Zorza polarna była widoczna nad Polską Wczoraj wieczorem mieszkańcy Polski i innych krajów środkowej i północnej Europy mieli okazję zobaczyć niezwykle rzadkie zjawisko. Mowa o kolorowej zorzy polarnej. Zobaczcie zdjęcia z Lubelszczyzny. Wczoraj około godziny 20:00 do ziemskich biegunów magnetycznych dotarł wiatr słoneczny, po wybuchu z plamy słonecznej o numerze 1261.
W jonosferze, około 100 kilometrów nad powierzchnią ziemi, protony i elektrony zaczęły barwić niebo na różne kolory.
Z miejscowości położonych m.in. w Polsce, Niemczech i południowej Skandynawii można było ujrzeć fioletowo-zieloną zorzę rozciągającą się nisko na północnym niebie.
Zorza polarna najlepiej widoczna była poza miastami, przy całkowicie ciemnym niebie. Jeszcze lepsze efekty można było uzyskać na zdjęciu przy dłuższym naświetlaniu.
Jedną z takich fotografii wykonała nasza czytelniczka Kamila Mazurkiewicz. Oto jej relacja:
"Czysto rekreacyjna wyprawa za miasto, z zamiarem fotografowania Perseidów przerodziła się w trudne do określenia, ale jakże nieziemskie widowisko.
05.08.2011, godz. 23:16 - pierwsza klatka. Cel - Droga Mleczna, Perseusz, Kasjopea. Skupiona na liczeniu kolejnych meteorów i odganianiu komarów zupełnie nie zauważam, kiedy to o 23:28 na horyzoncie zaczyna pojawiać się zorza polarna.
Północ, przecieram oczy ze zdumienia, "to chyba zorza!" - myślę i jednocześnie czuję jak wielkie wydarzenie ma miejsce. I to był ten moment, maksimum.
Od razu pomyślałam o artykule, który przeczytałam rano przy porannej kawie. 40% prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy w Polsce. Pomyślałam - "nierealne w naszych szerokościach geograficznych."
Jak widać może nie tyle nierealne, co nieczęste. I nie ma tu mowy o fotomontażu. Całe zjawisko dzięki plamom o numerze 1261, a co będzie w zapowiadane na 2013 r. maksimum? Mmmm:) Warto uciec za miasto".
Dodajmy, że zorza powstała, ponieważ indeks aktywności geomagnetycznej wyniósł k8 w skali od 1 do 9. Stało się to po wybuchu z plamy 1261 o sile M9. Poniżej zamieszczamy zdjęcie zorzy polarnej w wykonaniu Kamili Mazurkiewicz (Polska).
Parametry:
Pojedyncza klatka (30 sekund)
Canon 20D
Canon 10 - 22 mm, 10 mm
f/3.5
140 x 30 sec.
ISO1600
Źródło