Odkrycie grobowca z pre-Inkaskiego miasta
Archeologowie pracujący w płn. Peru odkryli spektakularny kompleks grobowców. Szacuje się , iż wiek owego kompleksu to 1,000 lat. Kompleks zawiera przynajmniej 20 grobowców i dat z ery pre-Inkaskiej Sican (org. pre-Inca Sican Era). Pośród przeróżnych „artefaktów” takich jak przedmioty ceramiczne i różnego rodzaju maski, odnaleziono pewnego rodzaju noże ceremonialne, których naukowcy wcześniej nie badali. Kultura Sican prosperowała w latach 800-1300 AD. Archeologowie, którzy odkryli owe struktury twierdzą , iż owe znalezisko pomoże im w pełni zrozumieć ową kulturę. „Jest to religijne miasto… na każdej stronie w obrębie wykopaliska znajduje się cmentarz” – powiedział Izumi Shimada w wywiadzie dla gazety Peruwiańskiej. „To uwidacznia nam jak bardzo zorganizowaną kulturą była kultura Sican”. Profesor Shimada pracujący na Uniwersytecie w Płd. Illinois zajmuję się Sican od ponad ćwierć wieku.
Ostatnie wykopaliska odbywały się przy współpracy z Narodowym Muzeum Sican. Strefa wykopaliskowa leży na północnym wybrzeżu Peru, niedaleko miasta Ferrenafe. Artefakty, które odkryto są zrobione z domieszkami srebra, złota (maski, ceramika i inne przedmioty).
Odnaleziono także m.in. szkielet kobiety (wiek datowany na wczesne lata 20te) pochowany w swoistego rodzaju piramidzie. Dookoła niej były poukładane przeróżne złote figurki Bogów Sican. Inne „artefakty” przedstawiają Boga Nylampa – mitycznego założyciela Cywilizacji Sican , który według legendy przybył z głębin morza i stał się Bogiem. Owa kultura była znana z obróbki metali, złota jak i również tego, iż handlowała muszlami, kamieniami itd. ze swoimi sąsiadami z teraźniejszych terenów Ekwadoru, Chile i Kolumbii.
Tłumaczenie/Forma : =[dj_cinex]=
Źródło : BBC News