Skocz do zawartości


Informacje o artykule

  • Dodany: 01.05.2014 - 08:52
  • Wyświetleń: 4523
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/37669-nisze-w-kamieniu/#entry601066

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
0 Ocen

Nisze w kamieniu.

Napisane przez Simba dnia 01.05.2014 - 08:52

Dziwne wzory geometryczne

 

j5v41w.jpg

 

Na Sardynii , w środku gaju na północ od miasta Oschiri znajduje się wielki granitowy kamień długości  około 10 m , z geometrycznymi otworami rozmieszczonymi w określonych sekwencjach. Naprzeciwko  kamienia stoi kościół Świętego  Stefana.

Widok jest imponujący, jedyny w swoim rodzaju i do dziś pozostaje miejscem tysiąca pytań.

 

aonr0x.jpg

 

Petroglify

 

W czasach prehistorycznych, gdzie geologia obszaru pozwalała ,stosowano długie płyty z kamienia naturalnego i grawerowano w nich symbole i rysunki zwane dziś jako „ petroglify”.

 

Najlepsze włoskie przykłady petroglifów zachowane zostały ze względu na ich wyjątkowość przez UNESCO. Znajdują się na północny wschód od Lombardii.
 

Tu mamy coś innego, „”rysunek” nie widziany nigdzie indziej, dlatego jest trudny do zinterpretowania ze względu na brak porównania.
W kamieniu wykute są nisze o różnej głębokości , rozmieszczone równomiernie w kształcie kwadratów, kół , trójkątów i krzyży.

 

W pobliżu znajdują się inne kamienie rzeźbione tymi samymi „rysunkami”. Oprócz tego są tu też „domus de janas” (grobowce w ścianach skalnych). Obszar ten gościł ludzką obecność od neolitu , aż do ery chrześcijańskiej.

 

hwlmhw.jpg

 

Skalny ołtarz

 

244th7s.jpg     3325wyo.jpg

Kościół Św, Stefana po lewej, po prawej ołtarz

 

Analizując kamień od lewej do prawej mamy 14 nisz, z których 8 jest trójkątnych, 6 kwadratowych , która jest  zwieńczona trójkątem i 7 nisz  w górnym , w tym 5 w kształcie trójkąta, 1 okrągły i 1 kwadratowy zwieńczony trójkątem.

 

 

2qak874.jpg     2qak874.jpg

 

 

Niektóre są głębsze i mają grawerowany grecki krzyż, podczas gdy inne są okrągłe . Tylko kwadratowy jest prawie pozbawiony głębi otoczony ramką ,na jego górze znajduje się trójkąt z greckim krzyżem. Zaraz na prawo w innym kamieniu, jest jedna nisza okrągła , bardzo duża , otoczona 12 kółkami. Wyżej są 2 inne kamienie o mniejszych wymiarach zawierających 1 kwadratowe i 2 trójkątne. W reszcie naprzeciwko kościoła  jest jedna nisza prostokątna, która przypomina  grób.

Nazwano ją „skalny ołtarz”, nazwą rodzajową, która mogła odnosić się do pogańskiego lub chrześcijańskiego ołtarza i znajduje się po zachodniej stronie kościoła Św. Stefana, stąd nazwa skierowana na wschód.

 

nlratg.jpg     jhefph.jpg

 

33f445k.jpg     5eh1km.jpg

 

Bizantyjski kościół i hipoteza chrześcijańskiego kościoła

 

 

Jego data niestety nie jest znana. To jest powodem sporu między naukowcami i archeologami o różne epoki pochodzenia ołtarza.
Wielu przypuszcza, że zbudowany  został w epoce bizantyjskiej między VI a IX wiekiem . Sugerowano się greckimi krzyżami znajdującymi się w niszach. Zakłada się, że nisze mogły  mieścić ikony i przedmioty chrześcijańskie.

 

Tak samo małe kółka. Zostały zdefiniowane jako podobne do „aureoli świętych”.
Nie wyklucza się faktu , że mnisi zamieszkiwali jaskinie  tafoni, by żyć  samotnie, co było powszechne w chrześcijaństwie . Sant` Andrea Priu w Bonorva ,kościół wczesnochrześcijański  posiadał duży domus de janas, gdzie znajduje się 8 identycznych okrągłych nisz.

 

W przypadku małych kółek wokół dużych wysnuto porównanie do 12 apostołów , które mogły być używane do składania ofert.
Tak samo tłumaczy się kółeczka , które znajdują  się wokół większego koła w dwóch innych miejscach archeologicznych przedchrześcijańskich , tym razem w Ligurii , i w Zatoce Perskiej.

 

2ccv12d.jpg     24x28mq.jpg

12 kółek wokół ołtarza                                                         kółka na ofiary w  Domus de Janas w Priu na Sardynii

 

Zjawisko chrześcijaństwa bizantyjskiego jest typowe dla południowych Włoch , obszaru, który miał największy wpływ na miasto Bizancjum. Potwierdzając hipotezę ołtarza chrześcijańskiego, uważano go  za ważne miejsce modlitwy zanim mnich rozpoczynał modlitwy w jaskini – pustelni.

 

Domus Janas i hipoteza pogańskiego ołtarza

 

Musimy też wziąć pod uwagę fakt ponownego wykorzystania przez chrześcijan starożytnych miejsc pogan. Zwłaszcza kiedy chodziło o intensywne walory symboliczne , w pobliżu lub na których budowano kościół , by zniszczyć, zamienić lub wchłonąć święte moce. Nie przez przypadek przed ołtarzem skalnym dominuje niemal napomnienie do kościoła  Św. Stefana, renowacja  odbyła się w XVI w po poprzednim kościele bizantyjskim. Na fasadzie kościoła wstawiono dwie głowy fenickiej bogini Astrate i napis nuragica nieprzetłumaczona.

 

33o7436.jpg     2lktjk7.jpg

Kościół Św. Stefana    

 

Poza tym nietypowe jest ,  że taki  kamień był użyty jako ołtarz bizantyjski, jako że nie mamy innych podobnych przykładów w historii ikonografii chrześcijańskiej i analizujemy z punktu widzenia pogańskiego, znajdujemy ważną symbolikę .

 

Przede wszystkim kwadraty mogą być interpretowane jako „fałszywe drzwi”, bardzo powszechne na Sardynii, w Grobach Gigantów, lub w Domus Janas.
 

Fałszywe drzwi pochodzenia egipskiego, to punkt kontaktu świata żywych ze światem zmarłych.
Koło jest pogańskim symbolem ciągłości, boskości, nieśkończoności.

 

Trójkąty identyfikują się z piramidami i antycznym zatrzymanym czasem.
Krzyż mógł  być wyryty w późniejszym czasie , by anulować  jak wielkie X , obecność antycznych bóstw.

 

9i9xs3.jpg     2ag51xx.jpg

Głowa fenickiej bogini  Astrate

 

Ponadto w pobliżu znajduje się kilka budynków i komplesów nuragici . Obecność ludzka na tych terenach pozwala stwierdzić, że to był obszar świętego pochówku „oficjalnego” tych starożytnych ludów.
Tutaj oprócz Domus Janas  są też dolmen i mehir.

 

Nie zapominajmy, że to jest właśnie obszar, gdzie występowała najstarsza kultura antyczna wyspy, która rozrastała się między 3500 i 2700 p.n.e.  do Ozieri miasta niedaleko Oschiri.

 

Enigma oznaczeń

 

Centarlnym punktem całego kompleksu jest znaczenie i rozmieszczenie znaków, które mogą być interpretowane jako wielki zapis enigmatyczny.

Ponieważ kamień umieszczony jest naprzeciwko domus de janas, możliwe,że ołtarz był miejscem kultu przejścia z życia do śmierci.

 

35iap0y.jpg     9iqm94.jpg

Enigmatyczny napis

 

 Nie rozwiązano  tajemnicy miejsca spokoju i ciszy ,ani kamienia  pełnego symboli .Nadal pozostają domysły i mnóstwo pytań.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tłumaczenie własne

 

Za błędy przepraszam

 

źródło : http://ozstriker85.w...i-inspiegabili/

  • 0