powiedzieli, że słońce powoduje raka. W rzeczywistości słońce chroni nas przed rakiem. Oni nam powiedzieli, że kremy z filtrem chronią przed rakiem. W rzeczywistości kremy z filtrem powodują raka". Trener pyta: "Im lepiej wiemy, tym lepiej możemy żyć?".

 

Jak tłumaczy nam dermatolog, nowy trend jest bardzo szkodliwy. Nie tylko wśród dzieci, ale także dla osoby dorosłej. - Ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna. Nic bardziej skutecznego od kremów nie wymyślono - mówi Anna Korczyńska-Roguś, dermatolog.

 

Podkreśla, że kremy z filtrem powinno się stosować nawet co dwie godziny. - Wszystko oczywiście w zależności od karnacji, typu skóry. Zaczynamy od wyższego numerku, około 30. Po kilku dniach schodzimy do 20 - wyjaśnia.

 

- Nie stosowanie kremów z filtrem jest szkodliwe dla skóry. Szczególnie wśród dzieci - ekspozycja na słońce bez żadnej ochrony może w okresie dzieciństwa doprowadzić do oparzeń słonecznych. A w późniejszym czasie nawet do nowotworu skóry - dodaje.

 

Jak tłumaczy nam dermatolog, nowy trend jest bardzo szkodliwy. Nie tylko wśród dzieci, ale także dla osoby dorosłej. - Ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna. Nic bardziej skutecznego od kremów nie wymyślono - mówi Anna Korczyńska-Roguś, dermatolog.

Podkreśla, że kremy z filtrem powinno się stosować nawet co dwie godziny. - Wszystko oczywiście w zależności od karnacji, typu skóry. Zaczynamy od wyższego numerku, około 30. Po kilku dniach schodzimy do 20 - wyjaśnia.

 

- Niestosowanie kremów z filtrem jest szkodliwe dla skóry. Szczególnie wśród dzieci - ekspozycja na słońce bez żadnej ochrony może w okresie dzieciństwa doprowadzić do oparzeń słonecznych. A w późniejszym czasie nawet do nowotworu skóry.

 

Pytana o to, czy faktycznie takie kremy blokują dostarczanie witaminy D do organizmu, odpowiada - To nie jest tak. Witamina D mimo to jest dostarczana. Te kremy z filtrem pozwalają nam bezpiecznie przebywać na słońcu - podsumowuje.

źródło

 

 


  • 2



#2

kuba9449.
  • Postów: 322
  • Tematów: 3
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Chyba kolejny pretekst do światowej [wulg]. Eksponowanie się na słońce z głową nie ma prawa nam zaszkodzić, a kremy to się raczej stosuje dla własnej wygody a nie zdrowia.

 

wulgaryzmy.gif

 

TheToxic


  • 0

#3

noxili.
  • Postów: 2850
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niestosowanie kremów z filtrem jest szkodliwe dla skóry. Szczególnie wśród dzieci - ekspozycja na słońce bez żadnej ochrony może w okresie dzieciństwa doprowadzić do oparzeń słonecznych. A w późniejszym czasie nawet do nowotworu skóry.

 

Krem nie chroni od czerniaka. Niema na to wiarygodnych dowodów .To tylko ochrona przed poparzeniem słonecznym .

https://eur-lex.euro...ELEX:32006H0647


  • 0



#4

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6716
  • Tematów: 775
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zależy jaki krem...

 Do czynników ryzyka powstania czerniaka należy „fenotyp nordycki” (jasna karnacja skóry, jasne lub rude włosy, niebieskie tęczówki). Z fenotypem tym związane są oparzenia słoneczne i uszkodzenia skóry pod wpływem promieni słonecznych i promieniowania UV. Jeżeli krem posiada filtry UV zmniejszamy ryzyko.

 

Promienie UVB - to te, które odczuwamy latem na skórze. Nagrzewają ją, atakując i wysuszając naskórek, a czasami powodując stany zapalne. To one są odpowiedzialne za poparzenie słoneczne. Co gorsze jednak, uszkadzają naskórek i są przyczyną zmian w strukturze DNA, co może prowadzić do rozwoju nowotworu.

 

Promienie UVA - nie odczuwamy ich praktycznie, ale za to widzimy efekty ich działania. To one odpowiadają za przedwczesne starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Docierają one bowiem pod naskórek, do tkanki podskórnej, uszkadzając bezpowrotnie włókna kolagenu i elastyny, oraz zmieniając strukturę DNA tkanki.

 

Trzeba tutaj dodać, jak wspomniał Noxili, że większość dostępnych środków chroni przed promieniowaniem UVB, nie uwzględniając lub słabo uwzględniając UVA, czyli głównie przed poparzeniami. Przed zakupem należy więc dokładnie przeczytać etykietę — i wybrać ten krem, który chronić będzie naszą skórę w pełnym paśmie.

Jaki stopień ochrony daje dany filtr?

Tak naprawdę nie da się tego dokładnie określić i różne źródła podają nieco odbiegające od siebie dane. Najczęściej jednak przyjmuje się, że jest to (SPF - Sun Protector Factor):

dla SPF 2 — 25 — 30% promieniowania
dla SPF 4 — ok. 50% promieniowania
dla SPF 10 — ok. 85% promieniowania
dla SPF 15 — wg. różnych źródeł 93 — 96% promieniowania
dla SPF 25 — ok. 96% promieniowania
dla SPF 30–50 — ok. 98% promieniowania
dla SPF 60 — wg. różnych źródeł 98,5 — 99,5% promieniowania

 

W zależności od fototypu stosujemy:

fototyp 1 i 2 — filtry powyżej 10,

fototyp 3A, 3B ? filtry od 8 do 4 (4 w trzecim tygodniu opalania),

fototyp 4 i 5 — można poprzestać na filtrach o numerze 4 lub 3.:

 

Fototyp 1: włosy rude, karnacja blada, opalenizna lekka i czerwona, częste poparzenia
Fototyp 2: włosy jasny blond, karnacja jasna, opalenizna lekka i czerwona, dość częste poparzenia
Fototyp 3A: włosy złoty blond, karnacja jasna, opalenizna jasny brąz, sporadyczne poparzenia
Fototyp 3B: włosy jasny brąz, karnacja oliwkowa, opalenizna złota, rzadkie poparzenia
Fototyp 4: włosy ciemny brąz, karnacja ciemna, opalenizna ciemna, brak poparzeń słonecznych
Fototyp 5: włosy czarne, karnacja bardzo ciemna, opalenizna bardzo ciemna, brak poparzeń słonecznych

 

Z filtrów fizycznych wykorzystuje się obecnie przede wszystkim:

- dwutlenek tytanu (TiO2),
- tlenek cynku.
- Związki te chronią przed UVB oraz przed częścią widma UVA.

Z filtrów chemicznych (absorbujących) należy wymienić takie związki jak:

- oktokrylen - ochrona przed UVB.
- trisiloxan drometrizolu i jego pochodne - chroni przed UVB i UVA, spotykany pod handlowymi nazwami silatrisol.
- butyl methoxydibenzoylomethane (Parsol 1789 ) - czyli avobenzon, który jest obecnie jednym z nielicznych związków chroniących przed promieniowaniem UVA .

 

Tinosorb M - jest najnowszej generacji filtrem . Chroni zarówno przed UVB jak i UVA. Posiada właściwość chemicznych i mineralnych, a to dzięki temu, że ma on postać mikronizowanego filtru chemicznego. Chroni przed promieniowaniem słonecznym działając w podwójny sposób. Z jednej strony dzięki mikronizowanej strukturze podobnie jak filtry mineralne rozprasza i odbija promienie słoneczne, z drugiej tak jak wszystkie filtry chemiczne pochłaniania energię światła słonecznego.

Dopiero użycie kilku filtrów w jednym kosmetyku (zarówno ficzycznych jaki i chemicznych) daje skórze odpowiednią ochronę. Najczęściej stosuje się kilka filtrów chemicznych i jeden filtr fizyczny.





#5

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Do czynników ryzyka powstania czerniaka należy „fenotyp nordycki” (jasna karnacja skóry, jasne lub rude włosy, niebieskie tęczówki). Z fenotypem tym związane są oparzenia słoneczne i uszkodzenia skóry pod wpływem promieni słonecznych i promieniowania UV. Jeżeli krem posiada filtry UV zmniejszamy ryzyko.

 Moją mamę zabił czerniak.(tak dokładnie, to powikłania po operacjach i chemii) Miała go w najbardziej typowym miejscu u kobiet. Duży palec u nogi. 

 Onkolog powiedział że najbardziej typowe miejsca gdzie pojawia się czerniak, to stopy, a zwłaszcza palce u kobiet, i górna część pleców u mężczyzn . Powód? Prozaiczny. Jak tylko zrobi się cieplej to panie malują pazurki u stóp i zakładają sandałki, a panowie często paradują bez koszulek, zwłaszcza przy okazji różnego rodzaju prac wykonywanych na dworze. Np. kopanie ogródka czy koszenie trawy.  Raczej mało kto używa w tych miejscach i przy tych czynnościach filtrów UV. Wniosek ... Do wystąpienia czerniaka złośliwego, potrzebna jest naprawdę długa i regularna ekspozycja na promienie słoneczne. W nadmiarze to i woda szkodzi. A co do filtrów uv, na pewno są pomocne, ale bez nich można żyć. Wystarczy myśleć o tym co się robi, i można uniknąć zarówno czerniaka jak i oparzeń słonecznych.  Niekoniecznie wydając fortunę na środki, które niekoniecznie muszą działać.  

 `Żeby było jasne. Nie jestem przeciwnikiem kosmetyków z filtrem UV, chcę tylko powiedzieć że zdrowego rozsądku nic nie zastąpi.


Użytkownik Panjuzek edytował ten post 18.06.2019 - 20:17

  • 0



#6

noxili.
  • Postów: 2850
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W jednym z ostatnich badań, które ukazało się na łamach „Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention”, dowiedziono, że powyżej 5 oparzeń słonecznych skutkujących pojawieniem się pęcherzy przed 20 rokiem życia może zwiększać ryzyko czerniaka o 80%. Jak tłumaczą autorzy badania, ekspozycja na słońce w młodym wieku i dorosłości może wpływać na wszelkie nowotwory skóry, podczas gdy ryzyko czerniaka zależy przede wszystkim od kontaktu z promieniowaniem UV w młodości.

 

 

Komentując wyniki badania, jego autor, prof. Richard Marais z Cancer Research UK, zaznacza, że promieniowanie UV przed długi czas uważane było za główny czynnik ryzyka czerniaka, jednak dokładny mechanizm rozwoju choroby jest wciąż niejasny.

 

 

 

https://natemat.pl/1...zed-czerniakiem

 

Znajomy walczył z  czerniakiem, niby nawet  doszło do remisji jak ostatni raz z nim rozmawiałem ...Po dwóch miesiącach dowiedziałem się o jego pogrzebie. Zaczeło się  od ...pięty...Raczej trudno mówić by to miejsce było szczególnie opalane.


  • 0



#7

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6716
  • Tematów: 775
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

...zdrowego rozsądku nic nie zastąpi.

To jest sedno wszystkich takich rozważań, bo nawet starożytni Górale mawiali, że lepiej jest na zimne dmuchać, niż gorące do ust wpychać.

 

Zaczeło się  od ...pięty...Raczej trudno mówić by to miejsce było szczególnie opalane.

Co ciekawe, statystyki zachorowań u kobiet jako miejsce szczególnie narażone u tej płci wskazują duży palec u nogi. Onkolodzy twierdzą, że wynika to z modelu modowego. Zwyczajnie, jak się robi ciepło i słonecznie kobiety zakładają obuwie bez palców, tym samym eksponując stopy (a raczej palce stóp) na promieniowanie.





#8

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To jest sedno wszystkich takich rozważań, bo nawet starożytni Górale mawiali, że lepiej jest na zimne dmuchać, niż gorące do ust wpychać.

 

 

... u tej płci wskazują duży palec u nogi. Onkolodzy twierdzą, że wynika to z modelu modowego. Zwyczajnie, jak się robi ciepło i słonecznie kobiety zakładają obuwie bez palców, tym samym eksponując stopy (a raczej palce stóp) na promieniowanie.

 

... ta płeć ... heh ... a inna płeć jak ma, jeśli będzie nosić buty  z odkrytymi palcami czyli włoży sandały, klapki itd... ? z tego co wiadomo jest ich kilka czyli która?  


  • 0



#9

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6716
  • Tematów: 775
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ta inna płeć zakłada majtki z rozporkiem i stanik. O klapkach, czy sandałach nic nie wiem.

Jak ma "ta" inna płeć to nie wiem, bo statystyki o niej ("tej" innej płci) nie wspominają.

Wniosek taki, że noszenie skarpet do sandałów chroni przed czerniakiem palca u nogi, ale jest niemodne.





#10

noxili.
  • Postów: 2850
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To jest sedno wszystkich takich rozważań, bo nawet starożytni Górale mawiali, że lepiej jest na zimne dmuchać, niż gorące do ust wpychać.

 

 Tak mi się skojarzyło

naVQA7V.jpg


  • 0



#11

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Aidil

 

 

z tego co wiadomo jest ich kilka czyli która?

 Z tego co wiadomo są tylko dwie. Cała reszta to tylko efekty zaburzeń. A statystyki dotyczące czerniaka obejmują ogół społeczeństwa, gdzie różnego rodzaju genderowcy, twierdzący że mają jakieś dziwne urojone płcie, stanowią ledwie promil. więc siłą rzeczy ich upodobania nie wpływają na statystyki.  I nie piszę tutaj o transseksualistach. W tym wypadku sprawa jest jasna, i są metody aby tym ludziom pomóc. Pisząc "genderowcy", mam na myśli różnego rodzaju transwestytów i innych zboków, dorabiających ideologię do swoich chorych fantazji seksualnych. 


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych