Skocz do zawartości


Ziemia w obliczu zagrożenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
578 odpowiedzi w tym temacie

#91 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Powietrze w Arktyce coraz brudniejsze

(01.11/02:09) - Według badań przeprowadzonych w ramach Programu Monitoringu i Oceny Arktyki (AMAP), w ostatnich 50 lat dramatycznie wzrosło zanieczyszczenie powietrza na obszarze Arktyki. Ma to związek z coraz częstszymi i większymi pożarami lasów w Azji. Gigantyczne pożary z roku na rok trawią coraz większe obszary Rosji. Dzięki specyficznemu układowi ośrodków barycznych dym z ognisk pożarów trafia na daleką północ aż na Arktykę, gdzie zaczyna się gromadzić. Coraz częściej na zanieczyszczenie powietrza skarżą się naukowcy na co dzień zamieszkujący w bazach polarnych. Kiedy Arktyka pogrążona jest w smogu znacząco spada widoczność, niebo staje się mętne, a naukowcy wykonujący badania na powietrzu zaczynają odczuwać skutki działalności niebezpiecznych dla zdrowia gazów. Jeden z najsłynniejszych przypadków skażenia powietrza na Arktyce przez wypalanie pól uprawnych w Rosji miał miejsce w połowie maja tego roku. Dzięki rosyjskim rolnikom nie mającym zielonego pojęcia jak dramatycznie zanieczyszczają ziemską atmosferę, dym dotarł aż nad biegun północny. Jego wędrówka była zawiła, ale bardzo łatwa do przewidzenia, gdyż najpierw dym przeszedł nad Polską, a następnie powędrował nad Niemcy i stamtąd gnany wiatrem na północ przemieścił w powietrzu ponad Skandynawią. Ostatecznie dotarł aż nad Spitsbergen, norweski archipelag polarny. Dzięki informacjom naukowców zawartych na stronie internetowej niemieckiego Instytutu Badań Polarnych i Morskich imienia Alfreda Wegenera, ponad osadą Ny Alesund stężenie aerozoli w powietrzu osiągnęło najwyższy stopień w całej historii pomiarów, czyli od 1989 roku. Poprzedni rekord należał do wiosny 2000 roku, kiedy to stężenie aerozoli było aż 2,5 raza mniejsze niż obecnie. Rekordowemu zanieczyszczeniu atmosfery towarzyszyły niezwykłe zjawiska optyczne. Zamiast błękitnego nieba naukowcy zobaczyli brązowy smog spowijający okolice stacji badawczej. Jakby tego było mało notowano wówczas również najwyższe od 17 lat stężenie ozonu przy ziemi. Poniżej zdjęcie satelitarne dymu, który zanim dotarł nad Arktykę skaził powietrze w Polsce.

Dołączona grafika
FOTO: Zdjęcia satelitarne smogu ponad Polską w maju


Źródło: Twoja Pogoda.



Szaleją wichury, są pierwsze zniszczenia

W Polsce szaleją wichury, którym towarzyszy spadek temperatury.
Już od wieczoru deszcz zacznie przechodzić w śnieg. Poniżej raport.


Dołączona grafika
Tak gwałtownej pogody nie było już dawno

Wiatr jest na tyle silny, że może zdmuchiwać znicze i kwiaty z grobów, ale największe niebezpieczeństwo będą stanowić stare drzewa. Wiatr może łamać gałęzie, które mogą upadać na chodniki i ulice. Pamiętajmy więc, aby opuszczając dom zachować ostrożność unikając przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi oraz liniami energetycznymi. Wichura może powodować zniszczenia m.in. w energetyce, rolnictwie, budownictwie, leśnictwie, a także utrudniać ruch na drogach.


Kujawy

Opis sytuacji: 1 listopada porywy wiatru będą dochodzić do 100 km/h. Maksymalna siła wiatru spodziewana jest około godziny 13:00. Od tego czasu następować będzie powolny spadek prędkości wiatru. Porywistemu wiatrowi będą towarzyszyć opady deszczu, które od późnego wieczoru będą stopniowo przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Od godzin popołudniowych następować będzie spadek temperatury, aż do zera stopni i lekko poniżej w godzinach nocnych z 1 na 2 listopada. Spodziewana jest na drogach i chodnikach gołoledź, co oznacza, że będzie bardzo ślisko. 2 listopada w ciągu dnia będzie padać przelotnie śnieg przy temperaturze w pobliżu zera. Zaniknięcie porywistego wiatru nastąpi w godzinach południowych.

Aktualnie: Występują przelotne opady deszczu. Maksymalne porywy wiatru dochodzą do 55 km/h. Jak na razie brak informacji o zniszczeniach.


Lubelszczyzna

Opis sytuacji: 1 listopada porywy wiatru będą dochodzić do 90 km/h. Maksymalna siła wiatru spodziewana jest około godziny 22:00. Od tego czasu następować będzie powolny spadek prędkości wiatru. Porywistemu wiatrowi będą towarzyszyć opady deszczu, które od późnego wieczoru będą stopniowo przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Od godzin popołudniowych następować będzie spadek temperatury, aż do zera stopni i lekko poniżej w godzinach nocnych z 1 na 2 listopada. Spodziewana jest na drogach i chodnikach gołoledź, co oznacza, że będzie bardzo ślisko. 2 listopada w ciągu dnia będzie padać przelotnie śnieg przy temperaturze w pobliżu zera. Zaniknięcie porywistego wiatru nastąpi w godzinach wieczornych.

Aktualnie: Występują przelotne opady deszczu. Maksymalne porywy wiatru dochodzą do 70 km/h. Jak na razie brak informacji o zniszczeniach.

Małopolska

Opis sytuacji: 1 listopada porywy wiatru będą dochodzić do 90 km/h. Na terenach podgórskich i górskich porywy wiatru do 110 km/h. Maksymalna siła wiatru spodziewana jest około godziny 19:00. Od tego czasu następować będzie powolny spadek prędkości wiatru. Porywistemu wiatrowi będą towarzyszyć opady deszczu, które od późnego wieczoru będą stopniowo przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Od godzin popołudniowych następować będzie spadek temperatury, aż do zera stopni i lekko poniżej w godzinach nocnych z 1 na 2 listopada. Spodziewana jest na drogach i chodnikach gołoledź, co oznacza, że będzie bardzo ślisko. 2 listopada w ciągu dnia będzie padać przelotnie śnieg przy temperaturze w pobliżu zera. Zaniknięcie porywistego wiatru nastąpi w godzinach wieczornych.

Aktualnie: Występują przelotne opady deszczu. Maksymalne porywy wiatru dochodzą do 70 km/h, na terenach podgórskich do 90 km/h, w górach do 100 km/h. Jak na razie brak informacji o zniszczeniach.

Mazowsze

Opis sytuacji: 1 listopada porywy wiatru będą dochodzić do 90 km/h. Maksymalna siła wiatru spodziewana jest około godziny 16:00. Od tego czasu następować będzie powolny spadek prędkości wiatru. Porywistemu wiatrowi będą towarzyszyć opady deszczu, które od późnego wieczoru będą stopniowo przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Od godzin popołudniowych następować będzie spadek temperatury, aż do zera stopni i lekko poniżej w godzinach nocnych z 1 na 2 listopada. Spodziewana jest na drogach i chodnikach gołoledź, co oznacza, że będzie bardzo ślisko. 2 listopada w ciągu dnia będzie padać przelotnie śnieg przy temperaturze w pobliżu zera. Zaniknięcie porywistego wiatru nastąpi w godzinach wieczornych.

Aktualnie: Występują przelotne opady deszczu. Maksymalne porywy wiatru dochodzą do 60 km/h. Jak na razie brak informacji o zniszczeniach.

Podkarpacie

Opis sytuacji: 1 listopada porywy wiatru będą dochodzić do 90 km/h. Na terenach podgórskich i górskich porywy wiatru do 110 km/h. Maksymalna siła wiatru spodziewana jest około godziny 23:00. Od tego czasu następować będzie powolny spadek prędkości wiatru. Porywistemu wiatrowi będą towarzyszyć opady deszczu, które od późnego wieczoru będą stopniowo przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Od godzin popołudniowych następować będzie spadek temperatury, aż do zera stopni i lekko poniżej w godzinach nocnych z 1 na 2 listopada. Spodziewana jest na drogach i chodnikach gołoledź, co oznacza, że będzie bardzo ślisko. 2 listopada w ciągu dnia będzie padać przelotnie śnieg przy temperaturze w pobliżu zera. Zaniknięcie porywistego wiatru nastąpi w godzinach wieczornych.

Aktualnie: Występują przelotne opady deszczu. Maksymalne porywy wiatru dochodzą do 75 km/h. Jak na razie brak informacji o zniszczeniach.

Podlasie

Opis sytuacji: 1 listopada porywy wiatru będą dochodzić do 50 km/h. Maksymalna siła wiatru spodziewana jest około godziny 14:00. Od tego czasu następować będzie powolny spadek prędkości wiatru. Porywistemu wiatrowi będą towarzyszyć opady deszczu, które od późnego wieczoru będą stopniowo przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Od godzin popołudniowych następować będzie spadek temperatury, aż do zera stopni i lekko poniżej w godzinach nocnych z 1 na 2 listopada. Spodziewana jest na drogach i chodnikach gołoledź, co oznacza, że będzie bardzo ślisko. 2 listopada w ciągu dnia będzie padać przelotnie śnieg przy temperaturze w pobliżu zera. Zaniknięcie porywistego wiatru nastąpi w godzinach wieczornych.

Aktualnie: Występują przelotne opady deszczu. Maksymalne porywy wiatru dochodzą do 50 km/h. Jak na razie brak informacji o zniszczeniach.

Pomorze

Opis sytuacji: 1 listopada porywy wiatru będą dochodzić do 110 km/h. Na wybrzeżu porywy do 130 km/h. Maksymalna siła wiatru spodziewana jest około godziny 15:00. Od tego czasu następować będzie powolny spadek prędkości wiatru. Porywistemu wiatrowi będą towarzyszyć opady deszczu, które od późnego wieczoru będą stopniowo przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Od godzin popołudniowych następować będzie spadek temperatury, aż do zera stopni i lekko poniżej w godzinach nocnych z 1 na 2 listopada. Spodziewana jest na drogach i chodnikach gołoledź, co oznacza, że będzie bardzo ślisko. 2 listopada w ciągu dnia będzie padać przelotnie śnieg przy temperaturze w pobliżu zera. Zaniknięcie porywistego wiatru nastąpi w godzinach południowych.

Aktualnie: Występują przelotne opady deszczu. Maksymalne porywy wiatru dochodzą do 85 km/h. Jak na razie brak informacji o zniszczeniach.

Śląsk

Opis sytuacji: 1 listopada porywy wiatru będą dochodzić do 90 km/h. Na terenach podgórskich i górskich porywy wiatru do 110 km/h. Maksymalna siła wiatru spodziewana jest około godziny 16:00. Od tego czasu następować będzie powolny spadek prędkości wiatru. Porywistemu wiatrowi będą towarzyszyć opady deszczu, które od późnego wieczoru będą stopniowo przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Od godzin popołudniowych następować będzie spadek temperatury, aż do zera stopni i lekko poniżej w godzinach nocnych z 1 na 2 listopada. Spodziewana jest na drogach i chodnikach gołoledź, co oznacza, że będzie bardzo ślisko. 2 listopada w ciągu dnia będzie padać przelotnie śnieg przy temperaturze w pobliżu zera. Zaniknięcie porywistego wiatru nastąpi w godzinach południowych.

Aktualnie: Występują przelotne opady deszczu. Maksymalne porywy wiatru dochodzą do 80 km/h, na terenach podgórskich do 90 km/h, w górach do 110 km/h. W godzinach wieczornych 31 października w rejonie Bielska-Białej zanotowano zniszczenia w energetyce, rolnictwie, budownictwie i leśnictwie.

Warmia i Mazury

Opis sytuacji: 1 listopada porywy wiatru będą dochodzić do 60 km/h. Maksymalna siła wiatru spodziewana jest około godziny 20:00. Od tego czasu następować będzie powolny spadek prędkości wiatru. Porywistemu wiatrowi będą towarzyszyć opady deszczu, które od późnego wieczoru będą stopniowo przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Od godzin popołudniowych następować będzie spadek temperatury, aż do zera stopni i lekko poniżej w godzinach nocnych z 1 na 2 listopada. Spodziewana jest na drogach i chodnikach gołoledź, co oznacza, że będzie bardzo ślisko. 2 listopada w ciągu dnia będzie padać przelotnie śnieg przy temperaturze w pobliżu zera. Zaniknięcie porywistego wiatru nastąpi w godzinach wieczornych.

Aktualnie: Występują przelotne opady deszczu. Maksymalne porywy wiatru dochodzą do 50 km/h. Jak na razie brak informacji o zniszczeniach.

Wielkopolska

Opis sytuacji: 1 listopada porywy wiatru będą dochodzić do 100 km/h. Maksymalna siła wiatru spodziewana jest około godziny 14:00. Od tego czasu następować będzie powolny spadek prędkości wiatru. Porywistemu wiatrowi będą towarzyszyć opady deszczu, które od późnego wieczoru będą stopniowo przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Od godzin popołudniowych następować będzie spadek temperatury, aż do zera stopni i lekko poniżej w godzinach nocnych z 1 na 2 listopada. Spodziewana jest na drogach i chodnikach gołoledź, co oznacza, że będzie bardzo ślisko. 2 listopada w ciągu dnia będzie padać przelotnie śnieg przy temperaturze w pobliżu zera. Zaniknięcie porywistego wiatru nastąpi w godzinach porannych.

Aktualnie: Występują przelotne opady deszczu. Maksymalne porywy wiatru dochodzą do 70 km/h. Jak na razie brak informacji o zniszczeniach.

Ziemia Lubuska

Opis sytuacji: 1 listopada porywy wiatru będą dochodzić do 100 km/h. Maksymalna siła wiatru spodziewana jest około godziny 15:00. Od tego czasu następować będzie powolny spadek prędkości wiatru. Porywistemu wiatrowi będą towarzyszyć opady deszczu, które od późnego wieczoru będą stopniowo przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Od godzin popołudniowych następować będzie spadek temperatury, aż do zera stopni i lekko poniżej w godzinach nocnych z 1 na 2 listopada. Spodziewana jest na drogach i chodnikach gołoledź, co oznacza, że będzie bardzo ślisko. 2 listopada w ciągu dnia będzie padać przelotnie śnieg przy temperaturze w pobliżu zera. Zaniknięcie porywistego wiatru nastąpi w godzinach porannych.

Aktualnie: Występują przelotne opady deszczu. Maksymalne porywy wiatru dochodzą do 80 km/h. Jak na razie brak informacji o zniszczeniach.

Ziemia Łódzka

Opis sytuacji: 1 listopada porywy wiatru będą dochodzić do 90 km/h. Maksymalna siła wiatru spodziewana jest około godziny 15:00. Od tego czasu następować będzie powolny spadek prędkości wiatru. Porywistemu wiatrowi będą towarzyszyć opady deszczu, które od późnego wieczoru będą stopniowo przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Od godzin popołudniowych następować będzie spadek temperatury, aż do zera stopni i lekko poniżej w godzinach nocnych z 1 na 2 listopada. Spodziewana jest na drogach i chodnikach gołoledź, co oznacza, że będzie bardzo ślisko. 2 listopada w ciągu dnia będzie padać przelotnie śnieg przy temperaturze w pobliżu zera. Zaniknięcie porywistego wiatru nastąpi w godzinach południowych.

Aktualnie: Występują przelotne opady deszczu. Maksymalne porywy wiatru dochodzą do 65 km/h. Jak na razie brak informacji o zniszczeniach.

Ziemia Świętokrzyska

Opis sytuacji: 1 listopada porywy wiatru będą dochodzić do 90 km/h. Na terenach podgórskich i górskich porywy wiatru do 110 km/h. Maksymalna siła wiatru spodziewana jest około godziny 19:00. Od tego czasu następować będzie powolny spadek prędkości wiatru. Porywistemu wiatrowi będą towarzyszyć opady deszczu, które od późnego wieczoru będą stopniowo przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Od godzin popołudniowych następować będzie spadek temperatury, aż do zera stopni i lekko poniżej w godzinach nocnych z 1 na 2 listopada. Spodziewana jest na drogach i chodnikach gołoledź, co oznacza, że będzie bardzo ślisko. 2 listopada w ciągu dnia będzie padać przelotnie śnieg przy temperaturze w pobliżu zera. Zaniknięcie porywistego wiatru nastąpi w godzinach wieczornych.

Aktualnie: Występują przelotne opady deszczu. Maksymalne porywy wiatru dochodzą do 60 km/h. Jak na razie brak informacji o zniszczeniach.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak się zachować w czasie wichur?

1. W mieszkaniu i domu należy zamknąć wszystkie okna, na balkonie, tarasie i podwórku zabezpieczyć znajdujące się tam przedmioty.

2. Nie należy więc parkować pod drzewami, rusztowaniami, reklamami, stalowymi konstrukcjami, a szczególnie słupami energetycznymi.

3. Wichurę najlepiej przeczekać w domu. Jeśli natomiast zastanie nas na otwartej przestrzeni - nie należy biec i chować się pod pojedynczymi wysokimi drzewami, słupami.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wichura przeszła nad Podbeskidziem

Wczoraj późnym wieczorem prędkość wiatru w porywach sięgnęła lokalnie na terenach podgórskich aż 97 km/h. W okolicach Bielska-Białej i Wadowic jest wiele zerwanych dachów oraz połamanych gałęzi, które upadły na drogi tarasując je. Policja wprowadziła specjalne objazdy. Porywisty wiatr zerwał linie energetyczne odcinając od prądu setki gospodarstw domowych. Wiatr w dalszym ciągu się nasila i na Podbeskidziu osiągać będzie nocą i w ciągu dnia do nawet 110 km/h. Strażacy są przygotowani na kolejne wezwania, które zbliżają się niemal w lawinowym tempie. Wichura na Podbeskidziu była wyjątkiem w skali całej Polski, gdyż wiatr obecnie dopiero się nasila i jeszcze poza Podbeskidziem nie przekroczył w porywach 65 km/h. Incydent miał więc charakter lokalny, ale bez wątpliwości jest zapowiedzią podobnych zjawisk na terenie całego kraju, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych.


Źródło: Twoja Pogoda.


Huragan 7 kategorii, czyli koniec świata

(03.11/02:15) - Na płytach DVD można zobaczyć już czwarty w ostatnim czasie wstrząsający film poruszający problem globalnych zmian klimatycznych na Ziemi. Film "Kategoria 7: Koniec świata" to aż 4-godzinny dramat dokumentalny, który opowiada o najpotężniejszym w dziejach ludzkości huraganie. Jak nie trudno się domyślić otrzymuje on siódmą kategorię w skali siły huraganów. Potwór przemieszczający się po wodach Atlantyku jest tak szeroki jak z Las Vegas do Chicago i jak od paryskiej Wieży Eiffl'a po egipskie piramidy w Gizie. Meteorolodzy uznają go jednogłośnie za super-huragan przed którym nikt się nie zdoła ukryć. Nie można zapominać, że obecnie obowiązuje jedynie 5 kategorii siły huraganów i największa zmierzona wewnątrz huraganu stała prędkość wiatru to 306 km/h, w huraganie Camille w 1969 roku. Film w całości zrealizowano w kanadyjskim mieście Winnipeg w prowincji Manitoba. Wśród głównych aktorów nie zobaczymy nikogo znanego, co według twórców jeszcze bardziej ma przemówić do widza. Chociaż w dalszej części obsady można doszukać się aktorki Shannen Doherty (Brenda Walsh z serialu "Beverly Hills 90210") oraz aktora Nicholas'a Lea (agent Alex Krycek z serialu "Z Archiwum X"). Film powstał w ścisłej współpracy z amerykańską Federalną Agencją d/s Walki z Kataklizmami (FEMA), której pracownicy również znaleźli się na planie filmu. Przypomnijmy, że agencja już wcześniej współpracowała z twórcami trzech innych filmów z tematyki meteorologii. Pierwszy "Kategoria 6: Dzień zniszczenia" ukazujący siłę huraganu szóstej kategorii. Drugi film "10,5 w skali Richtera" opowiadający o gigantycznym trzęsieniu ziemi na zachodnim wybrzeżu USA oraz "Pojutrze" mówiący o globalnym ociepleniu, które zmienia się w nową epokę lodowcową. Naukowcy nie wykluczają żadnej z hipotez zawartej we wszystkich czterech filmach, a ich popularność ma za zadanie wpływać na naszą wiedzę o tych zjawiskach, które w znacznej mierze są efektem naszej degradacyjnej działalności.

Źródło: Twoja Pogoda.


Skutki wczorajszych wichur w Polsce

(03.11/03:43) - Wczorajszego wieczoru i nocą wiatr na wybrzeżu przekraczał w porywach 100 km/h. Na Bałtyku sztorm osiągnął 10 stopni w skali Beauforta. Na linii wybrzeża wiatr wiał z kierunku północnego, a więc piętrzące się fale wysokie na prawie 5 metrów wdzierały się w głąb lądu zalewając niżej położone obszary. Mieliśmy jednocześnie do czynienia ze zjawiskiem cofki, które polega na cofaniu się wód w rzekach, które wpływają do Bałtyku, z powrotem do koryta, co doprowadziło do podtopień. Najcięższa sytuacja panowała nocą w Świnoujściu, Darłowie, Łebie, Ustce i Trójmieście, gdzie zalaniu uległo wiele budynków. Pod wodą znalazły się niemal wszystkie zakątki plaż. Między wyspami Oland i Gotlandia na Bałtyku zatonął szwedzki kontenerowiec z 14 osobami na pokładzie. Służbom ratowniczym udało się uratować 12 członków załogi. Jednak dzieło zniszczenia nie ograniczyło się tylko do wybrzeża, gdyż wiatr szalał także na lądzie. Porywy przekraczające 100 km/h połamały wiele drzew, pozrywały dachy z domów i uszkodziły linie energetyczne, odcinając od prądu całe miejscowości. Podobne spustoszenia wiatr poczynił także w innych regionach Polski, ale głównie na zachodzie, gdzie poza Pomorzem porywy wiatru sięgały 80-90 km/h. Najsłabiej wiał na wschodzie kraju, tam podmuchy dochodziły do 60-70 km/h. W górach wiatr swobodnie przekraczał 100 km/h podczas śnieżyc. Biały puch zaczął wczoraj najwcześniej padać na północno-zachodni kraniec Polski. Pierwszym większym miastem w którym zanotowano opad śniegu był Szczecin, a stało się to godzinie 17:00. Późnym wieczorem sypać zaczęło także w innych regionach Pomorza, na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Śląsku i Ziemi Łódzkiej, po to aby następnie opanować już cały kraj. Wichury spowodowane przez głęboki niż imieniem Britta, przemieszczający się znad Danii w kierunku Finlandii, spustoszyły także północ Niemiec i południe Skandynawii. Wszędzie tam doszło także do lokalnych podtopień, które nawiedziły między innymi Hamburg. W nocy wiatr zaczął zdecydowanie słabnąć.

Źródło: Twoja Pogoda.
  • 0

#92

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nowa Zelandia ostrzeżega przed górami lodowymi


Władze żeglugowe Nowej Zelandii wydały ostrzeżenie przed górami lodowymi, które w znacznej ilości pojawiły się w rejonie Wysp Auckland, około 260 kilometrów na południe od nowozelandzkiej Wyspy Południowej.

Samolot patrolowy Orion nowozelandzkiego lotnictwa wojskowego zaobserwował tam około stu gór lodowych, przy czym największa z nich miała rozmiary dwa na półtora kilometra i wysokość ponad 130 metrów.

Byliśmy zaskoczeni ich liczbą i tym, jak daleko na północ się znalazły. Patrolujemy główny szlak żeglugowy i ze względu na liczbę tych gór pływających wokół uznaliśmy, że słuszne będzie zawiadomienie państwowego nadzoru morskiego - powiedział dowódca samolotu Andy Nielsen.

Według Bretta Mullana z Państwowego Instytutu Badań Hydrologicznych i Meteorologicznych, pojawienie się gór lodowych w takiej odległości od wybrzeży Antarktydy nie jest niczym niezwykłym. Oderwane fragmenty lądolodu dryfują wraz z prądami morskimi na zachód, a sztormy spychają je ku północy.
http://wiadomosci.wp...,wiadomosc.html
  • 0



#93 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Zakwitły stokrotki i brzęczą komary

(03.11/16:14) - Globalne ocieplenie nie próżnuje. Rekordowe temperatury, jakie zafundowała nam wrześniowa i październikowa aura, stały się sprawcą niezwykłej anomalii. Na niektórych łąkach w Małopolsce i na Podkarpaciu ponownie zakwitły stokrotki. Drobne, białe kwiatki, które zazwyczaj sygnalizują nadejście wiosny. Jest ich mnóstwo, zupełnie jak na wiosnę. Kwiaty są trochę inne niż te wiosenne, gdyż mają mocniejsze łodyżki i bardziej puszyste listki. Myśli się ten kto jest zdania, że także drzewa kwitną tylko wiosną. Otrzymujemy informacje o drugim w tym roku kwitnieniu wiśni. Drzewa wypuszczają pąki i białe kwiaty. Owocami jednak nie obradzają. Są też inne oblicza ciepłej jesieni, które sami możemy zobaczyć na własne oczy, a więc wciąż zielona trawa, która o tej porze roku powinna bardziej przypominać siano. Nic więc dziwnego, że wciąż swe prace kontynuują ogrodnicy i działkowcy. Wysokie temperatury i pogodne niebo to czynniki zmieniające nie tylko świat flory ale i fauny. Mimo listopada wciąż na ścianach i sufitach w naszych domach możemy dostrzec komary, muchy i ćmy. Nie jest ich dużo, ale o tej porze roku każdy okaz jest niemal sensacją. W parku natknąć się można natomiast na pająki, które swe przedzimowe podróże rozpoczęły we wrześniu. Obecne mroźne i śnieżne chwile opuszczą nas do końca tygodnia, a od przyszłego tygodnia powróci do całej Polski wyjątkowo ciepła jak na listopad pogoda z temperaturą powyżej 10 stopni i rozpogodzeniami.

Źródło: Twoja Pogoda.
  • 0

#94

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rekordowo ciepły październik w Polsce

Tegoroczny październik do tej pory zapisuje się w wielu polskich miastach jako najcieplejszy w całej historii pomiarów. Tak jest między innymi w Warszawie, gdzie średnia temperatura miesięczna sięga 12,7 stopnia. Jeszcze nigdy w historii pomiarów nie zanotowano w październiku tak wysokiej średniej miesięcznej.  
(...)
Pierwszy przymrozek na wysokości 2 metrów nad powierzchnią ziemi wystąpił dopiero wczoraj, czyli miesiąc później niż w ubiegłym roku. W dodatku tegoroczny październik jest średnio o 3-4 stopnie cieplejszy niż ubiegłoroczny. Ta tendencja według prognoz nie ulegnie zmianie, gdyż do końca miesiąca spodziewane są temperatury w ciągu dnia na poziomie od 10 do 20 stopni, ze sporadycznymi, niewielkimi i tylko lokalnymi przymrozkami.
Źródło: Twoja Pogoda. (Dodane: 17.10 / 02:04)

A jak było naprawdę?
Średnia temperatura października w Warszawie w tym roku wyniosła 10,7 stopnia.
Źródło: IMGW.
  • 0



#95 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Lynx, niby różnica ale bardziej byłaby istotna, gdyby była bliska zera a jest bardzo wysoka jak na ten miesiąc.
  • 0

#96

Lynx.
  • Postów: 2210
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Muhad, bliska zera?! W październiku?! Co to, Syberia? ;->
Średnia wieloletnia w Warszawie wynosi 8,1 stopnia. Tegoroczny październik był cieplejszy od średniej wieloletniej o 2,6 stopnia. Czy to dużo? Wystarczy rzut oka na wykres, by stwierdzić, że w latach 2000 i 2001 był jeszcze cieplejszy, a w 2002 i 2003 dużo chłodniejszy niż średnia:
Dołączona grafika
Na podstawie danych IMGW
  • 0



#97

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tornado na Hokkaido - co najmniej 9 osób zginęło

Co najmniej dziewięć osób zginęło a kilkanaście zostało rannych gdy we wtorek rano potężne tornado uderzyło w rejon miasta Saroma na północnojapońskiej wyspie Hokkaido.
Część ludzi nadal uznaje się za zaginionych - nie podano jednak ich liczby.

Jak informuje agencja Kyodo, ofiary to robotnicy budowlani, pracujący przy konstrukcji tunelu. Japońska agencja podaje, że nie jest wykluczone że około dwudziestu osób pozostaje uwięzionych pod zmiażdżonymi przez tornado robotniczymi barakami. Wichura zmiotła około dziesięciu takich baraków - twierdzą cytowane przez Kyodo władze miejskie Saromy.
http://wiadomosci.on...0,686,item.html
  • 0



#98 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Lynx, podałe przykładowo w założeniu , nie patrząc na możliwość występowania danej temp. CHodzi o założenie .Nie bierz wszystkiego dosłownie. Z resztą się nie spieram w tym przypadku ;-)

Masowe powodzie na północy Iraku

(07.11/02:19) - Nie mają łatwego życia zarówno żołnierze jak i mieszkańcy Iraku, którzy tym razem zmagają się z ulewnym deszczem i powodziami. Rekordowe sumy opadów od kilku tygodni notowane są we wszystkich krajach Bliskiego Wschodu, od Turcji na zachodzie po Iran na wschodzie i Arabię Saudyjską na południu. W minionym tygodniu na północy Iraku spadło ponad 100 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi, a są to już sumy jak na ten pustynny region świata rekordowe. Najmocniej padało dotąd na Kurdystan, czyli obszar na pograniczu Iraku, Iranu i Turcji. W wyniku powodzi zginęło tam co najmniej 18 osób, a dalsze 20 osób zostało rannych. W prowincji Irbil zniszczeniu uległy dziesiątki domów w aż pięciu wioskach. Rwące nurty rzek zniszczyły mosty i drogi. Ulewom towarzyszyły wyładowania atmosferyczne i to podczas nich zjawiska były najbardziej gwałtowne. Dochodziło do nagłych powodzi, które zbierały największe żniwo. Także cały październik okazał się w Iraku być wyjątkowo deszczowym. Wszędzie spadło ponad dwukrotnie więcej deszczu niż normalnie powinno. Po półrocznej porze suchej woda przydała się każdemu, ale w wieku miejscach było jej stanowczo zbyt dużo. Podobna sytuacja miała miejsce także w Turcji, Syrii, Izraelu, w części Iranu i Jordanii. Mimo obfitych opadów we wszystkich krajach Bliskiego Wschodu ostatni miesiąc, a także i pierwszy tydzień listopada, zapisały się jako bardzo ciepłe z temperaturą znacznie powyżej średniej z ostatnich 30 lat. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja w następnych tygodniach jak i miesiącach nie powinna się zmienić. Tegoroczna pora chłodna minie tam pod znakiem większych niż zwykle opadów i wyższej temperatury.

Źródło: Twoja Pogoda
  • 0

#99

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Trzęsienie ziemi o sile 6,3 stopnia koło Papui N.´Gwinei

Trzęsienie ziemi o sile 6,3 stopnia w otwartej skali Richtera nawiedziło w środę po północy wybrzeża Papui Nowej Gwinei - poinformował amerykański Instytut Geologiczny. Nie ogłoszono ostrzeżenia w sprawie fali tsunami.
Trzęsienie nastąpiło o 3:38 czasu miejscowego (19:38 czasu polskiego). Jego epicentrum znajdowało się na głębokości ok. 10 km w skorupie ziemskiej, o 276 km na południowy zachód od miasta Rabaul, położonego na należącej do Papui Nowej Gwinej wyspie Nowa Brytania.

Pacyficzne Centrum Ostrzegawcze przed Tsunami w Ewa Beach na Hawajach stwierdziło "na podstawie historycznych danych na temat trzęsień ziemi i tsunami", że nie ma zagrożenia falą tsunami na większym obszarze Oceanu Spokojnego.

Jednakże centrum jednocześnie ostrzegło, że "trzęsienie o takiej sile czasami wywołuje ograniczoną falę tsunami, która może powodować zniszczenia wzdłuż wybrzeży położonych w promieniu 100 kilometrów od epicentrum trzęsienia".

W pierwszych doniesieniach brak informacji o zniszczeniach bądź ofiarach w ludziach w Papui Nowej Gwinei.

Ten wyspiarski kraj położony jest na obszarze "pierścienia ognia" wokół Oceanu Spokojnego, gdzie zjawiska sejsmiczne i wulkaniczne o znacznej skali i sile są częste.
http://wiadomosci.on...0,686,item.html
  • 0



#100

meth777yl.
  • Postów: 116
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

tydzień temu będą na poszukiwaniu pewnych grzybków znalazłem w lesie krzaki pełne tak zielonych jak i dojrzałych jagód (nie wilcze tam żadne tylko takie jak wcinamy w bułkach z jagodami). na polach kwitnie miejscami rumianek a w lesie można spotkać białe kwiatki takie jak rosną na wiosnę ( sasanki).

pozdrawiam umiłowanych braci i w duchu nadchodzącej katastrofy łączę sie z nimi łączem
  • 0

#101

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W Azji największe powodzie od 1895 roku

W krajach południowo-wschodniej Azji, gdzie wciąż trwa pora deszczowa dochodzi do gigantycznych powodzi i obsunięć ziemi, największych aż od 111 lat. W Tajlandii i Birmie ulewy pochłonęły już życie co najmniej 173 osób, a to jeszcze nie koniec, gdyż deszcze nie ustają, a liczba ofiar z dnia na dzień się powiększa. Niektóre rzeki na pograniczu obu krajów zwiększyły swoje koryto niemal trzykrotnie. Pod wodą znalazły się tysiące wsi, gdzie ludność skazana była sama na siebie. Służby ratownicze z powodu odcięcia znacznych obszarów od świata nie były w stanie przeprowadzać jakiekolwiek akcji ewakuacyjnej. Według najnowszych danych tajskich władz w wyniku powodzi ucierpiało ponad 3,5 miliona ludzi. Rekordowy poziom osiągnęła między innymi rzeka Chao Phraya przepływająca przez stolicę Tajlandii, miasto Bangkok. Dramatyczna sytuacja panuje także w sąsiedniej komunistycznej Birmie, gdzie niezwykle trudno dostać informacje o skali kataklizmu. Organizacje humanitarne nie potrafią określić, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna. Nie ma mowy o spokojnych świętach, które na południu Azji obchodzone są zawsze na początku listopada. Meteorolodzy są zgodni, że to dopiero początek kataklizmów pogodowych jakie w kolejnych miesiącach czekają ten region świata. Zimą podczas panowania anomalii El Nińo sytuacja odmieni się, gdyż zjawisko zawsze przynosi ze sobą suszę. Takie kraje jak Tajlandia, Malezja, Bangladesz, Indie i Indonezja mogą odczuć skutki całkowitego braku opadów i to przez wiele miesięcy.
http://www.twojapogoda.pl/
  • 0



#102

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wiele ofiar gradobicia w Wietnamie

Bardzo gwałtownie i z opóźnieniem kończy się tegoroczna pora deszczowa w Wietnamie. Nad leżącą na północy kraju prowincją Quang Ninh przeszła gwałtowna burza, podczas której spadł grad wielkości pomarańczy. Grad między innymi zbijał szyby i dachówki. W wyniku gradobicia, wichur i ulew śmierć poniosło 18 osób. Nawałnice przetoczyły się także między innymi nad stolicą Wietnamu, miastem Hanoi. Niektóre części metropolii zamieszkiwanej przez 2,5 miliona osób zostały znacząco podtopione. Jeszcze gorzej jest poza wielkimi miastami, gdzie wiele regionów zostało odciętych od świata przez wylewające rzeki. Deszczowe chmury monsunu bardzo powoli przesuwają się na południe ku Indonezji i od północy Wietnamu deszcze zaczynają ustawać. Ostateczny kres pory mokrej nastąpi tuż przed końcem roku, co będzie jednocześnie początkiem pory suchej, która potrwa do połowy 2007 roku. Wszystko wskazuje na to, że po rekordowo aktywnym monsunie wilgotnym Wietnamczykom przyjdzie długimi miesiącami oczekiwać na zbawienny deszcz.
http://www.twojapogoda.pl/
  • 0



#103 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Lepsze ostrzeganie przed tornadami


Mija 10 lat od pierwszej światowej premiery kultowego filmu "Twister". Czas sprawdzić jak zmienił się od
tego czasu system ostrzegania...

Mija dokładnie 10 lat od pierwszej światowej premiery kultowego filmu "Twister". Przy tej okazji warto sprawdzić co zmieniło się przez te lata w kwestii przewidywania i ostrzegania przed tornadami. 10 lat temu mieszkańcy amerykańskiej alei tornad mieli zaledwie 4 minuty na ukrycie się w bezpiecznym miejscu. Teraz dzięki nowoczesnym urządzeniom czas ten zwiększono średnio do 18 minut. Najwięcej czasu na ucieczkę przed zbliżającym się tornadem ma ludność południowej Oklahomy, gdzie właśnie wdrożono nowy system wczesnego ostrzegania przed tornadami, na który składające się specjalne radary. Dzięki temu tak potrzeby dla ludzi czas został wydłużony do aż 32 minut, a to już naprawdę dużo. W ciągu ostatniej dekady osiągnięto także wiele sukcesów w dziedzinie badania tornad. Znacznie więcej wiemy o tym jak formują się te zjawiska i zdecydowanie trafniej przewidujemy ich trasę. Jednym z największych osiągnięć było zarejestrowanie przechodzenia tornada i jego niszczycielskiej mocy z jak najmniejszej odległości. Projekt ten udał się 11 czerwca 2005 roku ekipie National Geographic. Po wyczerpującej podróży ekipa dotarła do miejscowości Manchester w stanie Południowa Dakota. Tam kamerę pozostawiono w miejscu, do którego zbliżało się tornado. Jednak nie była to zwyczajna kamera, a przedmiot przypominający statek kosmiczny we wnętrzu którego umieszczono aż 6 kamer. Każda z kamer przez specjalną szybkę monitorowała wybrany kierunek. Dzięki temu powstał panoramiczny obraz szalejącego żywiołu. Gdy nadciągało potężne tornado klasy F4 (wiatr o sile od 330 do 417 km/h) ekipa uciekła samochodem w bezpiecznym kierunku, a kamera zarejestrowała nadciągające tornado. Po raz pierwszy udało się sfilmować tak bliskie przejście tornada, a nawet jego wnętrze. Wszystko co zostało porwane przez tornado przelatywało koło kamery z niewyobrażalną szybkością. Kolejnym osiągnięciem było wysłanie do wnętrza tornada czujników, podobnie jak miało to miejsce w filmie "Twister". Kilku łowców tornad o mały włos straciłoby z tego powodu życie. Wiele analiz doprowadziło do stworzenia nowego, całkowicie odmiennego niż dotychczas wizerunku tornada, o czym szczegółowo poinformujemy już wkrótce. Powracając jednak do filmu nie można nie wspomnieć o bliskim spotkaniu bohaterów z tornadem klasy F5, czyli dotąd najsilniejszym znanym człowiekowi. Pierwsza historyczna obserwacja tego typu tornada miała miejsce 26 kwietnia 1991 roku w okolicach miasta Red Rock w stanie Oklahoma. 8 lat później, 3 maja 1999 roku tornado o tej samej sile przeszło nad okolicami miasta Oklahoma. Zanotowano wówczas najsilniejszy wiatr we wnętrzu tornada w całej historii pomiarów meteo, dochodzący do aż 512 km/h.

Źródło: Twoja Pogoda. (Dodane: 22.11 / 03:06)
  • 0

#104

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Najcieplejszy rok na Ziemi od tysięcy lat?

Jak wynika z dokładnych analiz naukowych do tej pory 2006 roku zapisuje się jako najcieplejszy rok
na całej Ziemi aż od 10 tysięcy lat...

Jak wynika z dokładnych analiz naukowych do tej pory 2006 roku zapisuje się jako najcieplejszy rok na całej Ziemi od dziewiętnastego wieku, czyli od momentu wprowadzenia pierwszych stałych pomiarów klimatologicznych, ale poza pomiarami naukowcy uważają, że Ziemia wkroczyła w swój najcieplejszy okres od 10 tysięcy lat. Od początku tego roku zanotowano najwyższą znaną nam średnią temperaturę w skali całego globu, wynoszącą 11,0 stopnia. Oznacza to, że 2006 rok jest już cieplejszy od poprzednio rekordowego roku 2005. Do statystyki oczywiście doliczy się jeszcze grudzień, który według prognoz ma być cieplejszy od normalnego, co wskazuje na to, że średnia roczna wzniesie się jeszcze do 11,2 stopnia. Wiele miesięcy w tym roku było drugimi lub też trzecimi najcieplejszymi w historii pomiarów, stąd też 2006 rok przybrał miano rekordowego. Nie ma wątpliwości, że globalne ocieplanie się klimatu wkracza w najbardziej intensywną fazę, która sprawia, że zamiast powolnie postępującego ocieplenia mamy ocieplenie galopujące. Naukowcy z przerażeniem obserwują temperaturę wód wschodniego Pacyfiku, ponieważ, właśnie rodzi się tam El Nińo (woda w Oceanie Spokojnym jest znacznie cieplejsza niż zwykle) i jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że dzięki temu przyszły rok będzie jeszcze cieplejszy niż obecny w dodatku obfitujący w szereg trudnych do opisania anomalii pogodowych na całym świecie. Dodajmy jeszcze, że za 2006 rokiem wśród najcieplejszych lat znajdują się kolejno 2005 i 1998 rok. Obecny rok jest cieplejszy od 1998 roku, przez 8 lat uznawanego za najcieplejszy w historii, z uwagi na panowanie wówczas anomalii El Nińo, najsilniejszej od stulecia. Jedyne w swym rodzaju dogłębne podsumowanie roku 2006 w skali Polski jaki i całego świata, już niebawem w naszym portalu.
http://www.twojapogoda.pl/
  • 0



#105

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tajemnicze tornado ponad Teksasem


Wielce zaskoczeni byli łowcy tornad przemierzający środkowe regiony amerykańskiego Teksasu. W pewnej chwili na zupełnie czystym niebie zobaczyli pojedynczą chmurę typu Cumulus o bardzo dziwacznym kształcie. Podczas ich obserwacji niespodziewanie u podstawy chmury pojawił się tzw. komin który coraz bardziej obniżając się dotknął ziemi tworząc prawdziwe tornado. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że według najnowszej wiedzy meteorologów z całego świata tornada powstają jedynie na chmurach burzowych typu Cumulonimbus. Chmury te wraz z tornadami rodzą się w wyniku zderzania się ze sobą skrajnych mas powietrza, gorących i wilgotnych z zimnymi i suchymi. Co najdziwniejsze jak wykazały osobiste radary burzowe łowców tornad oraz krajowych służb pogodowych chmura nie dała ani jednego wyładowania atmosferycznego. W dodatku chmura przemieszczała się bardzo powoli, a tornado utrzymywało się bez przerwy przez kilka godzin. W ten sposób obalone zostały wszelkie normy jakimi charakteryzowano powstawanie tornad. Okazuje się więc, że do powstania tornada nie jest potrzebna ani chmura burzowa w której dochodzi do wyładowań atmosferycznych ani też różnica temperatur. Powstanie tornada u podstawy chmury Cumulus zwanej zwykle chmurą dobrej pogody jest wielkim zaskoczeniem nawet dla największych badaczy tego typu zjawisk i pokazuje nam jak wiele jeszcze musimy się dowiedzieć o tym jednym z najbardziej gwałtownych zjawisk pogodowych.
http://www.twojapogoda.pl/
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych