Skocz do zawartości


Ziemia w obliczu zagrożenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
578 odpowiedzi w tym temacie

#76 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Rekordowo ciepły październik w Polsce

W Warszawie i w innych miastach Polski tak ciepłego października nie było od co najmniej 227 lat, czyli
od czasu wprowadzenia pomiarów...


Tegoroczny październik do tej pory zapisuje się w wielu polskich miastach jako najcieplejszy w całej historii pomiarów. Tak jest między innymi w Warszawie, gdzie średnia temperatura miesięczna sięga 12,7 stopnia. Jeszcze nigdy w historii pomiarów nie zanotowano w październiku tak wysokiej średniej miesięcznej. Poprzedni rekord należał do października 1907 roku, kiedy to średnia wyniosła 12,6 stopnia. Pomiary są prowadzone w Warszawie od 1779 roku. Oznacza to, że tak ciepłego października nie było w stolicy Polski co najmniej od 227 lat. Wśród najcieplejszych październików znalazły się także te w 1896, 1967 i 2000 roku. Rekordowo ciepły październik mija także w innych regionach Polski, głównie w środkowej i północnej części naszego kraju, gdzie najdłużej temperatura utrzymuje się na poziomie od 3 do ponad 5 stopni powyżej średniej wieloletniej dla października. Miesiąc przyniósł nam do tej pory maksymalną temperaturę na poziomie 25,8 stopnia, którą zanotowano w Tarnowie w Małopolsce. Najniższa temperatura pojawiła się w Toruniu i wyniosła minus 1,4 stopnia. Październik cechuje się wyjątkowo ciepłymi nocami, gdyż bardzo późno zanotowano pierwszy przymrozek i stało się to w niewielkiej ilości miast. Pierwszy przymrozek na wysokości 2 metrów nad powierzchnią ziemi wystąpił dopiero wczoraj, czyli miesiąc później niż w ubiegłym roku. W dodatku tegoroczny październik jest średnio o 3-4 stopnie cieplejszy niż ubiegłoroczny. Ta tendencja według prognoz nie ulegnie zmianie, gdyż do końca miesiąca spodziewane są temperatury w ciągu dnia na poziomie od 10 do 20 stopni, ze sporadycznymi, niewielkimi i tylko lokalnymi przymrozkami.


Źródło: Twoja Pogoda. (Dodane: 17.10 / 02:04)
  • 0

#77

Bielak.
  • Postów: 287
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No narazie ten rekord polakom nie przeszkadza a nawet się podoba.
Jest cieplej więc nie trzeba wydawać pieniędzy tyle na opał a nawet jeszcze wogóle a w zeszłym roku ogrzewać domy trzeba było już we wrześniu.
Ciekawy jestem tylko czy nie będzie jakiś innych konsekwencji tego ciepłego miesiąca naprzykład surowej zimy lub czy klimatu zmiany które na razie dla polaków nie sa złe nie odbiją się jakąś super suszą w przyszłym roku czy czymś innym
  • 0

#78 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Bielak, Najlepiej wejdź na strone Neewsweeka i odszukaj artykuł, który opisuje zmiany naszego klimatu w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu lat oraz zmiany we florze i faunie. Bardzo ciekawe i dość niepokojące z drugiej strony.
  • 0

#79

Bielak.
  • Postów: 287
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dzięki muhad.Zrobie tak jak mówisz
  • 0

#80

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

z tego co mi wiadomo bardzo mocno zwiększyły się erupcje wulkanów i wulkany aktywne oraz właśnie trzęsienie ziemi

Odnośnie trzęsień ziemi statystyki pokazują niewielkie oscylacje wokół średniej, bez wyraźnego trendu. Można się spodziewać, że aktywność wulkaniczna wykazuje podobną tendencję. Chętnie to zweryfikuję, jeśli podasz źródła swoich danych.

Rekordowo ciepły październik w Polsce

'Twoja Pogoda' bije wszelkie rekordy podając średnią miesięczną temperaturę w połowie miesiąca :-D
  • 0



#81 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Lynx, Może liczyli 30 dni od połowy do połowy? :D
  • 0

#82

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

'Twoja Pogoda' bije wszelkie rekordy podając średnią miesięczną temperaturę w połowie miesiąca

W rzeczy samej. Tym bardziej, że od kilku dni jest już wyjątkowo zimno.
  • 0



#83

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

mariush, na poparcie Twoich słów.

Przy gruncie rano było 7 stopni mrozu

Wystarczy aby tylko niebo było czyste, a wówczas temperatura bardzo szybko spada. Minionej nocy mieliśmy skrajności temperatury i to właśnie dzięki zróżnicowanemu zachmurzeniu. Na południu, zachodzie i w centrum kraju, gdzie na niebie nie było ani jeden chmurki temperatura spadła do poziomu od minus 4 stopni do zera. Minus 4 stopnie zanotowano między innymi w Kłodzku na Dolnym Śląsku i w Zakopanem w Małopolsce. Nawet w Słubicach, gdzie zwykle jest ciepło, noc i poranek przyniosły 3-stopniowy mróz. Jeszcze zimniej było przy samym gruncie, gdzie temperatura obniżyła się w tych regionach nawet do minus 7 stopni. Tak mroźno było między innymi w Raciborzu i Zakopanem. 6 stopni poniżej zera przy gruncie notowano w Katowicach, Łodzi i Opolu. Najcieplejszymi regionami była wschodnia i północna część kraju, gdzie mrozów nie było, a to za sprawą pochmurnego nieba. Tam temperatura wahała się od 1 do 5 stopni ciepła, a na linii wybrzeża nawet do 9-10 stopni. Także przy gruncie nie było wartości ujemnych. Skrajności temperatury były bardzo dobrze zauważane już w blisko leżących obok siebie miastach. Na przykład w Warszawie przy pochmurnym niebie były nocą plus 2 stopnie, a w tym samym czasie w Łodzi przy gwieździstym niebie były minus 2 stopnie. Bardzo ciekawa sytuacja miała miejsce także w Zakopanem i Nowym Sączu, gdyż różnica temperatur pomiędzy miastami wyniosła aż 9 stopni. Kolejne noce przyniosą już wyższe temperatury, ale mimo to pogodne niebo wciąż będzie zapewniać o lokalnych przymrozkach nie tylko przy gruncie, ale i na wysokości 2 metrów, a więc naprawdę powinniśmy się bardzo ciepło ubierać, zwłaszcza, że po mroźnych porankach nadchodzą ciepłe i pogodne popołudnia.
  • 0



#84

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Może liczyli 30 dni od połowy do połowy?

Rozumiem, że określili średnią październikową na podstawie pomiarów od 15.09 do 15. 10? :surprised:
Cóż za nowatorskie podejście. ;-)
  • 0



#85

Bielak.
  • Postów: 287
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Widocznie pracują tam asy jakieś i potrafią.
Wiadomo polak potrafi
  • 0

#86

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

USA: Huragan Paul zagraża Kalifornii

Tropikalny sztorm Paul, przybrał na sile i przekształcił się w huragan, zagrażając południowej części meksykańskiego stanu Baja California, położonego na Półwyspie Kalifornijskim - poinformowało Krajowe Centrum Huraganów w Miami na Florydzie w USA.


Paul przekroczył graniczną szybkość 119 km na godzinę, stanowiącą cezurę oddzielającą tropikalne sztormy od huraganów i ma obecnie prędkość 140 km na godzinę, co kwalifikuje go do pierwszej, najniższej kategorii w pięciostopniowej skali siły huraganów. Synoptycy przewidują jednak, że nabierze mocy. "Paul wykazuje zdecydowaną tendencję do wzmacniania się" - stwierdzono w komunikacie centrum z Miami. Meteorolodzy zapowiadają, że huragan przejdzie we wtorek po południu w pobliżu kurortu Los Cabos, popularnego m.in. wśród turystów i amatorów golfa ze Stanów Zjednoczonych. Początkowo obawiano się, że oko cyklonu może przejść nad miastem, jednak najnowsze obliczenia wskazują, że raczej przejdzie nad morzem, choć bardzo blisko, w odległości zaledwie kilku kilometrów od miasta.

Następnie huragan skieruje się poprzez Morze Corteza w stronę meksykańskiej części kontynentu, nie zagrażając prawdopodobnie położonemu bardziej na północ amerykańskiemu stanowi Kalifornia.

Paul powieli więc w ogólnych zarysach trasę, jaką we wrześniu pokonał huragan Lane, który rownież przeszedł w pobliżu Los Cabos, a następnie przez środkową, kontynentalną część meksykańskiego wybrzeża Pacyfiku, czyniąc wiele szkód.

Na południowych krańcach Półwyspu Kalifornijskiego władze ogłosiły stan alertu i postawiły w stan pogotowia oddziały obrony cywilnej. "Paul nabiera siły bardzo szybko" - ocenił szef obrony cywilnej Los Cabos Francisco Cora. "Jest stosunkowo mało rozległy, ale niesie z sobą wiele deszczu i może nam poczynić wiele szkód" - powiedział.
http://wiadomosci.on...0,686,item.html
  • 0



#87

Bielak.
  • Postów: 287
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

dziki zaatakowały ludzi.Jest to 2 przypadek na który się natknąłem ze dotąd spokojne zwierzęta atakują ludzi


Dzik nie boi się kontaktu z człowiekiem, potrafi też napsocić np. przeorać pole


Stado rozwścieczonych dzików wbiegło na teren zakładów przy ul. Partyzanckiej 57 w Pabianicach i zaatakowało ich pracowników - informuje "Express Ilustrowany".

Przerażeni ludzie wchodzili na dachy, zaś zwierzęta szalały na placu, a nawet w pomieszczeniach. Wszędzie było pełno krwi i szkła z powybijanych szyb. Robertowi Dobrzyńskiemu odyniec wbił kieł w łydkę...


W sobotę po godz. 16 dwie lochy, dwa odyńce i siedem warchlaków niespodziewanie pojawiło się w pobliżu krajowej "czternastki". Przebiegły ją i wpadły na plac przez otwartą bramę.

Po prostu szok! - opowiada Piotr Jach, świadek zdarzenia. Nie wiedzieliśmy, co się dzieje. Dziki zaczęły biegać po całym terenie i były agresywne. Wszyscy wpadli w panikę. Kto mógł, ratował się, wskakując na dachy i ryglując drzwi - relacjonuje.

Zaczęły gryźć samochód szefa i nagle rzuciły się w moją stronę - opowiada ofiara dzika. Byłem już prawie w drzwiach, gdy jeden mnie dopadł... Szef w ostatniej chwili zamknął drzwi przed resztą stada. Wskoczyliśmy na regały i biurka, a dzik buszował kilka minut po pralni, po czym wbiegł po schodach na dach... - opowiada.

Na pomoc została wezwana policja, straż miejska. Jednak dopiero leśniczy Bogdan Kolasiński i dwóch członków koła łowieckiego wypędzili dziki z miasta. Aby przeprowadzić je przez jezdnię oraz dla bezpieczeństwa kierowców, na kilkadziesiąt minut policja wstrzymała ruch na ul. Partyzanckiej (pomiędzy ulicami Konstantynowską i Piłsudskiego). Zwierzęta wyprowadzono tam, skąd prawdopodobnie przyszły - na pola za zakładem Philips. (PAP)
  • 0

#88

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Uaktywnia się sycylijska Etna

Uaktywnia się sycylijska Etna - największy wulkan w Europie. W nocy na południowym zboczu na wysokości ok. 2 tys. metrów wypłynął kolejny strumień lawy - informują wulkanolodzy.
Dołączona grafika
Nie ustalono jeszcze, czy otworzył się nowy krater, czy też uaktywnił się stary. Etna ma 3323 metry wysokości i ponad 270 kraterów bocznych.

Po dłuższej przerwie Etna robi się od czterech tygodni coraz bardziej aktywna. Na razie nie ma jednak zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Poprzednio sycylijski wulkan wybuchł w 2001 roku.
http://wiadomosci.on...89,16,item.html
  • 0



#89

Bielak.
  • Postów: 287
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak będzie zagrożenie to pewnie będzie za późno żeby wszystkich ewakuować.
Dobrze że w polsce nie mamy wulkanów.Jak etna wyrzuci lawe cała jej okolica znajdzie sie pod lawa co spowoduje miliardowe przynajmniej straty oraz nie będą mieli co zrobić z ludzmi.
A w pobliżu tego wulkanu mieszka ich sporawo
  • 0

#90

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tajemniczy wir nad ogniskiem pożaru

Podczas panowania gigantycznych pożarów lasów w Kalifornii jednemu z fotoreporterów udało się uchwycić bardzo ciekawe zjawisko. Spoglądając na zdjęcie, które zamieszczamy pod artykułem, trudno jest odgadnąć czy mamy do czynienia ze słupem dymu unoszącego się z ogniska pożaru, czy też z czymś zupełnie innym, co wygląda bardzo groźnie i nazywa się tornadem. W tym przypadku była to forma pośrednia pomiędzy jednym a drugim. Wraz z unoszącym się dymem podgrzewane gwałtownie zostały kolejne warstwy atmosfery, a co za tym idzie doszło do pojawienia się wiru, podobnego do tego rozpoczynającego proces tworzenia się tornada. Powietrze zaczęło wirować w szybkim tempie i powoli się przemieszczać. Nic więc dziwnego, że ogień zajął nowe obszary, a strażacy nie potrafili go już opanować. Niewielkie tornado na szczęście nikomu nie zrobiło krzywdy, ale z pewnością znacząco opóźniło ostateczne ugaszenie gigantycznego pożaru. Warto jeszcze dodać, że olbrzymia chmura złożona głównie z gorących gazów i popiołów pochodzących z pożarów zawisła nad Kalifornią nazywana jest pyrocumulusem. Często zdarza się, że przynosi ona wyładowania atmosferyczne, podobnie jak chmura burzowa. Pamiętajmy jednak, że wywołana została nie w skutek naturalnego parowania, ale jej przyczyną są w tym przypadku pożary lasów, które w Kalifornii powstały z ręki podpalacza. Pod artykułem opisywane powyżej zdjęcie.
Dołączona grafika
http://www.twojapogoda.pl/
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych


    Bing (1)