Napisano 30.01.2020 - 10:56
Zaginiony 100 lat temu w Trójkącie Bermudzkim statek odnaleziony!
Zaginął w tajemniczych okolicznościach niemal 100 lat temu, teraz grupa badaczy ogłosiła, że właśnie odnalazła jego wrak. Amerykański masowiec SS Cotopaxi miał być ofiarą owianego czarną legendą Trójkąta Bermudzkiego. W końcu jednak zagadka jego zaginięcia została rozwiązana.
Zwodowany w 1918 roku masowiec parowy SS Cotopaxi (nazwa nawiązuje do słynnego ekwadorskiego stratowulkanu) w swój ostatni rejs wyruszył 29 listopada 1925 z portu w Charleston w Karolinie Południowej. Wiózł ładunek węgla do kubańskiej Hawany. Na pokładzie było 32 członków załogi.
1 grudnia załoga nadała sygnał SOS. Statek znalazł się w środku tropikalnej burzy i nabierał wody. To była ostatnia wiadomość, potem kontakt się urwał. Tak samo jak ślad po jednostce. Wraku ani nikogo z członków załogi, żywego lub martwego, nigdy nie odnaleziono. Aż do teraz.
Przed erą satelitów i GPS do takich zaginięć na morzu, zwłaszcza podczas sztormów czy cyklonów, dochodziło nader często, a rozległość mórz i oceanów powodowała, że znalezienie wraku było dosłownie szukaniem igły w stogu siana. Nikt by więc pewnie do historii SS Cotopaxi nie przykładał większej wagi, gdyby nie fakt, że statek zaginął w rejonie owianego złą sławą Trójkąta Bermudzkiego.
Dla przypomnienia: to obszar na zachodnim Atlantyku (najczęściej jest mowa o strefie między Miami, Portoryko i Bermudami), na którym - według zwolenników teorii spiskowych i fascynatów zjawisk paranormalnych - dochodzi do wielu niewyjaśnionych zaginięć statków i samolotów. Mają stać za tym niewytłumaczalne, nienaturalne procesy, dziwne zjawiska, ciemne moce, działania istot pozaziemskich czy inne fantastyczne stworzenia.
W ten sposób nieznany los SS Cotopaxi stał się częścią legendy narosłej wokół Trójkąta Bermudzkiego. Popularność tej teorii była tak duża, że postanowił ją wykorzystać słynny reżyser Steven Spielberg. Umieścił zaginiony masowiec w swoim filmie fantastycznonaukowym "Bliskie spotkania trzeciego stopnia" z 1977 r. Cotopaxi zostaje w nim odnaleziony na środku pustyni Gobi, gdzie mieli go zostawić przybysze z innej planety.
W świecie rzeczywistym prawdziwy wrak statku, jak donosi amerykański "Newsweek", został odnaleziony niedaleko wschodnich wybrzeży Florydy na wysokości miasta St. Augustine. Dokonała tego trójka badaczy, która specjalizuje się w podwodnych poszukiwaniach. Sensacyjnemu odkryciu poświęcony ma być pierwszy odcinek nowej serii kanału Science Channel, zatytułowany "Shipwreck Secrets", czyli "Tajemnice wraków".
Okazuje się, że odpowiedź na pytanie, co stało się z SS Cotopaxi, była o wiele bardziej oczywista, niż to się mogło komukolwiek wydawać.
Na dnie oceanu, ok. 65 km na wschód od St. Augustine, leży odkryty 35 lat temu wrak, który jest celem regularnych eskapad spragnionych podwodnych wrażeń śmiałków. Jako że był pokryty dużą ilością piasku, nikt nie potrafił ani nawet nie zadał sobie trudu jego zidentyfikowania. Dopiero teraz, gdy porównano rozmiary i szczegóły budowy wraku z oryginalnymi planami SS Cotopaxi, uznano, że jest to właśnie poszukiwany statek.
Co więcej, miejsce jego spoczynku zgadzało się z ogólnymi koordynatami, które wytypowano na podstawie analizy archiwalnych dokumentów armatora, do którego należała jednostka, oraz firmy, która ją ubezpieczała (raporty zawierały m.in. ostatnią znaną pozycję statku i kiedy dokładnie nadano ostatnią wiadomość radiową).
Natomiast przyczyna zatonięcia SS Cotopaxi była prozaiczna i nie kryją się za tym żadne zjawiska paranormalne. Statek po prostu nie przetrwał starcia z wyjątkowo silną burzą tropikalną. Przy okazji wyszło na jaw, że część rodzin zaginionych członków załogi wytoczyła armatorowi proces cywilny, zarzucając mu, że jednostka była niezdatna do żeglugi w trudnych warunkach oceanicznych.
Warto w tym miejscu dodać, że statystycznie na obszarze Trójkąta Bermudzkiego nie ginie więcej statków i samolotów niż w innych częściach Oceanu Atlantyckiego.
Źródło: Newsweek, Fakt24
Napisano 01.02.2020 - 19:04
0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych