Skocz do zawartości


Informacje o artykule

  • Dodany: 25.10.2012 - 18:29
  • Wyświetleń: 5972
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/27423-jednooki-rekin-z-morza-corteza/

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
0 Ocen

Jednooki rekin z Morza Corteza

Napisane przez dżek dnia 25.10.2012 - 18:29
 

Jednooki rekin z Morza Corteza

 

Wiele dziwnych stworzeń wyewoluowało z morza to wiadomo, ale takiego czegoś nie widziano dawno. Do tych stworzeń należy zaliczyć jednooki płód rekina, który wyciągnięto z ciała matki w La Paz (Meksyk) na Morzu Corteza. Wpis na blogu Pisces Sportfishing zamieścił Pete Thomas razem z dwoma zdjęciami. Jak się okazało złowiony rekin wydawał się dosyć duży, po rozcięciu go z ciała matki wyciągnięto ów młode. Zdjęcie wysłano do dwóch ekspertów od rekinów w Kalifornii, którzy byli sceptycznie nastawieni do takich zdjęć, sugerując początkowo mistyfikację. Jeden z nich żartobliwie określił gatunek jako "Cycloptomus", ponieważ jedno oko znajduje się tuż nad ustami.

Jeden z ekspertów Felipe Galvan przysłał nam e-mail mówiący, że widział tego rekina i próbował go kupić od rybaka. Ten jednak nie chciał go sprzedać naukowcom, by zrobili kilka badań na temat tego osobliwego okazu. Na początku myśleli, że "oko" było połączone z jamą nosową, ale teraz mają zamiar zrobić kilka małych testów na miejscu, aby sprawdzić, czy faktycznie "oko" jest w rzeczywistości, czy to jest tylko część niewykształconej tkanki. Mają już naukowy rękopis, który jest w trakcie rewizji do publikacji. Będziemy na bieżąco informować jak tylko będzie więcej dostępnych informacji.

Na razie wiadomo, że rekin należy do gatunku Carcharhinus leucas jest to ryba chrzęstnoszkieletowa z rodziny żarłaczowatych, rekin drapieżny. Poławiany komercyjnie i sportowo. Gatunek kosmopolityczny spotykany w większości ciepłych (od tropikalnych do umiarkowanych) wód oceanicznych. Wpływa do estuariów, rzek i jezior. Masywne ciało, szary grzbiet i jasne boki. Silne szczęki uzbrojone w ostre zęby. Osiąga długość do 3 metrów (maksymalnie 3,5 m). Samce są mniejsze, osiągają przeciętnie ok. 2 m długości i ważą około 90 kg. Największe okazy osiągają do 316 kg masy ciała. Żarłacz tępogłowy dobrze znosi wody słodkie. Nie jest wprawdzie gatunkiem typowo słodkowodnym jednak wpływa daleko w górę rzek, a nawet do jezior. Dociera 4200 km w górę Amazonki i 1200 km w górę Mississippi. Przebywa w strefie przybrzeżnej i jest gatunkiem agresywnym, dlatego stanowi zagrożenie dla kąpiących się ludzi. Uważany za jednego z najbardziej niebezpiecznych rekinów. Żywi się rybami (w tym innymi rekinami), delfinami, żółwiami, ptakami i bezkręgowcami. Poniżej przedstawiono 2 zdjęcia tego wybryku natury:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

tłumaczenie i opracowanie: Dżekson na podstawie: źr1 źr2 źr3 źr4

 
  • 0