37-metrowy geoglif odkryli archeolodzy na zboczu wzgórza w Nazca, w Peru. Olbrzymi rysunek przedstawia... kota. Powstał prawdopodobnie około 200-100 roku p.n.e.
Podczas przeprowadzania prac renowacyjnych w peruwiańskim mieście Nazca, archeolodzy natknęli się na nowy rysunek. Jak podało tamtejsze Ministerstwo Kultury, figura o długości 37-metrów przedstawia kota i znajduje się na jednym ze zboczy wzgórza zwanego Mirador Natural.
Nowo odkrytemu geoglifowi groziło całkowite zniszczenie. "Figura była ledwie widoczna i mogła zniknąć, ponieważ znajduje się na dość stromym zboczu, które jest podatne na skutki naturalnej erozji" - powiedział cytowany przez "The Guardian" minister kultury Peru Alejandro Neyra. "W ciągu ostatniego tygodnia geoglif został wyczyszczony i zakonserwowany. Przedstawia sylwetkę kota z profilu z głową skierowaną do przodu" - dodał polityk.
Nazca. Wciąż odkrywa się nowe geoglify
Zdaniem głównego archeologa Peru John'ego Isla, który zajmuje się liniami z Nazca, to dość uderzające, że ciągle odkrywane są nowe geoglify. Jak twierdzi, kot powstał w późnej erze Paracas, która trwała od 500 p.n.e. do 200 roku n.e.
Warto podkreślić, że w ostatnich latach w dolinach Nazca pojawiło się od 80 do 100 nowych postaci, z których wszystkie były starsze niż starożytna kultura Nazca. W odkrywaniu kolejnych rysunków w ostatnich latach pomogły nowoczesne technologie. Wcześniej mogli ustalać nowe informacje tylko na podstawie zdjęcia z samolotów, dzisiaj mają do dyspozycji m.in. drony.
Rysunki w Nazca
Rysunki z Nazca to rozciągające się na przestrzeni kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów linie, tworzące obrazy widziane jedynie z lotu ptaka. Znajdują się w południowo-zachodniej części Peru, a stworzone zostały przez Indian Nazca między rokiem 300 p.n.e. a 900 naszej ery. Wykonano je dzięki usunięciu warstwy żwiru, przez co odsłonięto jaśniejszą, żółtobiałą glebę. W ten sposób na ziemi ukazały się jasne linie. Te naskalne rysunki, pokrywają teren o powierzchni 450 kilometrów kwadratowych, stanowią jedną z największych zagadek archeologicznych ze względu na ich liczbę, rozmiary i kształty.
Źródło: https://www.onet.pl/...cqb0x2,07640b54