1. Zamieniające się twarze
Po lewej stronie obrazka widzimy twarz zastygniętą we wściekłym grymasie, a po prawej przyjazną, prawda? Odsuńmy się od monitora na około pół metra i sprawdźmy jeszcze raz - postacie zamieniają się miejscami! Tak naprawdę każda z tych twarzy to połączenie to połączenie elementów złośliwej i spokojnej. Nasz wzrok zwraca po prostu uwagę na różne detale w zależności od odległości od zdjęcia.
2. Siatka Hermana
Białe punkty migają i zmieniają kolor na czarny. Ta iluzja optyczna oszukuje wzrok poprzez sprytne zaburzenie percepcji światła naszego wzroku.
3. Niebieski kwadrat
Gdy w animacji pojawiają się zielone kwadraty wydaje nam się, że niebieskie linie same tworzą duży kwadrat. Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg często interpretuje różne obiekty jako coś, co jest mu już dobrze znane.
4. Różne kolory?
Wydaje się, że kolor poszczególnych boków sześcianu jest różny. Tak naprawdę oba boki mają jednak identyczną barwę. Przekonamy się o tym, jeśli położymy poziomo palec w miejscu ich styku.
5. Niebieski prostokąt
Jeżeli będziemy skupiali wzrok na czarnym punkcie wystarczająco długo, szary prostokąt po lewej stronie obrazka zmieni kolor na niebieski.
6. Falujące liście
Obrazek jest nieruchomy, ale ulegamy wrażeniu, że liście falują. Iluzja ta została wykorzystana na okładce albumu znanego zespołu Animal Collective
7. Biały sześcian
Gdy skupimy wzrok na obrazku, zobaczymy na nim biały sześcian. Mózg znów próbuje bowiem interpretować rzeczy, które widzimy tak, by przypominały znane nam już obiekty.
8. Wielkość pomarańczowego koła
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że pomarańczowe koło po prawej stronie jest zdecydowanie większe. W rzeczywistości oba koła mają jednak dokładnie ten sam rozmiar. Koło po lewej stronie uznajemy za małe, ponieważ znajduje się w otoczeniu większych obiektów.
9. Schody Penrose'a
Iluzja stworzona przez holenderskiego grafika Mauritsa Eschera. Za sprawą sprytnego zakłócenia perspektywy schody sprawiają wrażenie, jakby pięły się bez końca.
10. Starsza para czy muzycy?
Obraz namalowany przez Salvadora Dalego. Elementy składające się na wizerunek pary staruszków to tak naprawdę inne, mniejsze postacie.
11. Wygięte linie?
Poziome linie na obrazku, mimo iż sprawiają wrażenie wygiętych, są zupełnie proste. Efekt odkryty i opisany przez brytyjskiego psychologa Richarda Gregory'ego, jest często wykorzystywany w architekturze. Istnieją nawet całe budynki tworzące tego typu złudzenie!
12. Wyścig
Choć trudno w to uwierzyć, oba prostokąty poruszają się przez cały czas dokładnie w tym samym tempie.
13. Stoły Sheparda
Blaty stołów znajdują się pod różnymi kątami, ale mają identyczne kształty i wymiary. Za sprawą nóg stołów interpretujemy je jednak jako trójwymiarowe obiekty przedstawione w określonej perspektywie i wydaje nam się, że bardzo się od siebie różnią.
14. Znikające koła
Jeśli skupimy przez kilkadziesiąt sekund wzrok na krzyżyku w środku, otaczające go koła znikną.
15. Kropka w środku czy na zewnątrz?
Momentami wydaje nam się, że czerwona kropka znajduje się na zewnętrznej ścianie sześcianu, a chwilami widzimy ją wewnątrz niego.