TATZELWURM
Tatzelwurm jest najczęściej opisywany jako stworzenie podobne do węża. Według większości relacji osób którym udało się napotkać stwora posiadał on dwie przednie kończyny zaopatrzone w szpony, choć niektóre relacje podają, że stwór miał również małe skarlałe odnóża tylne. Bywał różnie ubarwiony. Najczęściej występował w barwie jasnoszarej, brązowo zielonkawej czy czarnej. Długość jego ciała według relacji różnych ‘świadków’ wahała się od 30 cm do ponad metra a grubość ciała wynosiła mniej więcej tyle co ramię dorosłego mężczyzny.Zamieszkiwał jaskinie, kopalnie, chodniki i sztolnie a także wygrzebane przez siebie jamy w skalistym gruncie. Jak podaje 4 tomowy leksykon ,,Brockhaus Handbuch des Wissensz’’ wydany w 1923 roku ,,Najczęściej pojawiał się przy zmianach pogody. Zwykł podnosić swoje cielsko i rzucać się na ofiarę.’’ A trzeba tu zaznaczyć że był wyjątkowo agresywny i nie bał się napadać na zwierzęta i ludzi. Potrafił pluć jadem a dotknięcie go mogło być fatalne w skutkach ze względu na truciznę która pokrywała jego skórę. Niektóre opowieści sugerowały wręcz by ział trującymi oparami lub pluł ogniem jedna wydawały się to opisy rzadkie i przesadzone. Pojawiają się również rzadkie opisy sugerujące koci kształt głowy tego stwora.
TEORIE
W dzisiejszych czasach żyje wiele stworzeń które wyglądem pasują do Tatzelwurma. Jednak wiele z tych gatunków (poza padalcem, który zamieszkuje obszar alpejski i jednak bardziej przypomina węża) nie zamieszkuje rejonu Alp.
1) Obrączkowce (Amphisbaenia)
Przedziwna rodzina gadów zwanych obrączkowcami <Amphisbaenia, Amfisbeny, zwitniki> oddzielana od rodziny jaszczurek i węży. Znamienne jest ich powszechne występowanie- zamieszkują południowo-zachodnią Europę, Bliski Wschód, Afrykę, Amerykę Południową i Środkową.
W szczególności do opisów Tatzelwurma pasują dwa gatunki Bipes biporus
i Rhineura floridana.
Bipes biporus po angielsku nazywany jest również jaszczurką krecią to osiągający długość około 30 cm gad występujący w Stanie Baja California w Meksyku
Rhineura floridana niekiedy zwany obrączkowcem florydzkim jest gatunkiem endemicznym, występującym jedynie na Florydzie. Obrączkowce florydzkie osiągają długość 18–30 cm.
2) Japońska salamandra olbrzymia
Japońska salamandra olbrzymia Megalobatrachus japonicus - płaz ten osiąga długość ok 160 cm i występuje w niektórych górskich rzekach wschodniej Azji
Ostajnica trójpalczasta
3) Ostajnica trójpalczasta
Ostajnica trójpalczasta Chalcides chalcides, zamieszkująca kraje śródziemnomorskie- u tych gadów obserwuje się różne ubarwienie i różne stopnie zaniku kończyn.
Możliwe, że Tatzelwurm był krewniakiem któregoś z wymienionych tu zwierząt nie jest to jednak pewne. Wiadomo natomiast, że z upływem lat relacje o spotkaniach ze ‘szponiastym czerwiem’ ucichły. Czy rozwój cywilizacji spowodował wyginiecie kolejnego rzadkiego stworzenia? A może od samego początku były to tylko podania i legendy? Opinia należy do Was.
Oparte na:
Hartwig Hausdorf ,,Powrót Smoków. W poszukiwaniu ostatnich żyjących dinozaurów’’ strony 45-49 wyd. Amber 2004 r.
http://pl.wikipedia....wiki/Tatzelwurm
http://www.unknownex.../tatzelwurm.php
oraz na własnej dedukcji