"Złudzenia optyczne"Często zastanawiamy się co to są złudzenia optyczne, jak to możliwe, że patrząc na pewne obrazy dłużej możemy w nich zobaczyć znacznie więcej niż na pierwszy rzut oka.?
Kiedy na coś patrzymy, uważamy, że to naprawdę widzimy. W rzeczywistości wszystko to co widzimy jest złudzeniem optycznym, bowiem wzrok jest jest jedynie rekonstrukcją rzeczywistości w naszych głowach. Wiele iluzji wzrokowych, zależy od sposobu patrzenia.
Gdzie zatem, prócz obrazów wykorzystuje się złudzenia?
Jednym z miejsc gdzie złudzenia są nieodzownym czynnikiem dnia codziennego jest przyroda. Dzięki ubarwieniu ochronnemu wiele zwierząt potrafi zmylić prześladowcę, takiego jak drapieżnik czy myśliwy. W przyrodzie ubarwienie zwierzęcia upodabniające je do otoczenia nazywane jest ubarwieniem ochronnym lub kamuflażem. Wiele owadów ma kolory chroniące je przed drapieżnikami. Taki sam efekt dają delikatne małe plamki na sierści małych sarenek, czy wzory na skorupce żółwia. Dzięki złotemu ubarwieniu lwów afrykańskich trudno je dostrzec na tle wyblakłych traw, wśród których polują. Również w wojsku korzysta się z kamuflażu - można tu sprawić, że czasami nawet całe armie stają się niewidoczne dla wroga. Złudzenia wykorzystywane są również w telewizji, gazetach codziennych, w filmach.
Poniżej możecie zobaczyć klasyczne przykłady złudzeń optycznych. Przyjrzyjcie się im dłużej co zobaczyliście? Życzę Wam miłej i przyjemnej zabawy!!
Opracaowano na podstawie: "Tajniki ludzkiego umysłu", Warszawa 1997 - tu możecie poczytać więcej na ten temat.