Życie nie oparte o węgiel
Dlaczego mogliśmy przegapić życie na innych planetach
Węgiel jest bardzo dobrym pierwiastkiem - nie ma wątpliwości co do tego. Wystarczy dodać wodę i otrzymamy życie. No, może nie jest to takie proste, ale węgiel wraz z wodą, tworzą doskonałą parę, przynajmniej na planecie Ziemi. Może to być powodem, dla którego w tak ograniczonym stopniu szukamy pozaziemskiego życie. Te dwa pierwiastki, tak doskonale ze sobą współgrają, że jest nam trudno wyobrazić sobie życie o nie nieoparte.
Dotychczasowo, nasze poszukiwania pozaziemskich form życia polegało na szukaniu planet, podobnych do naszej. To, co na Ziemi zabija, gdzie indziej może dawać życie. To, czego szukamy, może nie do końca mieścić się w naszym pojęciu "sielanki".
Trudno jest przyjąć, że istnieją żywe formy, oparte o coś innego niż węgiel i woda. Biochemicy twierdzą, że jest kilka alternatywnych pierwiastków, które potencjalnie, mogłyby stworzyć życie. Warto też wspomnieć, że może nam być trudno pojąć życie nie oparte o węgiel, ponieważ budowa ludzkiego organizmu opiera się właśnie o ten pierwiastek.
Nie każdy jest "węglowym szowinistom". Naukowcy stworzyli już kilka interesujących teorii na temat życia, nie opartego o węgiel. Jest kilka związków, które powinny dobrze sprawować się w roli węgla. Dla przykładu, substancje chemiczne oparte o silikon, byłyby bardziej stabilne w otoczeniu bogatym w kwas i siarkę niż węgiel. Otoczenie takie zostało odnotowane na kilku planetach.
Nawet takie pierwiastki jak arsen mogą, w odpowiednich warunkach, sprzyjać powstaniu życia. Nawet na Ziemi niektóre glony posiadają arsen w swoim organizmie. Niektóre małe formy życia używają arsenu w celu regeneracji energii oraz wzrostu. Chlor i siarka też mogą być zamiennikiem dla węgla. Siarka jest wstanie, tak samo jak węgiel, tworzyć długie łańcuchy molekuł. Odnaleziono nawet bakterię, która oddychała siarką, tak samo, jak tlenem, po przez redukcję siarki, do postaci tlenku siarki.
Azot oraz fosfor, też mogą potencjalnie tworzyć biochemiczne molekuły. Fosfor również może łączyć się w długie łańcuchy molekuł, co pozytywnie wpływa na tworzenie się makromolekuł. W połączeniu z azotem może tworzyć całkiem złożone molekuły, a nawet pierścienie.
A co z wodą? Czy woda nie jest podstawowym składnikiem form żywych? Nie koniecznie. Na przykład amoniak, ma wiele wspólnego z wodą. Amoniak, również zmieszany z wodą, utrzymuje się płynny w dużo niższych temperaturach niż zwykła woda. Taka biochemia jest możliwa poza konwencjonalnymi strefami, nadającymi się do zamieszkania, opartymi o wodę. Jednym z przykładów może być największy księżyc Saturna: Tytan.
Wodorek fluoru metanolu, wodorek siarczku, wodorek chloru, oraz pochodne. Wszystkie, teoretycznie, mogą służyć jako alternatywa w biochemii. Wszystkie te "zamienniki" dla wody, mają swoje plusy i minusy, kiedy rozważyć nasze ziemskie warunki. Musimy rozważyć, czy tak radykalne zmiany w otoczeniu, wymuszają równie radykalne zmiany w reakcji. Woda i węgiel mogą być podstawowymi pierwiastkami życia na jakieś obcej planecie o trudnych warunkach przystosowawczych.
Wielce prawdopodobne jest, że nasze pierwsze odkryte pozaziemskie życie nie będzie opierać się wyłącznie na węglu.
AlienGrey
Dla: www.paranormalne.pl
Na podstawie: ufo.whipnet.org
Ciekawe jakiego kopa mają organizmy oddychające podtlenkiem azotu