Najlepszą ochronę zapewniają maski z oznaczeniem FFP3 lub N95. Filtrują nawet cząstki radioaktywne, a wirusy to dla nich bariera nie do przejścia.
Maski ppe3 mają wymienne filtry i są to typowe maski przeciwpyłowe.
Znaczenie klas bezpieczeństwa FFP:
FFP1
- Ochrona przed nietoksycznymi i niefibrogennymi pyłami
- Wdychanie nie prowadzi wprawdzie do rozwoju chorób, ale może podrażniać drogi oddechowe i powodować nieprzyjemny zapach.
- Całkowity przeciek wewnętrzny nie może przekroczyć 25%
- Wartość graniczna narażenia w miejscu pracy nie może być przekroczona bardziej niż 4-krotnie
Maski do ochrony dróg oddechowych klasy FFP1 są odpowiednie do środowisk pracy, w których nie należy się spodziewać toksycznych ani fibrogennych pyłów czy aerozoli. Filtrują one co najmniej 80% cząsteczek znajdujących się w powietrzu do wielkości 0,6 μm i można je stosować, jeśli wartość graniczna narażenia w miejscu pracy nie jest przekroczona więcej niż 4-krotnie. Maski ochrony dróg oddechowych klasy FFP1 są zwykle wystarczające w przemyśle budowlanym czy spożywczym.
FFP2
- Ochrona przed stałymi i płynnymi pyłami, które są szkodliwe dla zdrowia, dymem i cząsteczkami aerozolu
- Cząsteczki mogą być fibrogeniczne, co oznacza, że w przypadku krótkotrwałego kontaktu powodują podrażnienie dróg oddechowych, a w perspektywie długoterminowej zmniejszają elastyczność tkanki płucnej
- Całkowity przeciek wewnętrzny nie może przekroczyć 11%
- Wartość graniczna narażenia w miejscu pracy nie może być przekroczona więcej niż 10-krotnie
Maski ochrony dróg oddechowych klasy FFP2 nadają się do środowisk pracy, w których we wdychanym powietrzu są obecne substancje szkodliwe i mutagenne. Maski te muszą przechwytywać co najmniej 94% cząsteczek znajdujących się w powietrzu do wielkości 0,6 μm. Można je stosować, jeśli wartość graniczna narażenia w miejscu pracy nie jest przekroczona więcej niż 10-krotnie. Maski ochrony dróg oddechowych o klasie ochrony FFP2 są stosowane na przykład w przemyśle metalowym lub w górnictwie. Pracownicy tych sektorów stykają się z aerozolami, mgłą i dymem, które w dłuższej perspektywie prowadzą do rozwoju chorób układu oddechowego, takich jak rak płuc, i znacząco zwiększają ryzyko poważnych powikłań, takich jak aktywna gruźlica płuc.
FFP3
- Ochrona przed stałymi i płynnymi pyłami, które są szkodliwe dla zdrowia, dymem i cząsteczkami aerozolu
- Ta klasa ochrony filtruje cząsteczki substancji rakotwórczych i radioaktywnych oraz chorobotwórcze, takie jak wirusy, bakterie i zarodniki grzybów
- Całkowity przeciek wewnętrzny nie może przekroczyć 5%
- Wartość graniczna narażenia w miejscu pracy nie może być przekroczona więcej niż 30-krotnie.
Maski ochrony dróg oddechowych FFP3 zapewniają najwyższy stopień ochrony dróg oddechowych przed zanieczyszczeniami. Przy całkowitym przecieku wewnętrznym wynoszącym najwyżej 5% i wymaganej ochronie przed cząsteczkami o wielkości do 0,6 μm na poziomie co najmniej 99% są one w stanie filtrować cząsteczki toksyczne, rakotwórcze i radioaktywne. Te maski ochrony dróg oddechowych nadają się do stosowania w środowiskach pracy, w których wartość graniczna narażenia w miejscu pracy może być przekroczona nawet 30-krotnie w stosunku do wartości właściwej dla danej branży. Dlatego używa się ich na przykład w przemyśle chemicznym.
Rekomendowane rodzaje środków ochrony osobistej
(PPE, ang. Personal Protective Equipment)
dla personelu medycznego przy kontakcie
z pacjentem z podejrzeniem lub rozpoznaniem
zakażenia SARS-CoV-2