Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy Globalne Ocieplenie może wywołać epokę lodowcową


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
251 odpowiedzi w tym temacie

#181 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

Tornada, powodzie, susze.
2010 i 2011 najbardziej ekstremalne od dziesiątek lat

Amerykanie podsumowali anomalia pogodowe.
Zaskakujące wyniki

W 2010 roku i na początku 2011 pogodzie udało się nas niejednokrotnie zaskoczyć – pozytywnie i negatywnie. Były powodzie, susze, nawałnice, które w sumie pochłonęły tysiące ludzkich istnień. To najbardziej ekstremalne pogodowo lata od 1940.

Dołączona grafika

Naukowcy jednogłośnie twierdzą, że lato 2010 było jednym z najgorętszych lat w historii. Pomiary temperatury robione są na świecie od końca 1800 roku. Nieoficjalnie wiadomo, że w około 19 krajach odnotowano bardzo wysokie temperatury. Przykładowo, w maju zeszłego roku w Pakistanie padła rekordowa temperatura 53,5 st. C.

"Snowmageddon", czyli ekstremalna zima arktyczna

Cyrkulacja atmosferyczna w Arktyce była najbardziej ekstremalna od 145 lat. Spowodowała wywrócenie do góry nogami zimowej pogody w Ameryce Północnej. Podczas, gdy w Kanadzie była najcieplejsza i najmniej śnieżna zima od lat, Stany Zjednoczone nawiedziła najsroższa zima od 25 lat. Wiele wschodnich stanów znalazło się pod wpływem burz śnieżnych. W Baltimore i Filadelfii śniegowe zaspy miały ponad dwa metry wysokości. Zima doświadczyła także Europejczyków. W Wielkiej Brytanii styczeń 2010 znalazł się na ósmej pozycji w rankingu najzimniejszych w historii.

Klimat cieplejszy

W grudniu 2010 roku utworzył się nad Grenlandią najsilniejszy grzbiet wysokiego ciśnienia. Badania sugerują, że duże roztopy lodowców na Morzu Arktycznym są spowodowane dziwnymi anomaliami cyrkulacji powietrza. Podobnie grubość pokrywy lodowej drastycznie zmalała w porównaniu z jej poziomem sprzed 30 lat, kiedy to nagle "zniknęła" jedna trzecia lodu. To mniej więcej obszar, jaki zajmuje Morze Śródziemne. Klimat na Grenlandii w 2010 roku ocieplił się. Zanotowano na niej rekordowo wysokie temperatury powietrza. Doszło do największego od 1962 roku zmniejszenia się lodu o prawie 200 km kw.

Od El Niño do La Niña

Zeszłoroczny sezon huraganów otworzył na wyjątkowo ciepłym wschodnim Pacyfiku prąd El Niño. Szybko zanikł na wiosnę, po to by pojawiła się pod koniec roku jego siostra - La Niña mocno ochładzająca ocean. Bardziej ekstremalną huśtawkę odnotowano tylko w 1973 (badania prowadzi się od 1950 roku). W efekcie anomalia pogodowe spowodowały wiele powodzi na świecie, które można było zaobserwować w 2010 roku i w pierwszej połowie 2011.

Najwilgotniejszy rok w historii ziemi

Rekord wilgotności na ziemi należał także do 2010 roku. Różnica średnich opadów w zeszłym roku była 13 proc. wyższa od poprzedniego rekordowego 1956 roku. Nie jest to jednak zbyt znaczące z uwagi na to, że wysoka wilgotność w jednych rejonach Ziemi została zrównoważona przez stosunkowo suche powietrze nad oceanami.

Susza w deszczowych lasach Amazonii

Z kolei tropikalne lasy w Ameryce Południowej zostały doświadczone przez suszę. Woda w korycie największego dopływu Amazonki, Rio Negro, spadła do czterech metrów poniżej normalnego stanu wody podczas pory suchej. Jest to tym bardziej niezwykłe, że rok wcześniej, w 2009, tereny Amazonii nawiedziła powódź wszechczasów. Susza w tym rejonie pojawia się średnio raz na dwanaście lat. W XX wieku susze zazwyczaj towarzyszyły grasującemu wzdłuż wybrzeży Pacyfiku El Niño. Wyjątkiem był 2005 i 2010 rok. Często słyszymy o tym, jak ważne dla lodów Arktyki jest utrzymanie odpowiednio chłodnego klimatu na Ziemi. Zapomina się tymczasem o lasach w dorzeczu Amazonii. Fotosynteza w tych największych na świecie lasach zabiera około 2 miliardów ton dwutlenku węgla rocznie.

Wirujące cyklony

Rok 2010 był jednym z najdziwniejszych w historii dla tropikalnych cyklonów. Każdego roku na świcie pojawia się około 92 cyklonów, czyli tzw. huraganów na Atlantyku i na wschodnim Pacyfiku oraz tajfunów na Zachodnim Pacyfiku. W zeszłym roku było jedynie 68 cyklonów, czyli najmniej od 1970 roku. Poprzedni rekord należał do 1977 roku, kiedy na świecie pojawiło się 69 tropikalnych "potworów". Badacze obawiają się nadchodzącego wielkimi krokami ocieplenia klimatu. Ogólna liczba występujących na świecie cyklonów będzie maleć, jednak ich siła będzie rosnąć. W 2010 roku 21 proc. tropikalnych cyklonów miało kategorię czwartą i piątą. Dla porównania w okresie 1983-2007 zaledwie 14 proc. cyklonów osiągnęło taką siłę. Do czarnej liście źle zasłużonych dla ludzkości znalazł się super tajfun Megi, cyklon Phet i cyklon Giri.Dużo huraganów

Na Atlantyku, w porównaniu z poprzednimi latami, odnotowano większy ruch huraganów.

Sezon 2010 na Oceanie Atlantyckim specjaliści określili, jako trzeci najbardziej ruchliwy. Ruch huraganów przyspieszyła rekordowo wysoka temperatura wody. Trzy najsilniejsze uaktywniły się w nietypowych dla oceanu miejscach. "Silna" Julia wysunięta najbardziej na wschód, Karl wirujący na południowych krańcach Zatoki Meksykańckiej i Earl, czwarty najmocniejszy tak daleko na północy. Pod koniec sezonu, 29 października, formacja Tomas utworzona daleko na południu i wschodzie pobiła bezprecedensowy rekord w historii naturalnej. Huragan nigdy nie pojawił się dotąd pod koniec roku na wschód od Małych Antylii.

Silne burze nad południowo-zachodnimi Stanami Zjednoczonymi

Barometry w południowo-zachodnich stanach odnotowały pod koniec stycznia rekordowo niskie ciśnienie od 140 lat. Wpłynęło to na powodzie, tornada, opady gradu, śnieżyce i huragany zbierające śmiertelne żniwo. Burze podczas rekordowo niskiego ciśnienia objęły 10-15 proc. USA - Oregon, Kalifornię, Nevadę, Arizonę i Utah.

Wschodnio-azjatyckie monsuny

Monsuny letnie nad Chinami i nad południową częścią Morza Chińskiego były w 2010 roku jednymi z najsłabszych. Dodatkowo, ich sezon zakończył się miesiąc później niż zwykle. W zachodnich Chinach natomiast opady letniego deszczu przewyższały o 200 proc. średnią sumę opadów. Dało to w efekcie katastrofalne skutki – monsunowe powodzie i błotne osuwiska. W sumie zginęło 2137 osób. Według WHO była to druga najdroższa powódź w historii Chin.

Najdroższa powódź w historii Pakistanu

Duży monsunowy niż rozwinął się na przełomie lipca i sierpnia nad Zatoką Bengalską, by przesunąć się bardziej na zachód, nad Pakistan. Spowodował tam powódź, która pochłonęła 1985 ludzkich istnień. Sytuację pogorszył dodatkowo prąd zimnego powietrza niosący ze sobą układ niżowy. W Rosji spowodował falę upałów i rekordowe susze, a w Pakistanie najdroższą w historii powódź.

Fala upałów w Rosji

Gorąc uderzył w stolicę Rosji, Moskwę, pod koniec czerwca 2010 roku i z czasem przybierał na sile. Od 26 lipca do 6 sierpnia termometry wskazywały pięć razy ponad 30 st. C. Rekord padł 29 lipca. Mieszkańcy Moskwy zobaczyli na słupku rtęci 38,2 st. C. Ponad tysiąc Rosjan utonęło podczas szukania ochłody w czasie upałów w rzekach i jeziorach. Ponad tysiąc Rosjan zginęło w pożarach i od wdychania unoszącego się toksycznego dymu. Wysokie temperatury i brak opadów deszczu przyczyniły się do suszy. Rosja, będąca jednym z głównych światowych eksporterów pszenicy, musiała zakazać sprzedaży zboża za granicę. Drastycznie wzrosły przez to ceny żywności.

Kiedy po raz ostatni pogoda była aż tak ekstremalna?

Jak twierdzą naukowcy, trudno te wszystkie zjawiska wytłumaczyć. Nie jest tak, że w jednym roku ekstremalne stany pogodowe doświadczają mieszkańców całej Ziemi. Nie można także jednoznacznie określić tego stanu rzeczy bez odpowiedniego wskaźnika skrajności.

Istnieje indeks opisujący ekstrema klimatu opracowany przez NOAA. Dotyczy on jednak tylko miesięcznych najwyższych i najniższych temperatur oraz opadów.

W 2011 roku wskaźnik występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych pozostaje wciąż wysoki. Naukowcy twierdzą, że w dużym stopniu do takiego stanu rzeczy przyczynia się emisja gazów cieplarnianych, które ocieplają klimat i powodują jego większą wilgotność.

Cieplejsza planeta Ziemi ma więcej energii do "zasilania" sztormów, fal upałów, susz, powodzi, ulewnych deszczy i topnienia lodowców. Możliwe, że za 20-30 lat takie ekstrema z 2010 roku staną się normalnością.

Źródło: www.tvmeteo.pl

Autor: usa//aq


Użytkownik Sentinel edytował ten post 26.06.2011 - 11:17

  • 2

#182

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dlaczego ONZowska IPCC przestało używać zwrotu "globalne ocieplenie" i zmienił go na "zmiany klimatu"? Dlatego, że planeta przez ostatnie sto lat ochłodziła się o 0,7 stopnia, ale dla tych klaunów to za mało i brną usiłując opodatkować całą ludzkość.



Ochłodziła się o 0,7 stopnia? no coś takiego. Ze wszystkich pomiarów wiemy że się klimat ocieplił o około 0,7 a nie ochłodził.
  • 1



#183 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

13:42, 02.07.2011 /PAP

Zima w Tatrach, na Kasprowym śnieg

W GÓRACH ZIMNO I MOKRO

W Tatry wróciła zima. Śnieg spadł powyżej 1500m. n.p.m. Na Kasprowym Wierchu w sobotę rano leżało go 8 cm, a termometry na szczycie wskazywały pół stopnia mrozu.
W Zakopanem tempera spadła do 7 stopni Celsjusza, a prognozy na najbliższe dni nie są optymistyczne. Temperatura maksymalna na Podhalu wyniesie ok. 12 st. C., wysoko w Tatrach do 4 st. ciepła.

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. W części reglowej szlaki są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste. W wyższych partiach Tatr, gdzie zalega śnieg, szlaki są bardzo śliskie. Ponadto w żlebach zalegają jeszcze płaty starego, twardego śniegu.

Opady śniegu w Tatrach w miesiącach letnich nie są niczym wyjątkowym - przypominają ratownicy górscy. W sierpniu 1993 roku na Kasprowym spadło 90 cm białego puchu.

jk

Źródło: www.tvn24.pl


Użytkownik Sentinel edytował ten post 02.07.2011 - 19:22

  • 1

#184

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Smog może hamować globalne ocieplenie ?



W gwałtownie rozwijających się azjatyckich krajach zanieczyszczenie powietrza jest tak duże, że wpływa ono nie tylko na zdrowie mieszkańców, lecz również na atmosferę, spowalaniając ocieplanie się klimatu.

W telewizji nie raz możemy zobaczyć olbrzymie azjatyckie metropolie pogrążone przez całą dobę w gęstym smogu. Trująca mgiełka powoduje choroby układu oddechowego i krążenia.

Jednak jak wynika z najnowszych badań m.in. naukowców z Harvardu, to co zagraża milionom ludzi, może mieć zbawienne skutki dla przyszłości klimatu.

Jak to możliwe? Otóż emitowane przez zakłady przemysłowe i silniki samochodowe gazy, w tym głównie dwutlenek siarki i inne aerozole, tworzące chmury, sprzyjają odbijaniu się od nich promieni słonecznych i powrocie ich w przestrzeń kosmiczną.

To z kolei powoduje ochładzanie się atmosfery, co ogranicza postępowanie ocieplania się klimatu. Jednak medal ma swoje dwie strony.

W latach 40. i 70. ubiegłego wieku intensywna emisja dwutlenku siarki do atmosfery podczas gwałtownego rozwoju gospodarczego w krajach zachodniej Europy, doprowadziła do skażenia środowiska na skutek opadów kwaśnego deszczu.

Po tym okresie zakazano nadmiernej emisji tego gazu. Nie dotyczy to jednak Chin, gdzie między 1998 a 2008 rokiem emisja dwutlenku siarki związana z zużyciem węgla wzrosła aż o 100 procent, czyli prawie trzykrotnie szybciej niż w poprzednim dziesięcioleciu.

To skłania naukowców do stwierdzenia, iż w przyszłości, gdyby emisji gazów cieplarnianych nie udało się ograniczyć, postępowanie globalnego ocieplenia mimo to mogłoby zostać przystopowane. Większość badaczy jest jednak zdania, że to tylko teoria, której w żadnym razie nie powinniśmy sprawdzać na własnej skórze.

http://www.twojapogo...alne-ocieplenie
  • 2



#185

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Najsuchsze miejsce na Ziemi zostało pokryte śniegiem

Jedno z najbardziej suchych miejsc na Ziemi właśnie doświadczyło najcięższego opadu śniegu od prawie dwóch dekad. Jak donosi BBC, region pustyni Atacama w Chile został praktycznie pogrzebany pokrywą śniegu o wielkości około 31,5 cm.

http://www.youtube.com/watch?v=YecI2N2MMHk

Zimny front atmosferyczny przyniósł ujemne temperatury na znacznych obszarach Ameryki Południowej, m.in. w Argentynie i Urugwaju.
Urzędnicy z Dyrekcji Agencji Meteorologicznej w Chile powiedzieli, że obszar nie widział takiej ilości śniegu od blisko 20 lat. Lokalne raporty podają, że uratowano w sumie 36 osób, które zostały unieruchomione w burzy.

Chile's Atacama Desert Hit With Record Snowfall
  • 2



#186

Kajman.
  • Postów: 694
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jednak jak wynika z najnowszych badań m.in. naukowców z Harvardu, to co zagraża milionom ludzi, może mieć zbawienne skutki dla przyszłości klimatu.

Jak to możliwe? Otóż emitowane przez zakłady przemysłowe i silniki samochodowe gazy, w tym głównie dwutlenek siarki i inne aerozole, tworzące chmury, sprzyjają odbijaniu się od nich promieni słonecznych i powrocie ich w przestrzeń kosmiczną.

I to ma być to najnowsze odkrycie naukowców z Harvardu? To ciekawe, bo czytałem o tym kilka lat temu w podręczniku do biologii dla gimnazjum.
  • 0



#187

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Fala mrozów w Ameryce Południowej

Już 22 osoby poniosły śmierć na skutek niespotykanej o tej porze fali zimna w Ameryce Południowej. Na chilijskiej pustyni Atacama spadł śnieg, a argentyńskie stadiony są pokryte lodem - pisze agencja AFP.

Krajem najbardziej dotkniętym falą mrozów jest Paragwaj, gdzie śmierć poniosło 10 osób. W Urugwaju zmarło 6 osób, a w Argentynie i Brazylii po trzy. Większość ofiar to bezdomni.

W Chile, w regionach leżących 1000 km na północ od Santiago, około 3 500 osób zostało dotkniętych opadami śniegu i deszczu w strefach pustynnych.

Temperatury w Andach boliwijskich spadły do -20 stopni C.

"Anomalia pogodowe dotknęły 7 tys. rodzin" na obszarach oddalonych od dużych ośrodków miejskich, a "41 tys. sztuk bydła" w rodzaju lam, nie jest w stanie znaleźć pożywienia - powiedziała boliwijska minister obrony Cecilia Chacon.

We Florianopolis, stolicy brazylijskiego stanu Catalina, pewien ścigany przez wymiar sprawiedliwości mężczyzna sam się zgłosił na policję, bo wolał nocować w więzieniu niż na ulicy.

W Argentynie piłkarze walczący w Pucharze Ameryki zakładają na mecze dodatkowe koszulki i rękawiczki. W miejscowości Paso de Los Libres w prowincji Corrientes zanotowano najniższą od 50 lat temperaturę: minus 4 stopnie.

Źródło informacji: PAP
  • 1



#188

Decepticon.
  • Postów: 241
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Arktyka , Tak mało lodu w lipcu jeszcze nie było

To co dzieje się obecnie w Arktyce przeraża naukowców. Pokrywa lodowa na Oceanie Arktycznym ma od kilku tygodni najmniejszy zasięg dla tego okresu w całej historii pomiarów

Tegoroczny przełom wiosny i lata, a także pierwsze tygodnie astronomicznego lata przynoszą rekordowe topnienie pokrywy lodowej w Arktyce.Według najświeższych danych amerykańskiego Narodowego Centrum Danych nt. Śniegu i Lodu zasięg pokrywy lodowej jest prawie o połowę mniejszy od tego na początku pomiarów satelitarnych w 1979 roku.Tak małych ilości lodu wokół bieguna północnego nie notowano jeszcze nigdy w historii.Tegoroczne lato może przynieść nowy rekord minimalnego zasięgu lodu, który ustanowiony został w 2007 roku.Przyczyną gwałtownego topnienia jest potężny wyż atmosferyczny, który panuje nad Alaską. W jego centrum ciśnienie wzrosło do 1039 roku, dzięki czemu układ zapewnia w znacznej części Arktyki bezchmurne niebo.To sprawia, że promienie słoneczne mogą swobodnie padać na powierzchnię lodu i powodować jej roztapianie się.Drugim czynnikiem topnienia jest tzw. Arktyczna Anomalia Dwubiegunowa, która objawia się panowaniem wyżu nad arktycznymi regionami Ameryki Północnej oraz niżu nad Eurazją.Oba ośrodki wspólnymi siłami ściągają do Arktyki ciepłe masy powietrza z południa, potęgując proces topnienia. Po raz pierwszy anomalię tę zaobserwowano kilkanaście lat temu, a w ciągu ostatnich 6 lat wyjątkowo się ona nasiliła.Sądzi się, że ma ona związek z postępującymi zmianami klimatycznymi. Najmniej lodu w Arktyce będzie jak każdego roku we wrześniu. Wówczas okaże się czy odnotowany zostanie nowy rekord minimalnego zasięgu pokrywy lodowej w Arktyce.

www.twojapogoda.pl

Użytkownik Decepticon edytował ten post 10.07.2011 - 16:42

  • 0

#189

Akinci.
  • Postów: 318
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Niespodziewane opady śniegu w RPA

Obfite opady śniegu zaskoczyły mieszkańców Republiki Południowej Afryki i spowodowały zamknięcie niektórych głównych dróg w kraju. Wprawdzie na tych terenach panuje teraz zima, ale w RPA śnieg padał zazwyczaj jedynie w wysokich partiach gór.

Zarządy dróg uprzedzają kierowców o śliskiej nawierzchni, zalecają zastosowanie odpowiednich odstępów między pojazdami i nawołują do zachowania maksymalnej ostrożności. Mimo ostrzeżeń doszło do kilku wypadków, a prognozy nie są optymistyczne. Meteorolodzy przewidują w najbliższym czasie kolejne opady śniegu i jeszcze niższą temperaturę.

Latem w RPA temperatury oscylują zwykle w okolicach 30 stopni Calsjusza. Śnieg pada wyłącznie zimą i to tylko w tych częściach kraju, które położone są na znacznej wysokości. Nie są to duże opady, raczej delikatne prószenie. Wyobraźcie sobie więc zdziwienie mieszkańców południowej części Afryki, kiedy zobaczyli biały puch obficie zasypujący ulice, skutecznie paraliżując ruch.

Pokrywa śnieżna już teraz sięga w niektórych miejscach 60-ciu centymetrów, a zjawisko nietypowe o tej porze roku ma utrzymać się jeszcze przez kilka dni. Może to doprowadzić do sporych opóźnien komunikacyjnych, gdyż zamknięto autostrady, kolej przestała kursować, a lotniska unieruchomionu ze względów beazpieczeństwa.

Nietypowe zjawiska pogodowe nie przestają nas zadziwiać. Podczas kiedy Afrykę paraliżują opady śniegu, nam humory psują nieustanne deszcze w lipcu - miesiącu, który jeszcze kilka lat temu kojarzył się z cudownym słońcem. Co będzie za kilka lat? Boże Narodzenie na nadbałtyckiej plaży?


http://www.papilot.p...E-Co-dalej.html
http://www.tvn24.pl/...,wiadomosc.html
  • 0

#190

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

NASA podważa modele komputerowe ONZ symulujące globalne ocieplenie


Dane satelitarne zebrane przez NASA w latach 2000 do 2011 roku pokazują, że atmosfera Ziemi umożliwia uwolnienie o wiele większej ilości ciepła w przestrzeń kosmiczną niż przewidują alarmistyczne modele komputerowe.

Sprawozdania z nowego badania zrecenzowało czasopismo naukowe Remote Sensing. Badanie wskazuje, że jest znacznie mniejszy poziom globalnego ocieplenia niż przewidują ONZetowskie modele komputerowe, i potwierdzają wcześniejsze badania wskazujące, że wzrost atmosferycznego dwutlenku węgla wydziela znacznie mniej ciepła niż twierdzi IPCC.

Współautor badania Dr Roy Spencer, główny naukowiec z University of Alabama w Huntsville informuje, że w świecie rzeczywistym dane zebrane z satelity Terra należącego do NASA, dowodzą sprzeczność założeń wielu alarmistycznych modeli komputerowych.

"Satelitarne obserwacje sugerują, że jest znacznie więcej energii traconej w przestrzeń kosmiczną w trakcie i po ocieplenia niż pokazują to modele klimatyczne" powiedział Spencer "Istnieje ogromna rozbieżność między danymi a prognozami, która jest szczególnie duża nad oceanami."

Oprócz stwierdzenia, że ​​znacznie mniej ciepła jest uwięzione, dane satelitarne NASA pokazują, że atmosfera zaczyna wydalanie ciepła w przestrzeń kosmiczną na długo przed przewidywaniami ONZowskich modeli komputerowych.

Nowe odkrycia są niezwykle ważne i powinny radykalnie zmienić debatę na temat globalnego ocieplenia.

Źródło:
http://news.yahoo.co...mism-1923349...
http://zmianynaziemi...alne-ocieplenie
  • 0



#191

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Globalne ocieplenie jakie znamy z gazet, telewizji etc. to jedno wielkie kłamstwo za którym kryją się pieniądze. To nic innego jak wyciąganie pieniędzy na badania. Tak samo jak są okresy epok lodowcowych tak są okresy ocieplenia klimatu.
  • 0



#192

Mehitabel.
  • Postów: 758
  • Tematów: 45
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I kolejny czynnik który udowadnia że względną stałość klimatu w naszych czasach możemy uznać nie tyle za normę co dość szczęśliwy zbieg okoliczności które to okoliczności mogą gwałtownie zmienic się na naszych oczach.

Fontanny metanu wykryte w pobliżu Syberii

Rosyjski okręt naukowy „Akademik Lawrentiew” dokonał przerażającego odkrycia podczas swojej wędrówki po 10 000 mil kwadratowych przy wschodnim wybrzeżu Syberii. Odkryto wcześniej nie zaobserwowane fontanny metanu wydobywające się z dna morskiego.

„Znaleźliśmy ponad 100 takich miejsc, niektóre z nich mają po 100 kilometrów średnicy” – mówi dr Igor Semiletow. „Są to złoża metanu o wielkości jakiej nawet nie podejrzewaliśmy, że może istnieć. Wydobywający się z nich metan idzie prosto do atmosfery.” Badania przeprowadzone wcześniej przez doktora Semiletowa dowodzą, że ilość metanu wydobywającego się z tego rejonu może być porównywalna z ilością metanu, który jest uwalniany ze wszystkich ziemskich oceanów. Obecnie ten wynik został uznany za zdecydowanie zaniżony.

Proces, o który chodzi to topnienie zmarzliny zaległej pod dnem wschodniego wybrzeża Syberii. Zmarzlina ta zajmuje ponad 2 miliony kilometrów kwadratowych i jest bardziej bogata w metan niż jakiekolwiek lądowe źródła tego gazu.

„Udawało nam się wcześniej znajdować podobne fenomeny” – mówił Semiletow gazecie Independent. „Jest to jednak pierwszy raz, kiedy udało nam się wykryć tak stałe źródła tego gazu, które mają ponad kilometr średnicy, to niesamowite. Jeżeli udało nam się znaleźć ponad sto takich fontann na stosunkowo niewielkim obszarze, to bardzo prawdopodobne, że naprawdę są ich tysiące.”

Ekipa doktora Semiletowa używała do wykrycia metanu zarówno sejsmicznych i akustycznych odbiorników. Przewiduje się, że ilość metanu uwięzionego pod lodem jest więcej niż wystarczająca, aby wywołać gwałtowne zmiany klimatu naszej planety.


  • 0

#193 Gość_RekaThora

Gość_RekaThora.
  • Tematów: 0

Napisano

Cóż, myślę, że to odpowiedni temat na to, aby podać ten link

Mój odnośnik

Są tam obalone chyba wszystkie argumenty tych, którzy twierdzą, że globalne ocieplenie nie jest spowodowane przez człowieka.
Każdy argument na dany argument sceptyków jest w osobnym linku, zatytuowanym argumentem sceptyka, toteż myślę, że strona jest klarowna i osoby, które nie lubią dużo czytać również przeczytają zagadnienia, co do których oni sami mieli wątpliwości.

Postanowiłam wkleić link, ze względu na toczące się w tle dyskusje o globalnym ociepleniu i niszczeniu Ziemi przez człowieka, w temacie o reformie emerytalnej i naprawie Polski, a nie chciałam robić tam off topu.

Pozdrawiam :)

Użytkownik RekaThora edytował ten post 27.05.2012 - 10:44

  • 0

#194

Robakatorianin.
  • Postów: 1732
  • Tematów: 41
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wpływ działalności człowieka na klimat jest lokalny, nigdy globalny. Ewentualne nadchodzące globalne ocieplenie/ochłodzenie jest teorią nie popartą dowodami.
Zwolennicy popierający powinni wykazać proste zestawienie na poparcie swej teorii;
Całkowita ilość gazów cieplarnianych=100%
poszczególne gazy cieplarniane stanowią ...%
CO2 stanowi ...% całości.
Ludzkość produkuje ...% CO2
Redukcja CO2 o którą toczą się spory wynosi ...%

Oglądałem film Al Gora Niewygodna prawda-An Inconvenient Truth, osiwieć można. Po przeczytaniu na Wiki:
Dowiedzieliśmy się, na przykład, że w niektórych miejscach w Polsce dzieci regularnie zabiera się pod ziemię do głębokich kopalni, by mogły odpocząć od gazów i zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Można sobie niemal wyobrazić ich nauczycieli, wyprowadzających dzieci tymczasowo z kopalni, trzymających kanarki by ostrzegały o tym, że dalsze przebywanie na powierzchni jest niebezpieczne.
Toż to ekspert, guru CO2! Dostał Oskara, wiele tytułów i nagród. Wszystko po to aby pompować kasę >/
  • 0

#195 Gość_RekaThora

Gość_RekaThora.
  • Tematów: 0

Napisano

Jak to się ma do linku, w ktorym zawarte są merytoryczne argumenty, dowody? Jeśli mamy dyskutować i chcesz negować, to odnieś się do któregoś argumentu z linku wyżej, i napisz dlaczego się z nim nie zgadzasz, chętnie podyskutuję :)

Użytkownik RekaThora edytował ten post 27.05.2012 - 20:02

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych