Chlopcze, ale twoj zbior nie jest losowy!!!!!!!!!Jesteś śmieszny!
Łuhuuuu, tego samego dnia i daty mogą się powtarzać? Łuhuuuu. Świta?
Może wytłumacze na łopatologicznym przykładzie z tymi dwoma cyferkami: 1, 2}.
Przy 2 osobach mamy zbiorem zdarzeń elementarnych jest dwuwyrazowa wariacja zbioru dwuelementowego z powtórzeniami, zdarzenia możliwe:
Omega = { {1,1}, {1,2}, {2,1}, {2,2} }
Patrzymy ile mamy możliwości że cyfry się powtarzają? 2. Omega to zbiór 4 elementowy, czyli prawdopobieństwo że przy 2 osobach liczby będą takie same wynosi 2/4 czyli 50%.
Przy 3 osobach zbiorem zdarzeń elementarnych jest trzywyrazowa wariacja z powtórzeniami zbioru dwuelementowego, zdarzenia możliwe.
Omega = { {1,1,1}, {1,1,2}, {1,2,1}, {1,2,2}, {2,1,1}, {2,1,2}, {2,2,1}, {2,2,2} }
Ile jest zdarzeń, że co najmniej dwie liczby się powtarzają? Ooo, aż 8?! No a zbiór zdarzeń elementarnych liczy 8 zdarzeń. Jakie jest prawdopodobieństwo? Łuhu, 8/8=1, czyli 100%. Zdarzenie pewne!
I teraz analogicznie postępujesz z 365 datami. Oczywiście, zdarzenie będzie pewne dopiero przy 366 osobach, natomiast przy 23 będzie wynosić ponad 50%.
Przetlumacze twoja logike:
jest tlum osob. W tlumie sa dziewczyny, chlopaki i obojniaki. Teraz ty wybierasz chlopaka, dziewczyne i obojniaka i sie podniecasz tym ze wiesz, ze w pokoju jest dziewczyna, chlopak i obojniak.
problem w tym, ze cala zabawa polega na losowosci (tak jak losowy byl dobor osob wpisujacych w tym temacie swe daty urodzin, przeciez nie wiesz jaka date pisze kolejny forumowicz!!!). A losowosc polega n tym, ze nawet jak wylosujesz 3 osoby to nie oznacza, ze bedzie wsrod nich i chlopiec i dziewczyna i obojniak. Moze sie tak trafic, ale rownie duza szamsa jest na to, ze beda np 3 chlopaki, albo 2 dziewczyny i obojniak. Rouzmiesz juz, czy dalej mam tlumaczyc?
Autor pierwszego postu pisal o probce losowe, a ty piszesz o wyselekcjonowanej!!!!!