Skocz do zawartości


Zdjęcie

Globalne ocieplenie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
843 odpowiedzi w tym temacie

#691

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Efektem spadku aktywności słońca jest spadek siły wiatru słonecznego, co powoduje zwiększenie ilości promieniowania kosmicznego docierającego do ziemi,czego następstwem jest zwiększenie  ilości chmur piętra niskiego, co powoduje zatrzymanie ciepła przy powierzchni ziemi.

Skoro tak, to podczas Minimum Maundera ziemia powinna się ogrzać - a był to środek renesansowego ochłodzenia.

 

@ Ruban

 

Mariush - tu masz wyjaśnienie:

Wpisz za L1 = 2, a za L2 = 0.5 i naciśnij start.

http://visual.icse.u...ahadloPodwojne/

Mamy tutaj genialny przykład, pokazujący o co chodzi w dwóch modelowaniach. Prognozowanie pogody to próba przewidzenia w jakiej pozycji będzie w określonej chwili wahadło puszczone z określoną siłą początkową. Prognozowanie klimatu to określenie do jakiej granicy może dotrzeć końcówka wahadła w czasie całego ruchu oraz jak zmieniać się będzie ten obszar w miarę wytracania energii, ewentualnie jakie będzie zagęszczenie przebywania końcówki w danym miejscu. Poniżej pewnej wysokości początkowej końcówka wahadła nigdy nie przejdzie nad punktem zaczepienia, bo suma energii kinetycznej obu części będzie zbyt mała. W miarę wyhamowywania obniżać się będzie górna granica docierania, zaś zwiększać się będzie prawdopodobieństwo przebywania końcówki w geometrycznym środku.

Zauważ, że wtedy pierwsza metoda prognozowania jest czuła na drobne zmiany wartości początkowych, zaś druga dużo bardziej odporna (jeśli całkowita energia wahadła jest wyraźnie za mała, aby końcówka przeszła nad punktem początkowym, to nasza początkowa kilkuprocentowa niepewność prędkości nie ma znaczenia). W dodatku poniżej pewnych wartości energii wahadło podwójne upraszcza się do przypadku bliskiego wahadłu Newtona.

 

pNF5Dz6.png


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 24.02.2020 - 21:26

  • 1



#692

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Teraz widzisz jakie problemy są z prostym układem, to co możemy powiedzieć o klimacie opisywanym duuuużo bardziej skomplikowanymi układami równań, do których tak naprawdę nie wiemy co włożyć.

Widzę tu tylko, że użycie lipnej metody może dać lipne rozwiązanie. Ale to już to chyba dzieci w podstawówce wiedzą. Widzę też, że zupełnie nie załapałeś tego, o czym pisałem wcześniej w kwestii różnic między prognozowaniem pogody a modelowaniem klimatu. Na szczęście Zaciekawiony zrobił świetną robotę i na przykładzie Twojego wahadła w bardzo obrazowy i prosty sposób to pokazał. Może tym razem się uda.

W sumie to cała Twoja "argumentacja" w paru ostatnich postach już niczego konstruktywnego nie zawiera. Walisz tylko jakieś ogólniki o równaniach różniczkowych oraz ich rozwiązywaniu i smucisz o tym, jak to klimatolodzy nie mają pojęcia, czym się zajmują. I to wszystko. Nic poza tym. Żadnych konkretów.

Pod koniec listopada wyglądało to o wiele lepiej. Można było nawet trochę rzeczowo porozmawiać. Niestety w pewnym momencie, nie wiedzieć czemu, w środku rozwijającej się dyskusji, nagle zniknąłeś z tematu. Mam nadzieję, że to nie dlatego, że argumenty Ci się skończyły.

Tak przy okazji.
Klimatolodzy oraz ci, co z nimi współpracują wiedzą, czym się zajmują. I robią to coraz lepiej. Obejrzyj sobie ten krótki filmik poniżej. Może pobudzi Cię do jakich głębszych refleksji nad Twoimi wypowiedziami.

 


  • 0



#693

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@up

Fajny wykład. Tyle opcji i możliwości a odpowiedź jest tylko jedna CO2. Założę się że w tych modelach nie brano pod uwagę wpływu zaburzeń cyrkulacji pary wodnej na skutek redukcji powierzchni zalesionych. Badania nad rzekami atmosferycznymi ciągle są w powijakach. Mimo to pokazują jak ogromny ma to wpływ na średnią temperaturę na powierzchni ziemi. Ale spoko CO2 dalej rządzi. Szkoda że tylko w naszych kieszeniach.  


  • 0



#694

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przepraszam zdublowałem post Rubana. Niedopatrzenie.


Użytkownik Panjuzek edytował ten post 01.03.2020 - 09:11

  • 0



#695

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wiem że post pod postem. Ale znalazłem to dzisiaj. Koleś mądrze prawi. 
 
Filmik

Dzisiaj to znalazłeś? Niedawno Ruban już ten filmik tutaj wkleił, a Ty nawet dałeś mu za niego plusa.

 

Efektem spadku aktywności słońca jest spadek siły wiatru słonecznego, co powoduje zwiększenie ilości promieniowania kosmicznego docierającego do ziemi,czego następstwem jest zwiększenie ilości chmur piętra niskiego, co powoduje zatrzymanie ciepła przy powierzchni ziemi. Więcej w linkach/.
https://news.astrone...02/08/30/n2385/
http://stopwiatrakom.eu/aktualnosci/2732-jak-promieniowanie-kosmiczne-wpływa-na-ziemski-klimat-i-pogodę.html

Sęk w tym, że chmury niskie wpływają na klimat chłodząco, nie ocieplająco. Nocą, faktycznie hamują ucieczkę w kosmos promieniowania podczerwonego wyemitowanego przez Ziemię, ale za dnia znacznie więcej promieniowania słonecznego odbijają, nie pozwalając mu nawet do powierzchni Ziemi dotrzeć. Inna sprawa, że promieniowanie kosmiczne nie ma wcale znaczącego wpływu na powstawanie chmur (pdjakow już co nieco o tym wspominał. Niestety, Ty "skomentowałeś" to tylko minusem).
 

@Marish masz ogromną wiedzę w dziedzinie fizyki i matematyki. w związku z tym ciekaw jestem twojej opini na temat raportu IPCC. dokładnie mam na myśli ten fragment:

Według Specjalnego Raportu IPCC, dotyczącego globalnego ocieplenia klimatu o 1,5°C z 2018 roku „jest mało prawdopodobne, aby dotychczasowe emisje [gazów cieplarnianych] wystarczyły do spowodowania globalnego ocieplenia w wysokości 1,5°C”. Jednak, nawet gdybyśmy natychmiast wyłączyli inne źródła emisji, to prowadzona w obecnym tempie wycinka lasów tropikalnych ma potencjał – wraz z innymi zmianami dotyczącymi użytkowania terenów – doprowadzić do przekroczenia progu wzrostu średniej globalnej temperatury powierzchni do 2100 roku o 1,5oC, a być może nawet do 2oC (N. M. Mahowald i in., 2017).

Cytowałem już wcześniej. I mam silne wreażenie że potwierdza on moją opinię na temat przyczyn globalnego wzrostu temperatury. Czyli nie co2 jak nam, się wciska ale właśnie para wodna.

 

Spróbuję wyjaśnić Ci sens tego fragmentu.

Dziś jesteśmy ok. 1oC powyżej poziomu sprzed epoki przedindustrialnej. Raport stwierdza, że utrzymanie obecnych trendów emisji gazów cieplarnianych (związanych ze spalaniem paliw kopalnych oraz ze zmianami użytkowania gruntów) z bardzo wysokim prawdopodobieństwem (90-100 %) spowoduje wzrost temperatury o 1.5oC (o 0.5oC licząc o od dziś) do ok. 2040 roku (+/- 10 lat). Jeśli dziś owe emisje zostałyby zredukowane do zera, to co zostało już wyemitowane daje małe prawdopodobieństwo (0-33%) wzrostu temperatury do poziomu 1.5oC (temperatura będzie rosła nawet po zaprzestaniu emisji, bo system klimatyczny nie  jest obecnie w stanie równowagi). Natomiast kontynuowanie zmian użytkowania terenu (w tym wylesiania) na obecnym poziomie przy jednoczesnym zaprzestaniu emisji ze spalania paliw kopalnych ten poziom ocieplenia (tj. 1.5oC lub wyżej) pozwoli osiągnąć, choć trochę później, bo ok. 2100 roku.

Krótko mówiąc, zmiana użytkowania gruntów też ma spory wkład w globalne ocieplenie. Oczywiście, nie chodzi tu o żadną parę wodną (wylesianie zaburza lokalne stosunki wodne, ale nie zwiększa ilości wody w atmosferze), tylko o emisję CO2 . Mniej drzew, to mniej fotosyntezy, czyli więcej CO2 w atmosferze. Drzewa zwykle kończą żywot w ogniu (często tak przeprowadza się samo wylesianie), czyli mamy jeszcze więcej CO2. Na tereny wylesione wkracza zwykle rolnictwo i hodowla, a to kolejna bomba długożyciowych gazów cieplarnianych. 
 

Fajny wykład. Tyle opcji i możliwości a odpowiedź jest tylko jedna CO2. Założę się że w tych modelach nie brano pod uwagę wpływu zaburzeń cyrkulacji pary wodnej na skutek redukcji powierzchni zalesionych.

Lepiej się nie zakładaj, bo przegrasz. To jest jeden z podstawowych komponentów modeli klimatycznych. Nawet G. Schmidt wspomina o tym w swoim wykładzie (patrz 5:57).
 

Badania nad rzekami atmosferycznymi ciągle są w powijakach. Mimo to pokazują jak ogromny ma to wpływ na średnią temperaturę na powierzchni ziemi.

Jeśli chodzi Ci o średnią temperaturę powierzchni lądów, to w sumie się zgodzę. Wylesianie i związana z tym zmiana stosunków wodnych (która m.in. prowadzi do pustynnienia) generalnie wpływa wzmacniająco na ocieplanie się obszarów lądowych. Owe wzmocnienie nie odzwierciedla się jednak w globalnym wzroście średniej temperatury, gdyż równoważy go nieco wolniejsze tempo ocieplania się obszarów oceanicznych.


  • 0



#696

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Mariush

 

 

Dzisiaj to znalazłeś? Niedawno Ruban już ten filmik tutaj wkleił, a Ty nawet dałeś mu za niego plusa.

 

 Dałem. Ta moja wklejka to na zasadzie piłeś nie pisz. Skasowałem i przepraszam.

 

 

Sęk w tym, że chmury niskie wpływają na klimat chłodząco, nie ocieplająco. Nocą, faktycznie hamują ucieczkę w kosmos promieniowania podczerwonego wyemitowanego przez Ziemię, ale za dnia znacznie więcej promieniowania słonecznego odbijają, nie pozwalając mu nawet do powierzchni Ziemi dotrzeć.

 

 

parę cytatów.

 

Promieniowanie podczerwone
Warto pamiętać, że światło słoneczne jest w rzeczywistości złożone z kilku "części": promieniowania widzialnego (które oczywiście... widzimy) oraz ultrafioletowego i podczerwonego, których oczy człowieka nie mogą zobaczyć. Niektóre zwierzęta widzą promienie ultrafioletowe (np. pszczoła), inne zaś podczerwone (np. węże). Człowiek nie może zobaczyć promieni podczerwonych, ale odczuwa je jako ciepło.

 


Większość promieni ultrafioletowych jest na szczęście zatrzymywanych przez warstwę ozonową, która w ten sposób chroni nas przed ich szkodliwym oddziaływaniem. Dlatego właśnie warstwa ozonowa jest tak ważna.
Atmosfera, oceany i przede wszystkim chmury wysyłają z powrotem w przestrzeń kosmiczną część promieniowania słonecznego (tę część światła, która ulega odbiciu określa albedo). Dzięki temu astronauci mogą widzieć Ziemię z kosmosu.

Około 70% energii słonecznej ostatecznie dociera do powierzchni ziemi, z czego większość jest pochłaniana. Tak jak nasza skóra ogrzewa się, gdy świeci słońce tak i Ziemia nagrzewa się i później oddaje z powrotem promieniowanie podczerwone.


Gdyby promieniowanie podczerwone nie zostało w części zatrzymane w atmosferze i w całości zostało wysłane w przestrzeń kosmiczną, temperatura na Ziemi wynosiłaby -18,0°C: tylko niedźwiedzie polarne byłyby z tego zadowolone!

 

Naturalny efekt cieplarniany
Nasza planeta nie jest jednak tak zimna, a to z powodu efektu cieplarnianego (więcej szczegółów znajduje się w rozdziale "Troposfera"), który jest związany z obecnością w powietrzu pary wodnej, chmur i niektórych gazów. Z tym rozdziale wyjaśnimy jedynie rolę chmur.

Chmury przykrywają około 50% powierzchni Ziemi. Gdy chmura pochłania promieniowanie emitowane przez powierzchnię Ziemi, pewną jego część oddaje w przestrzeń kosmiczną, część zaś wraca w kierunku powierzchni Ziemi ogrzewając ją. Dlatego właśnie dzięki chmurom różnice temperatury pomiędzy dniem i nocą nie są takie duże.

 

 I dalej we wnioskach :

 

Jednym z głównych wyzwań współczesnej klimatologii jest zbadanie czy w przypadku wzrostu temperatury Ziemi na skutek działalności człowieka, chmury spowodują dalsze jej ocieplenie, czy też ochłodzenie. Jeśli temperatura Ziemi wzrośnie, powietrze będzie zdolne do pochłaniania większej ilości pary wodnej, co doprowadzi do wzrostu zachmurzenia. Czy te chmury spowodują, że więcej promieniowania będzie odbite czy też pochłonięte i zatrzymane w atmosferze?

 Czyli klimatolodzy nie wiedzą ale Ty jesteś pewien. Od siebie dodam że artykuł jest z 2008 roku i nie uwzględnia działania rzek atmosferycznych. 

źródło:

http://klimat.czn.uj...klimat_47i.html

 

 

Spróbuję wyjaśnić Ci sens tego fragmentu.

 

 Ten fragment jest sformułowany dosyć klarownie I stwierdza że :. 

 

 

nawet gdybyśmy natychmiast wyłączyli inne źródła emisji, to prowadzona w obecnym tempie wycinka lasów tropikalnych ma potencjał – wraz z innymi zmianami dotyczącymi użytkowania terenów – doprowadzić do przekroczenia progu wzrostu średniej globalnej temperatury powierzchni do 2100 roku o 1,5oC, a być może nawet do 2oC (N. M. Mahowald i in., 2017).

 Czyli wycinka lasów ma bardzo duży wpływ na klimat. Nie można tego pomijać. 

 

 

 

Krótko mówiąc, zmiana użytkowania gruntów też ma spory wkład w globalne ocieplenie. Oczywiście, nie chodzi tu o żadną parę wodną (wylesianie zaburza lokalne stosunki wodne, ale nie zwiększa ilości wody w atmosferze), tylko o emisję CO2 .

  Najnowsze badania mówią co innego. Cytowałem już kilkukrotnie z różnych źródeł. Krótko mówiąc wycinka lasów tropikalnych powoduje zaburzenia globalnym obiegu pary wodnej. Czyli zmienia bieg tak zwanych rzek atmosferycznych, które z kolei kształtują klimat na ziemi. 

 

 

Jeśli chodzi Ci o średnią temperaturę powierzchni lądów, to w sumie się zgodzę. Wylesianie i związana z tym zmiana stosunków wodnych (która m.in. prowadzi do pustynnienia) generalnie wpływa wzmacniająco na ocieplanie się obszarów lądowych. Owe wzmocnienie nie odzwierciedla się jednak w globalnym wzroście średniej temperatury, gdyż równoważy go nieco wolniejsze tempo ocieplania się obszarów oceanicznych.

 Ale to właśnie ocieplanie się obszarów lądowych jest głównym problemem człowieka. Co do obszarów oceanicznych, ciekawe skąd masz takie info że to równoważy wzrost średniej temperatury spowodowany wylesianiem. Akurat ten aspekt jest wszędzie pomijany. 

 

To ciekawe że Uważa się że temperatura na ziemi jest przyjazna życiu głównie dzięki parze wodnej i chmurom 

 

Nasza planeta nie jest jednak tak zimna, a to z powodu efektu cieplarnianego  który jest związany z obecnością w powietrzu pary wodnej, chmur i niektórych gazów

 

  Natomiast zaburzenia w tym systemie są totalnie olewane. I uznawane za nieistotne. 

 

 Co ciekawe jedno z najzimniejszych miejsc na ziemi jest jednocześnie jednym z najbardziej suchych kontynentów na świecie:

 

Pod względem średnich warunków Antarktyda to najzimniejszy, najsuchszy i najbardziej wietrzny kontynent, ma także najwyższą średnią wysokość ze wszystkich kontynentów. Antarktyda jest uznawana za kontynent pustynny, z roczną sumą opadów równą 200 mm wzdłuż wybrzeża i znacznie mniej w głębi lądu. Temperatura na Antarktydzie spada poniżej −90°C.

 https://pl.wikipedia.org/wiki/Antarktyda

 

 Ale to tylko taka ciekawostka. 


  • 0



#697

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Główne źródło emisji związane z wycinką lasów to nawet nie węgiel związany w drzewach lecz węgiel związany w glebie. Wystarczy porównać ciemną glebę leśną z jasną na polach obok aby uświadomić sobie różnice w ilości próchnicy. Dlatego wycinki lasów prowadzą do emisji CO2 i to jest ten główny czynnik ocieplający.


  • 0



#698

Tiga.
  • Postów: 259
  • Tematów: 27
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Chyba nie odróżniasz pogody od klimatu, jest to wiedza z okolic liceum:

Pogoda - chwilowy stan atmosfery na danym obszarze

Klimat - ogół zjawisk pogodowych powtarzających się cyklicznie przez dłuższy czas (min 30 lat)
https://brainly.pl/zadanie/3343117
https://www.national...przyroda/klimat

To ze ty czegoś nie rozumiesz to nie znaczy, że nikt tego nie rozumie:

https://naukaoklimac...iewiarygodne-10
  • 0

#699

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@up
Aleś wyskoczył jak Filip z konopii. Ja kie rozumiesz słowa pisanego, to się nie odzywaj. Te twoje wklejki jak zwykle nic nie wnoszą, do tematu. Ośmieszasz się tylko.
  • -1



#700

Tiga.
  • Postów: 259
  • Tematów: 27
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

@up
Aleś wyskoczył jak Filip z konopii. Ja kie rozumiesz słowa pisanego, to się nie odzywaj. Te twoje wklejki jak zwykle nic nie wnoszą, do tematu. Ośmieszasz się tylko.

Znów słaba zarzutka kolego Panjuzek.
Polecam używać lepszych źródeł, a odradzam używania chłopskiego rozumu dla zagadnień złożonych.
Te "moje wklejki" mają podstawy naukowe, zaś twoje ideologiczne, ew. są sponsorowane przez lobby naftowo-węglowe.

No to czas na "moją wklejkę" xD:

MIT:
NIE MA EMPIRYCZNYCH DOWODÓW NA ANTROPOGENICZNOŚĆ GLOBALNEGO OCIEPLENIA.
To nie my. „W co wierzą sceptycy? Po pierwsze, zwykle zgadzają się, że Ziemia ogrzewała się od końca Małej Epoki Lodowej, mającej swoje apogeum około 1850 roku. Zagadką jest przyczyna tego ocieplenia. Wierzący w antropogeniczne zmiany klimatu sądzą, że ocieplenie jest spowodowane przez człowieka, podczas gdy sceptycy uważają, że ocieplenie jest naturalne, udział człowieka jest minimalny, a już z pewnością nie jest potencjalnie katastrofalny, jak mówi Al Gore.” (Neil Frank)



Stanowisko nauki:
To, że ludzie są odpowiedzialni za globalne ocieplenie jest ewidentne, świadczą o tym liczne dowody doświadczalne: wyniki satelitarnych pomiarów promieniowania termicznego Ziemi, pomiary promieniowania termicznego atmosfery dochodzącego do powierzchni planety, spadek temperatury stratosfery i wiele innych.


https://naukaoklimac...ieplenia-41?t=2
  • 1

#701

kuba9449.
  • Postów: 320
  • Tematów: 3
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano


  • 0

#702

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Tiga

 

 

Polecam używać lepszych źródeł,

 A które ze źródeł na jakie się powołałem na ostatnich kilku stronach uważasz za gorsze niż twoje. Proszę wymień je.  Konfabulować to sobie możesz ale w żadnym przypadku nie czyni cię to bardziej wiarygodnym.

 

 

Te "moje wklejki" mają podstawy naukowe, zaś twoje ideologiczne, ew. są sponsorowane przez lobby naftowo-węglowe.

 

 Nie. Te twoje wklejki, to po prostu wynik wyszukiwania w Google. parę razy wytknąłem ci że nawet nie wiesz co wklejasz , lub przynajmniej nie rozumiesz treści tam zawartych. Robisz tak we wszystkich tematach. Jedno zdanie i cytat albo link. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy ale przypuszczam że, 100% użytkowników tego forum potrafi korzystać z Google. Nie widziałem jeszcze ani jednej twojej wypowiedzi, która by była dłuższa niż dwa,m trzy zdania. No chyba że chodzi o wycieczki osobiste pod moim adresem. Drugiej części tej wypowiedzi nie skomentuję bo nawet @Ogarnięty by się go nie powstydził :)

 

 

 

No to czas na "moją wklejkę" xD:

 

 

MIT:
NIE MA EMPIRYCZNYCH DOWODÓW NA ANTROPOGENICZNOŚĆ GLOBALNEGO OCIEPLENIA.
To nie my. „W co wierzą sceptycy? Po pierwsze, zwykle zgadzają się, że Ziemia ogrzewała się od końca Małej Epoki Lodowej, mającej swoje apogeum około 1850 roku. Zagadką jest przyczyna tego ocieplenia. Wierzący w antropogeniczne zmiany klimatu sądzą, że ocieplenie jest spowodowane przez człowieka, podczas gdy sceptycy uważają, że ocieplenie jest naturalne, udział człowieka jest minimalny, a już z pewnością nie jest potencjalnie katastrofalny, jak mówi Al Gore.” (Neil Frank)


Stanowisko nauki:
To, że ludzie są odpowiedzialni za globalne ocieplenie jest ewidentne, świadczą o tym liczne dowody doświadczalne: wyniki satelitarnych pomiarów promieniowania termicznego Ziemi, pomiary promieniowania termicznego atmosfery dochodzącego do powierzchni planety, spadek temperatury stratosfery i wiele innych.

 

 Biorąc pod uwagę treść twojego posta, ta wklejka sugeruje że uważam że człowiek nie jest odpowiedzialny za zmiany klimatu? Dobrze rozumuję moim chłopskim rozumem? Jeżeli tak, posłuż się proszę cytatem, i przedstaw to dowód na to że właśnie tak uważam. Do dzieła. 

 Podpowiem że niczego takiego nie znajdziesz.  A twoje wnioski są oparte na braku zrozumienia słowa pisanego.  Ctrl-C i Ctrl-V to za mało żeby błysnąć w towarzystwie.

 

 

  @pdjakow

 

 Dzięki za minusy w tym temacie. Są naprawdę przekonujące i niosą ze sobą wiele treści. Brawo.


Użytkownik Panjuzek edytował ten post 30.04.2020 - 18:08

  • 0



#703

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przepraszam za post pod postem.

 Ten człowiek mówi dokładnie to co od długiego czasu krąży mi po głowie, a czego nie potrafiłem przekuć w słowa. Polecam.


Użytkownik Panjuzek edytował ten post 26.06.2020 - 22:02

  • 0



#704

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

3:40 Judith Curry została odsądzona od czci, bo opublikowane przez nią artykuły wyglądały jak parodia pisania naukowego.

https://www.skeptica...udith_Curry.htm

 

4:20 Pielke wpadł w kłopoty z tego samego powodu, w artykułach stosuje wybieranie co słodszych rodzynek, zarzuca IPCC , że coś pomija, mimo że te rzeczy były w raporcie wymienione. Zarzuca innym kłamstwo na podstawie danych dotyczących czegoś innego. Wyciąga z serii danych bardzo krótkie okresy, w obrębie których naturalny szum zaciemnia trendy i wnioskuje, że skoro brak trendu w obrębie kilku lat to trendu wieloletniego w długim okresie też nie ma.

https://grist.org/ar...global-warming/


  • 0



#705

Ruban.
  • Postów: 155
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

 

 

Efektem spadku aktywności słońca jest spadek siły wiatru słonecznego, co powoduje zwiększenie ilości promieniowania kosmicznego docierającego do ziemi,czego następstwem jest zwiększenie  ilości chmur piętra niskiego, co powoduje zatrzymanie ciepła przy powierzchni ziemi.

Skoro tak, to podczas Minimum Maundera ziemia powinna się ogrzać - a był to środek renesansowego ochłodzenia.

 

@ Ruban

 

Mariush - tu masz wyjaśnienie:

Wpisz za L1 = 2, a za L2 = 0.5 i naciśnij start.

http://visual.icse.u...ahadloPodwojne/

Mamy tutaj genialny przykład, pokazujący o co chodzi w dwóch modelowaniach. Prognozowanie pogody to próba przewidzenia w jakiej pozycji będzie w określonej chwili wahadło puszczone z określoną siłą początkową. Prognozowanie klimatu to określenie do jakiej granicy może dotrzeć końcówka wahadła w czasie całego ruchu oraz jak zmieniać się będzie ten obszar w miarę wytracania energii, ewentualnie jakie będzie zagęszczenie przebywania końcówki w danym miejscu. Poniżej pewnej wysokości początkowej końcówka wahadła nigdy nie przejdzie nad punktem zaczepienia, bo suma energii kinetycznej obu części będzie zbyt mała. W miarę wyhamowywania obniżać się będzie górna granica docierania, zaś zwiększać się będzie prawdopodobieństwo przebywania końcówki w geometrycznym środku.

Zauważ, że wtedy pierwsza metoda prognozowania jest czuła na drobne zmiany wartości początkowych, zaś druga dużo bardziej odporna (jeśli całkowita energia wahadła jest wyraźnie za mała, aby końcówka przeszła nad punktem początkowym, to nasza początkowa kilkuprocentowa niepewność prędkości nie ma znaczenia). W dodatku poniżej pewnych wartości energii wahadło podwójne upraszcza się do przypadku bliskiego wahadłu Newtona.

 

pNF5Dz6.png

 

Zupełnie zapomniałem o tej dyskusji.

 

1. Nie rozumiesz działania wysokoenergetycznego promieniowania kosmicznego. Ono działa głownie b. wysokich partiach atmosfery tworzy drobinki wody tak jak przelot cząstki w komorze Wilsona i te drobinki odbijają promieniowanie słoneczne - dlatego ochłodzenie.

 

2. Nie odkrywaj Ameryki zostaw to Kolumbowi - jest dużo lepszy od Ciebie

 

3. NAPISAŁEM WYRAŹNIE 

   L1 = 2.0 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   L2 = 0.5 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Po co to napisałem ??????????? Był tego jakiś powód - prawda???

 

 Więc  wpisz te dane i poczekaj parę minut. Porównaj wtedy obraz tego co zobaczysz z tym co Ty wkleiłeś !!!

 

Tu masz dowód jak łatwo obliczenia numeryczne mogą Nas zawodzić. Szczególnie przy rozwiązywaniu równań nieliniowych, a takie opisują procesy związane z klimatem.

Niewielka zmiana parametrów w tak prostym równaniu rozwaliła całe rozwiązanie, a co dopiero tak skomplikowane równania jak np;

równanie Naviera - Stokesa, które jest równaniem bazowym procesów klimatycznych.

 

Tu masz link jeszcze raz:

 

http://visual.icse.u...ahadloPodwojne/


Użytkownik Ruban edytował ten post 27.06.2020 - 21:43

  • 1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

0 użytkowników, 4 gości oraz 0 użytkowników anonimowych