Wiêkszo¶æ ludzi pojmuje ESP jako postrzeganie pozazmys³owe i definiuje je jako szósty zmys³. Jednak¿e gdy spojrzysz na kategorie tego obszaru ludzkich zdolno¶ci, to ograniczaj± siê one tylko do piêciu zmys³ów: przewidywania, wzroku, nas³uchiwania - s³uchu, psychometrii, dotyku. Zapach i smak równie¿ nie s± rozumiane na zachodzie, czêsto jednak s³yszymy, jak my sami lub kto¶ inny mówi, ¿e sytuacja "¼le pachnie", i byæ mo¿e jest tak dos³ownie. G³ównym punktem jest jednak to, ¿e ka¿dy z tych zmys³ów nie jest oddzielnym zmys³em, lecz stanowi rozszerzenie ju¿ znanego zmys³u. Istnieje okre¶lenie czêsto ³±czone z tym zjawiskiem, mianowicie PSI. Owo okre¶lenie pochodzi od greckiego s³owa "psyche" oznaczaj±cego umys³ lub duszê. Wystarczy zamieniæ popularne dzi¶ s³owo - ¶wiadomo¶æ - i otrzymujemy mechanizm: swiadomo¶æ, która nie posiada miejscowego wspó³dzia³ania, lecz ograniczenia, dzia³aj±ca poprzez szczególny, regularny zmys³, uzyskuj±ca reakcjê ¶rodowiska w pewnej odleg³o¶ci, czasie lub przestrzeni.
Istnieje domniemanie, ¿e ka¿dy z nas jest "psychiczny". Innymi s³owy, je¶li posiadasz umys³ i zmys³y, mo¿esz wykraczaæ poza ramy swojego najbli¿szego ¶rodowiska w celu uzyskania jakich¶ informacji. Byæ mo¿e obejmujemy naszymi zmys³ami dominuj±ce holograficzne pole informacji i zale¿nie od natury informacji który¶ ze zmys³ów staje siê odbiornikiem tej informacji. Je¶li wiêc natura kodowanej informacji jest wizualna, wtedy j± widzimy. Je¶li ma ona naturê d¼wiêkow±, wówczas j± s³yszymy. Byæ mo¿e informacja posiada siln± budowê, wtedy j± czujemy, i tak dalej.
Istniej± oczywi¶cie takie krzy¿ówki, jak d¼wiêk, który jest odczuwany, lecz nie s³yszany, i inne, które mog± zostaæ odebrane przez wiêcej ni¿ jeden zmys³, tak jak w przypadku np dymu (który mo¿emy widzieæ i czuæ lub posmakowaæ i czuæ). Gdy bêdziesz siê sprawdza³ pod k±tem zdolno¶ci do przechwytywania takich informacji, mo¿esz otrzymaæ pomieszane rezultaty i wiêkszo¶æ informacji mo¿e byæ holistycznie zakodowanych. W niektórych momentach ¿ycia, wielkich lub ma³ych, mog± siê zdarzyæ tak zwane kompletne pakiety (momenty): nagle tracisz wzrok, by otrzymaæ jeden moment, lub g³uchniesz, by otrzymaæ inny. Teraz, je¶li my¶limy o ka¿dym zmy¶le jako kanale lub czêstotliwo¶ci i poszukujemy informacji dostêpnych na tym kanale, próbuj±c wybieraæ piêkne melodie, przeoczymy wiêkszo¶æ uchwytnych informacji. Nasze w³asne uprzedzenie co do tego, jak wed³ug nas informacja powinna byæ "zakodowana", nie pozwala nam jej dostrzec takiej, jak± jest naprawdê. Po prostu okre¶lamy nasz± tre¶æ jako w³a¶ciw± lub niew³a¶ciw± (obiektywnie niemoraln±).
Proponowane holograficzne pole mo¿e posiadaæ cechy reakcji na to, co mo¿emy porównaæ do pewnego rodzaju rozmowy z nim, gdy próbujemy wyci±gn±æ z niego jak±¶ wiedzê (co, na marginesie, mo¿emy robiæ ¶wiadomie lub nie¶wiadomie). Aby otrzymaæ niejako w ten sposób informacje, mo¿emy kazaæ mu staæ siê pewnego rodzaju pamiêci± roz³o¿on± w czasie. A co je¶li pole samo w sobie jest ¶wiadomo¶ci±? W Eksperymencie Podwójnego Naciêcia rezultat koñcowy mo¿e wywo³aæ powstanie nak³adaj±cych siê na siebie fal lub kulek uderzaj±cych w ekran. Dlaczego te atomowe cz±steczki wywo³a³y podobny do holograficznego wzór w chwili, gdy nie s± obserwowane, ale gdy interakcja ¶wiadomo¶ci z informacj± wydaje siê zmieniaæ jego wyraz? Przez niezrywanie komunikacji?
A co, je¶li obj±³e¶ ca³± ¶wiadomo¶æ znajduj±c± siê na planecie - i to nie tylko ¶wiadomo¶æ ludzi - i t± p³yn±c± dooko³a w elektromagnetycznym polu znajduj±cym siê na ca³ym ¶wiecie? Wtedy dodaj ¶wiadomo¶æ skupiaj±c± siê na jakim¶ okry¶lonym przep³ywaj±cym strumieniu, który jest elektrochemiczny i z którym mo¿na siê porozumiewaæ poprzez d¼wiêk - w efekcie powstanie idealna antena i odbiornik - wtedy mo¿esz uzyskaæ zjawisko psychiczne i synchroniê: pytanie i odpowied¼. Komunikacjê, która jest rozmow±, dwudro¿n± i holistyczn±. Je¶li naprawdê nauczymy siê, jak to robiæ, to nic nie bêdzie w stanie nam przeszkodziæ.
CeruleanBlue, unexplained-mysteries.com, 11 kwiecieñ 2007
T³umaczenie: Ivellios, http://www.paranormalium.pl