Diplocaulus jest znany z długich wysuwań u boku jego czaszki, która została ukształtowana na podobieństwo bumerangu, jest wygasłym rodzajem "leponspondyl" lądowo-wodnego z okresu Permian o długości dochodzącej do jednego metra. Analizując jego słabe kończyny i stosunkowo krótki ogon, przypuszcza się że pływa po powierzchni wody w przeciwieństwie do walenie dzisiaj. Szeroka głowa mogłaby pomóc stworzeniu ślizgać się po wodzie. Sądzi się, że czaszka może też służyć jako cele obronne przeciw drapieżnikom, nawet duży Dinozaur z głową 'Eryops' miałby trudny orzech do zgryzienia próbując połknąć stworzenie z taka szeroka głową. Kuzynem Diplocaulus jest Diploceraspis.
DietaDiplocaulus prawdopodobnie odżywiał się owadami i rybami.
Środowisko Jak wszystkie amfibie, musiały żyć blisko wody, jajka nie mają żadnej skorupki i muszą zostać zniesione do wody (albo w bardzo wilgotnych obszarach) w przeciwnym wypadku skazane zostały by na śmierć z powodu wysuszenia.
W jakich czasach żył Diplocaulus?Diplocaulus żył od późnego Karbonu do późnego okresu Permian (z grubsza 270 milion lat temu), dużo wcześniej rozwinęły się dinozaury.
Skamieniałości Skamieniałości Diplocaulus zostały znalezione w Teksasie i Ameryce Północnej w Stanach Zjednoczonych
Na koniec dodam, że pierwsza fotka narobiła sporo zamieszania w mediach, jest to prawdziwe zdjęcie, rzecz w tym, że to co jest na nim jest sztuczne i zostało zrobione przez wykwalifikowanego japońskiego twórcę modeli, chociaż nigdy nie myślałem że to mogło być fałszywe, ludzie byli zdumieni jakością wykonania modelu, zdjęcie zrobione w misce dało nieprawdopodobne wrażenie, wielu kryptzoologów dało się nabrać...wkońcu o to mu chodziło.
Tłumacznie: Nivers
Materiały: http://www.cryptozoology.comhttp://www.enchanted...plocaulus.shtmlhttp://www.interq.or...m-kas/tenji.htm