Czy od zarania dziejów?.... No, tego akurat nie wiemy, podobnie, jak nie wiemy jaki rodzaj wiary wyznawali neandertalczycy.
Wiara była remedium na brak wiedzy naukowej o otaczającym świecie. Czego nie można było wytłumaczyć w racjonalny sposób, tłumaczono to dogmatami wiary.
Koncepcja braku boga nie jest taką świeżą, jak Ci się wydaje, chyba, że jako świeżość rozpatrujemy czasy nowożytne, co i tak będzie błędne.
Kwestionowanie wiary w bogów-stwórców można odnaleźć już w hymnach Rygwedy oraz w poglądach myślicieli antycznych takich jak Diagoras z Melos. Ateistami na przestrzeni dziejów były określane osoby, które uznano za wierzące w fałszywych bogów, niewierzące w bogów lub wyznające doktryny wchodzące w konflikt z lokalnie dominującymi religiami. Herezja wielokrotnie była mylona z ateizmem.
Wraz z upowszechnianiem się wolnomyślicielstwa, sceptycyzmu i późniejszego nasilenia krytyki religii, stosowanie tego określenia zawężało zasięg.
Ateizm, obejmuje spektrum poglądów – od niewiary w istnienie bogów po sprzeciw wobec uznawania jakichkolwiek koncepcji natury duchowej, nadprzyrodzonej lub transcendentnej.
Ateizm dzielimy na:
- Ateizm teoretyczny to odrzucenie wiary w istnienie bogów jako niezgodnej z rozumem i nauką,
- Ateizm praktyczny lub pragmatyczny, zwany też apateizmem, gdzie żyje się tak, jakby nie było bogów, a zjawiska naturalne wyjaśniane są bez odwoływania się do bóstw.