Skocz do zawartości


Informacje o artykule

  • Dodany: 08.05.2011 - 09:28
  • Aktualizacja: 09.05.2011 - 23:02
  • Wyświetleń: 9193
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/3478-piramidy-poczatki-rozkwit-i-upadek-ich-budownictwa/

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
0 Ocen

Piramidy - początki, rozkwit i upadek ich budownictwa

Napisane przez Mariush dnia 08.05.2011 - 09:28
Komentuj na forum

W czasach prehistorycznych (przed 3300 p.n.e.) ludzi chowano po prostu w Ziemi, ewentualnie wykuwając niewielką komorę w skale do której prowadził niewielki kolisty otwór. Zmarłych grzebano w pozycji skurczonej, z głową skierowaną na południe i twarzą zwróconą na zachód. Informacji o życiu codziennym dostarczają odnalezione w grobach naczynia, ozdoby, narzędzia pokryte malowidłami i płaskorzeźbami. Przykłady: Nagada, Fajum, Badari

Egipt wczesnodynastyczny (ok. 3300 - 2700 p.n.e.)

W Abydos można znaleźć przykłady pochówków z końca okresu predynastycznego (0 dynastia), i wczesnodynastycznego (I i II dynastia - po zjednoczeniu Górnego i Dolnego Egiptu ok. 3100 p.n.e.) Znajdują się tam liczne groby pierwszych królów Egiptu m.in.: Narmer, Dżer.

Poniżej link na stronę o starożytnym Egipcie, gdzie można przyjrzeć się nekropoli w Abydos. Grobowce obejmują okres między 3120 p.n.e. (Iry-Hor) a 2730 p.n.e. (Chasechemui). Wyraźnie widać ewolucję z małych podziemnych grobów do dużych naziemnych budowli grobowych – mastab.

TIP:Aby znaleźć stronę przedstawiającą królewskie groby w Abydos należy na stronie głównej wejść do zakładki GROBOWCE i wybrać tam Nekropola Umm el Qaab w Abydos

Starożytny Egipt - strona główna

Wielu władców II dynastii chowanych było już w tym czasie na terenie innej nekropolii – Sakkary. Można tam znaleźć mastaby: Hetepsechemui, Nebre i Nineczera (królowie II dynastii: 2840 p.n.e.- 2780 p.n.e.)

Dołączona grafika

Schemat mastaby


Dołączona grafika

Zdjęcie królewskiej mastaby z II dynastii (w tle piramida schodkowa Dżesera – III dynastia)


Dołączona grafika

W czasach późniejszych mastaby zwykle były grobami ważniejszych książąt lub dostojników (na zdjęciu przykład lepiej zachowanej mastaby z Medum)


Czasy Starego Państwa (ok. 2700 – 2200 p.n.e.)

Okres III dynastii (2730 p.n.e. -2650 p.n.e.) to czas pierwszych piramid. W Sakkarze powstaje pierwsza piramida o schodkowej strukturze (sekwencja coraz mniejszych mastab) zaprojektowana przez Imhotepa dla faraona Dżesera ok. 2700 p.n.e.).

Poniżej jej zdjęcie (wys. piramidy: 63 m)

Dołączona grafika


Inną znaną sakkaryjską piramida z tego okresu jest mocno zniszczona schodkowa piramida Sechemcheta. Na wspomnienie zasługuje też ostatni faraon III dynastii Huni. Zbudował on aż 7 małych piramid schodkowych, ale dziełem jego życia była piramida w Medum, którą skończył jego syn Snofru – pierwszy faraon IV dynastii. Jest to pierwsza regularna (nieschodkowa) piramida, w której zastosowano system odciążeń komory grobowej.

Dołączona grafika

Zdjęcie piramidy w Medum (widoczny wewnętrzny rdzeń, zewnętrzna część rozsypała się, wys. piramidy 92 m)


Snefru rozpoczął złoty okres piramid. Sam był budowniczym jeszcze dwóch dużych piramid w Dachszur, które zachowały się do dzisiaj w wyjątkowo dobrym stanie (czas budowy ok. 2600 p.n.e.)

Pierwsza z nich to tzw. Piramida Łamana. Swą nazwę zawdzięcza zmianie kąta nachylenia z 55 do 44 stopni. Piramida posiada podwójny system komór. Jej wysokość wynosi 105 m.

Dołączona grafika

Piramida Łamana


Druga piramida w której Snofru został pochowany to Piramida Czerwona. Jej podstawa ma 220 m długości i rozmiarami dorównuje piramidom z Gizy. Jej wysokość wynosi 105 m. Swoją barwę zawdzięcza piaskowcowi, z którego została zbudowana.

Dołączona grafika

Piramida Czerwona


Dołączona grafika

Piramida Czerwona - wnętrze


Kolejnymi piramidami są wszystkim znane piramidy w Gizie. Największa z nich to piramida syna Snofru – Chufu. Kolejna niewiele ustępująca jej to piramida jego syna Chefrena. Najmniejszą z piramid w Gizie stanowi piramida Menkaure (65 m wysokości). Budowa kompleksów grobowych na płaskowyżu Giza przypada na lata 2600 - 2500 p.n.e.

Dołączona grafika

Piramidy w Gizie


Faraonowie V i VI dynastii (ok. 2500 p.n.e. – 2200 p.n.e.) nie budowali już tak ogromnych piramid. Standardem stały się budowle o wysokości porównywalnej z najmniejszą spośród trójki piramid w Gizie – piramidą Menkaurego. Największymi ich skupiskami były:

Dołączona grafika

Abusir (V dynastia)


Dołączona grafika

Sakkara Południowa (VI dynastia –na zdj. Piramida Pepi II)


Wraz ze śmiercią Pepi II (koniec VI dynastii) przychodzi schyłek Starego Państwa. Egipt rozpada się na mniejsze kraje. Krajem targają konflikty, a do Delty Nilu napływają plemiona azjatyckie. Sytuacja taka utrzymuje się aż do ok. 2000 p.n.e.

Czasy Średniego Państwa (ok. 2000 – 1800 p.n.e.)

Po ponownym zjednoczeniu Egiptu w tzw. okresie Średniego Państwa faraonowie powracają do budowy większych piramid. Powstaje ok. dziesięciu nawet 80-metrowych piramid w większości w płd. Egipcie ( m.in. Dahszur, el-Liszt, Hawara, il-Lahun). Większość tych piramid zachowała się w bardzo złym stanie, gdyż jako budulca użyto nietrwałej cegły mułowej zamiast wapienia czy piaskowca.

Dołączona grafika

Piramida w il-Lahun (wys. 78 m)


Upadek Średniego Państwa ok. 1800 p.n.e. to koniec epoki piramid. Wojny międzydynastyczne, niestabilne rządy (ok. 50 władców w ciągu stu lat) oraz najazdy Hyksosów na północny Egipt spychają rodzimą dynastię do Teb.

Czasy Nowego Państwa (od. 1550 p.n.e.)

Ok. 1550 p.n.e. hyksoska twierdza Awaris w delcie Nilu zostaje zdobyta i następuje ponowne zjednoczenie kraju. Powstaje Nowe Państwo. Rozkwitają Teby (dzisiejszy Karnak i Luksor), a pobliskie wzgórza Doliny Królów stają się miejscem spoczynku wielu ówczesnych władców.


Opracowanie: Mariush
Paranormalne.pl
  • 0