W temacie http://www.paranorma...sze-w-kamieniu/ wspomniałam o Domus de Janas, teraz chcę trochę rozszerzyć ten temat.
Domus de Janas , nazwa oznacza „dom wróżek”, ale w rzeczywistości są to grobowce wykute w skale przez ludzi, którzy żyli na Sardynii w okresie neolitu. Przede wszystkim tych z tak zwanej „kultury Ozieri”, która kwitła w okresie od 4000 i 3000 p.n.e.
Grobowce często tworzyły rozległe nekropolie, czasami były bardzo skomplikowane z obecnym przedpokojem , niszami wykutymi w ścianach i pokojem, w którym umieszczano zmarłych.
Piękne są również groby zdobione rzeźbami i rycinami, które często przedstawiają spirale i rogi -symbol męskiego bóstwa.
Przedstawię kilka miejsc z wielu , w których Domus de Janas się znajdują :
Villaperuccio
Nekropolia Montessu
Jest największą i najważniejszą nekropolią prechistoryczną Sardynii. Skłąda się z ok 40 Domus de Janas różnego typu wykopanych w naturalnej skale amfiteatru. Wsród wielu grobów, które można odwiedzić , dwa z nich zasługują na szczególną uwagę : sanktuarium-grobowce zwana “Sa Cresiedda” (Kościółek) i “Sa Grutta de Is Procus” ( Grota Świń ) wyjątkowo dużych rozmiarów i o skomplikowanej architekturze.
W pierwszej znajduje się przedpokój , który nieco się zawalił, obok znajdują sie dwa duże otwory i komora grobowa. W centrum małe dzwiczki z perfekcyjnie wykończonymi krawędziami otoczone przez dwie cylindryczne kolumny teraz niestety zniszczone.
“Sa Grutta de Is Procus” należy do tego samego typu, tylko razem z przedsionkiem jest nie naruszona. Boki i drzwi nie przedstawiają dwóch kolumn.
W niektórych grobowcach są grawerowane i wytłaczane wzory, zwłaszca półkola i spirale, “zęby wilka”
( które można podziwiać w grobowcu zwanym “Spirale” ), kwadrady z rogami, które reprezentują boga Toro, symbol męskiego pierwiastka płodności ( grobowce “rogi” ). Wiele grobów ma ślady farby na
ścianach wykonanych z czerwonej i żółtej ochry – to symbol odrodzenia.
Ta nekropolia, w której kontynuuje się prace wykopaliskowe od 1972 r. ma kilka faz archeologicznych : rzeczywiście wykorzystywana była przez kulturę Ozieri ( ok 3240-2360 p.n.e. ). Abealzu – Filigosa ( ok. 2300-2130 p.n.e. ), Monte Carlo ( 2200 – ok.2100 p.n.e ), Bell Jar ( ok. 220-2000 p.n.e ), Bonnyrigg ( ok. 2000-1600 p.n.e.).Niektóre menhiry są wysokie na 5 m.
Pimentel
podziemna nekropolia Corongiu i S'acqua Salida
Nekropolia z Corongiu składa się z kalsycznych Domus de Janas wyrzeźbionych w kamieniu, wsród których znajduje się pionowy grób szybowy, przedpokój i komora z dekoracjami po bokach i na górze wejścia.Rysunek przedstawia przekrój pionowy, powyżej z boku są dwie spirale. Przypuszcza się ,że może reprezentować „boginię oczu”- boginię neolityczną , która chroniła zmarłych.
Nekropilia z S'acqua Salida składa się z ośmiu grobów , przed którymi lub na ich górze znajdują się pozostałości palenisk i kubki rytualne ( małe otwory w skale , przeznaczone do składania ofert ).
Niektóre z grobowców charakteryzują się kolumnami, filarami, basenami, wnękami, kubkami i śladami farby.
W ścianie jednej komory grobowej jest wyrzeźbiony i malowany symbol męskiego bóstwa : byk. Dwie bycze głowy wymalowane ciemną orchą , zamknięte w prostokącie.
Villa S.Antonio
Domus de janas Genna Salixi
W tej rozległej nekropolii, która wykorzystuje duże podwaliny w całej swojej rozciągłości, jest dwanaście grobów pochodzących z III tysiąclecia p.n.e. Domus de Janas znajduje się przy wejściu do strefy archeologicznej. Charakteryzuje się monumentalną architekturą , szczególnie widoczną przy wejściu do grobów, z przodu wysokiej dromoi (korytarze), które mają pionowe ściany obrobione z wielką precyzją.
W środku niektórych grobów są ciekawe detale, takie jak, ławki wycięte w skale, kwadratowe wnęki w ścianach i kolumny, które podtrzymują sufit komory.
Układ większości grobów składa się z przedsionka, komory wewnętrznej, a niektóre mają więcej pomieszczeń.
Busachi
Domus de Janas z Grugos
Ta nekropolia składa się z dwóch odrębnych obszarów : pierwszy położony w strefie miejskiej, składa się z 10 grobowców, a drugi w prywatnej posiadłości, ma 20 grobów. Pierwsza grupa grobów jest wykopana na szczycie klifu, a wejścia znajdują się kilka metrów nad ziemią, dlatego większość grobów jest trudno dostępnych. W niektórych miejscach można korzystać ze ścianki wspinaczkowej, podczas gdy w innych jest to niemożliwe z powodu gęstej roślinności składającej się w dużej mierze z jeżyn. Alternatywnym rozwiązaniem jest przejście nad skalistym grzbietem i dotarcie do grobów z góry, pomagając sobie małymi schodkami wykutymi w skale przez budowniczych grobów.
W ten sposób można zwiedzić najciekawszy grób, "So Cresia", który składa się z przedpokoju, w których są dwie nisze kwadratowe co prowadzi do dużego pokoju. Ta nekropolia jest przypisana Ozieri kultury, czwartego tysiąclecia p.n.e.
Tłumaczenie własne
Podziękowania dla Blitz Wolf
żródło : http://www.ilportale...o/sorradile.htm